dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Tipsy dla kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to zwierzęta, które po prostu uwielbiają drapać i potrzebują tej czynności w swojej codziennej rutynie. Wielu opiekunów kotów ma problem z ciągłym drapaniem mebli, kanap i foteli biurowych. Aby uniknąć problemów, warto zadbać o odpowiednie wychowanie kota. Stosowanie nakładek na kocie pazurki to zdecydowanie zły pomysł! Żaden szanujący się kociarz nie powinien tego robić swojemu pupilowi!

Zakładanie kocich tipsów może skończyć się nawet zakażeniem bakteryjnym lub uszkodzeniem struktury pazurów. Zdecydowanie odradzamy podążanie za tym trendem, którym niestety zachwyca się wiele osób w internecie. Choć tipsy dla kota są reklamowane jako metoda zapobiegania drapaniu domowego wyposażenia, niestety nie ma to nic wspólnego z dobrem czworonogich przyjaciół.

Czym są tipsy dla kotów?

Nakładki na pazury dla kota to produkt w postaci miękkich, silikonowych ochraniaczy. Aby je nałożyć, wystarczy dopasować rozmiar tipsów do kocich pazurów, a następnie wsunąć je na kocie łapki. Dość problematyczną kwestią jest stosowanie kleju, jako spoiwa łączącego tipsy z kocimi pazurami. Gdy materiał wiążący zaschnie, kot nie będzie w stanie drapać w taki sposób, jak nakazuje mu instynkt.

Producenci takich akcesoriów podkreślają, że nakładki są produkowane z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego nie wiemy, ale jako doświadczeni kociarze zdecydowanie odradzamy stosowania takich rozwiązań u kotów domowych!

Dlaczego koty drapią?

Drapanie u kotów to normalny odruch, który ma miejsce często podczas zabawy, walki lub po prostu w celu rozładowania emocji. Kocury i kotki mają pazury zbudowane w taki sposób, aby zwierzęta mogły je swobodnie chować i wysuwać. Dzięki temu nie są widoczne podczas chodzenia, aczkolwiek w ułamek sekundy mogą stać się wyjątkowo niebezpieczne.

Dlaczego drapanie u kotów jest tak ważne?

  1. W ten sposób koty pozbywają się martwej powłoki paznokcia, który cały czas rośnie. Można to zaobserwować na drapaku, gdzie znajdują się pozostałości pazurów w postaci łusek. Dzięki temu pupile odsłaniają swoje nowe, ostre pazurki.
  2. Drapanie to dobry sposób na naturalne ćwiczenie więzadeł odpowiedzialnych za wysuwanie i chowanie pazurków. Im częściej kot drapie, tym mocniejsze są jego mięśnie kończyn przednich.
  3. Koty wykorzystują drapanie jako metodę komunikacji. W ten sposób pozostawiają na konkretnych powierzchniach swój zapach, a także znaki wizualne. To forma znaczenia terenu.

Koty domowe często drapią meble i wyposażenie domowe z innych powodów. Wielu właścicieli kotów nie poświęca im należytej uwagi. To skutkuje niepożądanymi reakcjami mruczka. Zwierzak, chcąc zwrócić uwagę opiekuna, może drapać meble, kanapę i ubrania.

Inna przyczyna drapania mebli to brak odpowiedniego drapaka i akcesoriów do zabawy w nieruchomości. Czasem wystarczy zainwestować w duży drapak dla kota, aby uniknąć zniszczeń w domach i mieszkaniach. Na ogół koty mają silną motywację do drapania, a ciągłe zwracanie mruczkowi uwagi daje zupełnie inne efekty – kot przecież osiągnął swój cel, czyli zwrócił Twoją uwagę. Nie sądzisz?

Nakładki na pazury dla kota – dlaczego nie warto ich stosować?

Stosowanie tipsów dla kota może być zwyczajnie niebezpieczne. W 2017 roku w internecie pojawiły się pierwsze informacje od lekarzy weterynarii związane ze zdejmowaniem założonych nakładek na pazury. Używanie takich nakładek może powodować liczne problemy u kotów: behawioralne i zdrowotne.

Koty z nakładkami mogą czuć się nieswojo, a dodatkowo nie będą w stanie pozbywać się starych łusek ze swoich pazurów. Kilka problemów, jakie generują nakładki na kocie pazury to:

  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • niepoprawna praca mięśni i więzadeł odpowiedzialnych za chowanie i wysuwanie pazurków,
  • nienaturalne napinanie kończyn i mięśni.

Tipsy dla kota są niebezpieczne także ze względów typowo zdrowotnych. Rosnące pazury i pojawiające się łuski nie są w stanie odpadać, a to może prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Podobnie może działać klej stosowany do mocowania nakładek. Wbrew zapewnień producentów tipsy nie odpadają samoistnie, a często ich ściągnięcie wymaga interwencji lekarza weterynarii.

Problem z drapaniem a tipsy dla kota – czy to naprawdę konieczne?

Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i fizyczne naszych czworonogich przyjaciół – zdecydowanie nie warto decydować się na zakładanie tipsów dla kotów. Na problemy z drapaniem jest wiele innych rozwiązań, które można zastosować. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie wyposażenie domu, które będzie przeznaczone do wyłącznego użytku przez koty. Aby mruczek nie próbował niszczyć mebli i innych przedmiotów domowych, wykorzystaj kilka porad, które przedstawiamy poniżej.

  1. Zainwestuj w duży, stabilny drapak. Kot będzie mógł na nim drapać i rozciągać całe swoje ciało.
  2. Zapewnij pupilowi odpowiednio dużo uwagi w ciągu dnia. Wspólna zabawa piórkiem lub inteligentną piłeczką dla kota to doskonały sposób, aby spędzić razem czas i zmęczyć zwierzaka.
  3. Wykorzystaj dodatkowe akcesoria do drapania. Możesz kupić nakładki na kanapy lub tablice ścienne do drapania. Im więcej miejsc przygotujesz do ścierania pazurków, tym mniejsze ryzyko, że kotek zainteresuje się tym, czym nie powinien.

Niektóre sytuacje wymagają bezwzględnego zapobiegania drapaniu kota, ale w odniesieniu do własnego ciała. Po niektórych zabiegach w gabinetach weterynaryjnych lub przy poważniejszych schorzeniach lekarz może zalecić noszenie kołnierza ochronnego. Choć dla kota to nie zawsze wygodne, to jednak kołnierz zawsze będzie lepszym rozwiązaniem aniżeli tipsy z tworzywa sztucznego.

Podsumowując: jeśli nie chcesz skrzywdzić swojego futrzastego przyjaciela i dbasz wyłącznie o jego dobro, koniecznie zrezygnuj z tipsów dla kota. To produkt, który zdecydowanie odradzamy wszystkim kociarzom!

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone