dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Mechanizmy tycia kota, czyli otyłość w praktyce

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Domowe koty dzielą się na dwie kategorie: leniwe i wyjątkowo aktywne. Nie oznacza to jednak, że mruczek uwielbiający całodniowe wylegiwanie się do słońca od razu zacznie zmagać się z problemem otyłości. Nadwaga u kota wbrew pozorom nie pojawia się w wyniku leżącego trybu życia. Głównym czynnikiem wpływającym otyłość u kotów jest brak zdrowej i zbilansowanej diety. O to powinniśmy zadbać My – odpowiedzialni kociarze i kociary!

Nadwaga i otyłość u domowych mruczków często prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, podczas których niezbędny jest kontakt z lekarzem weterynarii. Kiedy powinniśmy zacząć reagować? Przede wszystkim wtedy, kiedy masa ciała naszego pupila znacznie przekracza ogólnie przyjęte normy. Przygotowaliśmy ten artykuł, aby wyjaśnić przyczyny otyłości u kotów i wskazać prawidłowe metody żywieniowe, dzięki którym cukrzyca i otyłość u kotów pozostaną tylko wspomnieniem.

Otyłość u kotów – z czego wynika nadwaga u kota?

Kocia nadwaga to częsty problem wynikający z czynników behawioralnych, środowiskowych, a także nieodpowiedniego żywienia. O otyłości mruczków mówimy wtedy, kiedy ich masa ciała znacznie przekracza średnie przyjęte normy dla danej rasy. Nadwaga to stan, kiedy pupil przybierze ok. 15% masy ciała od wartości optymalnej. Otyłość pojawia się wtedy, kiedy kot przekroczył już barierę 30% optymalnej masy ciała i dalej tyje. Takich objawów nie możemy bagatelizować – być może przyczyną tycia kota jest choroba.

W przypadku kotów problemy z nadwagą najczęściej mają podłoża fizjologiczne. Kiedy przyrost masy ciała okazuje się nieprawidłowy, prawdopodobnie odpowiadają za to takie czynniki nie tylko fizjologiczne, ale także środowiskowe. Często nawet wychowanie kota może być przyczyną nadwagi, o czym nie zawsze wiedzą opiekunowie kotów.

Wiek i płeć

Im starszy kot, tym większa tendencja do tycia. Po rozpoczęciu procesów starzenia się organizmu mruczek może być narażony na stłuszczenie wątroby lub po prostu kociak zacznie jeść z nudów. To prosta droga do nadwagi. W praktyce kocury cierpią częściej na otyłość niż kotki, choć kocice mogą znacznie przybierać na wadze po sterylizacji.

Tryb życia

Każdy zwierzak domowy ma inny charakter i sposób bycia. Metabolizm kota jest jednak uzależniony od tego, jak dużą dawkę ruchu zapewnisz mu na co dzień. Staraj się zachęcać mruczka do aktywności fizycznej, np. stale kupując nowe zabawki dla kota. W ten sposób zachęcisz mruczka do tego, aby pobiegał po mieszkaniu przez kilkanaście minut i spalił nieco kalorii. Siedzący, a raczej leżący tryb życia powoduje, że znikoma ilość energii jest spożytkowana, a zatem nadmiar spożytego pokarmu odkłada się w postaci tłuszczu. To może prowadzić nawet do choroby serca i ogólnego spadku samopoczucia pupila.

Brak zbilansowanej diety

Dieta dla domowego zwierzaka powinna być przede wszystkim bogata w węglowodany i składniki pochodzenia zwierzęcego. Roślinne dodatki takie, jak np. zboża są zbędne w codziennie podawanych pokarmach. Koty to mięsożercy, dlatego do prawidłowego wzrostu potrzebują pełnowartościowych pokarmów mięsnych.

Na co dzień możesz urozmaicić kocią dietę poprzez mieszanie karmy suchej i mokrej zamiennie. Pamiętaj jednak, że podstawą prawidłowego żywienia mruczka jest pokarm mokry bezzbożowy. To dawka niezbędnych minerałów, witamin i składników odżywczych, dzięki którym kociak może żyć w zdrowiu przez wiele lat.

Zawsze pełna miska

Zasada karmienia “pełną miską” to częsty błąd kociar i kociarzy. Oczywiście każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z futrzastymi domownikami, dlatego nie negujemy takiego zachowania. Zakładamy, że bieżące uzupełnianie miseczki co godzinę to objaw prawdziwej miłości do kota.

Niemniej jednak polecamy zrezygnować z takiej metody karmienia pupili. Jeśli Twój kot cierpi na otyłość, pod żadnym pozorem nie możesz karmić go “do oporu”. Wtedy tkanka tłuszczowa będzie się odkładać jeszcze bardziej, a jej spalanie będzie coraz trudniejsze.

Nadwaga i otyłość kotów – problem na masową skalę

Według ogólnodostępnych informacji w internecie oraz badań przeprowadzanych przez gabinety weterynaryjne w problemem nadwagi zmaga się niemalże 50% kotów domowych. Wielu opiekunów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich mruczek ma nieco nadmiarowych kilogramów, które powinien zrzucić dla dobra swojego zdrowia. Jeśli Twój kot ma lekko wiszący brzuszek, nie bagatelizuj tego. Upewnij się, że mruczek nie jest po prostu gruby.

Główną przyczyną otyłości u kotów jest przede wszystkim nieprawidłowe podejście kociarzy i kociar do żywienia swoich pupili.

  • Wychodzisz z założenia, że miska nigdy nie powinna być pusta?
  • Podajesz kotu więcej pokarmu, niż tego potrzebuje?
  • Kupujesz kiepskiej jakości suchą i mokrą karmę ze zbożem w składzie?
  • A może Twój kot żywi się potwornymi ilościami smaczków w ciągu dnia?

Jeśli odpowiesz na te pytania twierdząco, mamy prawie pewność, że Twój kot ma nadwagę i musisz pomyśleć o jego odchudzaniu. W pierwszej kolejności zmień jego nawyki żywieniowe. W jaki sposób? Po pierwsze zainwestuj w dobrej jakości suchą i mokrą karmę z wysokim procentem zawartości mięsa.

Najważniejsze jest to, aby karmy były bezzbożowe, w przeciwnym razie będą niepotrzebnie tuczyć zwierzaka. W trakcie zmiany karmy może okazać się, że kociak niechętnie będzie jadł nowy pokarm – rozwiązaniem mogą być atrakcyjne miseczki dla kotów. W ten sposób zainteresujesz swojego pupila i być może sprawisz, że z czasem kot otyły stanie się prawdziwą ikoną kociego fitnessu.

Wychowanie a mechanizm tycia kota

Często zdarza się, że wychowanie kota mocno rzutuje na predyspozycje do otyłości i nadwagi. Dlaczego? Otóż kociak nauczony leżącego trybu życia i bez aktywności fizycznej jest bardziej podatny na groźną w skutkach nadwagę.

Pamiętajmy, że otyłość wiąże się raczej z nieszczęściem kota. Lekkie odczuwanie głodu to naturalny proces fizjologiczny u naszych pupili. Nie stanie się nic złego, jeśli kociak od czasu do czasu zacznie upominać się o karmę, kiedy będzie głodny.

Na czym polega mechanizm tycia kotów?

Mechanizm tycia kotów jest prosty. Tutaj duże znacznie ma poziom glukozy we krwi. W naturze koty samodzielnie regulują jej wartość w wyniku procesu glukoneogenezy. Podawane mruczkowi smaczków lub karmy z wysoką zawartością węglowodanów może powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej, a mruczek nie będzie mieć fizycznych możliwości zamienienia jej w energię.

Regulowanie ilości zjadanego pokarmu przez kota

Domowe koty w naturze powinny samodzielnie regulować swoje zapotrzebowanie na pokarm i energię. Niestety problem pojawia się wtedy, kiedy mruczek nie jest w stanie zapanować nad swoim łaknieniem. Jakie są tego przyczyny?

  • atrakcyjny zapach (szczególnie suchej karmy) może powodować, że kot zacznie jeść więcej, niż potrzebuje,
  • sucha karma jest bardziej kaloryczna od mokrej, a więc codzienne spożywanie takiego pokarmu sprzyja otyłości,
  • nuda i jeszcze raz nuda. Kot, który się nudzi po prostu je i tyje.

Otyłość i nadwagę u kota rozpoznasz przez dotyk. Wystarczy, że złapiesz pupila pod żebrami i sprawdzisz, jak gruba warstwa tłuszczu się tam znajduje. Brak widocznego wcięcia w talii może być wskazówką, że Twój kot waży więcej, niż powinien.

Czy otyły kot może być chory?

Oczywiście, że kot z nadwagą może mieć problemy zdrowotne. Otyłość nie zawsze musi wiązać się ze stosowaniem nieprawidłowej diety. Popularne czynniki chorobowe łączące się z nadwagą u kota to:

  • cukrzyca,
  • choroba dolnych dróg moczowych,
  • choroba zwyrodnieniowa stawow – ograniczona ruchomość to większe ryzyko otyłości,
  • stłuszczenie wątroby,
  • alergie pokarmowe,
  • niedoczynność tarczycy,
  • guzy insulinowe w okolicach trzustki.

Lista chorób jest naprawdę długa, szczególnie jeśli chodzi o czynniki rzutujące na występowanie nadmiarowych kilogramów u domowych zwierząt. 

W takich sytuacjach odchudzanie kota stanowi prawdziwą walkę: kociarzy, kotów i przeciwności losu związanych z problemami zdrowotnymi.

Kluczem do sukcesu w kwestii odchudzenia kota jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stałe konsultacje z lekarzem weterynarii, np. w celu dopasowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Jak walczyć z nadmierną masą ciała kota? Poznaj bezpieczne sposoby!

Jest wiele skutecznych metod, dzięki, którym można zwalczyć otyłość u swojego kota. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dla kociarzy, które są pomocne podczas trudnej walki z nadwagą. 

  1. Zamów zabawki i drapaki dla kota – każda forma aktywności fizycznej jest pożądana, jeśli Twój kot cierpi na nadwagę. 
  2. Wprowadź elementarne zmiany w diecie kota – zrezygnuj z kiepskiej jakości pokarmu i pod żadnym pozorem nie podawaj suchej karmy w nadmiernych ilościach, nawet tej bezzbożowej. Suchy pokarm może dostarczać kotu nawet 1000% więcej węglowodanów w stosunku do realnego zapotrzebowania.
  3. Zabierz kota na badania – lekarz weterynarii wykona kompleksową analizę z krwi, z której dowiemy się, czy Twój kot nie ma problemów zdrowotnych rzutujących na otyłość.

Odchudzanie kota to długotrwały i skomplikowany proces. Domowi pupile przyzwyczajeni do większych porcji pokarmu mogą nawet okazać frustrację, kiedy nagle racje żywieniowe zostaną ograniczone do minimum.

Jeśli kochasz swojego pupila i chcesz dla niego jak najlepiej – zrób wszystko, aby skutecznie odchudzić kota. Gwarantujemy, że mimo początkowych zgrzytów finalnie mruczek będzie zadowolony, kiedy zgubi kilka nadmiarowych kilogramów.

Jak zadbać o prawidłową wagę pupila? Podsumowanie

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała u kota nie jest trudne, nawet jeśli nasz pupil jest typowym kanapowcem i stroni od aktywności fizycznych. Wystarczy, że wykorzystasz trzy zasady: zbilansowana i wysokomięsna dieta, regularna dawka nawet minimalnej aktywności fizycznej na co dzień oraz cykliczne badania kota, które pomogą wykluczyć ewentualne choroby.

Pamiętaj, że kot nie staje się otyły w kilka dni. To długotrwały proces, który jest równie długi jak późniejsze odchudzanie. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zaobserwować problemy z nadwagą u kota. W końcu domowe futrzaki są tak puchate, że nie sposób zauważyć kilka nadmiarowych fałdek tłuszczu.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone