Koty to z natury dość niezależne zwierzęta, które niechętnie podporządkowują się innym osobnikom w stadzie, a także opiekunom. Z tego względu narzucanie im jakichkolwiek zasad nie jest wskazane, gdyż najczęściej przynosi zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Powszechnie przyjmuje się, że socjalizacja kotów jest dość skomplikowanym procesem, tak samo, jak i nauczenie ich sztuczek. To oczywiście nieprawda, choć wiele zależy od indywidualnego charakteru zwierzęcia oraz podejścia opiekuna do metod nauczania.
Kocury i kotki są na tyle inteligentnymi stworzeniami, że są w stanie wykonywać praktycznie identyczne sztuczki jak psy - oczywiście pod warunkiem, że będą miały na to ochotę. Jeśli chcesz, aby Twój kociak miał pełną satysfakcję ze wspólnej zabawy i jednocześnie chętnie uczył się, np. sztuczek, koniecznie poznaj kilka zasad poprawnego szkolenia kotów. Warto też zainwestować w polecane drapaki dla kotów, dzięki którym skutecznie ochronisz swoje meble przed zniszczeniem - w trakcie wychowania kota. Przydatne podpowiedzi oraz informację o tym, jak nagradzać i wychowywać domowego pupila, znajdziesz w poniższym artykule.
Produkty przydatne podczas wychowania małego kota
Wychowanie kota - jak wychować małego kotka?
Wielu właścicieli kotów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich podopieczni są naprawdę inteligentnymi istotami. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że kot potrafi tylko drapać, korzystać z kuwety i pochłaniać smakołyki - to jednak nie wszystko. Futrzak, niezależnie od rasy to najczęściej indywidualista i tylko odpowiednie podejście do pupila umożliwi nawiązanie kontaktu i wykorzystanie jego potencjału, np. w zakresie wykonywania sztuczek lub po prostu poprawnego wychowania i socjalizacji.
Zaniedbywanie pupila niesie ze sobą pewne konsekwencje, takie, jak niepożądane reakcje w trakcie zabawy lub agresja wobec obcych osób, a nawet opiekunów. Negatywnych emocji zwierzęcia nigdy nie wolno ignorować - to może prowadzić wyłącznie do pogorszenia się jego stanu emocjonalnego. Małego kotka należy przede wszystkim wychowywać tak, aby nauczyć go załatwiania się do kuwety, a także zapewnić mu dostęp do pożywienia i bodźców, które dają mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o najważniejsze aspekty wychowania małego kotka, wyróżniamy takie, jak nauka:
- korzystania z kuwetki,
- przewożenia w transporterze,
- przebywania z innymi zwierzętami w pobliżu,
- zabawy z obcymi osobami.
Uwaga! Jeśli Twój kot zaczyna gryźć już od małego lub wykazuje inne niepożądane zachowania, np. pozostawia odchody poza kuwetą, koniecznie zareaguj. Zastanawiasz się, dlaczego koty gryzą i co może być podłożem dla takiego zachowania? Powodów jest mnóstwo: brak poprawnej socjalizacji, zaburzenia behawioralne, a nawet problemy zdrowotne.
Zarówno małego kociaka, jak i starszego osobnika da się wychować. Musisz jednak liczyć się z tym, że proces wychowania może trwać nawet latami. W odniesieniu do małych futrzaków, warto zainwestować w zabawki dla kota, np. wędki. Te są doskonałą formą aktywnej zabawy z małym pupilem, a dodatkowo mogą pozytywnie wpływać ja jego rozwój i naukę poprawnego zachowania.
Dlaczego warto wychowywać kota?
Powodów, dla jakich warto zadbać o dobre wychowanie kota w domu, jest naprawdę wiele. Wykorzystaj wszelkie wskazówki i porady, aby wspólne życie z kocurem lub kotką nie było żadnym problemem. Warto nauczyć kota, chociażby reagowania na własne imię i korzystania z kuwety, a także jasno określić przestrzeń, w której futrzak może bezpiecznie poruszać się po domu. Dobrze wychowany kot to przede wszystkim: brak późniejszych problemów behawioralnych, lepszy kontakt zwierzęcia z ludźmi, a także możliwość stymulacji intelektualnej - najczęściej wtedy, kiedy nauka czynności pochłania znaczną część codziennej zabawy z pupilem.
Nauka korzystania z kuwety to oczywiście podstawa, jeśli przyprowadzisz nowe zwierze do Twojego domu. Nie da się jednak oszukać kociej natury. Możesz tylko przystosować mruczka do zasad panujących w domu, a w razie poprawnie wykonanych czynności podarować mu nagrodę w postaci pysznego smakołyka. Dzięki temu zarówno nauka korzystania z toalety, jak i nowych sztuczek będzie czystą przyjemnością.
Wychowanie kota domowego - podstawowe zasady
- Ciągły kontakt z kotem - musisz pamięć, że życie pod jednym dachem z kotem wymaga kompromisów, ale także wygospodarowania czasu dla swojego pupila.
- Stosowanie systemu nagród i pozytywnych bodźców - kiedy Twój kot poprawnie wykona sztuczkę lub przyjdzie, kiedy zawołasz go po imieniu, warto podarować mu ulubiony smakołyk. Dzięki temu kocur wie, że podobne czynności będą dla niego nagrodą, a więc w przyszłości chętniej nauczy się nowych umiejętności.
- Dbałość o dobrostan futrzaka - mowa tu głównie o warunkach do godnego życia kota. Wystarczy spełnić podstawowe potrzeby fizjologiczne i psychiczne zwierzaka, aby ten szybciej pojął zasady poprawnego wychowania.
- Cierpliwość w trackie wychowywania - właściciele kotów powinni wykazywać się ogromnym zasobem spokoju i cierpliwości. Jeśli chcesz nauczyć pupila sztuczek lub powstrzymać kota przed ostrzeniem pazurków na meblach w domu, musisz być cierpliwym. Zarówno w przypadku młodego, jak i starszego zwierzęcia to wychowanie jest procesem długotrwałym, a więc może wymagać więcej czasu.
Wychowanie dorosłego kota po przejściach - czy to w ogóle możliwe?
W odniesieniu do wychowania kota, warto wiedzieć, że każdy zwierzak ma indywidualne predyspozycje do nauki sztuczek, a także przyswajania nowych informacji w odniesieniu do umiejętności społecznych. Co jednak w sytuacji, kiedy weźmiesz kota ze schroniska? Zwierzęta po przejściach mogą wymagać wsparcia kociego behawiorysty. Dzięki temu wychowywanie kota w domu, który jest po traumatycznych przejściach, staje się o wiele łatwiejsze. Problemy behawioralne, z jakimi spotykają się opiekunowie kotków ze schronisk, to:
- brak ufności do nowych osób oraz opiekunów,
- agresja, która jest wynikiem reakcji obronnej,
- brak apetytu,
- niechęć do wspólnej zabawy,
- stronienie od bliskości człowieka.
Oczywiście wszystkie powyższe problemy można zażegnać, pod warunkiem ciężkiej pracy opiekunów wraz ze specjalistą - kocim behawiorystą. Podsumowując: wychowanie małego kota jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku mruczka, który ma już kilka lat i jest po traumatycznych przejściach. Jeśli skorzystasz ze sprawdzonych wskazówek lub pomocy behawiorysty, na pewno wspólnymi siłami wypracujesz dobre zachowanie kota i dowiesz się, jak oduczyć go niepoprawnych nawyków w domu.
Kiedy zacząć wychowywanie kota? Proces wychowania kota warto zacząć jak najwcześniej. Dlaczego? Otóż młody kociak znacznie szybciej przyswaja nowe informacje oraz umiejętności. Warto też pamiętać o tym, że koty po urodzeniu niektórych rzeczy uczą się od swojej mamy, np. korzystania z kuwetki. Oznacza to, że im lepiej wychowany koci rodzic, tym mniej problemów z zachowaniem małych kocurów i kotek.
Czy kota można przyzwyczaić do obcinania pazurków i czesania? Przy odpowiednim zaangażowaniu i cierpliwości prawie każdego kota można nauczyć spokoju w czasie obcinania pazurków lub czesania. Wszystko jednak zależy od charakteru zwierzęcia. Niektóre koty uwielbiają czesanie i pielęgnacje, natomiast inne uważają to za karę. W tym przypadku wiele też zależy od indywidualnego podejścia opiekuna - im mniej stresu po obu stronach, tym lepiej.
Czy regularne posiłki mają wpływ na zachowanie kota? Wbrew pozorom regularne i zdrowe żywienie kota ma ogromny wpływ na jego zachowanie. Warto zadbać o to, aby pupil otrzymywał pożywienie codziennie w podobnych godzinach, a także karmę, która będzie dla niego pełnowartościowym posiłkiem. Co ciekawe, smak, strawność, a nawet struktura posiłków może wpływać na zachowanie kota. Kiedy pupil wie, że otrzyma coś dobrego, prawdopodobnie będzie się łasić i mruczeń. W przeciwnym razie raczej niechętnie zbliży się do miski z jedzeniem lub nawet (w ramach protestu) nie tknie jedzenia przez cały dzień.