Wychowanie kota - czego można nauczyć futrzaka?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wychowanie kota – czego można nauczyć futrzaka?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to z natury dość niezależne zwierzęta, które niechętnie podporządkowują się innym osobnikom w stadzie, a także opiekunom. Z tego względu narzucanie im jakichkolwiek zasad nie jest wskazane, gdyż najczęściej przynosi zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Powszechnie przyjmuje się, że socjalizacja kotów jest dość skomplikowanym procesem, tak samo, jak i nauczenie ich sztuczek. To oczywiście nieprawda, choć wiele zależy od indywidualnego charakteru zwierzęcia oraz podejścia opiekuna do metod nauczania.

Kocury i kotki są na tyle inteligentnymi stworzeniami, że są w stanie wykonywać praktycznie identyczne sztuczki jak psy – oczywiście pod warunkiem, że będą miały na to ochotę. Jeśli chcesz, aby Twój kociak miał pełną satysfakcję ze wspólnej zabawy i jednocześnie chętnie uczył się, np. sztuczek, koniecznie poznaj kilka zasad poprawnego szkolenia kotów. Warto też zainwestować w polecane drapaki dla kotów, dzięki którym skutecznie ochronisz swoje meble przed zniszczeniem – w trakcie wychowania kota. Przydatne podpowiedzi oraz informację o tym, jak nagradzać i wychowywać domowego pupila, znajdziesz w poniższym artykule.

Wychowanie kota – jak wychować małego kotka?

Wielu właścicieli kotów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich podopieczni są naprawdę inteligentnymi istotami. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że kot potrafi tylko drapać, korzystać z kuwety i pochłaniać smakołyki – to jednak nie wszystko. Futrzak, niezależnie od rasy to najczęściej indywidualista i tylko odpowiednie podejście do pupila umożliwi nawiązanie kontaktu i wykorzystanie jego potencjału, np. w zakresie wykonywania sztuczek lub po prostu poprawnego wychowania i socjalizacji.

Zaniedbywanie pupila niesie ze sobą pewne konsekwencje, takie, jak niepożądane reakcje w trakcie zabawy lub agresja wobec obcych osób, a nawet opiekunów. Negatywnych emocji zwierzęcia nigdy nie wolno ignorować – to może prowadzić wyłącznie do pogorszenia się jego stanu emocjonalnego. Małego kotka należy przede wszystkim wychowywać tak, aby nauczyć go załatwiania się do kuwety, a także zapewnić mu dostęp do pożywienia i bodźców, które dają mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o najważniejsze aspekty wychowania małego kotka, wyróżniamy takie, jak nauka:

 • korzystania z kuwetki,
 • przewożenia w transporterze,
 • przebywania z innymi zwierzętami w pobliżu,
 • zabawy z obcymi osobami.

Uwaga! Jeśli Twój kot zaczyna gryźć już od małego lub wykazuje inne niepożądane zachowania, np. pozostawia odchody poza kuwetą, koniecznie zareaguj. Zastanawiasz się, dlaczego koty gryzą i co może być podłożem dla takiego zachowania? Powodów jest mnóstwo: brak poprawnej socjalizacji, zaburzenia behawioralne, a nawet problemy zdrowotne.

Zarówno małego kociaka, jak i starszego osobnika da się wychować. Musisz jednak liczyć się z tym, że proces wychowania może trwać nawet latami. W odniesieniu do małych futrzaków, warto zainwestować w zabawki dla kota, np. wędki. Te są doskonałą formą aktywnej zabawy z małym pupilem, a dodatkowo mogą pozytywnie wpływać ja jego rozwój i naukę poprawnego zachowania.

Dlaczego warto wychowywać kota?

Powodów, dla jakich warto zadbać o dobre wychowanie kota w domu, jest naprawdę wiele. Wykorzystaj wszelkie wskazówki i porady, aby wspólne życie z kocurem lub kotką nie było żadnym problemem. Warto nauczyć kota, chociażby reagowania na własne imię i korzystania z kuwety, a także jasno określić przestrzeń, w której futrzak może bezpiecznie poruszać się po domu. Dobrze wychowany kot to przede wszystkim: brak późniejszych problemów behawioralnych, lepszy kontakt zwierzęcia z ludźmi, a także możliwość stymulacji intelektualnej – najczęściej wtedy, kiedy nauka czynności pochłania znaczną część codziennej zabawy z pupilem.

Nauka korzystania z kuwety to oczywiście podstawa, jeśli przyprowadzisz nowe zwierze do Twojego domu. Nie da się jednak oszukać kociej natury. Możesz tylko przystosować mruczka do zasad panujących w domu, a w razie poprawnie wykonanych czynności podarować mu nagrodę w postaci pysznego smakołyka. Dzięki temu zarówno nauka korzystania z toalety, jak i nowych sztuczek będzie czystą przyjemnością.

Wychowanie kota domowego – podstawowe zasady

 1. Ciągły kontakt z kotem – musisz pamięć, że życie pod jednym dachem z kotem wymaga kompromisów, ale także wygospodarowania czasu dla swojego pupila.
 2. Stosowanie systemu nagród i pozytywnych bodźców – kiedy Twój kot poprawnie wykona sztuczkę lub przyjdzie, kiedy zawołasz go po imieniu, warto podarować mu ulubiony smakołyk. Dzięki temu kocur wie, że podobne czynności będą dla niego nagrodą, a więc w przyszłości chętniej nauczy się nowych umiejętności.
 3. Dbałość o dobrostan futrzaka – mowa tu głównie o warunkach do godnego życia kota. Wystarczy spełnić podstawowe potrzeby fizjologiczne i psychiczne zwierzaka, aby ten szybciej pojął zasady poprawnego wychowania.
 4. Cierpliwość w trackie wychowywania – właściciele kotów powinni wykazywać się ogromnym zasobem spokoju i cierpliwości. Jeśli chcesz nauczyć pupila sztuczek lub powstrzymać kota przed ostrzeniem pazurków na meblach w domu, musisz być cierpliwym. Zarówno w przypadku młodego, jak i starszego zwierzęcia to wychowanie jest procesem długotrwałym, a więc może wymagać więcej czasu.

Wychowanie dorosłego kota po przejściach – czy to w ogóle możliwe?

W odniesieniu do wychowania kota, warto wiedzieć, że każdy zwierzak ma indywidualne predyspozycje do nauki sztuczek, a także przyswajania nowych informacji w odniesieniu do umiejętności społecznych. Co jednak w sytuacji, kiedy weźmiesz kota ze schroniska? Zwierzęta po przejściach mogą wymagać wsparcia kociego behawiorysty. Dzięki temu wychowywanie kota w domu, który jest po traumatycznych przejściach, staje się o wiele łatwiejsze. Problemy behawioralne, z jakimi spotykają się opiekunowie kotków ze schronisk, to:

 • brak ufności do nowych osób oraz opiekunów,
 • agresja, która jest wynikiem reakcji obronnej,
 • brak apetytu,
 • niechęć do wspólnej zabawy,
 • stronienie od bliskości człowieka.

Oczywiście wszystkie powyższe problemy można zażegnać, pod warunkiem ciężkiej pracy opiekunów wraz ze specjalistą – kocim behawiorystą. Podsumowując: wychowanie małego kota jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku mruczka, który ma już kilka lat i jest po traumatycznych przejściach. Jeśli skorzystasz ze sprawdzonych wskazówek lub pomocy behawiorysty, na pewno wspólnymi siłami wypracujesz dobre zachowanie kota i dowiesz się, jak oduczyć go niepoprawnych nawyków w domu.

Kiedy zacząć wychowywanie kota?

Proces wychowania kota warto zacząć jak najwcześniej. Dlaczego? Otóż młody kociak znacznie szybciej przyswaja nowe informacje oraz umiejętności. Warto też pamiętać o tym, że koty po urodzeniu niektórych rzeczy uczą się od swojej mamy, np. korzystania z kuwetki. Oznacza to, że im lepiej wychowany koci rodzic, tym mniej problemów z zachowaniem małych kocurów i kotek. 

Czy kota można przyzwyczaić do obcinania pazurków i czesania?

Przy odpowiednim zaangażowaniu i cierpliwości prawie każdego kota można nauczyć spokoju w czasie obcinania pazurków lub czesania. Wszystko jednak zależy od charakteru zwierzęcia. Niektóre koty uwielbiają czesanie i pielęgnacje, natomiast inne uważają to za karę. W tym przypadku wiele też zależy od indywidualnego podejścia opiekuna – im mniej stresu po obu stronach, tym lepiej.

Czy regularne posiłki mają wpływ na zachowanie kota?

Wbrew pozorom regularne i zdrowe żywienie kota ma ogromny wpływ na jego zachowanie. Warto zadbać o to, aby pupil otrzymywał pożywienie codziennie w podobnych godzinach, a także karmę, która będzie dla niego pełnowartościowym posiłkiem. Co ciekawe, smak, strawność, a nawet struktura posiłków może wpływać na zachowanie kota. Kiedy pupil wie, że otrzyma coś dobrego, prawdopodobnie będzie się łasić i mruczeń. W przeciwnym razie raczej niechętnie zbliży się do miski z jedzeniem lub nawet (w ramach protestu) nie tknie jedzenia przez cały dzień.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota. Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze […]

Czytaj artykuł
Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram