dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Utrzymanie kota w skali roku to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Całkowite wydatki na czworonogiego przyjaciela są uzależnione od wielu czynników. Sprawdzona karma dla kota, legowisko i żwirek. To tylko początek góry lodowej, jeśli chodzi o koszty utrzymania kota. Decydując się na mruczka z hodowli lub ze schroniska musisz liczyć się z pewnymi wydatkami. Dobrze przemyśl swoją decyzję, gdyż opieka nad kotem bywa naprawdę wymagająca.

Pamiętaj, że kot to żywe stworzenie, które potrzebuje uwagi swojego opiekuna, opieki lekarza weterynarii, a także pożywienia. Wychowanie kota nie generuje dużych wydatków związanych z zakupem zabawek i akcesoriów. Nieco większe koszty są widoczne już w trakcie zakupów karmy dla kota. Aby utrzymać mruczka w jak najlepszej kondycji zdrowotnej, warto podawać mu sprawdzoną karmę. Ta niestety może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za kilka puszek.

Chcesz poznać miesięczny koszt utrzymania kota, zanim zdecydujesz się zaopiekować mruczkiem? A może pupil mieszka już w Twoim domu i chcesz dowiedzieć się, na czym można zaoszczędzić? W tym artykule znajdziesz kilka ciekawych informacji na temat utrzymania kota.

Wyprawka dla kota – pierwsze wydatki na kociego przyjaciela

Pierwsze wydatki związane z utrzymaniem kota w domu to przygotowanie wyprawki. Warto ją skompletować jeszcze przed pojawieniem się pupila w domu. Wyprawka dla kota to artykuły takie, jak:

  • wygodna miska dla kota,
  • zdrowe jedzenie dla kociąt – najlepiej karmy bezzbożowe,
  • kocia toaleta, czyli kuweta,
  • pierwszy drapak,
  • wygodne legowisko,
  • szeleszczące zabawki lub piórka do zabawy,
  • akcesoria do pielęgnacji, np. płyn do czyszczenia uszek.

Przed organizacją kociej wyprawki przygotuj swój domowy budżet. Na pełne wyposażenie i akcesoria niezbędne do przyjęcia kota w swoim domu wydasz nawet do kilkuset złotych. To jednak tylko początek. Miesięczne utrzymanie kocurka to często znacznie większy wydatek od samej wyprawki. 

Zakup kota i adopcja – jakie to koszty?

Utrzymanie jednego kota to często wydatek, który może dość mocno obciążać domowy budżet. Zanim przyprowadzisz kociego członka rodziny do domu, przeanalizuj dokładnie całkowity koszt utrzymania zwierzęcia. Początkowe koszty uzależnione są od tego, na jakiego zwierzaka się zdecydujesz.

Wybierając kota rasowego, musisz liczyć się ze wstępnym wydatkiem na poziomie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Hodowcy z roku na rok podwyższają ceny kociąt ze zweryfikowanych hodowli. Wpływają na to rosnące koszty utrzymania zwierząt, ceny szczepień oraz wydatki związane z zapewnieniem pożywienia kocim maluchom. W hodowlach spory wpływ na cenę kociaków ma pochodzenie zwierząt.

Znacznie mniejszym wydatkiem jest adopcja kota. Procedury są w tym przypadku stosunkowo proste. Wystarczy spełnić podstawowe wymogi adopcyjne, podpisać umowę ze schroniskiem i przyjąć nowego kociaka w swoim domu. Przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska jest bezpłatne.

Co wpływa na koszty utrzymania kota?

Wyróżniamy co najmniej kilka czynników, które wpływają na koszty utrzymania kota. Czworonożni przyjaciele potrzebują szeregu akcesoriów umożliwiających im codzienne funkcjonowanie i szczęśliwe życie przez długi czas. Poniżej przedstawiamy listę produktów, które generują podstawowe koszty utrzymania mruczka:

  1. Karma dla kotów – na rynku dostępne są karmy zbożowe, bezzbożowe oraz weterynaryjne. Najbezpieczniejszą opcją jest pożywienie bezzbożowe dostępne pod postacią karmy mokrej oraz suchej. Odpowiednie wyżywienie kota to gwarancja jego długowieczności. To jednak kosztuje, często do kilkuset złotych miesięcznie.
  2. Produkty do pielęgnacji i kocie akcesoria – utrzymanie kota to nie tylko pożywienie. O koty domowe trzeba dbać dodatkowo w zakresie przycinania pazurków i czyszczenia uszek z zalegających zabrudzeń. 
  3. Zabawki dla kota – każdy opiekun powinien zaopatrzyć się w zabawki takie, jak np. piórka, piłeczki i piszczące maskotki. W przypadku kotów preferencje odnośnie do zabawek bywają mocno zróżnicowane.
  4. Wizyty u weterynarza – koszty generują nie tylko regularne szczepienia i wizyty kontrolne. W przypadku wystąpienia u mruczka groźnej choroby wydatki związane z opieką weterynaryjną mogą wynieść nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
  5. Ubezpieczenie – na dodatkowe ubezpieczenie kotka wciąż decyduje się niewielka liczba osób. Na szczęście wśród opiekunów stale rośnie świadomość obowiązku zabezpieczenia pupila na wypadek poważnych schorzeń. Polisa ubezpieczeniowa może pokryć wysokie koszty leczenia, a także umożliwia otrzymanie odszkodowania, np. w razie pogryzienia kotka przez inne zwierze.

Niezależnie od rasy, koty potrzebują wielu akcesoriów przekładających się na jakość ich użycia. Kupując żwirek, możesz nieco zaoszczędzić. Wszystko zależy od tego, jaki typ żwirku wybierzesz: bentonitowy, kukurydziany, drewniany lub silikonowy.

Zakup żwirku dla kota to nie wszystko. Inne czynniki, które mogą wpływać na całkowite koszty utrzymania pupila to szczepienia, zakup nowych zabawek, a także zabezpieczenie okien i balkonów siatką. To szczególnie ważne w przypadku kotów niewychodzących. Jeśli chcesz obliczyć, ile kosztuje utrzymanie kota dachowca lub rasowego kocura, uwzględnij powyższe czynniki. W ten sposób policzysz, ile finalnie wydasz, będąc opiekunem kota.

Wydatki jednorazowe i cykliczne

Miesięczne koszty utrzymania kota to głównie wydatki cykliczne, do których zaliczamy zakup karmy suchej i mokrej, wizyty u lekarza weterynarii, pielęgnację zwierzaka, a także zakup nowych zabawek, które są skrupulatnie niszczone przez ostre pazurki i zęby. Cyklicznym wydatkiem jest także zakup żwirku dla kota. Oprócz powyższych częstym wydatkiem są pochłaniacze zapachów, produkty odrobaczające i odkłaczające.

Za wydatek jednorazowy uznajemy przede wszystkim zakup kota. Nie każdy musi decydować się na rasowego kocura, który kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aby ograniczyć wstępne wydatki do zera, wystarczy, że zdecydujesz się adoptować kota. W schroniskach wiele zwierząt czeka na nowe domy. Jeśli nie chcesz wydawać ogromnych pieniędzy na rasowe zwierze, możesz zostać właścicielem kota ze schroniska.

Ciekawostka! Za najdroższego kota świata uznaje się rasę Ashera. Wyróżnia go hipoalergiczna sierść i egzotyczny wygląd. Ashera osiąga nawet 15 kilogramów wagi i żyje do 20 lat. Cena za tego kota sięgała nawet do 500 tys. złotych. Inna wyjątkowo droga rasa kotów to Savannah, gdzie koszty sięgają do 40 tys. złotych.

Inne jednorazowe wydatki związane z utrzymaniem kota to koszt zakupu szczotki, łopatki do kuwety, smyczy, obroży i transportera. Wszystkie te przedmioty mogą ulec zniszczeniu, szczególnie drapak. Z tego względu raz na rok/dwa lata należy pomyśleć o zakupie nowego drapaka lub większych zabawek, które kot lubi najbardziej.

Miesięczne utrzymanie kota – porównanie wydatków

Utrzymanie kota może generować wydatki w gospodarstwie domowym nawet ponad 1000 złotych miesięcznie. Wiele zależy od tego, jak mocno rozpieszczasz swojego pupila. Wybierasz karmy dla kota marek premium i najlepsze akcesoria pielęgnacyjne? W takiej sytuacji licz się z miesięcznym wydatkiem sięgającym do kilkuset złotych miesięcznie. W poniższej tabeli przedstawiamy średnie ceny poszczególnych produktów, które należy kupować cyklicznie dla czworonogiego pupila.

ProduktCena (orientacyjnie)
Żwirek20 zł
Karma sucha i mokra200 zł
Smaczki50 zł
Regularne wizyty u weterynarza200 zł
Odrobaczanie30 zł
Koci fryzjer300 zł
Zabawki100 zł
Akcesoria pielęgnacyjne100 zł

Zgodnie z danymi w powyższej tabeli miesięczne wydatki na kota mogą sięgać nawet do 1000 złotych. Całkowity koszt utrzymania kota w skali miesiąca uzależniony jest też od: rasy, miejsca zamieszkania opiekunów, problemów zdrowotnych zwierzęcia oraz budżetu. W skali roku licz się z wydatkiem na poziomie do kilku tysięcy złotych. 

Utrzymanie kota – w jaki sposób można zaoszczędzić?

Na czworonogich przyjaciołach nigdy nie należy oszczędzać. Jeśli chcesz dla swojego kocura jak najlepiej, wybieraj topowe marki karmy suchej i mokrej oraz inwestuj w sprawdzone akcesoria do zabawy. Na zdrowiu i szczęściu kota nie warto oszczędzać. Możesz jednak nieco ograniczyć obciążenie domowego budżetu z tego tytułu. Wystarczy, że zaczniesz robić zakupy w outletach zoologicznych, gdzie kupisz zabawki, transportery, smycze i drapaki w znacznie niższych cenach niż rynkowe.

Podsumowując: utrzymanie domowego kota rasowego oraz adoptowanego może generować spore wydatki. Kwoty rzędu do kilkuset złotych miesięcznie to standard. Zawsze przejrzyj średnie ceny poszczególnych produktów i sprawdź przybliżone koszty utrzymania kota. Miesięcznie wydasz całkiem sporo pieniędzy, aczkolwiek szczęście i miłość pupila wynagrodzą Ci wszystkie wydane środki na jego utrzymanie.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone