Czy koty mogą pić mleko?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Czy koty mogą pić mleko?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół zastanawia się, czy można podawać kotu mleko. Wynika to głównie z ogólnego przeświadczenia, że koty stworzone są do picia mleka i jest to ich ulubiony przysmak. Faktem jest, że zarówno dorosłe koty, jak i małe z ogromną chęcią wypiją miskę mleka, choć nie zawsze będzie to korzystne dla ich zdrowia. Warto jednak mieć na uwadze, że mleko krowie nie nadaje się do podawania kotom. Jeśli kot spróbuje takiego mleka, nie wiąże się to z poważnymi problemami zdrowotnymi, o ile mleko nie jest podawane w dużych ilościach.

Pokarm dla kotów jak najbardziej powinien być bogaty w białko, aczkolwiek niekoniecznie takie, które pochodzi z mleka krowiego. W praktyce czworonożni pupile nie tolerują krowiego mleka, głównie ze względu na wysoką zawartość laktozy. Ta może powodować biegunki u kotów i wiele innych niepożądanych reakcji. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, czy koty mogą pić mleko i jakie konsekwencje niesie ze sobą jego podawanie mruczkom.

Mleko dla kota – czy kot powinien pić mleko?

Mimo powszechnie znanego mitu, że koty uwielbiają i powinny być mleko – nie ma nic bardziej mylnego. Mimo to, że mruczki uwielbiają mleczny smak i z chęcią wypiłyby ogromne ilości mleka, pochodzącego od krowy to jednak nie należy podawać go kotu, niezależnie od rasy. Dlaczego? Otóż laktoza, czyli enzym zawarty w mleku krowim nie jest tolerowany przez układ pokarmowy kota. Zasada jest podobna, jak w przypadku ludzi, którzy nie tolerują laktozy w produktach mlecznych. Może to powodować problemy takie, jak:

 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gazy,
 • wzdęcia,
 • nadwaga,
 • reakcje alergiczne,
 • odwodnienie,
 • problemy z trawieniem.

Warto dodać, że mleko nie jest naturalnym pokarmem dla mruczków, oczywiście tych starszych, które przekroczyły już 3-4 tygodnie życia. Na początku życia każdy kotek żywi się mlekiem swojej kociej mamy lub w razie potrzeby – specjalnie przetworzonym mlekiem dla kociąt. Podawanie mleka (szczególnie krowiego) jest niewskazane, szczególnie jeśli chcesz zadbać o zdrowie mruczka.

Mleko dla kociąt od kociej mamy – czy jest zdrowe?

Młode zwierzęta (a w tym koty) na początku swojego życia wytwarzają laktazę, czyli enzym, który odpowiada za rozkład laktozy z mleka. Dorastające zwierzęta tracą więc właściwości naturalnego przetwarzania wartości odżywczych z mleka, a więc jego podawanie w późniejszych okresach życia jest niepotrzebne.

Oczywiście mleko kociej matki jest w pełni zdrowe dla kociaka, ale tylko przez pewien czas. Po zmniejszeniu produkcji laktazy przez organizm zwierzęcia mleko przestanie być pokarmem lekkostrawnym. W razie potrzeby możesz kupić mleko zastępcze dla kociąt, które jest podobne do mleka kotki, która urodziła małe mruczki. Jednak tak samo, jak w przypadku naturalnego karmienia – nie należy podawać go dłużej niż przez pierwsze kilka tygodni życia zwierzęcia.

A może zastanawiasz się, ile żyją koty i czy sposób ich karmienia ma wpływ na długość życia? Wbrew pozorom rodzaj stosowanej diety dla mruczka bardzo mocno wpływa na stan jego zdrowia. Im lepiej dobrane produkty żywnościowe, tym dłuższym i zdrowszym życiem może cieszyć się kot. 

Mleko bez laktozy dla kota – niezbędne w żywieniu futrzaka?

Do zdrowego żywienia kota nie jest potrzebne ani mleko kozie, ani krowie. Skład mleka tego typu wyróżnia się najczęściej sporą zawartością laktozy, której nie tolerują organizmy naszych mruczków. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się podawanie kotu mleka bez laktozy. Czy jednak włączenie takiego produktu żywnościowego do diety kociaka ma jakikolwiek sens? Niestety, ale nie. Fakt, że specjalne mleko bez laktozy będzie strawne dla zwierzęcia, aczkolwiek będzie stanowić dla niego bombę kaloryczną.

Podając swojemu kotu do picia mleko bez laktozy, możesz doprowadzić do otyłości, cholesterolu, jak i wielu innych problemów zdrowotnych. Co więcej, spożywanie mleka (nawet bez laktozy) może negatywnie wpływać na jego samopoczucie, co wiąże się z wysokim poziomem kaloryczności tego napoju. Ogółem, w diecie kota nie ma najmniejszej potrzeby stosowania mleka bez laktozy lub żadnego innego. Lepiej zainwestować w wysokiej jakości karmy bezzbożowe i smakołyki, które będą stanowić podstawę dla zdrowego i zbilansowanego żywienia kociaka.

Uwaga! Żadne mleko nie może stanowić zastępstwa za wodę dla kota. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli chcesz utrzymać mruczka w doskonałym zdrowiu przez wiele lat!

Konsekwencje podawania mleka kotom domowym

Zastanawiasz się, jakie objawy może powodować u kota mleko? Wyróżniamy wiele negatywnych skutków podawania swojemu kotu mleka – nawet tego, które pozbawione jest laktozy. Oto kilka rodzajów reakcji organizmu zwierzęcia na podawanie zbędnego mleka:

 • problemy trawienne,
 • przewlekłe bóle brzucha, szczególnie jeśli kot pijący mleko spożywa je regularnie,
 • biegunka, a więc i częstsze wizyty kota w kuwecie (wiesz, że napisaliśmy artykuł o tym jak nauczyć kota korzystać z kuwety ?),
 • ryzyko uszkodzenia wątroby (ze względu na dużą zawartość tłuszczu w mleku krowim),
 • nadwaga,
 • problemy z uzębieniem, cukier mleczny może doprowadzić nawet do konieczności usunięcia zębów u kota.

Pamiętaj, że specjalne mleko dla kota dostępne w sklepach zoologicznych jest stworzone wyłącznie z myślą o najmniejszych kociakach, które potrzebują, np. zastępstwa za mleko matki. Po czasie aktywność laktazy w organizmie kota spada, a więc tym samym zwiększa się nietolerancja laktozy.

Podsumowując: mimo to, że koty uwielbiają mleko, to jednak nie jest to zdrowa substancja dla zwierzęcia, której spożycie niosłoby jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli nie chcesz narazić Twojego kota na problemy ze zdrowiem. Co więcej, koty spożywające niepotrzebnie mleko mogą mieć też problemy z próchnicą, kamieniem nazębnym czy nawet cierpieć na zapalenia dziąseł. Możesz jednak podawać kotu mleko jako smakołyk, ale tylko od czasu do czasu. 

W jakiej formie kot powinien przyjmować białko?

Jeśli chcesz, aby Twój mruczek był zdrowy i zadowolony przez wiele lat swojego życia, zadbaj o zdrowe żywienie. Możesz zainwestować w karmy suche i mokre z wysoką zawartością białka (najlepiej bez zbóż), od czasu do czasu podawać kotu żółtko ze świeżego jajka czy nawet surowe mięso – oczywiście w rozsądnych ilościach, zgodnie z zapotrzebowaniem żywieniowym mruczka.

Dlaczego mleko matki jest najlepsze dla kota?

Kot w początkowym okresie życia potrzebuje mleka matki, które jest głównym źródłem witamin, minerałów i składników odżywczych. Te są niezbędne do prawidłowego rozwoju małego kotka. W przypadku osieroconych kociąt, można zastosować alternatywne specjalne mleko ze sklepu zoologicznego o podobnym składzie, jak mleko kociej mamy.

Co na co dzień powinien pić kot?
 

Zdrowe koty, które nie potrzebują specjalistycznego żywienia, powinny na co dzień spożywać wyłącznie czystą wodę, np. z kociej fontanny oraz mokrą karmę, która również jest źródłem wody dla zwierzęcia.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram