Zachowanie, stan zdrowia oraz preferencje żywieniowe naszych mruczków mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Z biegiem lat koty stają się mniej ruchliwe, a także nieco bardziej podatne na liczne schorzenia, np. związane z układem pokarmowym, trawiennym czy odpornościowym. Tylko odpowiednie żywienie kota jest w stanie uchronić naszego pupila przed poważnymi problemami zdrowotnymi takimi, jak otyłość, otłuszczenie wątroby czy nawet cukrzyca.
Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób walczymy z ewentualnymi zaburzeniami swojego mruczka. Czasem nawet zwykła alergia może powodować, że zwierzak czuje się źle, jest ospały, a także ma coraz więcej problemów zdrowotnych na starość. Głównie z tego względu powinniśmy dbać o to, aby sucha karma i mokra podawana mruczkowi była oznaczona jako weterynaryjna. Taki specjalistyczny pokarm podajemy mruczkom, które przewlekle chorują oraz mają kłopoty z zabrudzeniami trawienia.
Czym są specjalistyczne karmy weterynaryjne dla kotów?
Od każdego lekarza weterynarii usłyszymy, że koty z chorym układem moczowym, pokarmowym, a także z chorą wątrobą powinny jeść specjalistyczną karmę weterynaryjną. Taka dieta to skuteczna walka z nadwagą i otyłością swojego pupila. Zawsze powinniśmy dbać o potrzeby kota z problemami, dlatego wybierajmy najlepszy pokarm w ramach diety weterynaryjnej.
Specjalistyczna karma dla kota z chorymi nerkami lub innymi schorzeniami to taka, która przede wszystkim jest lekkostrawna, nie zawiera zbóż oraz składników, które mogłyby wywoływać u mruczka reakcje alergiczne. Weterynaryjne jedzenie dla kota jest zdecydowanie droższe nawet od najwyższej jakości mokrego i suchego pokarmu bezzbożowego. W tym przypadku lekarz weterynarii dopasowuje typ jedzenia do zdrowia kota.
A zatem kluczowe jest zastosowanie karmy o odpowiedniej wartości odżywczej oraz składzie, aby sprostać szczególnym potrzebom mruczka i pomóc mu wrócić do zdrowia. Twój kociak jest wyjątkowo wybredny i obawiasz się, że przejście na karmę weterynaryjną dla zdrowia Twojego futrzaka będzie mocno utrudnione? Zobacz nasz poradnik, jak przestawić kota na lepszą dietę. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci sprawnie nauczyć swojego zwierzaka jedzenia nowej, dietetycznej karmy.
Bezpieczna karma dla kota
Sucha i mokra karma dla kota - jak wybrać odpowiedni pokarm specjalistyczny?
Pożywienie weterynaryjne wybieramy podobnie, jak standardowy pokarm dla kota, choć tutaj główne zalecenia wydaje zawsze lekarz weterynarii. Nigdy nie powinniśmy podawać kotu z chorobami nerek lub żołądka na własną rękę nowej karmy specjalistycznej. Powrót do zdrowia mruczka jest możliwy tylko wtedy, kiedy ten pozostaje pod stałą opieką specjalistów.
Kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając karmę weterynaryjną to:
- skład,
- kaloryczność,
- konsystencja,
- sposób dawkowania.
To podstawowe czynniki determinujące opłacalność zakupu danej karmy leczniczej dla mruczka. Pamiętajmy jednak o tym, że pokarm specjalistyczny powinien być dopasowany do danego schorzenia. Inne pożywienie otrzyma kot ze schorzeniami układu pokarmowego, alergiami, a inne mruczek, który cierpi na problemy z trzustką czy potrzebuje zredukować wagę w wyniku rozwijającej się kociej cukrzycy.
Mamy też poradnik, jaka karma dla kota będzie najlepsza. Warto się z nim zapoznać, chociażby po to, aby wiedzieć, jak analizować skład karmy, jakie składniki pokarmowe wpływają na stan skóry i sierści, a także na czym właściwie polega prawidłowe żywienie kota.
Kiedy konieczne jest podawanie pupilowi weterynaryjnej karmy?
Specjalistyczne karmy weterynaryjne powinniśmy podawać kotu przede wszystkim wtedy, kiedy mruczek cierpi na jakiekolwiek schorzenia uniemożliwiające spożywanie standardowego pokarmu mokrego oraz suchego. Weterynaryjna karma mokra i sucha jest dedykowana głównie dla kotów z zaburzeniami trawienia.
Weterynaryjne karmy podajemy po konsultacji ze specjalistą z dziedziny weterynarii, głównie w celu:
- poprawienia przyswajalności podawanych medykamentów,
- odciążenia układu pokarmowego i trawiennego Twojego kota,
- zredukowania objawów alergii pokarmowych oraz wykluczenia ewentualnych schorzeń z tym związanych,
- przyśpieszenia procesu rekonwalescencji, np. po przebytych operacjach i ciężkich chorobach.
Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj karmy specjalistycznej, wybierzmy się do lekarza weterynarii celem przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki mruczka. To podstawa, aby poprzez podawanie weterynaryjnego pożywienia wspomagać zwierzęcy organizm i pomóc mu w powrocie do pełnego zdrowia.
Karmy weterynaryjne i specjalistyczne dla kotów - na co musimy uważać?
Zarówno w przypadku kotów rasowych, jak i dachowców karmy weterynaryjne stanowią podstawę żywienia wtedy, kiedy pojawiają się liczne problemy zdrowotne. Przygotowaliśmy 5 wskazówek dla kociarzy, które pomogą Ci w wybierz odpowiedniej karmy specjalistycznej - te wskazówki dotyczą zarówno karmy suchej, jak i mokrej.
- NIE wybieraj karmy weterynaryjnej na własną rękę - to skrajna nieodpowiedzialność, a prędzej zaszkodzisz swojemu pupilowi.
- NIE odstawiaj specjalistycznego pokarmu według swojego uznania. Decyzja zawsze należy do weterynarza, który prowadzi konkretny przypadek i dba o skuteczną terapię mruczka.
- NIE zmieniaj dawek podawanego pokarmu weterynaryjnego. Zawsze podajemy kotu tyle jedzenia, ile zalecił lekarz lub zgodnie z dawką podaną na opakowaniu produktu.
- NIE wybieraj karmy z niepewnego źródła. O tym wie na pewno każdy kociarz i kociara. Profesjonalny pokarm specjalistyczny dla kotów zawsze jest dostępny w gabinetach weterynaryjnych oraz dobrych sklepach dla kocich opiekunów.
- NIE przechowuj karmy dłużej niż zaleca producent. Jeśli mruczek nie zjadł całego zapasu karmy weterynaryjnej w okresie jej zdatności do spożycia, wyrzuć ją. Lepiej nie ryzykować poważnym zatruciem pokarmowym mruczka, który już ma inne problemy ze zdrowiem.
W trakcie podawania specjalistycznego pokarmu dbajmy też o stałe nawodnienie mruczka. To klasyka gatunku! Choć koty same z siebie rzadko chętnie piją wodę z miski, zawsze musimy zadbać o świeżą dawkę kociego nektaru. Mruczek dzięki temu nie odwodni się podczas jedzenia suchej karmy dietetycznej, a także łatwiej będzie mu przetrawić zjedzone pożywienie.
Czy karma weterynaryjna jest dobra dla kotów z nadwagą? Zdecydowanie tak! Dietetyczna karma weterynaryjna to taka o obniżonej zawartości tłuszczów, dzięki czemu kaloryczność podawanych posiłków jest o wiele mniejsza niż standardowo. Przy mocnym ograniczeniu codziennych dawek i zapewnieniu kotu aktywności fizycznej możemy skutecznie odchudzić naszego pupila z nadmiarowych kilogramów. Oczywiście dobór karmy odpowiedniej do potrzeb mruczka wciąż pozostaje po stronie eksperta z dziedziny weterynarii.
Jaki skład powinna mieć karma weterynaryjna dla mruczków z chorymi nerkami? Karma specjalistyczna dla kota z chorymi nerkami powinna mieć w składzie przede wszystkim takie składniki, jak: kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA), kwasy OMEGA-3, fosfor oraz standardowe kompleksy witaminowe.
Czy karmy suche i mokre specjalistyczne są dobre dla kotów - alergików? Profesjonalna karma weterynaryjna to także pokarm dedykowany dla kocich alergików. Jeśli mruczek cierpi na alergie pokarmowe, np. nie toleruje niektórych odmian mięsa lub węglowodanów, możemy zdecydować się na specjalistyczny pokarm bez dodatków konkretnych składników pokarmowych. W ten sposób redukujemy ryzyko występowania reakcji alergicznych u naszych futrzastych przyjaciół.