Zapach kociego moczu - jak się go pozbyć? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z mieszkania?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wszyscy kociarze spotkaliśmy się, chociażby raz w życiu z problemem kociego moczu na dywanie, kanapie, a nawet… w pojemniku na pranie. Tak, to rzeczywiście możliwe, chociażby wtedy, kiedy mruczek poczuje, że jego terytorium jest w jakiś sposób zagrożone. Jeśli dojdzie już do tego, że kot odda mocz poza kuwetą, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami, czyli brzydkim zapachem praktycznie w całym mieszkaniu, a przynajmniej w najbliższym otoczeniu zabrudzonego miejsca.

Ślady i zapach kociego moczu możemy usunąć na kilka sposobów, choć nie wszystkie domowe metody są skuteczne na kocie feromony. Kiedy zauważymy, że mruczek oddał mocz na dywan, kanapę, meble albo nawet na drewnianą podłogę – powinniśmy czym prędzej zareagować. Im szybciej usuniemy zapach kociego moczu, tym większa szansa, że na zabrudzonej powierzchnie nie będą widoczne zacieki ani długo utrzymujące się brzydkie powonienie.

Jak pachnie koci mocz?

Czy jest coś, do czego moglibyśmy porównać zapach kociego moczu? Cóż… to dość charakterystyczny i silny zapach. Najczęściej porównywalny do powonienia powiązanego z nutami amoniaku, czyli ostry i mocno intensywny. A zatem, jeśli czujemy w domu powonienie amoniaku, zgniłych jajek albo skisłego środowiska, możemy przypuszczać, że mruczek załatwił się poza kuwetą. Nie sposób przeoczyć taki problem – zapach jest na tyle intensywny, że nie będziemy w stanie przebywać swobodnie w pobliżu obsikanego miejsca.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Domowe sposoby i nie tylko!

Chcecie pozbyć się zapachu moczu kota z kanapy, dywanu, a może obsikanej podłogi drewnianej? Przykry zapach możemy zneutralizować, stosując proste, domowe sposoby. Takie rozwiązania sprawdzają się jednak tylko wtedy, kiedy chcemy usunąć zapach moczu kota będący dość świeżym problemem. Jeśli przykładowo kot odda mocz nocą, a my zauważymy to dopiero wieczorem następnego dnia lub później, wtedy domowe sposoby mogą być nieskuteczne.

A zatem co zrobić, kiedy kot oddaje mocz na elementy wyposażenia domu zamiast do kuwety? Powinniśmy przede wszystkim zadbać o zaspokojenie potrzeb fizjologicznych mruczka, a dopiero później próbować pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zobacz kilka domowych sposobów, które przygotowaliśmy dla kociarzy i kociar walczących z zapachem kociego moczu na tkaninach i nie tylko.

Pamiętajmy! Duże znaczenie w życiu z mruczkiem ma dobre wychowanie kota. Im lepiej wychowany kot, tym mniej problemów z oddawaniem moczu poza kuwetą.

1. Roztwór wody utlenionej

Woda utleniona pomoże nam w skutecznym usuwaniu plam z tkanin, a także neutralizacji intensywnych zapachów. Do usunięcia zapachu kociego moczu z kanapy nie znajdziemy lepszego domowego sposobu. Możemy przygotować roztwór wody utlenionej z wodą (3%), a następnie polewamy nim zabrudzone powierzchnie. Zostawiamy substancję na kilka minut, aby mogła wniknąć w głąb materiału, a na koniec osuszamy.

Jeśli pupil oddał mocz na kanapę albo dywan i praktycznie od razu zastosowaliśmy wodę utlenioną – prawdopodobnie całkowicie pozbędziemy się brzydkiego zapachu. Co więcej, taki roztwór jest w 100% bezpieczny dla zwierząt.

2. Ocet i woda

Nasza kolejna propozycja to roztwór octu z wodą lub płynem do mycia naczyń. To naturalny środek, który nadaje się do skutecznego usuwania zapachu kociego moczu z różnych powierzchni. Po przygotowaniu roztworu napsikaj nim na zabrudzone elementy wyposażenia domu i poczekaj do wyschnięcia i na koniec oczyść powierzchnię czystą, wilgotną szmatką. Ocet sam w sobie ma mocno intensywne powonienie, które powinno zwalczyć zapach moczu kota.

3. Soda oczyszczona

To już trzecia opcja na domowy sposób usunięcia brzydkiego zapachu kociego moczu z mieszkania. Soda oczyszczona wysypana na zabrudzone tkaniny i powierzchnie usuwa nie tylko zapachy, ale także nieestetyczne zabrudzenia i zacieki. Proszek możemy zostawić na zniszczonych przez mocz elementach nawet na całą noc, następnie odkurzyć i ewentualnie jeszcze raz wyczyścić czystą szmatką z wodą.

4. Mąka

Zastanawialiśmy się, czy przedstawić ten sposób, ale w sumie… dlaczego nie? Jeśli coś działa, nawet jeśli z pozoru jest głupie – wtedy warto skorzystać. Mąka działa podobnie jak soda oczyszczona, choć może bardziej brudzić powierzchnię i będzie trudniejsza do całkowitego usunięcia np. z dywanu. Tutaj musimy pamiętać, aby nie połączyć mąki z wilgotną powierzchnią lub wodą – wtedy nie obejdzie się bez profesjonalnego czyszczenia obsikanych powierzchni.

Neutralizator kociego moczu – jak to działa?

Na poważne problemy z uciążliwym zapachem kociego moczu dobrym wyborem jest profesjonalny neutralizator zapachu. Co to takiego i jak to właściwie działa? Zasada jest prosta. Skład neutralizatora to głównie enzymy, które naturalnie rozkładają kwas moczowy oraz skutecznie likwidują mikroorganizmy – dzięki temu skutecznie usuwamy zapach kociej uryny.

Środki tego typu to chemiczne preparaty przeznaczone do stosowania na różnych powierzchniach. Pamiętajmy jednak o to, aby podczas stosowania domowego neutralizatora kociego moczu wybierać taki preparat, który jest w 100% bezpieczny dla naszego mruczka.

Jeśli legowisko dla kota lub nawet jego zabawki zostaną zabrudzone kocią uryną, wtedy warto czym prędzej zastosować neutralizator zapachów. Podobnie w przypadku kuwetki, o której zapomnieliśmy przez kilka dni (WSTYDŹ SIĘ, JEŚLI KUWETKA JEST BRUDNA).

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Jest wiele czynników, które powodują, że nasze domowe mruczki załatwiają się poza kuwetą. Podobnie jak w przypadku psów, kluczowe czynniki wpływające na obecność kociego moczu poza kuwetką to:

  • Problemy behawioralne.
  • Brak kastracji.
  • Nieodpowiednia kuweta dla kota.
  • Oddziaływanie stresu i choroby.

Wykastrowane koty nie znaczą terenu, a więc nie musimy wtedy obawiać się o brzydki zapach kociej uryny np. na meblach, na dywanie w salonie, a nawet na łóżku w sypialni, czyli na całym terytorium naszego kota. Często zdarza się też, że kot załatwia potrzeby fizjologiczne poza kuwetą z powodu braku odpowiedniego wychowania, licznych sytuacji stresowych, np. przeprowadzki lub zbyt małej uwagi opiekuna. Jeśli nie poświęcamy mruczkowi odpowiednio dużo czasu, wtedy ryzykujemy, że kociak po prostu załatwi się poza kuwetą, aby zwrócić na siebie uwagę.

Dlaczego zapach kociego moczu jest tak uciążliwy? Podsumowanie

Usuwanie plam z moczu kota jest tak samo uciążliwe, jak neutralizacja intensywnego, przykrego zapachu kociego moczu. Choć domowe sposoby na walkę z tym problemem są naprawdę skuteczne, nigdy nie powinniśmy bagatelizować problemu oddawania moczu przez mruczka poza swoją kuwetką. Być może świadczy to o postępujących problemach zdrowotnych, które trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram