Rehabilitacja kota - na czym polega fizjoterapia zwierząt?
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Rehabilitacja kota – na czym polega fizjoterapia zwierząt?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zabiegi rehabilitacyjne u kotów są wskazane przede wszystkim po przebytych trudnych operacjach i schorzeniach, które mogą wpływać na ruchomość kończyn mruczka. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów i zredukować ryzyko zaniku mięśniowego u swojego pupila, koniecznie zapisujmy go na rehabilitację.

Rehabilitacja kotów i psów przebiega podobnie, choć w przypadku domowych mruczków jest nieco trudniejsza. Koty raczej nie lubią dotyku obcych osób oraz wymuszania konkretnych czynności. To jeden z wielu problemów, z jakimi spotykają się zwierzęcy rehabilitanci.

Chcesz dowiedzieć się, kiedy rehabilitacja kota jest niezbędna? Jak wybrać odpowiedniego specjalistę dla naszego mruczka? Czy niektóre ćwiczenia rehabilitacyjne można wykonywać samodzielnie z kotem? Przygotowaliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących kociej rehabilitacji i rekonwalescencji.

Kiedy jest potrzebna rehabilitacja kota?

Jest wiele sytuacji, w których kot może potrzebować rehabilitacji. Na początek powinniśmy ustalić, co jest źródłem problemu i jakie czynniki powodują brak odpowiedniej ruchomości kończyn. Koci pacjent potrzebuje rehabilitacji przede wszystkim wtedy, kiedy w grę wchodzi leczenie chorób neurologicznych, ale nie tylko.

Kompleksowa rehabilitacja jest potrzebna w przypadku kotów, które:

  • przebyły skomplikowane operacje i zabiegi medyczne,
  • są ofiarami urazów ortopedycznych i neurologicznych,
  • chorują w związku z uszkodzeniem mięśni,
  • cierpią na zmiany zwyrodnieniowe stawów – to częste problemy w przypadku kotów rasowych,
  • doznały oparzeń, odmrożeń lub odleżyn,
  • są otyłe – nad tym jednak możemy panować – wystarczy dobra mokra karma dla kota i znajomość zasad zbilansowanego żywienia mruczków.

Zabiegi rehabilitacyjne mogą być też przydatne wtedy, kiedy koty są stare albo cierpią z powodu bólu kończyn. Pamiętajmy o tym, że rehabilitacja nigdy nie jest w stanie zlikwidować w pełni przyczyny występowania problemów zdrowotnych.

To jednak korzystne wsparcie, które: spowalnia narastające objawy, zmniejsza ból, a także realnie poprawia ogólny stan i samopoczucie kota. W praktyce kocia rehabilitacja poprawia kondycję fizyczną mruczka, a także stan psychiczny. W końcu im lepszy stan fizyczny i brak bólu, tym lepsze samopoczucie kociaka.

Kto zajmuje się rehabilitacją zwierząt domowych?

Rehabilitacją kociąt i dorosłych kotów zajmują się wykwalifikowany rehabilitanci, którzy zajmują się wyłącznie zwierzętami. Pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta i odpowiednio wcześnie rozpoczęte działania to realna szansa na poprawę stanu fizycznego mruczka.

Jeśli zamierzamy zapisać mruczka na rehabilitację, pamiętajmy o tym, aby wybrać sprawdzonego specjalistę. Cechy dobrego rehabilitanta to:

  • zaangażowanie,
  • wiedza,
  • doświadczenie.

Warto też dodać, że rehabilitacja kota powinna być wykonywana przede wszystkim systematycznie, kompleksowo i tak długo, aż nie zacznie przynosić zadowalających efektów.

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja to taka, która będzie poprzedzona konsultacją. Wtedy nasz mruczek zyskuje realną szansę na pełny powrót do zdrowia oraz zredukowanie dolegliwości bólowych.

Dzięki rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty walka ze zwyrodnieniami kończyn miednicznych lub innych problemów zdrowotnych związanych z kończynami jest o wiele skuteczniejsza.

Pamiętajmy jednak, że diagnostyka jest podstawą do powrotu do pełnej sprawności. Rehabilitacja i fizjoterapia psów i kotów polega przede wszystkim na: ćwiczeniach biernych, czynnych, a także specjalistycznych czynnościach realizowanych pod okiem zoofizjoterapeuty.

Rehabilitacja i fizjoterapia kota – jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

W przypadku zwierząt, a szczególnie kotów domowych rehabilitacja po zabiegach i kontuzjach polega na wykonywaniu specjalistycznych ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Oczywiście w warunkach domowych również można skutecznie pomóc mruczkowi w powrocie do zdrowia, ale bez rehabilitacji to o wiele trudniejsze.

Najważniejsze jest to, aby regularnie stymulować ciało kota z problemami neurologicznymi i fizykalnymi. Jeśli nie chcemy pogorszyć stanu zdrowia kociaka, powinniśmy jako opiekunowie umówić swojego kota na regularną rehabilitację.

Masaże dla kotów

Podstawa w rehabilitacji kończyn kotów to masaże. Takie czynności powodują manualny nacisk na konkretne miejsca ciała kota, dzięki czemu pobudzamy pracę mięśni. To szczególnie ważne po przebytych operacjach i urazach, aby aktywować mięśnie do działania.

Masaże dla kotów powodują też uelastycznianie ścięgien, więzadeł, a także poprawiają pracę stawów. Dzięki temu mięśnie są wytrzymalsze, rozluźnione, a kot nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.

Masaże są podzielone na krótkie i długie sesje, ale także stanowią doskonały wstęp do przeprowadzenia ćwiczeń czynnych i biernych. Jeśli w grę wchodzi szybszy powrót do zdrowia – nigdy nie powinnyśmy pomijać masaży w procesie rehabilitacji kota.

Bierne i czynne ćwiczenia z kotem

Bierne i czynne ćwiczenia dla kotów to elementarna składowa programu rehabilitacyjnego. Bierne ćwiczenia to przede wszystkim zginanie kończyn i prostowanie w stawach – oczywiście pod okiem terapeuty.

Jeśli chodzi o ćwiczenia czynne, to głównie świadome aktywności kota podczas codziennej egzystencji. To głównie spacery, wchodzenia po schodach, a z czasem także wysoki czy nawet zwykłe przeciąganie się na drapaku.

Laseroterapia dla kota

Kluczem do sukcesu w rehabilitacji kotów często jest laseroterapia. Poprzez naświetlanie konkretnych partii ciała poprawiamy przepływ krwi, wspomagamy gojenie się ran i owrzodzeń stawów, a także przyśpieszamy zrastanie się kości. Dodatkowo laseroterapia hamuje procesy zapalne i usprawniają procesy regeneracyjne tkanek.

Magnetoterapia dla kota

Rehabilitacja polem magnetycznym polega na zmniejszeniu stanu zapalnego i uczucia bólu w miejscach, które są najbardziej problematyczne dla kota. Zabiegi magnetoterapii dla kota są całkowicie bezbolesne i nie wymagają podawania kotu żadnych środków farmakologicznych.

Zdecydowana większość mruczków nie lubi leków, a im mniej chemii w organizmie mruczka, tym lepiej. Głównie dlatego magnetoterapia jest coraz chętniej wybieraną składową dla procedur rehabilitacyjnych.

Elektroterapia TENS i EMS

To innowacyjne zabiegi, które pozwalają na skuteczne leczenie chorób ortopedycznych i neurologicznych. Sprawdza się w przypadku kotów cierpiących na silne dolegliwości bólowe i niedowład mięśniowy.

Prąd elektryczny jest generowany przez elektrody umieszczone na ciele kota, a przesyłane sygnały pobudzają komórki i mięśnie do działania. To w 100% bezpieczny zabieg rehabilitacyjny dla kota.

Hydroterapia, ultradźwięki

Zabiegi hydroterapii umożliwiają zaangażowanie praktycznie wszystkich partii mięśniowych mruczka w rehabilitację. Warto zaznaczyć, że taka forma rehabilitacji, nie obciążą kociego kręgosłupa, a także usprawnia pracę układu oddechowego i krążeniowego.

Na taką terapię warto postawić wtedy, kiedy kot potrzebuje mocnego pobudzenia mięśni do działania. Wykonanie rehabilitacji w formie hydromasażów wymaga jednak przygotowania mruczka – jeśli kot boi się wody, prawdopodobnie będziemy mieć problem z akceptacją tego typu zabiegów przez pupila.

Alternatywne metody to ultradźwięki, których częstotliwość nie przekracza 3 MHz. Oddziaływanie ultradźwięku na chore tkanki ciała kota jest bezbolesne, a masaż wykonywany w ten sposób skraca czas potrzebny na rekonwalescencję i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Ile może kosztować rehabilitacja mruczka?

Nigdy nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnych kosztów związanych z rehabilitacją kota. Wszystko zależy od źródła problemu, zakresu rehabilitacji, a także ilości sesji, które zostaną przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta i zoofizjoterapeuty.

Średni koszt jednostkowej wizyty w ośrodku rehabilitacyjnym dla kotów to wydatek od 100 do 500 złotych. Ostateczna kwota zależna jest od wybranych zabiegów, a także indywidualnego cennika specjalisty. 

Na koszty leczenia i rehabilitacji kotów wpływa też wiele czynników:

  • zakres problemów związanych z ruchem w stawach,
  • źródło kłopotów zdrowotnych, które powoduje konieczność przeprowadzenia rehabilitacji,
  • czas trwania rehabilitacji – im dłużej, tym wyższe koszty,
  • zakres prowadzonych działań z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii.

Na rehabilitacji kota nie powinniśmy nigdy oszczędzać. Zabiegi realizowane przez specjalistów przyśpieszają gojenie np. chrząstki stawowej po uszkodzeniu, a także redukują ryzyko pogłębiania się problemów z dysplazją.

Czy samodzielna rehabilitacja kota w domu na sens?

Oczywiście, że tak. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia, możemy zająć się w domu swoim pupilem. Dbajmy o to, aby kociak wykonywał ćwiczenia bierne, ale także czynne – najlepiej pod naszym czujnym okiem. Możemy też porozmawiać z kocim rehabilitantem, aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze ćwiczenia dla układu nerwowego i kostnego kota.

Kiedy można podjąć decyzję o zakończeniu terapii?

Zakończenie terapii rehabilitacyjnej może mieć miejsce wtedy, kiedy metody manualne i mechaniczne przyniosły zadowalające efekty. Kiedy kociak porusza się samodzielnie, nie odczuwa bólu i nie ma problemów z samodzielnością – wtedy możemy podjąć decyzję o zakończeniu rehabilitacji. Nigdy jednak nie ryzykujmy zakończeniem terapii na własną rękę. Lepiej skonsultować to ze specjalistą, aby mieć pewność, że nie kończymy rehabilitacji przedwcześnie.

Jakie zabiegi fizjoterapii są korzystne dla kota?

Najlepsze zabiegi fizjoterapeutyczne dla kotów to przede wszystkim: lasery i fala uderzeniowa. Wykorzystywanie impulsów o wysokiej energii kierowanej wprost na tkanki ciała kota bywa niekomfortowe, ale niesamowicie skuteczne. 

Kiedy udać się z kotem do fizjoterapeuty?

Zdecydujmy się na wizytę u fizjoterapeuty z kotem, jeśli mruczek ma oznaki kulawizny, nie radzi sobie z chodzeniem i skakaniem lub pojawiły się problemy z funkcjonowaniem kończyn – to szczególnie częste w przypadku starszych kociaków. Stawiajmy też na zabiegi rehabilitacji i fizjoterapii kota, kiedy chcemy zwalczyć nadwagę, wzmocnić stawy i zredukować ból związany ze zwyrodnieniami kończyn.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Produkty powiązane z artykułem: Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu […]

Czytaj artykuł
Jakich dźwięków nie lubią koty?

Głośne dźwięki lub takie o wysokiej częstotliwości mogą powodować u naszych domowych przyjaciół mocny dyskomfort. Kiedy opiekujemy się czworonogim pupilem, powinniśmy wiedzieć, jakich dźwięków nie lubią koty. To przydatna wiedza, która pomoże nam uchronić mruczka przed nadmiernym stresem i mocną dezorientacją wynikającą z oddziaływania hałasu na zwierzaka. A zatem jakie odgłosy mogą działać na naszego […]

Czytaj artykuł
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

W praktyce koci nos nie powinien być ani suchy, ani nadmiernie mokry. Początkujący kociarze nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, a wśród kocich opiekunów często pojawiają się głosy, że zdrowy nosek u mruczka to taki, który jest zawsze wilgotny! Niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą. Nos zdrowego kota powinien być delikatnie chłodny […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kamykowa 50
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram