Koty sfinks - co to za rasa?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Koty sfinks – co to za rasa?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wszyscy kociarze są w stanie rozpoznać co najmniej kilka ras kotów. Według nieoficjalnych danych na całym świecie jest ponad 100 gatunków kotów rasowych. A zatem moglibyśmy rozpisywać się o mruczkach godzinami… W tym artykule przyjrzymy się charakterystyce kotów sfinks, obok których po prostu nie da się przejść obojętnie.

Kot zawsze kojarzy nam się z wyjątkowo futrzastym pupilem, prawda? Koty sfinks są tego zupełnym przeciwieństwem. Dlaczego? Otóż mruczki tej rasy są całkowicie pozbawione sierści. Łysy kot prezentuje się niesamowicie i co najważniejsze… nie roznosi sierści po całym mieszkaniu. Przygotowaliśmy kompleksowy artykuł dla kociarzy, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem zwierzaka tej rasy. Poznaj cechy charakterystyczne sfinksa, a łatwo ocenisz czy kot tej rasy będzie dobrym kompanem dla Ciebie i pozostałych domowników.

Historia rasy sfinks – najważniejsze informacje w pigułce

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd wzięły się łyse koty? Brak sierści to naturalne następstwo ewolucji naszych mruczków i zmian w ich kodzie genetycznym. Za pierwszych przedstawicieli rasy sfinks uznaje się koty pochodzące z Toronto. W 1966 roku od kocurka krótkowłosego powstały pierwsze kociaki, które były całkowicie łyse. To wynik mutacji generycznej, który spowodował występowanie tzw. genu recesywnego.

Zahamowanie wzrostu sierści u kota spowodowało, że pierwsze osobniki rasy sfinks stanowiły nie lada ciekawostkę dla hodowców i miłośników futrzastych przyjaciół. Mniej więcej wtedy rozpoczęto pierwsze hodowle kotów sfinks. Niestety wiele prób krzyżowania ras kotów zakończyło się niepowodzeniem, a pierwsze łyse mruczki były uznawane za czysty przypadek i wybryk natury.

W 1971 roku Stowarzyszenie Miłośnika Kotów przestało uznawać rasę sfinks, natomiast rewolucja miała miejsce cztery lata później. Wtedy urodziły się kolejne łyse koty, co oczywiście nie było zamierzonym działaniem, a jedynie naturalną ewolucją kodu genetycznego. Amerykańscy hodowcy najczęściej próbowali “stworzyć” sfinksy poprzez krzyżówkę mruczków krótkowłosych z kotami Devon Rex.

Trzy najpopularniejsze odmiany kotów sfinks

Na przestrzeni lat największą popularność zyskały trzy rasy kotów sfinks. Mówimy tu o takich odmianach, jak:

  1. Sfinks doński – to mruczek pochodzenia rosyjskiego, a jego początki sięgają roku 1987. To wtedy miała miejsce rewolucja kodu genetycznego, w wyniku której pojawiły się kocięta w 100% nagie, bez sierści. Wtedy w każdych kolejnych miotach kociąt pojawiały się osobniki z dominującą mutacją genetyczną odpowiadającą za wzrost sierści.
  2. Sfinks petersburski – również pochodzi z Rosji, ale urodził się później, bo w 1994 roku. Ta odmiana rasy sfinks powstała w wyniku skrzyżowania kota orientalnego krótkowłosego oraz sfinksa dońskiego.
  3. Sfinks kanadyjski – to najstarsza odmiana kotów bez sierści. Pierwsze osobniki tego gatunku pojawiały się już w 1966 roku w Toronto.

Poszczególne odmiany mruczków tej rasy nie różnią się między sobą w dużym stopniu. W większości przypadków różnice jest w stanie dostrzec tylko doświadczony hodowca. Dla zwykłych kociarzy bezwłosy kot zawsze będzie sfinksem, niezależnie od pochodzenia przodków i gatunku.

Koty rasy sfinks – charakterystyka rasy

Koty rasy sfinks kanadyjski, doński oraz petersburski mają wiele cech wspólnych. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że są praktycznie identyczne. Sfinksy to mruczki o średniej wielkości i atletycznej sylwetce. Są mocno umięśnione, a brak futra powoduje, że wyglądają wręcz monumentalnie. W przypadku odmiany dońskiej i kanadyjskiej sfinksy osiągają dojrzałość w wieku ok. 12 miesięcy. Rasa sfinksa petersburskiego potrzebuje nieco więcej czasu do pełnej dojrzałości – nawet do 24 miesięcy.

Choć historia kotów sfinks jest dość burzliwa, a pierwsze programy hodowli nowej rasy sfinksa kończyły się niepowodzeniami, możemy wskazać na pewien standard rasy. Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy charakterystyczne dla sfinksów:

  • Wielkość: do 30 cm.
  • Waga: średnio 2-4 kilogramy (kotki) oraz 4-6 kilogramów (kocury).
  • Umaszczenie: sfinks petersburski może mieć każdą barwę umaszczenia, doński także, ale z wyjątkiem bursztynowej, natomiast sfinksy kanadyjskie mają jedną maść, sepię i tzw. kolorpoint.
  • Kolor oczu: akwamaryna, niebieski, zielony, wielokolorowy.
  • Długość życia: nawet do 15 lat.

Na ten moment Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) wskazuje na trzy warianty kota sfinksa dońskiego jeśli chodzi o umaszczenie oraz kwestie związane z sierścią (a raczej jej brakiem). Odmiana hairless to koty całkowicie bezwłose. Popularna rasa sfinksa to także ta w odmianie flock, czyli z włosami na całym ciele, ale nie dłuższymi niż 2 mm. Ostatni gatunek nazywany jest brush, czyli sfinksy, które mają sierść na całym ciele, ale głowa górna część szyi oraz grzbiet jest łysy.

Oczy, uszy i kształty kota sfinks

W przypadku kotów sfinks oczy są duże, mają kształt cytryny oraz nieco wypukłe. Kolor najczęściej współgra z barwą ciała, natomiast najbardziej pożądanym kolorem oczu u sfinksa jest niebieski. Uszy sfinksa są dość nietypowych rozmiarów, grube i szerokie u podstawy oraz ustawione prosto, ale nie na czubku głowy. W okolicy uszu mogą występować niewielkie ogniska sierści. Głowa ma kształt zaokrąglony, płaskie czoło oraz klin z zaokrąglonymi konturami.

Tułów mruczków tej rasy jest mocno umięśniony, klatka piersiowa jest szeroka i lekko cylindryczna. Brzuch sfinksa jest najczęściej zaokrąglony, ale nie sprawia wrażenia grubego – wręcz przeciwnie, wygląda niesamowicie dostojnie.

Kot sfinks kanadyjski – jaki charakter mają koty tej rasy?

Koty rasy sfinks są wyjątkowo wrażliwe i doskonale radzą sobie w domowym środowisku. Sfinksy uwielbiają pieszczoty, słyną z ciągłej obecności przy swoich opiekunach oraz często szukają dodatkowego źródła ciepła – prawdopodobnie ze względu na brak sierści.

Skoro już wiesz, że sfinksy uwielbiają zabawę i interakcję z człowiekiem, koniecznie zamów u nas zabawki dla kota, które pozwolą Wam na wspólną, aktywną zabawę w ciągu dnia. Dobrym wyborem dla sfinksa będą: piórka, wędki, tunele, a nawet interaktywna piłeczka.

Oczywiście nie możesz zapomnieć też o standardowych potrzebach tego kota domowego. Bezwłosy sfinks potrzebuje miejsca, w którym może się wylegiwać, a także ostrzyć swoje pazurki. To oznacza, że potrzebujesz wytrzymały i stabilny drapak dla kota, a także legowisko, w którym mruczek będzie czuł się bezpiecznie, swobodnie i co najważniejsze – nie zmarznie w chłodniejsze dni.

Zbierzmy w całość kilka cech charakterystycznych dla kotów rasy sfinks:

  • potrzeba bliskości człowieka,
  • wieczna chęć do zabawy,
  • czułości zawsze są na pierwszym miejscu,
  • doskonały kompan do zabawy z dziećmi.

Co ciekawe, te koty potrzebują ogromnej dawki czułości. Jeśli wychodzisz często do pracy lub przebywasz w ciągu dnia poza domem, zostaw mruczkowi przytulankę lub kocyk. Dzięki temu domowy sfinks czuje się bezpieczniej i zaspokaja swoją potrzebę bliskości.

Pielęgnacja kotów sfinks – jak robić to dobrze?

Koty rasy sfinks są łyse, a więc nie musisz martwić się w tym przypadku o pielęgnację sierści. Niemniej jednak mruczki tej rasy wydzielają spore ilości sebum. To powoduje blokowanie porów w skórze pupila. Zalecamy raz w tygodniu umyć kota mokrą ściereczką, a także:

  • regularnie czyścić uszy ze względu na ogromne ilości woskowiny,
  • zabezpieczać skórę kota przed oddziaływaniem promieni słonecznych,
  • przemywać oczy czystymi wacikami,
  • smarować skórę kota odżywkami przeznaczonymi dla zwierząt, co tworzy naturalną barierę ochronną.

O dodatkowe czynności pielęgnacyjne musisz zadbać latem, szczególnie jeśli mruczek wychodzi na smyczy lub na zabezpieczony balkon. Promienie słoneczne mogłyby doprowadzić do poparzenia skóry kota, dlatego stosujemy specjalne kremy z filtrem UV dla kotów sfinks.

Codzienne czynności pielęgnacyjne to raczej standard, podobnie jak u innych ras kotów. Omija Cię tylko wyczesywanie sierści. Ma to swoje plusy. Mieszkanie ze sfinksem to szansa na utrzymanie mieszkania w czystości przez dłuższy czas.

Potrzeby żywieniowe sfinksów – jak karmić kota tej rasy?

Ciężko powiedzieć, jaka karma dla kota będzie najlepsza. Mruczki rasy sfinks, podobnie jak dziesiątki innych ras to w 100% mięsożercy. Unikajmy więc podawania suchego i mokrego pokarmu, który zawiera w składzie zboża, czyli sztuczne zapychacze. Takie pożywienie dla mruczka jest praktycznie bezwartościowe i może prowadzić w przyszłości do wielu problemów zdrowotnych, np. chorób nerek lub żołądka.

A zatem czym karmić kota rasy sfinks? NAJLEPSZYM i NAJBEZPIECZNIEJSZYM wyborem są suche i mokre karmy bezzbożowe. To podstawa w żywieniu mruczka tak, aby ten mógł się sprawnie rozwijać i żyć w zdrowiu przez wiele lat.

Podstawową dietę bezzbożową warto wzbogacić o cyklicznie podawane surowe mięso, np. z indyka lub kury. Dzięki temu dostarczysz kotu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, które są potrzebne do sprawnego funkcjonowania wszystkich komórek ciała oraz mózgu naszego czworonogiego przyjaciela bez futra.

Koty rasy sfinks – wady i zalety

To już standard w naszych artykułach charakteryzujących poszczególne rasy kotów. Nasze podejście wciąż się nie zmienia i uważamy, że żaden kot nie ma wad! To kociarz musi dostosować się do warunków kociego życia. Atuty kotów rasy sfinks to nie tylko wysoki iloraz inteligencji, ale także:

  • ujmujący i czuły charakter,
  • towarzyskość i zdolność do okazywania uczuć,
  • zdolność do nauki nowych umiejętności i sztuczek,
  • doskonale znosi podróżowanie.

Co więcej, koty sfinks są wesołe, aktywne i uwielbiają zabawę z człowiekiem oraz innymi zwierzętami domowymi. Jeśli mowa o wadach kotów sfinks, nie ma ich wiele. Uważamy nawet, że wymienione aspekty to tylko drobne przeciwności, które nie powinny rzutować na relację człowieka z kotem. Kilka z nich to:

  • skóra wymaga codziennej pielęgnacji,
  • źle znosi samotność,
  • stosunkowo wysoka cena zakupu i utrzymania mruczka.

Niemniej jednak warto pomyśleć o przygarnięciu mruczka tej rasy. Wystarczy, że dowiesz się, jak pielęgnować koty sfinks i dbać o prawidłowe żywienie przedstawicieli tej rasy. To podstawa, aby zapewnić mruczkowi wszystko co niezbędne do szczęśliwego życia w zdrowiu przez wiele lat.

Na jakie choroby mogą cierpieć koty sfinks?

Popularne choroby kotów sfinks to przede wszystkim: niewydolność nerek, kamica moczowa, cukrzyca, schorzenia jamy ustnej, problemy z sercem. Jeśli chcesz utrzymać swojego sfinksa w doskonałym zdrowiu przez wiele lat, umawiaj się na regularne wizyty i badania weterynaryjne.

Ile kosztuje kot sfinks z hodowli?

Koszt zakupu kota sfinks z hodowli to wydatek rzędu od kilku do nawet prawie 10 tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy od miotu, cech charakterystycznych, indywidualnych ustaleń hodowcy oraz gatunku sfinksa.

Czy dieta barf jest odpowiednia dla kotów sfinks?

Jasne, że tak. Koty to mięsożercy, dlatego przy stosowaniu się do restrykcyjnych kryteriów żywienia surowym mięsem możesz realnie wpłynąć na stan zdrowia swojego pupila. Alternatywnie polecamy też podawanie suchego i mokrego pokarmu jako podstawę żywienia, ale tylko w wersji BEZZBOŻOWEJ.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Rehabilitacja kota – na czym polega fizjoterapia zwierząt?

Zabiegi rehabilitacyjne u kotów są wskazane przede wszystkim po przebytych trudnych operacjach i schorzeniach, które mogą wpływać na ruchomość kończyn mruczka. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów i zredukować ryzyko zaniku mięśniowego u swojego pupila, koniecznie zapisujmy go na rehabilitację. Rehabilitacja kotów i psów przebiega podobnie, choć w przypadku domowych mruczków jest nieco trudniejsza. […]

Czytaj artykuł
Jak dbać o kota latem?

Każdy kociarz powinien dbać o swojego mruczka przez cały rok. Oczywiście – wszyscy uwielbiamy przytulać się do mruczków zimą, kiedy aura na zewnątrz jest raczej niesprzyjająca spacerom i po prostu poszukujemy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że futro kota może być sporym problemem podczas gorącego lata. Jeśli nasz kot jest wychodzący, powinniśmy zadbać o odpowiedni […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone