Kot niejadek - co zrobić, żeby zjadł obiadek?Wybredny kot, czyli jaka karma dla kota niejadka?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wybredny kot, czyli jaka karma dla kota niejadka?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Dla każdego kociarza sporym zmartwieniem jest brak apetytu u swojego kota. Oczywiście nie zawsze oznacza to coś złego. Czasem pupil po prostu może nie mieć humoru, albo pokazuje swoje grymasy, bo chce wyłudzić swoje ulubione smakołyki… Musimy być wyjątkowo czujni, aby rozpracować te podstępne stworzenia, które tylko czyhają na smakowite kąski zamiast klasycznej karmy mokrej.

Oczywiście, że możemy spotkać się z sytuacją, gdzie mruczek będzie miał swoje upodobania co do pokarmu i za żadne skarby nie zechce ich zmienić. Wtedy nie mamy wyjścia – musimy kupować konkretne puszki z mokrą karmą, choćby miały kosztować krocie. W końcu chcemy żywić nasze koty tym, co dla nich najlepsze, prawda? A jeśli mowa to jakościowym pożywieniu dla domowych pupili, zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją – mamy w ofercie karmy mokre dla kota o doskonałym składzie i konsystencji.

Brak apetytu u kota – przyczyny

Lekarze weterynarii zawsze wskazują, że przyczyn niechęci do spożywania karmy w przypadku kociego niejadka może być całkiem sporo. Oczywiście nie wszystkie mają podłoże na tle zdrowotnym. Niekiedy zdarza się, że wybredność kota jest związana z jego wychowaniem oraz indywidualnymi preferencjami co do smaku podawanego pokarmu. Ogromne znaczenie ma też miska dla kota, która powinna być dostosowana do jego potrzeb, wieku oraz uwarunkowań zdrowotnych.

Jeśli z własnej winy nie doprowadziliśmy do problemów z jedzeniem u kota, prawdopodobne podłoża niechęci do jedzenia u kotów dorosłych to:

  • Problemy zdrowotne – najczęściej związane z infekcjami, zapaleniami dziąseł, chorobami wewnętrznych narządów, a nawet fizycznymi uszkodzeniami ciała.
  • Długotrwały stres – jako właściciele kotów musimy wiedzieć, że sytuacje stresowe mogą negatywnie wpływać na mruczka. To powoduje, że nasz pupil zyskuje miano kociego niejadka. Dopóki sytuacje stresowe nie ustąpią, prawdopodobnie niechęć do jedzenia pozostanie z nami na dłużej.
  • Brak zbilansowanej diety – czasem nawet jako kociarze możemy dopuścić się nieprawidłowości, które poskutkują problemami związanymi z codziennym czyszczeniem miseczki z mokrej i suchej karmy. Nieodpowiednio dobrana dieta, zbyt duże posiłki oraz kiepski zapach i smak to czynniki, które zniechęcają mruczka do jedzenia.
  • Farmakoterapia – jeśli kot przyjmuje jakiekolwiek leki przepisane przez lekarza weterynarii, wtedy istnieje ryzyk, że głodówka u kota utrzyma się na dłużej. Musimy zrobić jednak wszystko, aby dostarczyć do kociego organizmu, chociażby minimum składników pokarmowych, które są potrzebne do utrzymania zdrowia mruczka w odpowiednim stanie.

Kiedy kot odmawia jedzenia dłużej niż 48 godzin, powinniśmy zacząć się delikatnie martwić. Wtedy czym prędzej udajmy się do lekarza weterynarii, aby wykonać kompleksową diagnostykę wraz z badaniami krwi. W ten sposób dowiemy się, czy mruczek niechętnie podchodzi do miski z powodów zdrowotnych, czy po prostu zaczął wybrzydzać, bo czuje instynktowną potrzebę zmiany smaku lub tekstury swojego pożywienia.

Kot nie chce jeść? Poznaj 5 sposobów na kota niejadka

Kot niejadek wcale nie musi być taki z natury. Przyczyną braku apetytu może być też nuda, problemy z węchem, a nawet niedbalstwo ze strony opiekuna – zakładamy jednak, że wszyscy kociarze dbają o swoje mruczki tak, jak o członków królewskiego rodu! Możemy polecić kilka wskazówek, które pomogą Ci zwalczyć słaby apetyt u kota, nawet wtedy, kiedy soczyste kawałki mięsa wciąż nie przyciągają uwagi Twojego mruczka.

