dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jaka jest średnia długość życia kota domowego i dachowca?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to stworzenia, które zostały udomowione prawie 10 tys. lat temu. Obecnie to tuż obok psów jedna z najpopularniejszych grup zwierząt, które są najchętniej wybierane jako czworonożni przyjaciele gospodarstw domowych. Średnia długość życia kota uzależniona jest od wielu czynników, które dotyczą bezpośrednio miejsca życia, warunków, w jakich wychowuje się pupil, a także pochodzenia zwierzęcia. Przyjmuje się, że najdłużej żyją koty rasowe, które pochodzą z zarejestrowanych hodowli. To eliminuje ryzyko występowania wad genetycznych, choć nie eliminuje ich całkowicie – niektóre rasy są naturalnie narażone na pewne schorzenia, np. koty brytyjskie często cierpią na wrodzone wady serca. 

Za średnią długość życia kota uznaje się obecnie przedział od 2 do nawet 20 lat. Warto jednak wiedzieć, że to, jak długo żyją koty, zależy także od opieki, jaką zapewniają ich właściciele. Koty niewychodzące żyją zdecydowanie dłużej, chociażby ze względu na mniejsze ryzyko zarażenia się groźnymi bakteriami lub nawet potyczki z innymi zwierzętami, które często kończą się śmiercią lub poważnymi obrażeniami. Można śmiało powiedzieć, że koty żyją bardzo długo, w porównaniu do innych zwierząt domowych znanych na całym świecie.

Od czego zależy długość życia kota?

Najistotniejszy czynnik, który wpływa na długość kociego życia to warunki, w jakich zwierze żyje na co dzień. Kotek typowo domowy, który ma zapewnioną odpowiednią opiekę weterynaryjną, ruch i zbilansowaną dietę ma szansę przeżyć bez żadnych problemów zdrowotnych nawet do kilkunastu lat. Dzikie koty żyją najczęściej nieco krócej – wynika to głównie z rozprzestrzeniających się chorób, a także często w wyniku braku pożywienia, czy nawet potrącenia zwierzęcia przez samochód na drodze. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych aspektów, jakie wpływają na długość życia kota.

  1. Warunki życia kota – mowa tu przede wszystkim o tym, czy kot jest wychodzący, czy też nie. Przyjmuje się, że średnia długość życia kota, który swobodnie wychodzi na spacery to ok. 8 lat, natomiast kotka niewychodzącego nawet do 20 lat i więcej. Wynika to głównie ze względu na zewnętrzne czynniki: choroby, zakażenia, wypadku czy nawet zatrucia pokarmowe. Koty wychodzące są narażone na tak wiele niebezpieczeństw, że długość ich życia niestety znacznie się skraca.
  2. Kontrola stanu zdrowia kota – regularne kontrolowanie zdrowia swojego pupila to podstawa. Jeśli chcesz mieć wpływ na długość życia swojego kota, koniecznie zadbaj o to, aby regularnie odwiedzać z nim gabinet weterynaryjny. Cykliczne szczepienie kota jest bardzo ważne i pozwala ochronić pupila przed licznymi schorzeniami, np. wścieklizną, szczególnie jeśli zwierzak jest wychodzący samopas. Istotna jest także kastracja kota, która zapobiega licznym schorzeniom związanym z układem rozrodczym, np. nowotworom.
  3. Odpowiednie żywienie – zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcesz, aby Twój kot był długowiecznym zwierzęciem. Zdecydowanie krócej żyją koty, które nie żywią się tak, jak powinny. W odniesieniu do żywienia warto też dowiedzieć się, czy koty mogą pić mleko. Dobrze zaplanowana dieta dla kota to taka, która jest doskonałym źródłem białek, nie ma w sobie soli i dodatków zbóż. Jeśli chodzi o długość życia kota, warto też zadbać o jego nawodnienie. Kiedy Twój mruczek niechętnie pije wodę, możesz zainwestować w fontannę lub dodawać nieco wody do karmy. Pamiętaj, że odwodnienie kocurka to jedna z gorszych rzeczy, jakie mogą zagrażać jego zdrowiu.
  4. Genetyka – wbrew pozorom, genetyka ma ogromny wpływ na długość kociego życia. Rasowe zwierzaki takie, jak np. kot perski, kot bengalski, Maine Coon, czy nawet Brytyjczyk mogą żyć nawet kilkanaście lat, pod warunkiem że mają zapewnioną opiekę weterynaryjną i pochodzącą z bezpiecznych i zarejestrowanych hodowli. Uwarunkowania genetyczne wpływają jednak na lata życia i ostateczny wiek kota.

Co jeszcze duży wpływ na to, jak długo żyją koty domowe? Sposób ich wychowania. Im więcej bawisz się ze swoim pupilem i dbasz o jego zdrowie psychiczne, tym dłużej zwierzak zachowa swoje dobre zdrowie. Istotna jest także sterylizacja i kastracja zwierząt – oczywiście wtedy, kiedy to konieczne. Decydując się na zabiegi chirurgiczne hamujące produkcję hormonów oraz możliwość rozmnażania, można realnie wydłużyć długość życia kota, dzięki wyeliminowaniu ryzyka pojawienia się groźnych schorzeń.

Ile żyją koty domowe – rasowe? Porównanie średnich długości życia kota

Według informacji wynikających z badań oraz danych analitycznych długość życia kota jest mocno uzależniona od uwarunkowań danej rasy. Oto lista najpopularniejszych ras kotów wraz z przybliżoną długością ich życia:

  • Ragdoll – koty tej rasy żyją średnio do 15 lat. Taka długość wynika głównie ze względu na wysoki poziom odporności zwierząt na choroby. Warto jednak zaznaczyć, że Ragdoll’e mogą cierpieć na dziedziczne choroby serca oraz kardiomiopatię przerostową.
  • Devon Rex – jeśłi chodzi o koty domowe Devon Rex, te żyją średnio nawet do 20 lat! Ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska waga do 3 kilogramów oraz umiarkowany temperament, co sprawia, że są świetnymi kompanami na wiele lat dla rodzin z dziećmi.
  • Maine Coon – koty rasowe potrafią w tym przypadku przeżyć nawet do 18 lat, pod warunkiem, że właściciel dba o ich zdrowie i odpowiednie żywienie. Ta rasa jest jednak narażona na dysplazję stawów biodrowych i wykazuje predyspozycje genetyczne do kardiomiopatii przerostowej, która nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia.
  • Kot norweski – to zwierzak, który pochodzi wprost ze Skandynawii, a długość jego życia może sięgać nawet do 18-20 lat. Ta rasa mocno przypomina rysia, charakteryzuje się wagą nawet do 8 kilogramów oraz przepiękną, długą sierścią.
  • Kot brytyjski – w przypadku Brytyjczyków za średnią długość życia uznaje się ok. 12 lat. Dlaczego? Otóż te przepiękne stworzenia często cierpią na choroby serca, które mogą powodować przedwczesną śmierć. Oczywiście niektóre osobniki mogą żyć nawet do 20 lat.

Ciekawostka! Najdłużej żyjącą kotką w historii była samica kota domowego – kotka Creme Puff, która przeżyła dokładnie 38 lat i 3 dni. To rekord, jeśli chodzi o długość życia kota domowego. Rekordzistka żyła w Teksasie, a jej przyrodnią siostrą była kotka rasy Sfinks, która przeżyła aż 34 lata i 2 miesiące.

Czy koty domowe żyją dłużej od wychodzących?

Według statystyk koty domowe żyją znacznie dłużej, aniżeli wychodzące czy nawet koty dachowe, które żyją w zupełności samopas. Można powiedzieć, że życie kota wychodzącego jest o wiele trudniejsze. Dachowce i wychodzące zwierzęta są narażone na wypadki, a także zatrucia pokarmowe, np. po zjedzeniu pożywienia z trutką, co zdarza się niezwykle często. Przyjmuje się, że średnia wieku życia kota wychodzącego wynosi do 8-10 lat, natomiast domowych pupili nawet ponad 20 lat.

Jak karmić kota, aby ten żył jak najdłużej?

Koty mieszkające w domach powinny być przede wszystkim żywione zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pokarm musi być dopasowany nie tylko do rasy zwierzęcia, ale i ewentualnych problemów zdrowotnych. Najlepszym wyborem są jednak karmy mokre bezzbożowe, które zawierają kompleks witamin i minerałów, dzięki którym możliwe jest wydłużenie życia kota nawet o kilkanaście lat i zapewnienie poprawnego funkcjonowania jego organizmu.

Jakie są najczęstsze choroby kotów?

Najpopularniejsze schorzenia, które mogą wpływać na długość życia zwierzęcia, to: nabyty niedobór immunologiczny, białaczka, a nawet wścieklizna. To ciężkie choroby zakaźne, które charakteryzują się ciężkim przebiegiem i niosą spore ryzyko śmierci kota. 

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone