dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wychowanie kota – czego można nauczyć futrzaka?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to z natury dość niezależne zwierzęta, które niechętnie podporządkowują się innym osobnikom w stadzie, a także opiekunom. Z tego względu narzucanie im jakichkolwiek zasad nie jest wskazane, gdyż najczęściej przynosi zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Powszechnie przyjmuje się, że socjalizacja kotów jest dość skomplikowanym procesem, tak samo, jak i nauczenie ich sztuczek. To oczywiście nieprawda, choć wiele zależy od indywidualnego charakteru zwierzęcia oraz podejścia opiekuna do metod nauczania.

Kocury i kotki są na tyle inteligentnymi stworzeniami, że są w stanie wykonywać praktycznie identyczne sztuczki jak psy – oczywiście pod warunkiem, że będą miały na to ochotę. Jeśli chcesz, aby Twój kociak miał pełną satysfakcję ze wspólnej zabawy i jednocześnie chętnie uczył się, np. sztuczek, koniecznie poznaj kilka zasad poprawnego szkolenia kotów. Warto też zainwestować w polecane drapaki dla kotów, dzięki którym skutecznie ochronisz swoje meble przed zniszczeniem – w trakcie wychowania kota. Przydatne podpowiedzi oraz informację o tym, jak nagradzać i wychowywać domowego pupila, znajdziesz w poniższym artykule.

Wychowanie kota – jak wychować małego kotka?

Wielu właścicieli kotów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich podopieczni są naprawdę inteligentnymi istotami. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że kot potrafi tylko drapać, korzystać z kuwety i pochłaniać smakołyki – to jednak nie wszystko. Futrzak, niezależnie od rasy to najczęściej indywidualista i tylko odpowiednie podejście do pupila umożliwi nawiązanie kontaktu i wykorzystanie jego potencjału, np. w zakresie wykonywania sztuczek lub po prostu poprawnego wychowania i socjalizacji.

Zaniedbywanie pupila niesie ze sobą pewne konsekwencje, takie, jak niepożądane reakcje w trakcie zabawy lub agresja wobec obcych osób, a nawet opiekunów. Negatywnych emocji zwierzęcia nigdy nie wolno ignorować – to może prowadzić wyłącznie do pogorszenia się jego stanu emocjonalnego. Małego kotka należy przede wszystkim wychowywać tak, aby nauczyć go załatwiania się do kuwety, a także zapewnić mu dostęp do pożywienia i bodźców, które dają mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o najważniejsze aspekty wychowania małego kotka, wyróżniamy takie, jak nauka:

 • korzystania z kuwetki,
 • przewożenia w transporterze,
 • przebywania z innymi zwierzętami w pobliżu,
 • zabawy z obcymi osobami.

Uwaga! Jeśli Twój kot zaczyna gryźć już od małego lub wykazuje inne niepożądane zachowania, np. pozostawia odchody poza kuwetą, koniecznie zareaguj. Zastanawiasz się, dlaczego koty gryzą i co może być podłożem dla takiego zachowania? Powodów jest mnóstwo: brak poprawnej socjalizacji, zaburzenia behawioralne, a nawet problemy zdrowotne.

Zarówno małego kociaka, jak i starszego osobnika da się wychować. Musisz jednak liczyć się z tym, że proces wychowania może trwać nawet latami. W odniesieniu do małych futrzaków, warto zainwestować w zabawki dla kota, np. wędki. Te są doskonałą formą aktywnej zabawy z małym pupilem, a dodatkowo mogą pozytywnie wpływać ja jego rozwój i naukę poprawnego zachowania.

Dlaczego warto wychowywać kota?

Powodów, dla jakich warto zadbać o dobre wychowanie kota w domu, jest naprawdę wiele. Wykorzystaj wszelkie wskazówki i porady, aby wspólne życie z kocurem lub kotką nie było żadnym problemem. Warto nauczyć kota, chociażby reagowania na własne imię i korzystania z kuwety, a także jasno określić przestrzeń, w której futrzak może bezpiecznie poruszać się po domu. Dobrze wychowany kot to przede wszystkim: brak późniejszych problemów behawioralnych, lepszy kontakt zwierzęcia z ludźmi, a także możliwość stymulacji intelektualnej – najczęściej wtedy, kiedy nauka czynności pochłania znaczną część codziennej zabawy z pupilem.

Nauka korzystania z kuwety to oczywiście podstawa, jeśli przyprowadzisz nowe zwierze do Twojego domu. Nie da się jednak oszukać kociej natury. Możesz tylko przystosować mruczka do zasad panujących w domu, a w razie poprawnie wykonanych czynności podarować mu nagrodę w postaci pysznego smakołyka. Dzięki temu zarówno nauka korzystania z toalety, jak i nowych sztuczek będzie czystą przyjemnością.

Wychowanie kota domowego – podstawowe zasady

 1. Ciągły kontakt z kotem – musisz pamięć, że życie pod jednym dachem z kotem wymaga kompromisów, ale także wygospodarowania czasu dla swojego pupila.
 2. Stosowanie systemu nagród i pozytywnych bodźców – kiedy Twój kot poprawnie wykona sztuczkę lub przyjdzie, kiedy zawołasz go po imieniu, warto podarować mu ulubiony smakołyk. Dzięki temu kocur wie, że podobne czynności będą dla niego nagrodą, a więc w przyszłości chętniej nauczy się nowych umiejętności.
 3. Dbałość o dobrostan futrzaka – mowa tu głównie o warunkach do godnego życia kota. Wystarczy spełnić podstawowe potrzeby fizjologiczne i psychiczne zwierzaka, aby ten szybciej pojął zasady poprawnego wychowania.
 4. Cierpliwość w trackie wychowywania – właściciele kotów powinni wykazywać się ogromnym zasobem spokoju i cierpliwości. Jeśli chcesz nauczyć pupila sztuczek lub powstrzymać kota przed ostrzeniem pazurków na meblach w domu, musisz być cierpliwym. Zarówno w przypadku młodego, jak i starszego zwierzęcia to wychowanie jest procesem długotrwałym, a więc może wymagać więcej czasu.

Wychowanie dorosłego kota po przejściach – czy to w ogóle możliwe?

W odniesieniu do wychowania kota, warto wiedzieć, że każdy zwierzak ma indywidualne predyspozycje do nauki sztuczek, a także przyswajania nowych informacji w odniesieniu do umiejętności społecznych. Co jednak w sytuacji, kiedy weźmiesz kota ze schroniska? Zwierzęta po przejściach mogą wymagać wsparcia kociego behawiorysty. Dzięki temu wychowywanie kota w domu, który jest po traumatycznych przejściach, staje się o wiele łatwiejsze. Problemy behawioralne, z jakimi spotykają się opiekunowie kotków ze schronisk, to:

 • brak ufności do nowych osób oraz opiekunów,
 • agresja, która jest wynikiem reakcji obronnej,
 • brak apetytu,
 • niechęć do wspólnej zabawy,
 • stronienie od bliskości człowieka.

Oczywiście wszystkie powyższe problemy można zażegnać, pod warunkiem ciężkiej pracy opiekunów wraz ze specjalistą – kocim behawiorystą. Podsumowując: wychowanie małego kota jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku mruczka, który ma już kilka lat i jest po traumatycznych przejściach. Jeśli skorzystasz ze sprawdzonych wskazówek lub pomocy behawiorysty, na pewno wspólnymi siłami wypracujesz dobre zachowanie kota i dowiesz się, jak oduczyć go niepoprawnych nawyków w domu.

Kiedy zacząć wychowywanie kota?

Proces wychowania kota warto zacząć jak najwcześniej. Dlaczego? Otóż młody kociak znacznie szybciej przyswaja nowe informacje oraz umiejętności. Warto też pamiętać o tym, że koty po urodzeniu niektórych rzeczy uczą się od swojej mamy, np. korzystania z kuwetki. Oznacza to, że im lepiej wychowany koci rodzic, tym mniej problemów z zachowaniem małych kocurów i kotek. 

Czy kota można przyzwyczaić do obcinania pazurków i czesania?

Przy odpowiednim zaangażowaniu i cierpliwości prawie każdego kota można nauczyć spokoju w czasie obcinania pazurków lub czesania. Wszystko jednak zależy od charakteru zwierzęcia. Niektóre koty uwielbiają czesanie i pielęgnacje, natomiast inne uważają to za karę. W tym przypadku wiele też zależy od indywidualnego podejścia opiekuna – im mniej stresu po obu stronach, tym lepiej.

Czy regularne posiłki mają wpływ na zachowanie kota?

Wbrew pozorom regularne i zdrowe żywienie kota ma ogromny wpływ na jego zachowanie. Warto zadbać o to, aby pupil otrzymywał pożywienie codziennie w podobnych godzinach, a także karmę, która będzie dla niego pełnowartościowym posiłkiem. Co ciekawe, smak, strawność, a nawet struktura posiłków może wpływać na zachowanie kota. Kiedy pupil wie, że otrzyma coś dobrego, prawdopodobnie będzie się łasić i mruczeń. W przeciwnym razie raczej niechętnie zbliży się do miski z jedzeniem lub nawet (w ramach protestu) nie tknie jedzenia przez cały dzień.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone