dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Zabieg kastracji kota czy sterylizacja? Płodność kotów w pigułce

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zabieg kastracji kota można wykonać praktycznie w każdym wieku, choć zalecane jest, aby zarówno sterylizacja, jak i kastracja odbywała się w wieku od 3 do 6 miesiąca życia zwierzęcia. To czas, kiedy pupil nie osiąga jeszcze dojrzałości płciowej, a więc kot po kastracji nie będzie wykazywać widocznych zmian w zachowaniu. Wykonywanie zabiegu sterylizacji i kastracji jest polecane szczególnie przez hodowców, którzy chcą zapobiec bezdomności zwierząt.

Warto też zaznaczyć, że wykastrowanie kocura pozwala też wyeliminować niektóre zachowania związane z procesem rozmnażania: w przypadku kotów najczęstsze objawy wzmożonego popędu płciowego wiążą się z charakterystycznym śpiewaniem po nocach, znaczeniem terenu, a nawet próbami ucieczki w celu poszukiwania partnera/partnerki do rozrodu.

Kastracja kota – na czym to polega?

Proces kastracji kotów to po prostu długotrwałe pozbawienie możliwości do rozmnażania w wyniku usunięcia jajników u kotek lub jąder u kocurów. Warto zaznaczyć, że kastracja to chirurgiczna metoda, która jest preferowana w przypadku kocurów w formie amputacji jąder, czyli orchidektomii.

Zabieg kastracji kocura jest znacznie mniej inwazyjny, aniżeli kastracja kotek. Dlaczego? Otóż owariohisterektomia, czyli usunięcie jajników i macicy jednocześnie, umożliwia kompletne zahamowanie cyklu płciowego. Dzięki temu kotka nie będzie w stanie zajść w ciążę, a to szczególnie ważne, jeśli jest zwierzęciem wychodzącym. Zabieg chirurgiczny tego typu oczywiście niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, choć zabezpiecza też (szczególnie kotki) przed występowaniem poważnych schorzeń w przyszłości, np. nowotwory, torbiele i wiele innych, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kastracja a sterylizacja – jakie są różnice?

Chcesz się dowiedzieć, jakie są różnice pomiędzy kastracją a sterylizacją? Celem tego drugiego zabiegu jest wyłącznie ograniczenie możliwości rozmnażania się kotów – dotyczy to podwiązania jajowodów lub nasieniowodów bez fizycznego usunięcia narządów pod znieczuleniem. Decydując się na sterylizację, pupila można ograniczyć jego możliwości rozrodcze, aczkolwiek produkcja hormonów zostanie w pełni zachowana. Oznacza to, ze w przypadku sterylizacji wszelkie zachowania takie, jak np. krycie partnera, rujki czy nawet znaczenie terenu pozostaną w naturze zwierzęcia. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy sterylizacją i kastracją, zarówno w przypadku kotek, jak i kotów.

KastracjaSterylizacja
wiąże się z chirurgicznym usunięciem jąder lub jajników z macicą pod znieczuleniemnarządy płciowe pozostają bez zmian, ogranicza się tylko możliwość rozmnażania
eliminuje produkcję hormonów u zwierzęcia, co może wpływać na jego zachowaniepupil pozostaje długotrwale bezpłodny
eliminuje występowanie rujki u kotekhormony płciowe są produkowane bez zmian
ogranicza popęd płciowypopęd płciowy, jak i zachowania z tym związane najczęściej pozostają bez niezmienne
redukuje ryzyko występowania problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczych kotekzwiększone ryzyko występowania chorób układu rozrodczego.

Zabieg kastracji kocura i kotki – kiedy warto go wykonać?

Jeszcze do niedawna za standard w odniesieniu do kastracji kota uznawano wiek ok. 6-7 miesięcy. To jednak wiązało się z osiągnięciem przez zwierzaka pełnej dojrzałości płciowej. Na tę chwilę lekarze weterynarii zalecają wykonywać kastrację we wczesnym etapie rozwoju pupila, czyli nawet w wieku 3-3,5 miesiąca. Zabieg kastracji w tym wieku nie niesie ze sobą żadnego dodatkowego ryzyka, a może jednocześnie przekładać się na brak późniejszych problemów zdrowotnych, szczególnie u kotek. W dużej mierze to, ile żyją koty, jest uzależnione od tego, jak ich właściciele zadbają o ich zdrowie już we wczesnym etapie życia.

Warto też dodać, że im młodszy zwierzak, tym mniejsze ryzyko występowania powikłań pooperacyjnych, a także samo wykonanie zabiegu nie będzie wiązać się z długim okresem rekonwalescencji.

Jak przygotować kota do kastracji/sterylizacji? Krok po kroku

Lekarz weterynarii, który podejmuje się wczesnej kastracji u kotów, powinien odpowiednio przygotować zwierzaka do takiego zabiegu. Dzięki temu sterylizacja lub kastracja nie będzie nieść ze sobą zbyt dużego ryzyka wystąpienia powikłań. Oto kilka czynności, o jakich warto pamiętać przed rozpoczęciem przygotowywania kota do zabiegu kastracji lub sterylizacji.

  1. Ocena stanu zdrowia kota oraz jego kwalifikacji do możliwości zastosowania znieczulenia ogólnego. Lekarz weterynarii powinien przeprowadzić wywiad, zapytać właściciela kota o ewentualne problemy zdrowotne lub przyjmowane leki. Na tej podstawie specjalista może dokładnie ocenić stan zdrowia i przygotować pupila do zabiegu kastracji lub sterylizacji.
  2. Kontrola wykonywanych dotychczas zabiegów profilaktycznych, czyli odrobaczanie i szczepienie.
  3. W przypadku kotek ważne jest ustalenie terminu rujek oraz ewentualnej ciąży, gdyż zabieg kastracji należy wykonywać w fazie anestrus, czyli bezrujowej. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko występowania ewentualnych powikłań pooperacyjnych, np. mniej obfite krwawienia.
  4. Badania kliniczne oraz krwi – te drugie należy wykonać dopiero wtedy, kiedy zwierzak będzie min. 8 godzin na czczo, aby lekarz weterynarii mógł ocenić stan narządów wewnętrznych oraz ustalić ryzyko związane z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.
  5. W razie konieczności potrzebne jest także wykonanie badań dodatkowych, jak np. echo serca, USG, RTG klatki piersiowej.

Warto też dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować kota w dniu zabiegu kastracji. Lekarze weterynarii najczęściej wskazują na kilka czynności, a mianowicie:

  • utrzymywanie zwierzęcia na czczo od 3 do 6 godzin w przypadku dorosłych osobników, natomiast w przypadku kociąt maksymalnie do 4 godzin,
  • ostatni posiłek kota przed zabiegiem kastracji powinien być mokry,
  • podawanie wody kotu nie powinno mieć miejsca później niż godzinę przed zabiegiem kastracji.

Dodatkowo warto zadbać o to, aby zwierzę przed przeprowadzeniem zabiegu kastracji nie stresowało się nadmiernie. Z tego względu należy zabrać pupila do weterynarza w transporterze, a także unikać sytuacji stresowych. Co ciekawe, koty wyczuwają niepokój swoich opiekunów, a to może generować dodatkową traumę związaną z wizytą u weterynarza. Podsumowując: kastracja i sterylizacja kotki lub kota wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko po stronie weterynarza, ale także właściciela. Tylko wtedy można wyeliminować ryzyko groźnych powikłań, a także przyśpieszyć proces rekonwalescencji kota po zabiegu.

Czy warto wykastrować kota i kotkę? Zalety i wady

Zalety wczesnej kastracji kotówWady wczesnej kastracji kotów 
mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowychpredyspozycje do występowania złamań przynasadowych kości udowych
krótki okres rekonwalescencji kocura i kotkimożliwa niedrożność cewki moczowej u kocurów
prawie zerowe ryzyko związane z wystąpieniem nowotworów listwy mlecznej u kotekryzyko występowania stanów zapalnych
zapobieganie cyście jajników i zaburzeniom hormonalnym w przyszłościspadek odporności – z tego względu zalecane są szczepienia i odrobaczanie, minimum tydzień przed kastracją
brak ryzyka wystąpienia permanentnej ruimożliwe zmiany nastrojów kota, np. ospałość, lenistwo i zmiana tempa metabolizmu (nie ma to odniesienia do sposobu wcześniejszego wychowania kota)
wyeliminowanie nawyku znaczenia terenu moczem, szczególnie u kocurów

Pozytywnym wynikiem kastracji, niezależnie od płci i wieku kota może być także dłuższe życie zwierzęcia, efektywniejsza regulacja gospodarki hormonalnej, a także zmniejszenie liczby bezdomnych kotów – to głównie w wyniku ograniczenia płodności wychodzących zwierząt. Co więcej, w wyniku kastracji kotów ogranicza się ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.

Ile kosztuje kastracja kota u weterynarza?

W popularnych gabinetach weterynaryjnych koszt kastracji kota to wydatek na poziomie od 100 do 300 złotych, zależnie od regionu, cennika specjalisty oraz stopnia skomplikowania zabiegu związanego z kastracją.

Ile trwa okres rekonwalescencji kota po zabiegu kastracji?

Jeśli chodzi o młode kocury i kotki, okres rekonwalescencji w przypadku wczesnej kastracji kota może trwać nawet do 48 godzin w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu oraz indywidualnych zdolności organizmu zwierzęcia do regeneracji. Warto też dodać, że u kotek zabieg jest znacznie bardziej skomplikowany, dlatego zaleca się stosowanie ubranka pooperacyjnego przez ok. 14 dni od czasu wykonania zabiegu, aż do czasu całkowitego zagojenia się rany.

Jak wygląda zabieg kastracji u kotki?

W przypadku kotki kastracja jest inwazyjnym zabiegiem, który trwa znacznie dłużej, niż w przypadku kocura. Do wykonania kastracji u kotek należy zgolić brzuch, zdezynfekować skórę w okolicy cięcia, a także wykonać nacięcie powłoki brzusznej w odpowiednim miejscu. Lekarz weterynarii zajmujący się chirurgią musi podwiązać tętnice jajnikowe i odjąć jajniki, a następnie podwiązać trzon macicy wraz z naczyniami krwionośnymi, aby ostatecznie je usunąć. Zabieg kończy się zszyciem tkanki podskórnej i skóry przy użyciu tzw. szwa kosmetycznego lub pojedynczego, który należy usunąć do 14 dni od czasu wykonania zabiegu.

Na czym polega zabieg kastracji u kocura?

Kastracja kocura jest o wiele łatwiejsza i co najważniejsze, o wiele mniej inwazyjna, aniżeli w przypadku kotek. Lekarz weterynarii musi usunąć owłosienie z moszny i zdezynfekować miejsce cięcia. Następni wykonuje pojedyncze nacięcie na szwie moszny lub nacięcia pod jądrami. Kolejno należy podwiązać tętnicę jądrową i wtedy można bezpiecznie usunąć jądra. Sam zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut i wymaga zastosowania znieczulenia, leków przeciwbólowych i antybiotyków o przedłużonym działaniu. Co ciekawe, kastracja kota nie wymaga stosowania szwów, co znacznie przyśpiesza okres rekonwalescencji.

Czy kastracja wiąże się z jakimkolwiek zagrożeniem zdrowia i życia pupila?

Kastracja kota i kotek jak najbardziej wiąże się z pewnym ryzykiem. Dotyczy to głównie takich zagrożeń, jak: krwawienia w trakcie zabiegu, pozostawienie części jajników u kotek, co generuje konieczność ponownego wykonania zabiegu, a nawet krwawienia pozabiegowe, co wydłuża czas powrotu do pełnego zdrowia. Co więcej, po kastracji może dojść też do zakażenia rany pooperacyjnej, niewydolności nerek, a nawet obrzęku i zasinienia okolic rany. Aby zminimalizować te zagrożenia, warto wybrać doświadczonego specjalistę, a także stosować się do wszelkich zaleceń pozabiegowych.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone