Jak przestawić kota na lepszą karmę?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak przestawić kota na lepszą karmę?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to mistrzowie, jeśli chodzi o przyzwyczajenia, upartość oraz stawianie na swoich racjach. Dotyczy to także nawyków żywieniowych, za które jesteśmy odpowiedzialni MY – Kociarze! Zmiana znanego do tej pory sposobu żywienia kota bywa problematyczna. Jeśli chcesz zmienić nawyki związane z jedzeniem suchego i mokrego pokarmu przez pupila, musisz przygotować się na istną wojnę.

Koty potrafią przez wiele miesięcy, a nawet lat jeść codziennie ten sam pokarm. Brzmi niewiarygodnie, ale to prawda. Oczywiście zdarzają się osobniki, które będą mocno wybredne. Wtedy musimy zmieniać smaki i konsystencje podawanej karmy nawet kilka razy w miesiącu. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie potrzebujesz porady: jak zmienić sposób żywienia kota na zdrowszy. Przygotowaliśmy przydatne wskazówki dla kociarzy i kociar, dzięki którym w miarę sprawnie przeprowadzisz zmianę sposobu żywienia w życiu swojego pupila.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie diety kota?

Zdrowa dieta w życiu mruczka to realna szansa na zapobieganie występowaniu licznych schorzeń i problemów, np. z układem pokarmowym i trawiennym. Zazwyczaj lepiej zapobiegać niż leczyć. Taką zasadą kierujmy się także podczas wychowania oraz żywienia naszych pupili. Każdego kota należy karmić tak, aby zaspokajać jego naturalne potrzeby. Jeśli codzienne pokarmy Twojego mruczka to przede wszystkim mięso – chwała Ci za to!

Na zmianę nawyków żywieniowych swojego mruczka możesz zdecydować się w kilku sytuacjach. Kluczowe powody determinujące konieczność wprowadzenia zmian w diecie kociaka to:

  • Twój kot ma problem z jedzeniem mokrej karmy lub nawet wykazuje niechęć do takiego pokarmu.
  • Badania profilaktyczne wykazały liczne niedobory minerałów i witamin w organizmie kota.
  • U mruczka pojawiają się pierwsze objawy delikatnego odwodnienia, np. w wyniku zbyt częstego podawania mokrego pokarmu.

Przestawienie kota na nową karmę ma sens też wtedy, kiedy przygarniesz mruczka ze schroniska lub znajdziesz bezdomnego kociaka. Zwierzak w takiej sytuacji nie będzie nauczony spożywania pełnowartościowych, wysokiej jakości produktów żywnościowych. Zmiany zacznij wprowadzać powoli, dzięki czemu nowy pokarm z czasem zostanie zaakceptowany, a kot będzie odpowiednio odżywiony i nawodniony.

Jak przestawić kota na mokrą karmę?

Jest wiele sposobów, dzięki którym zwiększysz szanse na szybkie przestawienie kota z karmy suchej na mokrą – przynajmniej częściowo. Możesz wykorzystać dwie metody, które przynoszą najlepsze efekty. Jak możesz przekonać kota do lepszej diety lub innego rodzaju karmy niż sucha? Przedstawiamy dwa sposoby.

  1. Całkowicie pozbądź się z domu suchego pokarmu, smaczków i innych przysmaków. To drastyczne działanie, ale na niektóre zwierzęta tylko taki sposób pozwoli na skuteczną zmianę karmy. Nawet jeśli początkowo kot nie chce jeść nowego pokarmu, prawdopodobnie z czasem skusi się na zmianę swoich nawyków. Musisz działać zdecydowanie i skrupulatnie. Tutaj niestety nie ma miejsca na litość. Kiedy kot nie wyczuje zapachu swojej ulubionej suchej karmy w pobliżu, prawdopodobnie karma mokra szybciej zostanie przez niego zaakceptowana.
  2. Stopniowo przyzwyczajaj mruczka do nowego sposobu żywienia. Ta metoda sprawdzi się tylko wtedy, kiedy dobrze znasz swojego kota i wiesz, że chrupki nie są produktem, dla którego kociak dałby się pokroić. Stopniowe wprowadzenie dobrej karmy mokrej do diety kociaka to dobry sposób, aby uniknąć problemów żołądkowych i nie narazić się na bunt zwierzęcia, co skutkuje całkowitym odstawieniem pożywienia.

Proces przestawienia kota z dotychczasowej karmy suchej na inną, np. mokrą karmę może trwać kilka dni, tydzień, miesiąc, a nawet pół roku. Wszystko zależy do tego, jak bardzo upartego futrzaka masz w swoim domu. Proces przestawiania kota na nowy sposób żywienia bywa skomplikowany, szczególnie jeśli ten jest przyzwyczajony do starej karmy.

Mamy też wskazówkę dla kociarzy przestawiających kota na nowy system żywienia. Spróbuj kupić nowe miski dla kota. Nawet jeśli mruczek nie lubi zmian, być może nowe miseczki z nieznanym dotąd pokarmem zainteresują i zachęcą mruczka do spożycia.

Co zrobić, kiedy sucha karma jest uwielbiana przez kota?

Przestawienie kota z suchej karmy na mokrą jest jeszcze trudniejsze, kiedy mruczek nie wyobraża sobie zacząć dnia bez zjedzenia ulubionych chrupek. Głodzenie kota nie jest żadnym rozwiązaniem i pod żadnym pozorem nie stosuj takiej praktyki. Inteligentne zwierzęta trzeba przestawiać na zdrowszą dietę w odpowiedni sposób. Spróbuj zblendować karmę, którą zamierzasz wprowadzić, zachęć kociaka do zabawy, gdzie nagrodą będzie nowy pokarm lub po prostu stopniowo ograniczaj porcje, np. suchej karmy.

Oczywiście zmiana karmy u kota nie zawsze kończy się powodzeniem. Czasem bywa tak, że uda się nam namówić kociaka na jedzenie zdrowej karmy mokrej bezzbożowej, ale nie kosztem zrezygnowania z ulubionych chrupek kociaka.

Zmiana diety kota na lepszą karmę – jak to zrobić i nie zwariować?

Możesz wykorzystać mnóstwo sposobów, które przełożą się na skuteczność przestawienia kociaka z dotychczasowego sposobu żywienia na nowy. Jeśli Twój mruczek mimo szczerych chęci ciągle buntuje się przed spożyciem zdrowszej karmy, wykorzystaj kilka metod wspomagających przestawienie kota na nową karmę. To działania związane z tzw. dosmaczaniem nowego pokarmu. Przykładowo: zostaw kilka chrupek ulubionej karmy suchej i dodaj je do miski z nowym jedzeniem. Wtedy potencjalna zmiana żywienia stanie się atrakcyjna dla kota, chociażby przez walory zapachowe.

Do dosmaczania kociej karmy możesz użyć:

  • pokruszonych smaczków, które zmienią smak oraz aromat nowej karmy,
  • zmielonego mięsa surowego lub suszonego,
  • oleju rybnego,
  • smalcu albo w ostateczności masła – ale w niewielkich ilościach,
  • sosików i musów dla kotów,
  • żółtka jajek.

Nową dietę w życiu kota wprowadzisz dopiero wtedy, kiedy dokładnie poznasz potrzeby kociaka i ustalisz, jakie produkty żywnościowe lubi najbardziej. Pamiętaj też, że w przestawianiu danego kota na nowy sposób żywienia liczy się: cierpliwość, czas oraz konsekwentne dążenie do celu. Jeśli chociaż raz ulegniesz i odpuścisz zmianę nawyków żywieniowych – cała Twoja praca pójdzie na marne i musisz zacząć od początku.

Najpopularniejsze sposoby na przestawienie kota na nową karmę

Przygotowaliśmy listę praktycznych sposobów, które pomogą Ci przestawić kota na nową dietę. Nigdy nie ma 100% skuteczności, ale zawsze staraj się stawiać na sprawdzone rozwiązania. Zanim zaczniesz, chcemy też powiedzieć dwa słowa o metodach zmiany nawyków żywieniowych, których kategorycznie musicie unikać. To przede wszystkim głodówka oraz agresja wobec kota.

Zobacz też: Czy kot może jeść ryż?

Choć w internecie znajdziesz wiele porad, że głodówka (nawet kilkudniowa) działa na kota podczas zmiany diety, to jednak nie polecamy takiego sposobu. Wyrządzisz kotu więcej krzywdy niż pożytku, podobnie jak zbędnymi krzykami oraz agresją.

Wymieszaj starą karmę z nową

To najpopularniejsze rozwiązanie, od którego warto zacząć zmianę pożywienia kota. Najlepsza metoda to stopniowanie dawek karmy mokrej lub suchej. Cała procedura może trwać kilka tygodni, ale finalnie przestawisz mruczka na jedzenie karmy w nowym wydaniu i to bez żadnych problemów żołądkowych!

Próbuj różne smaki

Nic nie działa na futrzastego zwierzaka tak, jak nowe smaki i zapachy. Jeśli zamówisz wysokiej jakości mokrą karmę bezzbożową, która pięknie pachnie i ma różne struktury, Twój kociak prawdopodobnie szybko zainteresuje się jej spożyciem.

Nic na siłę – liczy się czas

Pamiętaj, że koty bywają szczególnie uparte, jeśli próbujemy mocno ingerować w ich przyzwyczajenia i codzienne rytuały. Staraj się cierpliwie wprowadzać nowy pokarm w codzienne żywienie mruczka, nie ustępuj i pod żadnym pozorem nadmiernie nie naciskaj. Prędzej czy później uda Ci się przestawić kota na nową karmę.

A może wciąż nie wiesz, jaka karma dla kota będzie najlepsza? Idealny wybór to produkty bezzbożowe o wysokiej zawartości naturalnego mięsa, bez dodatków roślinnych, które mogą wywoływać zaparcia i sztucznie zapychać żołądek.

Nowa karma dla Twojego kota – czego nie robić podczas zmian żywieniowych?

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie nowych nawyków związanych z żywieniem mruczka, koniecznie zastosuj się do poniższych wskazówek. Unikniesz w ten sposób wielu problemów, a także frustracji ze strony kociaka, który jest zbyt nachalnie zachęcany do zmiany swoich przyzwyczajeń.

  1. Staraj się zachować spokój, dążyć powoli do celu i cyklicznie zwiększać proporcje pomiędzy starą karmą a nową z puszki.
  2. Nigdy nie zostawiaj kotu pełnej miski suchych chrupek przez całą dobę. Kluczowym czynnikiem umożliwiającym szybką zmianę nawyków żywieniowych są stałe godziny podawania posiłków. Jeśli kot przyzwyczai się, że jedzenie zawsze na niego czeka, wtedy masz problem.
  3. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Kiedy wybiegasz swojego mruczka, np. podczas zabawy piórkiem lub interaktywną piłeczką, prawdopodobnie pupil chętnie przysiądzie do miseczki z nową karmą.

Jeśli do tej pory nie udało Ci się wprowadzić nowej karmy dla kota, prawdopodobnie popełniasz jakieś błędy. Nie zniechęcaj się, nawet jeśli zmiana mokrej karmy na lepszą trwa już kilka tygodni, a pupil w dalszym ciągu wybrzydza. Tylko zaciętość i determinacja może Cię uratować.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Rehabilitacja kota – na czym polega fizjoterapia zwierząt?

Zabiegi rehabilitacyjne u kotów są wskazane przede wszystkim po przebytych trudnych operacjach i schorzeniach, które mogą wpływać na ruchomość kończyn mruczka. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów i zredukować ryzyko zaniku mięśniowego u swojego pupila, koniecznie zapisujmy go na rehabilitację. Rehabilitacja kotów i psów przebiega podobnie, choć w przypadku domowych mruczków jest nieco trudniejsza. […]

Czytaj artykuł
Jak dbać o kota latem?

Każdy kociarz powinien dbać o swojego mruczka przez cały rok. Oczywiście – wszyscy uwielbiamy przytulać się do mruczków zimą, kiedy aura na zewnątrz jest raczej niesprzyjająca spacerom i po prostu poszukujemy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że futro kota może być sporym problemem podczas gorącego lata. Jeśli nasz kot jest wychodzący, powinniśmy zadbać o odpowiedni […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone