Choć kociarze mogą na co dzień jeść ryż nawet na kilogramy, to jednak w przypadku kota nie jest to zalecany składnik codziennej diety. Jeśli Twojemu mruczkowi kończy się sucha lub mokra karma, nigdy nie próbuj jej zastępować ludzkim pożywieniem, a już na pewno nie ryżem! To produkt zbożowy, który zawiera mnóstwo węglowodanów, a te w diecie mruczka są praktycznie niepotrzebne.
Układ trawienny domowych zwierzaków jest przystosowany przede wszystkim do spożywania mięsa, a także klasycznej karmy mokrej oraz suchej. Jeśli zaczniesz podawać kotu ryż, prawdopodobnie poskutkuje to licznymi problemami zdrowotnymi. Ryż nie jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla kociego organizmu.
Ryż dla kota – czy to potrzeby składnik kociej diety?
Kociarze, czy Wy też zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę znajduje się w składzie pokarmu dla kota? Analizując etykiety produktów w sklepach zoologicznych, można zauważyć, że w niektórych suchych i mokrych karmach często pojawia się kilkuprocentowa domieszka ryżu. Dlaczego? To produkt, który jest źródłem witaminy B, E, potasu, żelaza i cynku. To przydatne minerały w organizmie mruczka, które powinny być dostarczane właśnie poprzez zdrową i zbilansowaną dietę kociaka.
Podstawą żywienia kota jest podawanie mu bezzbożowych produktów żywnościowych, czyli karmy mokrej oraz suchej. Alternatywnie możemy stosować też dietę barf albo po prostu od czasu do czasu urozmaicać codzienne posiłki przekąskami w formie, np. surowego kurczaka.
Koty z natury są mięsożerne, a więc nawyki żywieniowe nie powinny opierać się na podawaniu ryżu. Jeśli zaczniesz wkładać do miski dla kota ryż, ten prawdopodobnie bardzo szybki przybierze na wadze, a to po prostu pogorszy stan jego zdrowia. Ryż, choć ma nieco przydatnych wartości odżywczych, raczej nie jest dobrym wyborem do diety kotów. Staraj się pomijać ten składnik nawet w niewielkiej ilości, kiedy przygotowujesz pokarm dla swojego mruczka.
Koty nieustannie karmione ryżem będą otyłe, mogą mieć problemy z nerkami, a także zaburzenia procesów trawiennych. Jeśli jako kociarz dbasz o zdrowie Twojego kota, nigdy nie stawiaj na ryż w diecie – dzięki temu zadbasz o organizm kota i przyczynisz się do prawidłowego funkcjonowania wszystkich jego komórek i narządów wewnętrznych, bez dolegliwości żołądkowych.
Czy kot może jeść ryż?
Produkty pochodzenia roślinnego, choć są obecne w karmach dla kotów, to jednak nie powinny stanowić podstawy żywienia. Składniki odżywcze ryżu pozytywnie oddziałują na organizm ludzi, ale na futrzastego pupila… już niekoniecznie. Nie zapominaj, że koty są stworzeniami typowo mięsożernymi, dlatego ewentualnie podczas podawania mięsa mruczkowi możesz dodać do miseczki nieco ugotowanego białego ryżu. Ugotowany ryż może być przydatny, jeśli kociak ma problemy z przybieraniem na wadze – wtedy na pewno szybciej przybierze dodatkowych kilogramów.
Ryż można podawać kotu też wtedy, kiedy pupil potrzebuje lekkostrawnej diety. Niemniej jednak podstawą żywienia zawsze powinny być produkty mięsne. W razie poważniejszych problemów zdrowotnych kociaka, lepiej zainwestować w wysokiej klasy karmę lekkostrawną i hipoalergiczną, niż na własną rękę testować dodatek ryżu do kociej karmy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka karma dla kota będzie najlepsza, koniecznie sprawdź poradnik, który przygotowaliśmy dla prawdziwych kociarzy. Z naszymi wskazówkami bez problemu przygotujesz dla swojego kociaka menu, które będzie zdrowe i odpowiednio zbilansowane dla mięsożercy.
Karma z ryżem dla kota – jak rozpoznać taki produkt?
Ryż nie jest pokarmem pierwszej potrzeby dla kotów, podobnie jak słodycze i warzywa. Decydując się na włączenie do diety kota ryżu, warto pamiętać też o innych składnikach zawierających wiele przydatnych wartości odżywczych. Karmy suche i mokre zawierające cząstki ryżu bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy, że w tym celu przeanalizujemy dokładnie etykietę, na której producent wskazuje na skład produktu. Dzięki temu zobaczysz, ile procent ryżu znajduje się w pokarmie dla kota.
Gotowe karmy dla kota są najrozsądniejszym wyborem, szczególnie jeśli mruczek cierpi na problemy pokarmowe lub ma uczulenie na gluten.
Jak podawać ryż kotu? Podsumowanie
W codziennych daniach podawanych kotu nie powinno być więcej ryżu niż 25% objętości całego pokarmu. Połączenie tego składnika ze standardowym pokarmem mruczka, np. surowym mięsem jest opłacalne wtedy, kiedy nasz pupil ma problemy z biegunką i grozi mu odwodnienie. Ryż w niewielkich ilościach jest w stanie zahamować ten proces. Najważniejsze jest to, aby ryż biały podawany kotu był dobrze ugotowany. Wtedy jest lekkostrawny i może przynieść wymierne korzyści wynikające z jego dodania do codziennej porcji kociego pokarmu.