dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Nauka kota korzystania z kuwety jest dość prosta, pod warunkiem że zastosujesz się do kilku podstawowych zasad. Aby nakłonić kocura lub kotkę do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, musisz wykazać się cierpliwością, a także rozpocząć naukę jak najwcześniej. Dorosły kot, który nigdy wcześniej nie korzystał z kuwety prawdopodobnie będzie mieć spory problem z tym, aby nauczyć się takiej umiejętności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nakłonić kota do korzystania z kuwety, koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Kocia toaleta – wskazówki dla prawdziwych kociarzy

Koty instynktownie podchodzą do swojej codziennej toalety i raczej wybierają do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych otwarte przestrzenie, gdzie czują się swobodnie. Co więcej, kocury często wykazują predyspozycje do znaczenia terenu, czyli pozostawianie zapachu swojego moczu na określonym terenie. Jeśli chcesz uniknąć problemów behawioralnych ze swoim kotem, koniecznie dowiedz się, jak w praktyce wygląda nauka korzystania z kuwety.

Wbrew pozorom, nauczenie kota umiejętności korzystania z kuwety wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku podstawowych wskazówek, a kuweta dla kota stanie się jego azylem. Z wykorzystaniem odpowiednich metod możesz nauczyć dorosłego kota, jak i małego kota korzystania z toalety, którą dla niego przygotujesz.

Uwaga! Najważniejsze w trakcie nauczania kota załatwiania się do kuwety jest utrzymanie jej w idealnej czystości! Dbaj o to, aby sprzątać kuwetkę co najmniej raz dziennie. Jeśli nie masz czasu, możesz też wybrać model samoczyszczący, dzięki czemu odchody będą automatycznie wyrzucane do dodatkowego zbiornika, a kociak będzie mieć idealnie czysty żwirek.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Najważniejsze informacje

Jeśli chcesz nauczyć małego lub dorosłego kota korzystania z kuwety, koniecznie uwzględnij kilka istotnych czynników, które wpłyną na sukces. Aby kocur lub kotka zaczęły załatwiać się w przygotowanej kuwecie:

  • Wybieraj odpowiednią kuwetę – zadbaj o jej rozmiar, aby ta nie była zbyt mała. W przeciwnym razie zwierzak niechętnie będzie korzystać z kuwetki lub nawet zacznie jej unikać. Na rynku dostępne są różnego rodzaju kuwety: otwarte, zamknięte, a nawet automatyczne. Poznaj potrzeby swojego kota i na tej podstawie dobierz rodzaj kuwetki. Jeśli chcesz kupić kuwetkę w korzystnej cenie, koniecznie sprawdź aktualne promocje w sklepie internetowym.
  • Kupuj odpowiedni żwirek dla kota – możesz zdecydować się na żwirek bentonitowy, drewniany, silikonowy, kukurydziany, zbrylający się i niezbrylający. Szczególnie polecany przez hodowców jest naturalny żwirek dla kota kukurydziany, który nie powoduje reakcji uczuleniowych u kota, świetnie neutralizuje zapachy oraz idealnie zbryla mocz. Co więcej, nie kupuj żwirku dla kota, który jest aromatyzowany – to może zniechęcać zwierzaka do korzystania z kuwetki.
  • Umieść kuwetę jak najdalej od misek z jedzeniem i wodą – to podstawa, aby nauczyć dorosłego i małego kota korzystania z kuwety. Kiedy ta znajdzie się zbyt blisko pożywienia, kot będzie mieć spore problemy z tym, aby załatwiać się w takim miejscu. Wszystkie koty z natury są czyściochami, dlatego zestawienie pożywienia z fekaliami nigdy nie kończy się dobrze.

To trzy najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać, aby spróbować nauczyć kota korzystać z kuwety. Pamiętaj też, że Twój koci przyjaciel nigdy nie powinien być karany za to, że nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych do kuwety – to mogłoby spowodować, że ten całkowicie zrazi się to takiej formy oddawania moczu lub odchodów.

Nauka korzystania z kuwety – krok po kroku

W przypadku nauki kota załatwiania się do kuwety, kluczowe jest jego pochodzenie. Jeśli kupujesz kociaka z hodowli, ten prawdopodobnie będzie nauczony już korzystania z kuwety, np. przez swoja kocią mamę. Po przyjeździe do domu, wystarczy, że pokażesz kotu miejsce położenia kuwetki, a ten prawdopodobnie bez większych problemów załatwi się do kuwety.

Sytuacja może wyglądać nieco inaczej, kiedy weźmiesz kotka ze schroniska. Taki zwierzak może być nieco nieufny i wykazywać problemy behawioralne, właśnie związane z załatwianiem swoich potrzeb do kuwety. Jeśli chcesz przyzwyczaić kota do kuwety, zastosuj się do kilku poniższych kroków:

  1. Nigdy nie zmuszaj pupila do korzystania z kuwety. Pierwsza wizyta w domu powinna być dla kota bezstresowa, dlatego warto pozwolić mu zapoznać się z nowym miejscem lub jedynie delikatnie nakierować i pokazać, gdzie znajduje się kuweta.
  2. Wybierz kuwetę, która będzie łatwa do użytku przez kota, szczególnie jeśli ten pochodzi ze schroniska. Najlepiej wybierz model bez drzwiczek, które mogłoby być problematyczne do otwierania przez pupila.
  3. Nie nakładaj kar na swojego kota za załatwienie się poza kuwetą. To może wiązać się z silnym stresem, szczególnie dla małego kotka. Jeśli jednak kot w nowym domu chętnie skorzysta z kuwety, możesz wynagrodzić go przysmakiem. Dzięki temu zwierzak będzie mieć świadomość z tego, że zakopywanie odchodów lub oddawanie moczu w kuwecie jest czymś dobrym.

Ogólnie rzecz biorąc, ucząc kota korzystania z kuwety, dbaj o jej regularne sprzątanie, poprawne ustawienie oraz zastosowanie żwirku, który będzie odpowiedni dla kociej toalety. Co ciekawe, kiedy starszy kot nie chce korzystać z kuwety, może to wynikać z jego codziennej rutyny dnia lub faktu, że zastosowałeś inny żwirek, aniżeli ten, z którego kociak korzystał do tej pory.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety? Czy to możliwe?

Wychowanie kota i nauka załatwiania się z kuwety jest o wiele trudniejsza, niż w przypadku małego kociaka. Dlaczego? Starszy pupil, np. ze schroniska może mieć już wypracowane pewne nawyki, których oduczenie bywa kłopotliwe i zajmuje sporo czasu. Nie zniechęcaj się jednak – zarówno małego kota, jak i dorosłego można nauczyć korzystania z kuwety. Wystarczy, że poświęcisz mu odpowiednio dużo uwagi, czasu oraz zapewnisz idealne warunki do tego, aby pupil zmienił swoje nawyki związane z codzienną toaletą.

W przypadku dorosłego osobnika, wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednie warunki pozwalające na skuteczną zmianę nawyków. Ustaw kuwetę w odosobnionym miejscu, gdzie jest spokój i kup dobry żwirek dla kota. W sytuacji, kiedy kot załatwia się poza kuwetą, koniecznie sprzątnij natychmiast to miejsce i zdezynfekuj! Pamiętaj jednak, że środki dezynfekcyjne mogą negatywnie wpływać na zdrowie kotka, dlatego unikaj ich stosowania w obrębie kuwety.

Kuweta dla kota i nauka korzystania z toalety – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak nauczyć każdego kota korzystania z kuwety. Zapamiętaj jednak najistotniejsze zasady, które znacznie przyśpieszą i ułatwią ten proces. Istotne jest przede wszystkim: miejsce ustawienia kuwety, rodzaj żwirku, typ wybranej toalety dla kota, a także brak wywierania presji na pupilu, szczególnie jeśli ten niechętnie korzysta z takiej formy oddawania moczu i odchodów.

Ile trwa nauka korzystania z kuwety?

Jeśli chodzi o czas potrzebny do nauczenia małego kotka korzystania z kuwety, najczęściej proces ten trwa do od kilku do kilkunastu dni. Starszy mruczek, który ma już swoje przyzwyczajenia, prawdopodobnie nie nauczy się korzystania z kuwety tak szybko, jak młody kociak. Aby starszy pupil wszedł do kuwety często potrzeba nawet do kilku tygodni, choć wiele zależy od jego charakteru, problemów behawioralnych oraz podejścia właściciela. Zapamiętaj, im lepsze warunki do codziennej toalety zapewnisz swojemu kotu, tym szybciej nauczy się korzystać z wybranej kuwety.

Czy można nauczyć kota załatwiania się do WC?

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że miejsce do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych przez kota nie musi być takie oczywiste. Nowoczesne akcesoria umożliwiają nauczanie kota korzystania z tradycyjnego WC dla ludzi. To jednak wymaga sporo czasu i zaangażowania ze strony właściciela, gdyż wiąże się z oszukiwaniem natury zwierzęcia. Koty instynktownie zakopują swoje odchody, dlatego do nauki załatwiania swoich potrzeb do WC potrzebne są specjalne nakładki, na których umieścisz niewielką warstwę żwirku. Z czasem, wystarczy wycinać coraz większy otwór w nakładce, aż kot finalnie nauczy się załatwiać swoje potrzeby bezpośrednio do muszli klozetowej. Jedynym problemem może być spłukiwanie wody…

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone