Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.
Koty brytyjskie krótkowłose wywodzą się, jak sama nazwa wskazuje z Wielkiej Brytanii. Według danych historycznych Harrison Wier był pierwszym człowiekiem, który zdecydował się na stworzenie hodowli tych wyjątkowych kotów. To on ustalił też zasady przeprowadzania kocich wystaw, a jedna z pierwszych miała miejsce prawie 150 lat temu! Historia kotów brytyjskich sięga jednak znacznie dalej - te zwierzęta zostały przywiezione do Europy z Egiptu. Początkowo były wykorzystywane wyłącznie do walki ze szkodnikami, dopiero na przestrzeni lat zadomowiły się w wielu europejskich domach.
Brytyjczyki to rasa kotów występująca w umaszczeniu, białym, niebieskim, kremowym, czarnym, czerwonym, brązowym oraz bicolor i tricolor. Średnia waga kotów tej rasy to 6 kilogramów, natomiast z charakteru mruczki brytyjskie są przyjazne i poszukujące kontaktu z człowiekiem. Tutaj jednak kluczową rolę odgrywa wychowanie kota, czyli cechy, jakie wyniesie z hodowli.
Kot brytyjski - charakterystyka rasy
Brytyjczyki to rasa zaliczana do największych kotów domowych. Są muskularne, a także wyróżniają się puszystą sierścią. Brzmi cudownie, prawda? Któż nie chciałby zanurzyć swoich dłoni w przepięknej, lśniącej i puszystej sierści kota brytyjskiego!
Cechy charakterystyczne dla tej rasy to masywne łapy, długie ogony oraz mocno zaokrąglone uszy. Szeroki rozstaw oczu to kolejny czynniki wyróżniający tę rasę kotów spośród innych. Na całym świecie rozróżniamy nawet do 150 typów umaszczenia kotów.
Chcesz popracować nad zachowaniem kota brytyjskiego? Możesz wykorzystać zabawki dla kota dostępne w ofercie sklepu dla Kociarzy. Weź zabawkę a przyciągniesz wagę mruczka i wykorzystasz to podczas codziennych szkoleń.
Z charakteru koty brytyjskie są przyjazne dla człowieka, bezkonfliktowe w kontaktach z innymi zwierzętami oraz łatwo przystosowują się do nowych warunków środowiskowych. Są świetnymi towarzyszami dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania lub podróżują po całym świecie.
Ciekawostki o kotach brytyjskich - to musisz wiedzieć!
Ciekawostki o kotach brytyjskich nieustannie krążą po sieci. Czy są jakieś cechy, które mocno wpływałyby na wyjątkowość tej rasy? Oczywiście, że tak. Ciekawostki o kotach brytyjskich krótkowłosych możemy podzielić na kilka kategorii: historyczne, medialne, egzystencjonalne i zdrowotne. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych ciekawostek o tych pluszowych kotach.
Koty brytyjskie są uznawane w praktyce za pierwszą angielską rasę kotów.
Pierwszą wystawę kotów brytyjskich wygrała kota z ponad 14-letnim stażem.
Sierść kotów brytyjskich jest gruba i gęsta, a mimo to nie sprawia problemów pielęgnacyjnych.
Brytyjczyki wyglądem przypominają misie pluszowe ze względu na okrągłe policzki i puszyste futro, które często wygląda niczym zabawkowe.
Koty Brytyjskie to zwierzęta o towarzyskiej specyfice bycia. W domach i mieszkaniach to właśnie kociaki brytyjskich ras chcą znajdować się w centrum uwagi.
Najpopularniejszy dotychczas kot brytyjski to Tsim Tung Brother Cream, który pracował w sklepie spożywczym w Hong Kongu!
Choć to tylko ciekawostki, warto je znać, szczególnie jeśli planujesz zaopiekować się brytyjskim kotem. Wśród kotów na całym świecie to właśnie brytyjczyki cieszą się ogromnym uznaniem wśród kociarzy i kociar. Wynika to głównie ze specyficznego i przyjaznego charakteru zwierząt.
Jeśli już postawisz na rasę brytyjczyków, zadbaj o komfort życia zwierzęcia. Zamów Legowisko Miętowy Koszyczek z naszej oferty online i spraw, że Twój kot brytyjski pokocha Cię jeszcze bardziej.
Kot brytyjski długowłosy czy krótkowłosy - za i przeciw
Za co kochamy koty? Nie tylko za wygląd, ale i sposób bycia! Budowa ciała, umaszczenie sierści czy nawet pochodzenie - dla większości miłośników naszych futrzaków nie ma to większego znaczenia. Zdecydowałeś się na kolejnego kota, ale wahasz się pomiędzy brytyjczykiem krótkowłosym a długowłosym? Sprawdź, jakie są zalety i wady poszczególnych odłamów tej rasy.
W przypadku brytyjskich kotów krótkowłosych atutami są: prosta pielęgnacja sierści, brak wywoływania reakcji alergicznych, brak wszechobecnej sierści w nieruchomości. Minusem posiadania brytyjskiego kota jest fakt, że hodowle stały na tyle popularne, że zakup brytyjczyka nie jest już niczym niepowtarzalnym.
Długowłose koty brytyjskie również mają swoje cechy wyróżniające. To przede wszystkim: przepiękny wygląd przypominający persa oraz wyjątkowy charakter. Minusem wyboru rasy brytyjskiej długowłosej jest konieczność częstego szczotkowania sierści. Fakt, że na podłogach wiecznie zalegają resztki sierści, potrafi przyprawić o ból głowy. Podobnie, jak w daniach obiadowych, nieprawdaż? Na pewno masz kota w domu i wiesz, że wszystko z sierścią smakuje o niebo lepiej.
Rasa kotów brytyjskich - czy sprawdzą się jako rodzinne koty domowe?
Koty brytyjskie idealnie nadają się jako zwierzęta domowe dla rodzin z dziećmi. Każdy hodowca powie Ci, że brytyjczyk ma nieograniczone pokłady cierpliwości dla dzieci, a do tego jest wysoce inteligentnym stworzeniem. Bez problemu nauczysz pupila nowych sztuczek, aportowania, a także podstawowych zasad obowiązujących w domu.
Łagodne przysposobienie, przyjacielska postawa i oddanie swoim opiekunom to cechy wyróżniające koty brytyjskie. Jeśli chcesz lojalnego i oddanego mruczka w domu, koniecznie wybierz brytyjczyka krótkowłosego lub długowłosego. Pamiętaj jednak, że koty brytyjskie jak każde rasowe zwierzęta są podatne na liczne schorzenia, np. częsta niedrożność kanalików nosowo-łzowych ze względu na mocno spłaszczone pyszczki. To generuje konieczność odbywania cyklicznych wizyt w gabinecie weterynaryjnym.
Niemniej jednak kot brytyjski to cudowny kompan dla całej rodziny. Wybierz takiego kocurka lub kotkę, a zyskasz przyjaciela, który z pewnością pokocha wszystkich domowników na wiele lat wspólnej egzystencji.
Czego nie lubi kot brytyjski?
Koty brytyjskie zdecydowanie nie preferują noszenia na rękach i nadmiernego głaskania. To jednak stereotyp, a w praktyce niektóre brytyjczyki aż domagają się interakcji z człowiekiem oraz bliskości. Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru kota.
Jak często czesać kota brytyjskiego?
To zależy od rodzaju sierści. Koty długowłose trzeba czesać minimum raz na 1-2 dni. W przypadku krótkowłosych brytyjczyków wymagania odnośnie do czesania nie są skomplikowane. Wystarczy to zrobić raz na kilka dni, aby pozbyć się stale latającej sierści.
Co piją koty brytyjskie?
Wszystkie odmiany kotów brytyjskich piją wyłącznie wodę. Tę substancję mogą spożywać bezpośrednio z domowego kranu, przygotowanej miski lub automatycznej fontanny.
Czy koty brytyjskie powinny wychodzić na zewnątrz?
Nie ma żadnych przesłanek, jakoby koty brytyjskie powinny wychodzić na świeże powietrze, np. na ogródek tuż przed nieruchomością. To w 100% domowe zwierzęta, które nie przepadają za dodatkowymi bodźcami, choć z łatwością aklimatyzują się do nowych warunków.
Jak długo żyją koty brytyjskie?
Średni czas życia kota brytyjskiego to 15-18 lat, zależnie od pochodzenia, warunków życia oraz uwarunkowań zdrowotnych.
Podróż z kotem wycieczkowcem lub prywatnym jachtem brzmi jak abstrakcja i totalna nieodpowiedzialność. Osobiście nie wybralibyśmy się w taką podróż z mruczkiem… kot musi mieć swoje miejsce, które zna, kocha i czuje się w nim bezpiecznie. Są jednak mruczki, które mają w sobie nie tylko dzikie instynkty, ale też charakter podróżnika… Wtedy możesz pomyśleć o […]
Każdy, kto mieszka z kotem, wie jedno – te zwierzaki to urodzeni odkrywcy. Nawet te, które lubią leniuchować na kanapie, potrafią wymknąć się na niezapowiedzianą przygodę. Jeśli Twój futrzak też ma duszę włóczęgi, warto rozważyć lokalizator GPS dla kota – niewielkie urządzenie, które pozwala śledzić jego trasę w czasie rzeczywistym. Taki gadżet to nie tylko […]