#1 Zadbaj o odpowiednią miskę dla swojego mruczka

Sprostanie potrzebom żywieniowym domowych pupili wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Inwestycja w wysokiej jakości kocią miseczkę to kompletna podstawa. Koty nie lubią jeść wtedy, kiedy jest im niewygodnie. A zatem duża, obła miseczka na delikatnym podwyższeniu do dobry wybór. Dla Twojego mruczka niejadka nowa miseczka może być punktem zwrotnym, szczególnie jeśli do tej pory codzienne żywienie kota było mocno problematyczne.

#2 Zapewnij kotu odpowiednią dawkę ruchu

Chodzi nie tylko o zwykłą aktywność fizyczną, ale także zabawę poprzez integrację z domownikami. Kiedy zapewnimy mruczkowi jego dzienne zapotrzebowanie na ruch, prawdopodobnie koci niejadek będzie chętniej podchodził do miski. Na zabawę z kotem polecamy przede wszystkim:

  • zabawę wędką, którą kocha większość kotów,
  • gonitwa za piłeczką interaktywną,
  • polowanie na smaczki ukryte w różnych zakamarkach domu,
  • nakręcane myszki,
  • i wiele innych…

Każda aktywność fizyczna jest dobra, jeśli chcemy pomóc kotu niejadkowi w sprawniejszym jedzeniu podawanych posiłków. Kot potrzebuje przynajmniej godziny intensywnej zabawy z człowiekiem, aby odpowiednio się wyszaleć. Jak wiadomo, koty to drapieżniki, które potrzebują nie tylko kompletnego i zbilansowanego żywienia, którego po prostu nie zjedzą, jeśli nie odczują zapotrzebowania energetycznego na pokarm.

#3 Stawiaj na różnorodność smaków

Można powiedzieć, że pomiędzy kociarzami i kociarami a kotami niejadkami toczy się prawdziwa walka na noże! 😀 Oczywiście nie mamy tu nic złego na myśli. Czasem po prostu koci niejadek jest na tyle uparty, że czujemy się jak na wielodniowej batalii bez chwili wytchnienia i już mamy ochotę wywiesić białą flagę.

Na szczęście możemy sięgnąć po tajną broń… wyciągamy saszety w nowych smakach! Mokra karma bezzbożowa o smaku kurczaka, wołowiny, królika, strusia czy nawet indyka – kombinacji jest mnóstwo. W końcu musimy trafić na taką, która zachęci Twojego kota niejadka do spróbowania nowego jedzenia i uzupełnienia niedoborów kalorii w swoim organizmie.

#4 Podawaj mokrą karmę w temperaturze pokojowej

Koty nie lubią przysmaków, które nie zostały podane w temperaturze pokojowej. Jeśli wyciągniemy karmę z lodówki, mamy dwa wyjścia: czekamy aż samoistnie zagrzeje się do temperatury pokojowej, albo używamy mikrofalówki. To znacznie zwiększa nasze szanse na to, że kociak chętnie wyczyści swoją miseczkę.

Nie potrzebujemy żadnych polepszaczy smaku. Mięsożerca doskonale wie, co dla niego dobre i swoim zmysłem węchu oceni czy warto w ogóle podchodzić do miseczki. 

#5 Ogranicz smaczki do minimum

Jeśli Twój kot to naprawdę zawzięty niejadek i obawiasz się o kaloryczność jego posiłków, koniecznie odstaw na bok wszystkie smaczki, które często zawierają w składzie zboża i sztuczne ulepszacze smaku. Takie składniki zwyczajnie zapychają koci żołądek i powodują, że nasz mruczek nie chce później jeść naturalnej diety – nawet jeśli podajemy mu pokarm, gdzie zawartość mięsa względem składu sięga nawet ponad 90%.

Smaczki oczywiście są ważne w kocim życiu – przynajmniej w mniemaniu kotów. My kociarze i kociary musimy dbać o to, aby kocie jedzenie było przede wszystkim pełnowartościowe, a futrzak nie wybrzydzał aż nadto. W przeciwnym razie marnujemy jedzenie, pieniądze, czas i dodatkowo ryzykujemy pogarszającym się stanem zdrowia pupila.

Jaka mokra karma dla kota niejadka jest najlepsza?

To przecież proste. Jeśli na bieżąco śledzisz naszego bloga, na pewno wiesz, że idealna karma dla kotów (tak, nawet dla tych cholernie zawziętych niejadków) to pokarm bezzbożowy, pełnowartościowy oraz zawierający kompleksy witamin i minerałów w składzie. Dobrze dobrana karma to gwarancja doskonałego zdrowia pupila, a także braku niestrawności czy nawet gorzej, alergii pokarmowych.

Galaretka

Na niejadka idealnym pomysłem jest też karma mokra w formie galaretki. Możesz zamówić ją w naszym sklepie internetowym DlaKociarzy.pl. Mruczki domowe uwielbiają mięsne fileciki w galarecie – to ich prawdziwy przysmak, któremu nie potrafią się oprzeć.

Jeśli Twój futrzasty przyjaciel nie chce jeść tego, co dajesz mu na co dzień – spróbuj urozmaicić jego dietę galaretką. Być może  wysoka jakość mięsa połączona z aksamitną galaretką sprawi, że potrzeba zmiany smaku i tekstury karmy zostanie w 100% zaspokojona.

Kawałki kurczaka

Kolejna opcja to smakowity dodatek do pełnoporcjowej i pełnowartościowej karmy dla mruczka. Przysmaki w postaci kawałków z kurczaka, indyka lub innego mięsa to naprawdę smakowy kąsek nawet dla mruczka niejadka. Postaw na taki dodatek, a podniebienie każdego kota eksploduje. Niewielka przekąska może sprawić, że kot niejadek na nowo odzyska chęć do spożywania posiłków, szczególnie jeśli będzie cyklicznie dostawał smakowite kawałki kurczaka w formie nagrody.

Musiki

To równie korzystna opcja, aby zachęcić kota niejadka do jedzenia. Niestety na rynku jest wiele musików o kiepskim składzie z dodatkiem zbóż i chemicznych substancji. Uważajmy zatem, zanim podamy kotu smakowity musik. Sprawdźmy jego skład i dopiero wtedy podejmijmy decyzję i podaniu mruczkowi mięsistego smakołyku w formie musu z ryb lub naturalnego mięsa zwierzęcego. Nie zapominajmy też przy tym, aby mimo wszystko dbać o to, aby pupil otrzymywał pokarm pełnowartościowy, czyli mokrą karmę będącą podstawą zdrowego i zbilansowanego żywienia.

Czy karma sucha dla wybrednego kota to dobry wybór?

Tak, ale tylko wtedy, kiedy traktujemy suchą karmę bezzbożową jako dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety. A zatem: podstawa to mokra karma bezzbożowa w puszkach lub saszetkach, dodatek do karma sucha oraz przysmaki przygotowywane specjalnie dla kotów niejadków. Pamiętajmy, aby wybierać najwyższej jakości pokarm. Smakowitość i świetna struktura jest ważna, ale z punktu widzenia dietetyki, nawet koci niejadek powinien mieć dostęp do pełnowartościowej karmy. W końcu kot żywi się mięsem i taka właśnie powinna być najlepsza karma dla niejadka – mięsna i bogata w minerały oraz witaminy.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Rehabilitacja kota – na czym polega fizjoterapia zwierząt?

Zabiegi rehabilitacyjne u kotów są wskazane przede wszystkim po przebytych trudnych operacjach i schorzeniach, które mogą wpływać na ruchomość kończyn mruczka. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów i zredukować ryzyko zaniku mięśniowego u swojego pupila, koniecznie zapisujmy go na rehabilitację. Rehabilitacja kotów i psów przebiega podobnie, choć w przypadku domowych mruczków jest nieco trudniejsza. […]

Czytaj artykuł
Jak dbać o kota latem?

Każdy kociarz powinien dbać o swojego mruczka przez cały rok. Oczywiście – wszyscy uwielbiamy przytulać się do mruczków zimą, kiedy aura na zewnątrz jest raczej niesprzyjająca spacerom i po prostu poszukujemy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że futro kota może być sporym problemem podczas gorącego lata. Jeśli nasz kot jest wychodzący, powinniśmy zadbać o odpowiedni […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone