dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Catsitterka, czyli niania dla Twojego kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

W Polsce jest coraz więcej osób opiekujących się kotami. Wynika to nie tylko z przyjaznego usposobienia większości mruczków. Stajemy się kociarzami głównie po to, aby zyskać w 100% oddanego przyjaciela na czterech łapach. Kiedy zapewniamy mruczkom to, co dla nich najlepsze, możemy spodziewać się ogromnej wdzięczności i oddania z ich strony.

Niestety opieka nad kotem to obowiązki przez całą dobę. Kiedy decydujemy się na przygarnięcie futrzastego zwierzaka do swojej rodziny, musimy dbać o jego dobrobyt oraz dobre samopoczucie. Co w sytuacji. kiedy chcemy wyjechać na tygodniowe wakacje albo weekendowy urlop? No właśnie… Mamy kilka opcji, a jedną z nich jest… CATSITTERKA!

Na czym polega catsitting?

Catsitting to nic innego, jak profesjonalne usługi związane z opieką nad zwierzętami, a dokładniej kotami domowymi. Catsitterka to osoba, która zawodowo zajmuje się mruczkami podczas nieobecności ich właścicieli.

Praca tego typu polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych domowych kotów, czyli:

 • wspólnej zabawie,
 • karmieniu,
 • spędzeniu czasu z mruczkiem np. na pieszczotach,
 • sprawdzaniu stanu zdrowia kociaka podczas nieobecności właścicieli.

A zatem praca catsitterki lub catsittera to nic innego, jak kompleksowe zajmowanie się domowymi kotami. Głównym celem catsittingu jest zastępowanie głównych kocich opiekunów w taki sposób, aby mruczek nie zorientował się, że zaszły jakiekolwiek zmiany w jego codziennej rutynie.

Pozostawienie kota samego w domu na więcej niż kilkanaście godzin to kategoryczny błąd. Jeśli opiekujemy się mruczkiem, nigdy nie powinniśmy zostawiać go samego na dłużej niż jest przyzwyczajony. W przeciwnym razie narażamy zwierzaka na mocny stres, pogorszone samopoczucie, a także ryzykujemy zniszczeniami w swoim mieszkaniu.

Takich sytuacji jak najbardziej da się uniknąć. Wystarczy, że podczas dłużej nieobecności załatwimy dobrą opiekę dla swojego kota. Nawet najlepsze zabawki dla kota nie są w stanie zastąpić zwierzęciu obecności człowieka i wspólnego spędzania czasu np. na pieszczotach.

Kto może zostać catsitterką/catsitterem?

Catsitterem lub catsitterką może zostać osoba, która wykazuje się ogromną empatią i zamiłowaniem do zwierząt domowych. Choć przepisy w Polsce nie wskazują na żadne wymogi dotyczące catsittingu, to jednak warto mieć odpowiednie kwalifikacje.

Na stanowisku kociej niani dobrze odnajdzie się osoba, która jest przede wszystkim pełnoletnia, ma doświadczenie w zajmowaniu się zwierzętami domowymi, a także zna podstawowe zachowania kotów, które mogą wskazywać np. na problemy behawioralne.

Dobry catsitter to osoba, która nie tylko zapewni profesjonalną opiekę kotu, ale też wie, jak pomóc mruczkowi uniknąć stresu podczas nieobecności jego opiekunów. A zatem cechy profesjonalnej kociej niani to:

 • bezgraniczna miłość do kotów,
 • szacunek do zwierząt,
 • umiejętność interpretowania kocich zachowań,
 • doświadczenie w opiece nad kotami,
 • ukończone liczne kursy i szkolenia,
 • wykształcenie związane z weterynarią lub behawiorystyką.

Choć mogłoby się wydawać, że sama miłość do kotów będzie wystarczająca, to jednak nie wszystko. Dobry opiekun kota wie, czego mruczek potrzebuje najbardziej i co zrobić, aby zapewnić futrzakom jak najlepsze warunki podczas nieobecności jego właścicieli.

Czy opieka nad kotami jest trudna?

Codzienna opieka nad mruczkami jest prawie tak samo trudna, jak wychowanie kota od podstaw. Catsitterka musi nie tylko głaskać mruczka podczas codziennych wizyt, ale także robić wszystko, aby uniknąć stresu związanego z podróżą i nieobecnością jego opiekunów na co dzień.

Podstawowym zadaniem catsitterki związanym z opieką nad kotami jest zapewnienie wszystkich potrzeb fizycznych i psychicznych mruczkowi. Dzięki temu kociaki nie odczuwają żadnego dyskomfortu, nawet jeśli wyjeżdżasz na dłużej.

Doświadczona catsitterka powinna:

 • rozumieć potrzeby Twojego pupila,
 • wiedzieć, jak zająć się kotem na czas wyjazdu opiekuna,
 • mieć świadomość odnośnie do zdrowego żywienia mruczka.

Nawet tymczasowa opieka nad kotem to nie tylko zapewnienie towarzystwa kociakowi, ale także: codzienne karmienie, wspólne pieszczoty, zapewnianie potrzeb psychicznych, a także zwykła obecność w mieszkaniu. 

Jak wybrać catsitterkę dla swojego pupila?

Jeśli zamierzasz nawiązać współpracę z behawiorystką lub catsitterką, koniecznie upewnij się, że dana osoba będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom odnośnie codziennej opieki nad mruczkiem.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealną opiekunkę lub opiekuna dla swojego kota. Pamiętaj, że Twój wyjazd to najczęściej stresujące wydarzenie dla kota, dlatego przed wprowadzeniem catsitterki do domu dobrym rozwiązaniem będzie też wizyta poznawcza.

Zanim podpiszesz umowę z catsitterką i wyjedziesz na wakacje, koniecznie:

 • sprawdź kwalifikacje i doświadczenie osoby, która ma zająć się Twoim kotem,
 • jasno ustal godziny, w których catsitterka pojawi się w Twoim domu,
 • porozmawiaj o zakresie współpracy związanym z codzienną opieką nad mruczkiem.

Już na pierwszym spotkaniu zapoznawczym będziesz w stanie ustalić szczegóły opieki, a także ocenić czy współpraca z daną osobą w ogóle ma sens. Jeśli widzisz, że kot czuje się swobodnie w obecności catsitterki i nie reaguje stresowo, jak najbardziej możesz zacząć planować wyjazd na wakacje.

Ile kosztuje profesjonalny catsitter?

Profesjonalne usługi związane z catsittingiem to wydatek na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych dziennie. Tak naprawdę całkowite koszty są uzależnione od kilku czynników:

 • lokalizacja,
 • indywidualne wymagania odnośnie do opieki nad kotem,
 • liczba godzin, kiedy catsitterka będzie obecna w Twoim domu.

Jeśli zdecydujesz się na całodobowe wsparcie catsitterki zapłacisz o wiele więcej niż np. podczas kilkugodzinnej wizyty każdego dnia. Kiedy wiesz, że Twoje koty potrzebują więcej uwagi, a Ty wybierasz się na wakacje – nie oszczędzaj na kociej opiece.

Zaczynając poszukiwania catsitterki dla swoich milusińskich, najlepiej zakładaj większy budżet. Dzięki temu nie zawęzisz zakresu swoich poszukiwań i znajdziesz specjalistkę, która idealnie zajmie się Twoimi kotami podczas wakacyjnej nieobecności – nawet przez cały tydzień.

Profesjonalna pomoc w opiece nad Twoim kotem – dlaczego warto?

Jest wiele powodów, dla których kociarze powinni decydować się na wsparcie profesjonalnej catsitterki. Opieka w domu to idealne rozwiązanie dla zwierząt, które kochają rutynę, czyli dla kotów. Jeśli wybierzesz sprawdzone usługi catsittingu, zyskasz:

 • doskonałą opiekę dla swojego kota podczas Twojej nieobecności,
 • gwarancję, że mruczek nie będzie narażony na nadmierny stres,
 • pewność, że kociak zawsze będzie mieć dostęp do świeżej karmy i wody.

Opieka dochodząca podczas naszej nieobecności to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli nie mamy możliwości zabrania mruczka ze sobą. Niekiedy zdarza się też, że koty po prostu nie lubią podróżowania – w końcu to zwierzęta terytorialne. Wtedy lepiej przygotować wygodne legowisko dla kota, zatrudnić catsitterkę i dopiero wtedy spokojnie wyjechać na urlop.

Gdzie oddać kota na czas urlopu? Catsitterka czy najbliższa rodzina?

Wszyscy kociarze planujący urlopy zawsze mają problem ze zorganizowaniem opieki dla swoich mruczków. Oczywiście jest kilka opcji, które można wykorzystać.

Zdecydowanie odradzamy hotel dla kota – nowe miejsce dla naszego pupila zawsze będzie wiązać się ze stresem i niepokojem, a to zawsze zagraża zdrowiu i dobremu samopoczuciu mruczka.

Inne rozwiązania to głównie: wsparcie najbliższej rodziny w opiece nad mruczkiem oraz pomoc profesjonalnej catsitterki lub catsittera. Pamiętajmy, że opieka nad kotami nie jest pracą, od której weźmiemy zwolnienie lekarskie. Przygarniając mruczka do swojego domu, zobowiązujemy się zajmować się zwierzakiem przez całą dobę – niezależnie od dnia tygodnia.

Jeśli mamy w rodzinie osoby, które są w stanie przyjechać do kota na czas naszej nieobecności – to świetnie. A jeszcze lepiej, kiedy koty dobrze czują się w obecności bliskich osób z rodziny. Wtedy mamy gwarancję, że nasza nieobecność nie wpłynie negatywnie na zachowanie mruczka i jego dobre samopoczucie.

W pozostałych przypadkach zalecamy współpracę z catsitterem lub catsitterką, a tylko z taką, do której mamy pełne zaufanie. 

Praca catsitterki – jak zostać profesjonalną opiekunką dla kotów? Krok po kroku

W teorii prawie każdy może zostać profesjonalną opiekunką dla kotów. Praktyka jednak pokazuje ten zawód z innej perspektywy. Jeśli chcemy zajmować się kotami domowymi zawodowo, musimy zadbać o kilka kwestii:

 • kursy i szkolenia,
 • praktyka związana z opieką nad mruczkami,
 • dobra reklama swoich usług.

Pamiętajmy, że najlepszymi catsitterami i catsitterkami są prawdziwi kociarze. A zatem, jeśli chcemy zawodowo opiekować się mruczkami innych osób, musimy pokazać, że mamy odpowiednie kwalifikacje, umiejętności oraz bezgranicznie kochamy koty. To podstawa, aby oferować usług catsittingu.

Czy catsitter może podawać kotu leki?

Tak, ale tylko wtedy, kiedy jasno wyrazimy na to zgodę. Nawet profesjonalne usługi związane z opieką nad kotami nie powinny wiązać się z możliwością podawania mruczkowi leków bez konsultacji z jego głównym opiekunem.

O czym trzeba poinformować catsitterkę podczas pierwszej wizyty zapoznawczej?

Kiedy catsitterka pojawi się w domu na wizycie zapoznawczej, musimy porozmawiać przede wszystkim o harmonogramie żywienia, uczuleniach, a także przyzwyczajeniach i codziennej rutynie mruczka. Wskażmy też na ulubione zabawki kota, a także podajmy dane kontaktowe do weterynarza w razie gdyby cokolwiek złego działo się ze stanem zdrowia pupila.

Co zrobić, jeśli kot nie zaakceptuje catsitterki?

Cóż… wtedy szukamy dalej. W końcu na pewno znajdziemy profesjonalną opiekę dla swojego kota, która zostanie w 100% zaakceptowana przez mruczka.

Czy catsitterka wysyła raporty i zdjęcia ze swoich wizyt?

Profesjonaliści w tym zawodzie zawsze wysyłają (nawet codziennie) raporty z wizyty u mruczka, a także zdjęcia. To gwarancja spokojnego urlopu kociarzy, a także pewność, że catsitterka dobrze opiekuje się naszym kotem.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone