dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Czy koty mogą jeść ludzkie jedzenie?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wiele osób posiadających koty domowe traktuje ich identycznie  jak pozostałych (ludzkich) członków rodziny. To świetne podejście, które oczywiście zachwalamy pod każdym względem. Niemniej jednak w takich kocich domach często pojawiają się też negatywne skutki traktowania kota prawie jak człowieka. Podawanie mruczkowi resztek jedzenia ze stołu grozi występowaniem wielu problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach poważnym zatruciem pokarmowym – nawet jeśli Twój pupil wykazuje chęć zjedzenia czegoś ze stołu.

Kociarze! Pamiętajcie więc, aby nie podawać swoim futrzastym pupilom niczego ze stołu. Oczywiście nie mówimy tu o sporadycznym podaniu kawałeczka szynki kotu. Takie ilości nie wyrządzą mruczkowi krzywdy, a dodatkowo będą urozmaiceniem dla jego codziennej diety. W trosce o nasze koty… unikajmy wrzucania resztek naszego jedzenia do miseczki dla kota. To kategoryczny błąd, który z czasem może nieść naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne.

Czego nie mogą jeść koty?

Wyróżniamy wiele składników pokarmowych, których nie powinniśmy podawać kotom. Nawet jeśli wydaje Ci się, że konkretny produkt to przysmak dla Twojego pupila – zastanów się dwa razy, zanim podasz mu ludzkie jedzenie i podrażnisz przewód pokarmowy zwierzaka. Wszyscy kociarze chcemy jak najlepiej dla swojego kota, dlatego resztki z obiadu zdecydowanie nie będą dobrym pokarmem będącym podstawą żywienia.

Każdy kot to mięsożerca i to właśnie na takich składnikach pokarmowych powinna się opierać dieta kota. Ta kwestia dotyczy mokrej karmy i suchej, gdzie każda z nich powinna być bezzbożowa. To podstawa, gdyż jakakolwiek zawartość zbóż w składzie kociej karmy może powodować zaparcia, problemy gastryczne i kłopoty z prawidłową pracą układu pokarmowego.

Dowiedz się: Jaka karma dla kota będzie najlepsza? Poznaj charakterystykę suchej i mokrej karmy idealnej dla domowego pupila. Być może w przyszłości zamówisz w naszym sklepie DlaKociarzy.pl specjalnie wyselekcjonowany pokarm z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Poniżej przygotowaliśmy listę produktów zakazanych, których kategorycznie nie można podawać żadnemu kotu. Przejrzyj kilka pozycji, a bez problemu zadbasz o to, aby kocia dieta była kompletna i zbilansowana. Wbrew wielu opiniom ludzkie jedzenie i resztki ze stołu nie powinny znaleźć się w kociej misce, gdyż mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Surowe jajka

Białko jajek może negatywnie wpływać na układ pokarmowy i trawienny naszych kociaków. Ten składnik pokarmowy zawiera awidynę, która blokuje wchłanianie biotyny. To oznacza, że spożycie białka jaja kurzego przez kota może zaburzać funkcjonowanie także innych układów: moczowego i neurologicznego. W skrajnych przypadkach jedzenie białka jajek może zaszkodzić Twojemu kotu na tle dermatologicznym.

Czekolada

W składzie czekolady znajduje się teobromina, czyli toksyczna substancja. Domowe zwierzęta z futerkiem nie potrzebują przecież cukru… same są wystarczająco słodkie. Nie ma zatem logicznego powodu, który wskazywałby na konieczność podania kotu czekolady lub kakao. Podawanie zakazanych produktów takich, jak czekolada, może prowadzić do zaburzenia akcji serca oraz uszkodzenia układu nerwowego kota.

Cebula, czosnek, a także szczypior!

To kolejna grupa produktów żywnościowych, które je człowiek, ale kot już niekoniecznie… Cebula niezależnie od formy podania może negatywnie wpływać na samopoczucie kota. Co więcej, związki siarki mogą doprowadzić też do anemii. Niemniej jednak domowe mruczki najczęściej nawet nie dotkną noskiem aromatycznej cebuli ani czosnku. Problem pojawia się wtedy, kiedy podajemy kotu karmę kiepskiej jakości. Producenci pokarmu często dodają do składu roślinne zboża i sproszkowaną cebulę lub czosnek, np. w celu poprawy aromatu.

Mleko i produkty mleczne

Nabiał nie jest w żadnym stopniu potrzebny zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój kociak w 100% zdrowo się odżywia, zrezygnuj z podawania mu popularnego “mleczka dla kota”. To dawny stereotyp, który nie ma nic wspólnego ze zdrową i zbilansowaną dietą kotów. Oczywiście nasi domowi przyjaciele z przyjemnością napiją się mleka krowiego, ale to skończy się… biegunką, a nawet wymiotami. Koty zwyczajnie nie trawią laktozy, gdyż w naturze są mięsożercami i nie potrzebują produktów mlecznych w swojej codziennej diecie.

Surowe drożdże i ciasta

Takie składniki pokarmowe mogą fermentować w kocich żołądkach, prowadząc do licznych powikłań. W wyniku zjedzenia drożdży kot może odczuwać ból, rozdęcie i problemy z wypróżnianiem się lub odwrotnie, biegunkę utrzymującą się nawet kilka dni. Chyba nie musimy mówić, że to śmiertelne zagrożenie dla życia zwierzęcia ze względu na ryzyko odwodnienia.

Surowe mięso dla kota – czy można je bezpiecznie podawać?

Tak, możesz podać kotu surowe mięso, np. indyka lub kurczaka. Zadbaj jednak o to, aby kupić produkt ekologiczny id sprawdzonego dostawcy. W przeciwnym razie Twój kot będzie narażony na zarażenie bakterią Salmonelli lub E. Coli. Staraj się też unikać podawania kotu kości z mięsa – te mogą być realnym zagrożeniem dla jego zdrowia ze względu na ryzyko zadławienia lub uszkodzenia układu pokarmowego i narządów wewnętrznych.

A może chcesz wiedzieć… co lubią jeść koty?

Koty są przede wszystkim mięsożercami, a więc uwielbiają jeść pokarm o dużej zawartości mięsa. Chodzi tu zarówno o przetworzone mięso w suchej i mokrej karmie, a także o surowe produkty, np. podawane w ramach diety BARF. Domowi pupile mają swoje upodobania żywieniowe, szczególnie starsze koty, które już spróbowały w swoim życiu różnych pokarmów.

Dania chętnie wybierane przez koty domowe to: trawa dla kota, która wspomaga trawienie i wypróżnianie układu pokarmowego z zalegającej sierści. Dodatkowo niektóre mruczki lubią od czasu do czasu zjeść surowe żółtko czy nawet popularnego Bielucha. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podać taki smakołyk kotku w niewielkich ilościach, np. raz na dwa tygodnie.

Każdy kot ma swoje własne upodobania, jeśli chodzi o jedzenie. Jako kociarze musimy tylko zadbać o to, aby wprowadzić do życia mruczka prawidłowy model żywienia, który dostarczy do jego organizmu niezbędne składniki pokarmowe: witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe OMEGA-3 i OMEGA-6.

Jak ludzkie jedzenie wpływa na organizm kota?

Jedzenie przeznaczone dla człowieka podawane domowym kociakom to najgorszy z możliwych sposobów żywienia. Takie jedzenie nie jest w stanie zapewnić kotu niezbędnych składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i całego organizmu. Pod żadnym pozorem nie podawaj kotu ziemniaków z obiadu lub smażonego mięsa. W ten sposób wyrządzasz mruczkowi ogromną krzywdę. Popularne problemy, z jakimi mogą zmagać się koty spożywające ludzkie jedzenie to:

  • zaburzenia pracy żołądka,
  • problemy z wypróżnianiem lub przewlekłe biegunki,
  • bóle brzucha,
  • zaparcia,
  • gorączka,
  • apatia.

Opiekunowie kocich domowników powinni udać się bezzwłocznie do lekarza weterynarii, jeśli potrzeby żywieniowe mruczka nie były zaspokajane i doszło, np. do niedoborów pokarmowych. Zakładamy, że wszyscy kociarze to odpowiedzialni opiekunowie i nie podajecie swoim pupilom resztek ze stołu. Zamiast tego lepiej kupić wysokiej jakości mokrą karmę z zawartością niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota.

Masz problem, bo Twój kot upomina się o jedzenie ze stołu, mimo że starasz się nie ulegać? Tutaj kluczowe jest prawidłowe wychowanie kota. Konsekwencja i samozaparcie w dążeniu do nauczenia mruczka odpowiedniego zachowania to klucz do sukcesu – także w kwestii ustalenia odpowiednich zasad związanych ze zdrowym żywieniem kociaka.

Jak zadbać o układ pokarmowy mruczka? Karmienie kota w praktyce

Biorąc pod uwagę problemy ze strony układu pokarmowego oraz fakt, że niektóre produkty dla ludzi zawierają toksyczne substancje dla kotów, pamiętajmy o tym, aby podawać mruczkom wyłącznie karmy dobrej jakości. Czyli jakie? Cóż… przede wszystkim takie, które nie mają w składzie zboża i składników pochodzenia roślinnego.

Tylko pełnoporcjowy pokarm dla kota pomoże rozwiązać problemy z układem pokarmowym i trawiennym, a także pozwoli uniknąć poważniejszych schorzeń, np. zabrudzenia rytmu serca. Być może w naszym sklepie internetowym pojawią się wysokiej jakości karmy mokre i suche dla kotów. Wtedy będziesz mieć pewność, że zamawiasz dla swojego pupila idealny pokarm, który dostarcza do zwierzęcego organizmu niezbędnych składników pokarmowych.

Czy kotom można podawać ryby?

Ryby mogą być podawane kotom, ale z umiarem. Należy unikać surowych ryb i wybierać te gotowane, bez ości. Uważaj na ryby wysokotłuszczowe i te, które mogą zawierać rtęć, jak np. tuńczyk. Najlepiej postaw na przetworzone ryby sprzedawane od renomowanych producentów kociej karmy i przysmaków.

Czy koty mogą jeść mięso gotowane dla ludzi?

Koty mogą jeść chude mięso gotowane, takie jak kurczak czy indyk, pod warunkiem, że jest ono podawane bez dodatku przypraw, soli czy cebuli/czosnku, które są dla kotów szkodliwe.

Czy kot może jeść warzywa?

Niektóre warzywa są bezpieczne dla kotów, na przykład gotowana marchewka, brokuły czy dynia. Jednakże, koty jako mięsożercy nie potrzebują dużych ilości warzyw w swojej diecie.

Czy mogę podawać mojemu kotu trawę?

Kocia trawa jest bezpieczna dla kotów i może pomóc w trawieniu oraz zapobiegać tworzeniu się kulek włosowych. Jest to dobry sposób na dostarczenie kotu bezpiecznego “zielonego” składnika w diecie.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone