Każdy kociarz powinien dbać o swojego mruczka przez cały rok. Oczywiście - wszyscy uwielbiamy przytulać się do mruczków zimą, kiedy aura na zewnątrz jest raczej niesprzyjająca spacerom i po prostu poszukujemy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że futro kota może być sporym problemem podczas gorącego lata.
Jeśli nasz kot jest wychodzący, powinniśmy zadbać o odpowiedni komfort termiczny pupila. W przeciwnym razie narażamy go na udar cieplny lub inne problemy zdrowotne, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie życia.
A zatem jak dbać o swojego kota w gorące dni lata? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek. W naszym innym wpisie blogowym znajdziesz informacje, jak ochłodzić kota w upały. Tutaj spojrzymy jednak na opiekę nad kotem w trakcie lata z nieco innej perspektywy.
Sprawdźmy, jak zabezpieczyć swojego pupila przed gorącym powietrzem i wysokimi temperaturami w różnych sytuacjach,
Stan kota latem - jak poprawić komfort swojego pupila?
Koty to zwierzęta domowe, które raczej nie odczuwają zmian klimatycznych. Jeśli jednak nasz mruczek wychodzi samodzielnie na zewnątrz lub jest wypuszczany na ogrodzony ogródek albo taras - wtedy jego organizm odczuwa zmienne temperatury i inne czynniki atmosferyczne.
W trakcie lata kluczowe jest nawodnienie. Tutaj dobrym wyborem będzie aktywna fontanna lub po prostu miseczka dla kota, w której zawsze znajdzie się świeża woda. Ciekawym udogodnieniem, które dodatkowo zachęci mruczka do picia, jest dodatek w postaci kostek lodu.
Aby poprawić komfort fizyczny i psychiczny swojego kota w gorące dni lata, warto wykorzystać kilka wskazówek. Przygotowaliśmy je z myślą o wszystkich pupilach - zarówno tych z długą sierścią, jak i tych pozbawionych futerka np. Sfinksów.
- Nie wypuszczajmy kota na zewnątrz, jeśli temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury zewnętrzne to potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia domowego kota. Nawet jeśli zapewnimy pupilowi zacienione miejsce - gorące powietrze może mocno wpływać na samopoczucie zwierzęcia.
- Unikajmy skrajności. Co to znaczy? Dla przykładu: nie powinniśmy wystawiać chłodnej maty dla kota na zewnątrz, gdzie jest 25-30 stopni Celsjusza. To może doprowadzić do szoku termicznego u kota, szczególnie jeśli na siłę próbujemy go położyć na mocno schłodzonej macie.
- Dbajmy o regularne wyczesywanie mruczka i kremy z filtrem. Oczywiście kremu z filtrem UV nie użyjemy w przypadku kota brytyjskiego, ale dla Sfinksa to prawdziwy ratunek przed oddziaływaniem słońca na jego delikatną skórę.
Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, prawdopodobnie skutecznie unikniesz udaru cieplnego u kota, a także ryzyka wystąpienia złego samopoczucia. Nie zapominaj też o tym, aby zapewnić kotu odpowiednie ilości wody w ciągu dnia, a także regularnie podawaj mokrą karmę dla kota.
Choć w gorące dni lata koty raczej stronią od jedzenia, to jednak pełnoporcjowa mokra karma zawiera w sobie także wodę, która jest niezbędna w organizmie mruczka podczas dużych upałów.
Produkty dobre na lato dla kota
Czym można bezpiecznie ochłodzić kota?
Jeśli w domu lub na zewnątrz jest naprawdę gorąco, możemy na kilka prostych sposobów przetrwać upały i zabezpieczyć zdrowie swojego pupila. Szczególnie ważne jest podawanie świeżej wody i dbanie o to, aby mimo wszystko kot zjadał swoje posiłki.
W miesiącach letnich możemy wykorzystać kilka praktycznych metod na ochłodzenie kociego organizmu. Najlepsze to:
Kostki lodu włożone do miseczki z wodą
Oczywiście z umiarem. Jeśli przesadzimy i woda będzie zbyt zimna, prawdopodobnie mruczek niechętnie będzie ją pić.
Mokry ręcznik
To praktyczny sposób na ochłodzenie kota długowłosego. Jeśli czujemy, że nasz pupil nie radzi sobie z upałem, możemy delikatnie nałożyć na nieco ręcznej zamoczony w chłodnej wodzie. W ten sposób skutecznie obniżymy temperaturę jego ciała. Tutaj podobnie, wszystko z rozwagą. Jeśli przesadzimy, kot może się przeziębić.
Wentylator lub klimatyzacja
Jeśli domowy mruczek mocno odczuwa rosnące temperatury, możemy ustawić w pobliżu jego legowiska wentylator lub uruchomić klimatyzację. W tym przypadku nie kierujemy strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na mruczka - koty raczej nie lubią tego, kiedy wiatr wieje wprost na ich pyszczek.
Najbezpieczniejsze jest użycie centralnej klimatyzacji w domu. Wtedy nie ma ryzyka, że kot się przeziębi, a stała temperatura we wszystkich pomieszczeniach pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie.
Jak dbać o kota latem, kiedy jest wysoka temperatura?
Jest naprawdę wiele skutecznych sposobów, aby zadbać o kota latem, jeśli na zewnątrz panują naprawdę wysokie temperatury. Załóżmy, że przyzwyczailiśmy futrzaka do codziennych spacerów po ogrodzie lub po parku.
Nie możemy nagle z tego zrezygnować, bo po prostu doprowadzi to do frustracji naszego pupila. Kiedy wychodzimy na spacery z kotem w gorące dni, zabierajmy ze sobą przenośną miskę na wodę, a także wybierajmy miejsca mocno zacienione. W ten sposób redukujemy ryzyko związane z udarem cieplnym lub pogorszonym samopoczuciem pupila.
Podstawą w opiece nad mruczkiem w gorące dni lata jest: nawodnienie, kontrola temperatury ciała, a także dbanie o to, aby kot regularnie zjadał podawane mu posiłki.
Czy kot w czasie upałów może wychodzić na zewnątrz?
Mimo wszystko nie zalecamy wychodzenia na zewnątrz podczas dużych upałów. To zawsze potencjalne zagrożenie, które może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jeśli jednak nasz kociak nie wyobraża sobie siedzieć cały dzień w czterech ścianach - zabierzmy go na spacer w chłodniejsze i zacienione miejsce.
Uważajmy, bo wysokie temperatury to niejedyne zagrożenie czyhające na kota na zewnątrz. Drapieżne ptaki, ruch uliczny i inne zwierzęta również mogą wyrządzić krzywdę naszemu pupilowi.
Możesz pomóc kotu przetrwać gorące dni także poprzez zabawę np. z piórkiem w mieszkaniu. Być może wtedy mruczek zapomni o tym, że chciałby wyjść na ogródek albo do parku na smyczy.
Transport kotów w okresie letnim - czy to bezpieczne?
Przewożenie mruczka w samochodzie w gorące letnie dni bywa szczególnie problematyczne wtedy, kiedy musimy zatrzymać się na krótki postój. Nie możemy wyłączyć samochodu i zostawić kota w transporterze. Wyłączona klimatyzacja spowoduje, że wewnątrz pojazdu temperatura urośnie w niesamowicie szybkim tempie.
Jeśli zostawilibyśmy kociaka na kilkadziesiąt minut w rozgrzewającym się samochodzie... no właśnie... strach pomyśleć, ale takie zdarzenie mogłoby skończyć się śmiercią kota z powodu przegrzania i uduszenia gorącym powietrzem.
Kiedy musimy podróżować z kotem, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy go samego w samochodzie. W trakcie postoju otwierajmy okna, drzwi, a jeśli to konieczne, zabierajmy mruczka w transporterze ze sobą - nawet do łazienki na stacji benzynowej. To o wiele bezpieczniejsze niż pozostawienie kociaka bez żadnej opieki w grzejącym się aucie.
Jak zadbać o kocią sierść latem?
Długowłose koty są bardziej podatne na oddziaływanie gorącego powietrza w porównaniu do kotów krótkowłosych lub pozbawionych sierści. Niemniej jednak możemy wykorzystać kilka skutecznych sposobów, aby pomóc nawet długowłosemu kotu swobodnie przetrwać cieplejsze dni.
Mamy dla Ciebie praktyczne porady, jak zadbać o sierść mruczka (zwłaszcza latem).
- Regularne wyczesywanie to podstawa. Jeśli chcesz pomóc swojemu kotu latem, wyczesuj go nawet codziennie. Im częściej, tym tak naprawdę lepiej.
- Jeśli czujesz, że kot męczy się w gorące dni, możesz delikatnie przyciąć dłuższą sierść. W ten sposób organizm kota delikatnie się schłodzi, ze względu na lepszy dostęp powietrza do skóry mruczka.
- Suplementacja! Choć nie przekłada się bezpośrednio na komfort mruczka w gorące dni, to jednak warto włączyć do diety kociaka wysokiej jakości suplementy witaminowe. Dzięki temu futerko będzie lśniące, pachnące i mocne.
Choć mogłoby się nam wydawać, że koty uwielbiają wylegiwać się na słońcu, to jednak w najgorętszych godzinach dnia powinniśmy zabrać pupila w chłodniejsze miejsce. Kiedy robi się zbyt gorąco, żadne zabiegi pielęgnacyjne na sierść nie będą w stanie pomóc naszemu kociakowi w ochłodzeniu organizmu do optymalnej temperatury.
W jaki sposób zaobserwować złe samopoczucie kota w upalne dni?
To wcale nie takie trudne. Jeśli przebywamy z kotem na co dzień, to doskonale wiemy, jakie zachowania są zupełnie normalne, a kiedy powinniśmy nabrać podejrzeń. Jeśli zauważymy jakiekolwiek pogorszenie samopoczucia, apatię, ospałość lub całkowity brak apetytu, wtedy należy skonsultować się z weterynarzem. Bagatelizowanie jakichkolwiek objawów przegrzania lub udaru może skończyć się tragicznie.
Jak rozpoznać udar cieplny u domowego mruczka?
Podstawowe objawy udaru cieplnego u kota to: dyszenie, ślinotok, pobudzenie i nerwowość, wymioty, biegunka, utrata przytomności i mocno podwyższone tętno. U kociaka z udarem występuje też czerwoność błon śluzowych np. na dziąsłach.
Czy dostęp do świeżej wody może schłodzić kota?
Oczywiście, że tak. Uzupełnienie miski z wodą dla kota to podstawa, jeśli nie chcemy generować latem ryzyka odwodnienia, przegrzania lub udaru cieplnego.
Czy domowa klimatyzacja może zaszkodzić kotu latem?
Nie ma takiego ryzyka, o ile nawiew klimatyzacji nie jest skierowany bezpośrednio na kociaka. Unikajmy też ustawiania skrajnie niskich temperatur, szczególnie jeśli kot jest wychodzący. W przeciwnym razie może doznać szoku termicznego.