Jak uspokoić kota w nocy? Harmonia życia z kotem | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Chcesz, aby kot spał w nocy? Zobacz, jak uspokoić kota!

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Kociarze! Nie ma niczego złego w tym, że chcecie swobodnie spać przez całą noc i nie budzić się wskutek szaleństwa swojego futrzastego przyjaciela. Niestety zachowanie naszych kotów w nocy nie zawsze jest zależne od nas. Często nawet behawiorysta może mieć problem z okiełznaniem mruczka, w którego wręcz wstępują szatańskie moce, kiedy tylko mija godzina 22:00.

Noc sprawia, że koty stają się wyjątkowo żywiołowe. Spotkaliście się kiedyś z takim stwierdzeniem? Jeśli nie, to prędzej czy później poczujecie na własnej skórze, że wcale nie tak łatwo nauczyć kota spokoju w nocy. Co zatem możemy zrobić, jeśli kot nie daje spać domownikom? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą uspokoić kota i unormować jego rytm dobowy.

Dlaczego kot w nocy nie chce spać i czym to się objawia?

Kot nie śpi w nocy najczęściej z tego powodu, że w ciągu dnia nie miał odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Wtedy nieważne, co zrobimy, niestety nie damy rady uspokoić kota w nocy. A zatem to ważne, abyśmy zadbali przez dzień o aktywność fizyczną kota, czyli: wspólną zabawę, dostęp do drapaka dla kota, a także liczne akcesoria wyposażenia domowego, które mruczek wykorzysta do szaleństwa i spożytkowania nadmiaru swojej energii.

Kiedy kot nie śpi w nocy, wszyscy domownicy są narażeni na nocną aktywność, która objawia się takimi zachowaniami, jak:

  • głośne miauczenie,
  • syczenie,
  • bieganie po całym mieszkaniu lub domu w szale, który jest nie do opanowania,
  • drapanie w drzwi i meble,
  • skakanie po śpiących domownikach.

W skrajnych przypadkach, kiedy kot nie śpi w nocy, możemy spotkać się z delikatnym podgryzaniem stóp lub włosów na głowie u domowników. W ten sposób mruczek próbuje zwrócić na siebie uwagę i po prostu obudzić domowników.

Fakt, koty to straszne śpiochy i niestety najczęściej uwielbiają się wylegiwanie w swoim legowisku właśnie w ciągu dnia. Często bywa tak, że mruczek jest po prostu leniwy. Wtedy mimo naszych najszczerszych starań nie zrobimy prawie nic, aby kot spał w nocy i nie przeszkadzał domownikom w odpoczynku.

Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Jest wiele czynników behawioralnych oraz zdrowotnych, które powodują, że mruczek nie może spać w nocy i co gorsza, budzi wszystkich domowników w swojej frustracji. Przygotowaliśmy listę czynników, które powodują, że koty nie śpią w nocy.

Problemy zdrowotne

To pierwszy czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli zauważymy, że kot w nocy cierpi na bezsenność. Jeśli do tej pory kot dawał spać w nocy, a jego działalność była praktycznie bezgłośna i nagle pojawiło się głośne miauczenie i drapanie mebli – to pierwsza oznaka, że nasz pupil może cierpieć z powodu problemów zdrowotnych.

Najczęstsze czynniki zdrowotne, przez które kot nie daje Ci spać to: bóle stawów, choroby układu moczowego, bóle dziąseł, biegunka, brak drożności układu pokarmowego.

Oczywiście jest też inny czynnik, czyli wiek kota. Im starszy kot, tym mniejsza szansa na to, że w nocy mruczek będzie mieć nadmiar energii. To jednak wcale nie oznacza, że pupil zacznie spać nocą, a Ty jako opiekun w końcu prześpisz całą noc.

Okres godowy

To największy problem, z jakim mierzą się wszyscy kociarze i kociary. Dojrzałe koty często manifestują swoją gotowość do rozrodu poprzez hałaśliwe miauczenie, szczególnie w nocy. Wokalizacja jest wtedy naprawdę męcząca dla domowników i ciężko to wytrzymać nawet jeśli bardzo mocno kochamy swoje koty.

Jedyne skuteczne rozwiązanie tego problemu to kastracja i sterylizacja. W ten sposób dodatkowo zapobiegamy chorobom układu rozrodczego domowych mruczków.

Brak stymulacji – zabawa, aktywność i integracja

Jeśli kociak w domu nie ma odpowiednich zabawek i dawki aktywności, prawdopodobnie miauczenie w nocy będzie dla nas wyjątkowo doskwierające. Możemy stymulować kota na różne sposoby: głaskanie, sztuczki z wykorzystaniem ulubionych przysmaków oraz wspólna zabawa np. piórkiem lub piłeczką.

Zalecamy pobawić się z mruczkiem przez co najmniej 30-60 minut dziennie, aby mieć gwarancję, że miauczenie kota w nocy nie będzie nam już doskwierać. Wyzwania fizyczne kociaka zaspokoimy też: kupując nowy drapak, legowisko, półki, po których zwierzak może skakać, a także przygotujemy punkt widokowy przy oknie, gdzie mruczek będzie oglądać np. ptaki za oknem.

Wiek

Młode koty są o wiele mniej spokojniejsze niż dojrzałe koty, które po odpowiednim ułożeniu są w stanie przespać większą część nocy. W przypadku młodych kotów musimy po prostu uzbroić się w cierpliwość i zadbać o właściwe wychowanie kota, które w przyszłości zaowocuje spokojnym snem przez całą noc.

Po prostu głód

Zawsze zadbajmy o to, aby nakarmić kota przed nocą. Pamiętaj! Mruczek głodny to mruczek zły! Zupełnie jak głodny kociarz! 🙂

Często też bywa tak, że kot po prostu nauczy się, że głośne miauczenie powoduje, że wstajemy i dajemy mu smaczki albo ulubione suche chrupki. Dopraszanie się o jedzenie to spory problem. Nie powinniśmy też reagować na takie zaczepki. W przeciwnym razie nauczymy mruczka prostej zasady: kot miauczy – kot dostanie jeść.

Pozostałe czynniki, które mogą wywoływać bezsenność u kota to przewlekły stres, zmuszanie go do spania całą noc, zamykanie go w jednym pokoju, a także po prostu samotność… pozwólmy mruczkom spać z nami w jednym łóżku – wtedy na pewno wspólnie wyśpicie się tak, jak nigdy dotąd.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy się denerwować na naszych pupili, nawet jeśli mocno doskwiera nam zmęczenie. Być może problemy ze snem kota w nocy, wynikają z kłopotów ze zdrowiem, które wymagają diagnostyki w gabinecie weterynaryjnym.

Jak uspokoić kota w nocy?

Jeśli domowy mruczek lub cała gromadka nie daje nam spokoju przez większą część nocy, powinniśmy podjąć zdecydowane działania. Oczywiście nie oddajemy kotów do adopcji – musielibyśmy chyba oszaleć! 🙂 Działamy przede wszystkim tak, aby znaleźć źródło problemu i wypracować z mruczkiem nowy tryb dobowy w taki sposób, aby ten nie budził nas co godzinę swoim donośnym śpiewem lub szaleństwem po meblach.

Jako domownicy możemy uchronić się od nocnych harców naszych czworonożnych przyjaciół. Wystarczy, że zadbamy o to, aby naszemu pupilowi nic nie brakowało w czasie, kiedy człowiek śpi. Zobacz listę wskazówek, które są pomocne w uregulowaniu rytmu dobowego kota, a także uspokojeniu mruczka tuż przed nocą.

  • Zadbaj o pełną miskę każdego wieczora.
  • Nie zaburzaj regularnego trybu życia mruczka – to podstawa jego codziennej egzystencji.
  • Zapewnij mruczkowi dostęp do rozrywki – także nocą. Wystarczy drapak postawiony w innym pokoju, aby kociak miał coś, czym może zająć się w nocy, kiedy my śpimy.
  • Podaj mruczkowi zabawki z kocimiętką. W ten sposób oddziałujemy relaksująco na zmysły kociaka i powodujemy, że nawet długotrwała nuda w nocy nie będzie zachęcać go do skakania po meblach lub innych głośnych aktywności.
  • Pomocna jest także kastracja lub sterylizacja, które mogą wpłynąć na gospodarkę hormonalną kotów i delikatnie je uspokoić zarówno za dnia, jak i w nocy.

Dobrnęliście do końca? W takim razie już wiecie, co zrobić, aby zachowanie kota w nocy było w pełni akceptowalne dla innych domowników. Kot, który jest mocno aktywny w nocy, wymaga długotrwałej pracy i często pomocy kociego behawiorysty. Nasze poświęcenie w tej kwestii przekłada się na realną szansę uspokojenia mruczka, który zamiast spać, chce się bawić.

Jaki zapach uspokaja kota?

Wbrew pozorom – cytryna! Uważajmy jednak z jej używaniem, gdyż mruczek raczej nie przepada za takim powonieniem. Pamiętajmy jednak, że takie zapachy są wręcz odstraszające dla mruczków, dlatego nawet jeśli kociak daje nam w kość – raczej nie stosujmy tak drastycznych metod uspokajania.

Jak zmniejszyć poziom stresu u kota przed snem?

Wbrew pozorom to nie takie trudne. Czasem wystarczy nasza obecność, a czasem przyda się użycie dodatkowych preparatów dla mruczków, np. z dodatkiem waleriany. Ekstrakty tego typu zmniejszają uczucie stresu i powodują poprawę komfortu psychicznego u kota.

Czy muzyka na noc może uspokoić kota?

Według wielu behawiorystów tak! Odtwarzanie muzyki klasycznej, np. Bacha lub Mozarta przed snem może realnie wpłynąć na uspokojenie mruczka i wyciszyć go tak, aby ten przespał smacznie całą noc.

Jakie techniczne rozwiązania warto zastosować, aby nie wstawać nocą do kota?

Polecamy przede wszystkim automatyczną kuwetę (wybawienie dla wszystkich kociarzy posiadających więcej niż jednego pupila), a także automatyczne fontanny, wodopoje i miski z opcją ustawiania określonej pory karmienia. Dzięki temu mruczek ma full serwis bez naszej ingerencji – nawet jeśli smacznie śpimy, kociak ma zawsze wszystko podstawione pod nosek.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Rehabilitacja kota – na czym polega fizjoterapia zwierząt?

Zabiegi rehabilitacyjne u kotów są wskazane przede wszystkim po przebytych trudnych operacjach i schorzeniach, które mogą wpływać na ruchomość kończyn mruczka. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów i zredukować ryzyko zaniku mięśniowego u swojego pupila, koniecznie zapisujmy go na rehabilitację. Rehabilitacja kotów i psów przebiega podobnie, choć w przypadku domowych mruczków jest nieco trudniejsza. […]

Czytaj artykuł
Jak dbać o kota latem?

Każdy kociarz powinien dbać o swojego mruczka przez cały rok. Oczywiście – wszyscy uwielbiamy przytulać się do mruczków zimą, kiedy aura na zewnątrz jest raczej niesprzyjająca spacerom i po prostu poszukujemy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że futro kota może być sporym problemem podczas gorącego lata. Jeśli nasz kot jest wychodzący, powinniśmy zadbać o odpowiedni […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone