Koty bengalskie - co to za rasa?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Koty bengalskie – co to za rasa?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Na świecie są rasy kotów, które przyciągają uwagę praktycznie każdego. Oczywiście nie oznacza to, że mruczki bez rodowodu są mniej atrakcyjne i niepożądane przez kociarzy. Zupełnie nie o to chodzi… Koty bengalskie to rasa z wieloletnią historią, która wyróżnia się nietypowym umaszczeniem oraz przyjaznym usposobieniem.

Chcesz dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięły się koty bengalskie? Jaki mają charakter i w jaki sposób kociarze powinni pielęgnować futrzastych przyjaciół tej rasy? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik wraz z pełną charakterystyką kota bengalskiego. Przejdź dalej i dowiedz się więcej o tej niesamowitej rasie.

Historia rasy kotów bengalskich – podstawowe informacje

Zgodnie z oficjalnymi danymi koty bengalskie zostały zarejestrowane przez FIFe w 1999 roku. Od tamtego czasu są stałymi bywalcami na wystawach, a za pierwszą przedstawicielkę uznaje się kotkę Millwood Penny Ante. Warto dodać, że wiele światowych organizacji kynologicznych uznaje tę rasę za jedną z najpiękniejszych i najbardziej dzikich pod względem wyglądu.

Koty bengalskie sięgają swoją historią do 1961 roku, kiedy to rozpoczęto prace nad miksowaniem dzikiego kota bengalskiego z domowymi osobnikami. Dzięki temu po wielu latach prób uzyskano przepięknego futrzaka o przyjaznym usposobieniu, pozbawionego większości problematycznych dzikich instynktów oraz o pięknym i lśniącym futerku.

Ciekawostka! W Polsce koty bengalskie raczej są rzadkością, choć są hodowle, które zajmują się sprzedażą kociąt tej rasy.

Charakterystyka kota bengalskiego

Z wyglądu kot bengalski przypomina lamparta, a to za sprawą niestandardowego umaszczenia, jak na kota domowego. Ten egzotyczny futrzak o spokojnym charakterze ma smukłą, ale dobrze umięśnioną sylwetkę. Jego głową jest trójkątna, ale ma zaokrąglone kontury, co dodaje kotu nieco elegancji.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, na szczególną uwagę zasługują oczy Bengala. Te są wyraźnie zarysowane, nieco skośne, ale jednocześnie ponadprzeciętnie duże. To w połączeniu z szerokimi uszami u nasady, ale węższymi na końcach daje świetny efekt wizualny. 

Ogon kota bengalskiego jest osadzony nisko, co delikatnie przysłania doskonale umięśnione tylne kończyny, które są wyraźnie dłuższe od przednich.

W poniższej tabeli zestawiliśmy najważniejsze informacje na temat kotów bengalskich.

Długość życiado 15 lat
Charakterinteligentny, energiczny, wojowniczy, towarzyski, odważny i wierny
Gabarytydługość ciała nawet do 50 cm
WagaSamce do 10 kilogramów, a samice do 6 kilogramów
Umaszczeniesierść krótka, ale gęsta, przylegająca do tułowia, najczęściej lśniąca i miękka kolorystyka marmurkowa, brązowe cętki oraz złocistoplamista

Biorąc pod uwagę gabaryty kotów bengalskich, kociarze nie powinni zapominać o zakupie mocnego i wysokiego drapaka dla kota. Ten powinien być odpowiednio duży, aby mruczek mógł swobodnie się po nim poruszać i ostrzyć pazurki na sizalowych słupkach. Podobnie wygląda sytuacja z legowiskiem dla kota – dla Bengala powinno być obszerne, komfortowe i puszyste.

Umaszczenie kota bengalskiego – co warto wiedzieć?

Kot domowy, czyli kot bengalski to mruczek, który ma najczęściej krótką sierść. Ta jest lśniąca, delikatna i jedwabista w dotyku. Oprócz wymienionych rodzajów umaszczenia, które wskazaliśmy w przygotowanej tabeli, warto dodać, że bengalski kot domowy może mieć sierść w barwach:

  • czarnej cętkowanej,
  • czarnej pręgowanej,
  • śnieżnie cętkowanej.

Najbardziej pożądana barwa podstawowa to klasyczny marmurek oraz tylna część uszu w barwie oceli. Takie koty bengalskie najczęściej biorą udział w wystawach, na których zajmują wysokie pozycje na podium.

Żywienie kota bengalskiego – jak karmić Bengala?

Jeśli planujesz wziąć mruczka bengalskiego z hodowli, koniecznie musisz dowiedzieć się, jaka karma dla kota będzie odpowiednia. W przypadku rasowych pupili warto zdecydować się na bezzbożowy pokarm – zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Dzięki temu Twój czworonogi przyjaciel będzie żyć w zdrowiu przez wiele lat.

Podstawą w celu zaspokojenia potrzeb tego aktywnego kota jest zdrowa i zbilansowana dieta. Pełnowartościowe posiłki mogą być połączeniem suchego i mokrego pokarmu lub alternatywnie jako żywienie dietą BARF. To popularna metoda żywienia, która przynosi wiele korzyści dla kociego organizmu.

Surowe mięso jest podstawowym składnikiem diety dla kota bengalskiego. Jako opiekun musisz zaznajomić się z zasadami żywienia w ten sposób, gdyż kot tej rasy najlepiej czuje się podczas spożywania wyłącznie surowych pokarmów. Dzięki temu futro zawsze pozostaje lśniące, a wszystkie narządy zwierzęcia pracują prawidłowo.

Pamiętaj! Koty bengalskie są narażone na niedobory kinazy. Warto więc dbać o regularne badania i suplementacje, która uzupełni ewentualne braki witamin i minerałów.

Charakter kota bengalskiego – czy nadaje się dla rodzin z dziećmi?

Koty bengalskie z charakteru są przyjazne, szybko przywiązują się do domowników i raczej kiepsko znoszą zmiany. Jeśli często zmieniasz miejsce zamieszkania lub sporo przebywasz poza domem – niestety, ale kot bengalski nie będzie dobry dla Ciebie. Zastanów się zawsze dwa razy, ponieważ każdy mruczek potrzebuje odpowiedniej dawki uwagi i zainteresowania ze strony swojego opiekuna – to podstawa w budowaniu więzi z futrzastymi przyjaciółmi.

W stosunku do osób obcych Bengale są raczej nieufne, ale po przywiązaniu się do człowieka wręcz nie odstępują go na krok. Oczywiście nie oznacza to, że mruczek pozwoli się w kółko nosić na rękach. Mimo wyplenienia dzikich instynktów z natury tej rasy wciąż pozostałe naleciałości mogą skutkować tym, że mimo potrzeby bliskości człowieka koty bengalskie będą indywidualistami.

Ogólnie rzecz biorąc, kot bengalski to dobry wybór dla rodzin z dziećmi, a także innymi czworonogimi domownikami – zarówno psami, jak i kotami. Bengale uwielbiają też aktywność fizyczną, wodę (tak, szaleństwa w wodzie!) oraz zajęcia, które zaspokajają ich instynkty łowieckie.

Koty bengalskie – pielęgnacja i opieka

Do opieki nad kotem bengalskim potrzebujesz standardowej wyprawki i wyposażenia domu. Oczywiście chodzi nie tylko o sprawdzone zabawki dla kotów, ale także:

  • miski na pokarm i wodę,
  • kuwetę,
  • drapak,
  • smycz i szelki – z kotem bengalskim spacery będą normą,
  • legowisko.

Pielęgnacja sierści tego kota nie jest skomplikowana. Potrzebujesz tylko standardowej szczotki dla kota i ewentualnie grzebienia do wyczesywania martwych włosków. Czesanie raz w tygodniu będzie zupełnie wystarczające. Pamiętaj, aby używać wyłącznie szczotek z miękkim włosiem. W przeciwnym razie możesz uszkodzić aksamitną sierść tego futrzaka.

Dodatkowe czynności pielęgnacyjne związane z opieką nad kotem bengalskim to: przycinanie pazurów, kontrola stanu zdrowia u weterynarza oraz badania krwi – najlepiej raz w roku. Dodatkowo co jakiś czas trzeba sprawdzać uszy, gdyż zalegające w nich zanieczyszczenia mogą prowadzić do zapalenia kociego ucha.

Wady i zalety kotów bengalskich

Na pewno chcesz wiedzieć, czy koty bengalskie mają jakiekolwiek wady. Inaczej… czy koty w ogóle je mają? Naszym zdaniem nie, a niektóre czynniki wolimy nazywać trudnościami, które mruczek musi pokonać razem ze swoim opiekunem. Niemniej jednak to czynników, które mogą zniechęcić do posiadania kota bengalskiego to:

  • ryzyko znaczenia terenu, choć to zależy od wychowania kota,
  • dominujący charakter,
  • mocno terytorialne usposobienie,
  • trudności z adaptacją w nowych miejscach,
  • ogólna nieufność i ostrożność.

Oczywiście kot, który wyglądem przypomina lamparta, ma też wiele atutów. Jest przede wszystkim łagodny, przyjazny i towarzyski, ale tylko dla najbliższych domowników. Pozostałe pozytywy wynikające z opieki nad kotem bengalskim to:

  • praktycznie niewidoczny okres linienia,
  • wysoki iloraz inteligencji,
  • ciągła chęć do aktywności fizycznej i zabawy.

Ciekawostki o kotach bengalskich – podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć, że bengalskie koty są nazywane “kocimi srokami”. Dlaczego? Otóż prawdopodobnie zagarną dla siebie wszystko to, co błyszczy i świeci. Jeśli kupisz mruczkowi kolorowe piórka lub wędkę z szeleszczącym sznurkiem – prawdopodobnie będzie to jego ukochana zabawka.

Jeśli uwielbiasz aktywność fizyczną i pływanie, koniecznie zdecyduj się na kota bengalskiego. Przy odrobinie wysiłku i wspólnej pracy być może zaczniecie razem jeździć na kajaki lub kąpieliska. Decydując się na takiego czworonoga, pamiętaj o tym, aby wybierać tylko futrzaki ze sprawdzonej hodowli. To gwarancja, że pupil będzie przebadany, zaszczepiony i przygotowany do przekazania do nowego domu.

Na jakie problemy zdrowotne narażone są koty bengalskie?

Najczęściej występujące problemy ze zdrowiem u kotów bengalskich to: zapalenia dziąseł, próchnica, degeneracja siatkówki oka oraz niedobór kinazy.

Skąd pochodzą koty bengalskie?

Ta rasa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Ile może kosztować kot bengalski?

Cena rasowego kota bengalskiego może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od umaszczenia, cennika hodowli oraz przodków.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Rehabilitacja kota – na czym polega fizjoterapia zwierząt?

Zabiegi rehabilitacyjne u kotów są wskazane przede wszystkim po przebytych trudnych operacjach i schorzeniach, które mogą wpływać na ruchomość kończyn mruczka. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów i zredukować ryzyko zaniku mięśniowego u swojego pupila, koniecznie zapisujmy go na rehabilitację. Rehabilitacja kotów i psów przebiega podobnie, choć w przypadku domowych mruczków jest nieco trudniejsza. […]

Czytaj artykuł
Jak dbać o kota latem?

Każdy kociarz powinien dbać o swojego mruczka przez cały rok. Oczywiście – wszyscy uwielbiamy przytulać się do mruczków zimą, kiedy aura na zewnątrz jest raczej niesprzyjająca spacerom i po prostu poszukujemy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że futro kota może być sporym problemem podczas gorącego lata. Jeśli nasz kot jest wychodzący, powinniśmy zadbać o odpowiedni […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone