Poznaj najmniejsze rasy kota - koty miniaturki! | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Koty miniaturki - poznaj małe rasy kotów

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Marzysz o tym, żeby Twój futrzasty pupil był zawsze malutki? Teraz masz taką możliwość. Istnieją rasy kotów domowych, które nazywane są miniaturowymi. Takie osobniki rosną tylko do określonej wielkości i wagi - nigdy więcej. Oczywiście wiąże się to z pewnymi problemami zdrowotnymi, trudnościami w żywieniu oraz koniecznością przygotowania infrastruktury domowej na przyjęcie najmniejszej kotka, który zawsze będzie mały.

Na całym świecie rozróżniamy naturalnie miniaturowe rasy mruczków domowych oraz takie, które występują w naturze jako wyhodowane przez człowieka, czyli w wyniku mutacji genetycznych i łączenia się ze sobą przedstawicieli różnych ras. Jeśli interesują nas koty niewielkich rozmiarów, gdzie nawet dorosły osobnik nie waży więcej niż 2-3 kilogramy, koniecznie przeanalizujmy wszystkie za i przeciw. 

Czym wyróżnia się kot miniaturowy?

Miniaturowe koty to zwierzęta, które powstają po prostu w wyniku ewolucji oraz mocnej ingerencji człowieka w naturalne środowisko kotów. Są jednak wyjątki, gdyż wyjątkowo mała rasa mruczków jest obecna w Indiach, a dokładnie w Sri Lance. Niestety ma niewiele wspólnego z domowymi kotami miniaturowymi.

To tzw. kot rudy, który jest uznawany za najmniejszego przedstawiciela kociej rasy. Długość jego tułowia nie przekracza 50 centymetrów, a masa ciała to maksymalnie 1,6 kilograma. Spotkamy go na dzikich terenach o gęstej roślinności i w obecności skał. Według wielu osób ten kot podobno jest mocno spokrewniony z kotem bengalskim, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów.

A zatem najmniejsze koty domowe to zwierzęta wyróżniające się wyjątkowo niewielkim tułowiem, małą masą ciała oraz specyficznym wyglądem. Zależnie od tego, skąd pochodzą małe koty i z jakiej są mutacji, ich cechy charakterystyczne będą zupełnie różne.

Musimy jednak liczyć się z ogromem obowiązków po przygarnięciu takiego pupila do swojego domu. Opieka nad miniaturowym kotem na pewno będzie bardziej wymagająca niż w przypadku dachowca czy nawet rasowego mruczka z hodowli.

Najmniejsze koty na świecie - zobacz 5 ras miniaturowych kotów

Koty zawdzięczają małe rozmiary mutacjom genetycznym. Niestety musimy liczyć się z tym, że w porównaniu do typowych kotów domowych oraz dzikich kotów, miniaturki będą bardziej chorowite, a także nie unikniemy też często wad genetycznych, które prowadzą m.in. do o wiele krótszego życia kociaka niż naturalnie.

Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz też zdecydować się na koty bengalskie, brytyjskie czy nawet dachowca ze schroniska. To zawsze dobry wybór, szczególnie jeśli to dopiero Twój pierwszy kot i jeszcze nie wiesz, jak dużo uwagi i zaangażowania poświęcisz w jego wychowanie i opiekę.

Niemniej jednak przygotowaliśmy opis miniaturowych futrzaków, które są nawet kilkakrotnie mniejsze od przeciętnego kota domowego. Poznaj najmniejsze rasy kotów i zdecyduj, czy taki pupil domowy nie będzie dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem. 😉

1. Kot munchkin

Munchkin to dość nietypowa, a nawet kontrowersyjna rasa popularnie nazywana jako kocia wersja jamnika. Nie jest uznawany przez wiele organizacji zrzeszających hodowców rasowych zwierząt. Początki tej rasy sięgają 1983 roku, aczkolwiek mimo upływu lat cierpią na tak wiele chorób, że decyzja o ich przygarnięciu do swojego domu powinna być naprawdę dobrze przemyślana.

Mutacja miniaturowej rasy munchkin wywołuje karłowatość nóg, a także skraca realny czas życia tych zwierząt. Dodatkowo śmiertelność płodów w hodowlach sięga nawet kilkudziesięciu procent, a wynika to najczęściej z wad genetycznych, którymi zagrożone jest powstanie rasy miniaturowego kota. 

Mimo zagrożeń i miniaturowe koty munchkin są towarzyskie, wesołe i skore do zabawy. To oznacza, że będą dobrym wyborem do domów z dziećmi albo dla osób, które potrzebują spokojnego towarzysza w swojej codzienności. Cechą charakterystyczną tego mruczka jest fakt, że staje na tylnych łapach, unosząc tułów do góry. Choć munchkiny uznawane są za wyjątkowo sprawne kociaki, to jednak trafić na w 100% zdrowy okaz to prawie jak wygrać milion w totka.

2. Kot singapurski

Najmniejsza naturalna rasa kotów to właśnie te singapurskie. W praktyce są średnio dwa razy mniejsze niż nasze koty domowe, a cechy charakterystyczne tej rasy miniaturowych mruczków to:

  • jedwabiście miękkie futerko,
  • kontrastujące pasemka na sierści,
  • waga nie większa niż 3,5 kilograma,
  • duże oczy w kształcie migdałów,
  • widoczne poduszeczki z wąsami.

Co więcej, miniaturowa rasa kota singapurskiego jest uznawana przez organizację FIFe oraz WCF. Zanim zdecydujemy się na takiego mruczka, miejmy na uwadze, że koty singapurskie miniaturowe są wyjątkowo inteligentne, ciekawskie i potrzebują mnóstwo uwagi ze strony człowieka.

Średni czas życia tego malutkiego kota to nawet 15 lat, a więc stosunkowo długo, jak na miniaturkę. To wspaniały kot dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Musimy jednak mieć na uwadze, że przedstawiciele tej rasy potrzebują specjalnej opieki oraz żywienia - tutaj dobrym wyborem będzie wysokiej jakości bezzbożowa mokra karma dla kota.

3. Kot devon rex

Historia kotów devon rex sięga aż 1960 roku. To właśnie wtedy przyszedł na świat tzw. rex dewoński. To wyjątkowo szczupłe, zgrabne koty o niesamowicie aksamitnym i krótkim futerku. Pomimo stosunkowo niewielkich gabarytów oraz wagi nieprzekraczającej 4 kilogramów, devon jest dobrze umięśniony. Mimo to uznajemy go za kota miniaturowego, który jest wesoły, towarzyski i ciekawski. To typowo rodzinny kot miniaturowy, który jest pozbawiony licznych wad genetycznych, które są częste w spontanicznych mutacjach miniaturowych mruczków.

Tutaj wspomnimy też o kotach rasy bambino, czyli krewnych kotów sfinks. Ta rasa jest nieuznawana przez legalne federacje kotów rasowych. Wyróżnikiem tych pupili są stosunkowo krótkie nogi, czyli taka miniaturowa wersja sfinksa.

Zakup takiego kota jest praktycznie niemożliwy, a sam fakt występowania miniaturek sfinksa budzi wiele kontrowersji. Niektóre koty tej rasy, a właściwie większość mutacji może cierpieć na problemy z kręgosłupem, sercem oraz układem oddechowym.

4. Kot miniaturowy perski

Miniaturki persa to wieczne kociaki, które są uznawane za koty filiżankowe. Ta odmiana persa jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych ras, jakie zostały stworzone w wyniku ingerencji człowieka w kocią populację. Czworonogi w niektórych hodowlach zostały obdarzone genem karłowatości. Takie zmiany spowodowały, że na świat przychodzą koty, które dosłownie mieszczą się w filiżance na kawę czy herbatę.

Kotki perskie miniaturowe to osobniki, których waga nie przekracza 2 kilogramów, natomiast koty filiżankowe - tutaj lepiej usiądźcie... ICH WAGA TO MAKSYMALNIE KILOGRAM! Chyba nie musimy wspominać o konsekwencjach zdrowotnych takich działań hodowców. Mimo to na całym świecie pojawiają się oferty sprzedaży miniaturowych kotów perskich.

5. Kot toy bobtail

To wyjątkowo ciekawa rasa, której przedstawiciele osiągają wagę maksymalnie do 2,5 kilograma. Zdarzają się też naprawdę malutkie miniaturki o wadze ok. 1 kilograma. Tutaj ponownie musimy liczyć się z licznymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Ogonek kota toy bobtail mierzy zaledwie 7 centymetrów. Ta rasa, podobnie jak kot perski miniaturowy i filiżankowy nie jest uznawana przez legalne organizacje kotów rasowych.

Przeciętna długość życia kota tej rasy to maksymalnie 5-10 lat, a najczęstsze problemy zdrowotne to: choroby serca, kruchość kości, słabe mięśnie oraz problemy z oddychaniem. Oczywiście z charakteru to wyjątkowo kochane kociaki, które są przyjacielskie, kontaktowe i uwielbiają pieszczoty.

Produkty idealne dla kotów miniaturowych

  • Kapitalny Królik 100g karma dla kotów Animal Island

    85% mięsa mięśniowego z królika.
    Dostępne warianty 15 szt. i 30 szt.
    9.50
    9.50
    Dostępność:

    Brak w magazynie

    Brak w magazynie Zobacz produkt
  • Kurczak-Kaczka 200g karma dla kota Animal Island

    Karma w postaci mielonki.
    Bez zbóż i konserwantów.
    Dostępne warianty 6 szt. i 12 szt.
    11.90
    11.90
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt
  • Karma Renal z wołowiną CATS PLATE 180 g

    Karma monobiałkowa. 74% mięsa wołowego.
    Bez zbóż i konserwantów.
    Przy przewlekłych chorobach nerek kota.
    17.80
    17.80
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt

Najmniejsze koty na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa

Miniaturowe koty zajmują też swoje miejsca w Księdze Rekordów Guinnessa. Na pierwszym miejscu obecnie znajdziemy kota o nazwie Tinker Toy. To rasa mruczka himalajskiego, którego waga to niecałe 700 gram! Biorąc pod uwagę, fakt, że inne miniaturowe koty ważą średnio ok. 1 kilograma, to prawdziwy wyczyn. Gabaryty ciała tego kociaka to 7 cm wzrostu oraz 19 cm długości tułowia. Niestety, nie cieszył się długim życiem, gdyż kochał swoich kociarzy tylko przez 6 lat.

Jak opiekować się miniaturowym kotem?

Wbrew pozorom opieka nad miniaturowym kotem wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się nam wydawać. Miniaturki rasy himalajskiej, a także innych miniaturowych ras wymagają specjalistycznej opieki medycznej oraz odpowiedniego żywienia. Chcesz mieć singapura, munchkina albo innego małego kota? Przygotuj się na wiele obowiązków, pokaźne koszty oraz krótsze życie uroczych, ale jakże chorowitych mruczków.

Wyprawka dla miniaturowego kota

Kiedy odbieramy miniaturowego kota z hodowli, zawsze powinniśmy zadbać o jego wyprawkę. Ta wygląda podobnie, jak w przypadku zwykłych kotów bez licznych zmian genetycznych. Niemniej jednak rzeczy dla miniaturowego kota będą o wiele mniejsze, można nawet powiedzieć, że mikroskopijne. Wyobrażacie sobie miniaturkę kota na sufitowym drapaku z sizalowym słupkiem, który jest grubszy niż cały tułów kociaka? No właśnie... 😀

W klasycznej wyprawce dla ras najmniejszych kotów przygotuj miniaturowe: zabawki, malusieńki drapak, a także kuwetkę, w której znajdą się maleńkie odchody Twojego pupila. Niestety w przypadku karmy dla najmniejszych kotów pojawiają się spore problemy. Ta powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb żywieniowych kociaka - miniaturowy pupil nie zje zbyt dużo w ciągu dnia. Standardowa saszetka 85 g prawdopodobnie wystarczyłaby mu na kilka dni, a samo jej podanie mogłoby być problemem.

A zatem, już na etapie przygotowywania wyprawki dla miniaturowego kociaka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, co w ogóle kupujemy. Dbajmy o to, aby wiecznie mały kot miał wszystko to, co potrzebne kotu do życia, czyli: pokarm, zabawki, drapak, legowisko i co najważniejsze... miłość od swoich opiekunów.

Zobacz także

Twój kot to uciekinier? Lokalizator GPS dla kota może pomóc

Każdy, kto mieszka z kotem, wie jedno – te zwierzaki to urodzeni odkrywcy. Nawet te, które lubią leniuchować na kanapie, potrafią wymknąć się na niezapowiedzianą przygodę. Jeśli Twój futrzak też ma duszę włóczęgi, warto rozważyć lokalizator GPS dla kota – niewielkie urządzenie, które pozwala śledzić jego trasę w czasie rzeczywistym. Taki gadżet to nie tylko […]

Czytaj artykuł
Karma monobiałkowa dla kota - dlaczego to dobry wybór?

fZdrowa i zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy zadbać o swojego pupila. Kiedy pojawiają się problemy z alergiami pokarmowymi lub mruczek ma wyjątkowo wrażliwy żołądek, wtedy możemy wykorzystywać karmy monobiałkowe dla kota. To pożywienie, które jest must-have dla mruczków, które mają jakiekolwiek problemy z układem pokarmowym. A zatem kiedy najlepiej sprawdzą się karmy monoproteinowe i […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kąty Grodziskie 16B
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram