Kot boi się fajerwerków - co robimy?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Kot boi się fajerwerków – co robimy?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Prawie wszyscy kociarze i właściciele psów co roku mają ogromny problem… co zrobić ze zwierzętami w domu, aby uchronić je przed sylwestrowym hałasem? Niestety nie ma idealnego sposobu, jak przygotować kota na Sylwestra. O ile możemy zrezygnować z hucznych imprez alkoholowych, o tyle nie mamy wpływu na wybuchy fajerwerków. Takie dźwięki mogą wystarczyć i zestresować kota, a to niestety wpływa na stan jego zdrowia.

A zatem jak możemy pomóc pupilowi przetrwać Sylwestra? Jeśli Twój kot boi się wystrzałów i wielokolorowych pokazów, koniecznie postaraj się zainwestować w uspokajające zabawki dla kota. Pozostań też w domu przez całą noc sylwestrową. Jeśli masz bliską więź z pupilem, ten prawdopodobnie będzie czuć się bezpieczniej w Twoim towarzystwie.

Czy kot boi się fajerwerków?

Tak naprawdę każdy zwierzak domowy ma inny charakter i jest wychowany w zupełnie inny sposób. To oznacza, że nie każdy mruczek będzie zachowywać się identycznie, kiedy tylko usłyszy lub dostrzeże fajerwerki wystrzelone w noc sylwestrową. Niektóre koty wręcz z fascynacją spoglądają za okno i podziwiają piękne pokazy fajerwerków – wtedy nawet głośne wystrzały nie robią na nich wrażenia.

Problem pojawia się wtedy, kiedy zauważysz u Twojego pupila mocne objawy stresu i strachu już po pierwszych wystrzałach petard i fajerwerków. Jeśli kot w Sylwestra będzie przez całą noc zestresowany, niestety może nieść to negatywne skutki zdrowotne, np. brak apetytu, problemy behawioralne, a nawet apatię.

Koty to z natury dość wrażliwe stworzenia, które boją się hałasu, którego nie mogą zlokalizować. Wtedy okazują nieufność, strach i zdenerwowanie. Biorąc pod uwagę, że kocie uszy wyłapują częstotliwości nawet do 60 000 Hz, można założyć, że słyszą nawet mocne wystrzały z bardzo dużych odległości. Kiedy kot nie rozumie, że fajerwerki to nic groźnego, raczej staraj się nie zostawiać go samego w domu. Jeśli masz koty wychodzące, pod żadnym pozorem nie wypuszczaj ich z domu w sylwestrową noc – to potencjalne zagrożenie dla ich życia.

Co stresuje kota w Sylwestra?

Niestety nie tylko głośne wybuchy mogą wywoływać reakcję stresową u naszych kotów. Jest też kilka innych czynników, które w przypadku kotów wywołują niepożądane skutki. Zaliczamy do nich:

  • obecność nieznanych dotąd gości w domu,
  • hałas imprezy sylwestrowej – zarówno we własnej nieruchomości, jak i np. sąsiednich mieszkaniach,
  • jaskrawe rozbłyski na niebie.

Skoro już wiemy, co stresuje nasze kociaki, może przejdziemy do wskazówek, jak pomóc pupilowi przetrwać tę szczególną noc? Jako kociarze powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób przygotować mieszkanie w celu zapewnienia kotu optymalnych warunków do spokojnej egzystencji.

Jak przygotować kota na Sylwestra? Krok po kroku

Już na kilka tygodni przed sylwestrem zadbajmy o to, aby przygotować swojego pupila na to huczne wydarzenie. Każdy opiekun kota powinien wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów, które pomagają w utrzymaniu spokojnej atmosfery w domu/mieszkaniu, mimo ogólnego szału sylwestrowego na zewnątrz. Poniżej przygotowaliśmy listę krok po kroku, co warto zrobić, aby pomóc kotom przetrwać całą noc hucznej zabawy i wybuchów fajerwerków.

Zadbaj o spokój w domu

Możesz pomóc kotu w Sylwestra poprzez włączenie telewizora ze spokojną muzyką, której słuchasz na co dzień. Dobry pomysł to także zasłonięcie okien roletami lub zasłonami. Dzięki temu mruczek nie widzi rozbłysków, które mogą go stresować i rozpraszać. Staraj się też nie organizować imprez (no może maksymalnie na kilka osób i to bez głośnej muzyki). Sylwester z kotem bywa dość specyficznym czasem, szczególnie jeśli Twój mruczek boi się wybuchów i rozbłysków świateł.

Udostępnij kryjówki dla kota

W mieszkaniach i domach jest wiele miejsc, w których nasi pupile mogą się szybko schować. Jeśli kot boi się wybuchów:

  • otwórz szafy,
  • porozkładaj puste kartony po całej nieruchomości,
  • otwórz transporter dla kota – być może takie miejsce będzie dla niego doskonałą kryjówką,
  • nie zamykaj żadnego pokoju w domu – kot powinien mieć pełną swobodę ruchu.

Najlepszą metodą na niwelowanie stresu u mruczków jest zasłanianie okien i (jeśli to możliwe) wygłuszenie pomieszczeń. Kiedy dodatkowo My – Kociarze, zachowamy pełen spokój i będziemy zachowywać się w 100% naturalnie – wtedy też zachowanie kota w Sylwestra pozostanie niezmienne.

Skontaktuj się z weterynarzem

Jeśli Twój pupil ma spore problemy ze stresem związanym z wybuchami i zabawą sylwestrową, koniecznie wybierz się do sprawdzonego gabinetu weterynaryjnego. Specjalista po zbadaniu mruczka i wykonaniu podstawowych badań może zaproponować receptę na środki uspokajające. Nie polecamy takiego rozwiązania, ale w niektórych przypadkach podanie leków może okazać się jedynym skutecznym sposobem redukowania stresu.

Uwaga! Kategorycznie trzeba unikać popularnych preparatów, które powodują wyłącznie otępienie u kota i w pewien sposób paraliżują jego ruchomość fizyczną. Po podaniu takich środków pupil zachowuje pełną świadomość psychiczną, a więc odczuwa silny stres i jednocześnie nie ma możliwości swobodnego poruszania się.

Nie przetrzymuj mruczka na siłę

Co to znaczy? Dla nas głaskanie kota to ogromna przyjemność i satysfakcja. Niestety koty w stresujących sytuacjach mogą nie chcieć naszej bliskości. Jeśli nie chcesz pogorszyć sytuacji i dodatkowo zdenerwować swojego pupila:

  • nie głaszcz go na siłę,
  • nie bierz na ręce, kiedy widzisz, że kot nie ma na to ochoty,
  • staraj się nie zwracać większej uwagi na kota, niż robisz to na co dzień.

I najważniejsze… jeśli mruczek schowa się w szafie, transporterze lub domku na wyższych szczeblach drapaka dla kota – zostaw go tam w spokoju. Możesz sprawdzać co jakiś czas, czy wszystko jest w porządku, ale nie wyciągaj pupila na zewnątrz.

Zadbaj o kojące oświetlenie w mieszkaniu

Polecamy też nieco przyciemnić światło w mieszkaniu tak, aby nie było zbyt jaskrawe. Dzięki temu kot delikatnie się wyciszy, a to gwarancja, że czuje się bezpiecznie. Niestety nie da się przyzwyczaić kota w sylwestrową noc do hałasów i błyskających świateł. Musimy mieć świadomość tego, że niektóre koty wpadają w panikę, a inne z przyjemnością oglądają pokazy fajerwerków za oknem.

Ignoruj zgiełk towarzyszący imprezom sylwestrowym

Spokój to podstawa. Jeśli Ty zachowujesz się naturalnie i spokojnie, Twój kot również. Nasze mruczki to naprawdę mądre zwierzęta, które są w stanie wyczuć nasz stres, lęk i niepokój. Zachowanie opiekuna ma decydujący wpływ na to, jak będzie czuł się mruczek w otoczeniu wybuchów i rozbłysków. Możesz pozostawać blisko pupila, ale nie za blisko. To znaczy, że wspólne leżenie na kanapie przed telewizorem jest wskazane, natomiast przytulasy tylko wtedy, kiedy kot Ci na to pozwoli.

Przysmaki jako lek na całe zło

Większość kotów uwielbia jeść swoje przysmaki w postaci suchych chrupek, sticków czy nawet musików. Wtedy nawet dźwięk wybuchających fajerwerków nie jest w stanie oderwać uwagi mruczka od ulubionego jedzenia. Nie przesadzajmy oczywiście z ilością podawanych smaczków – nie możemy robić tego całą noc. Przecież kot nabawiłby się problemów żołądkowych.

Niemniej jednak podanie kotu ulubionego przysmaku może zredukować odczuwany stres i niepokój. Być może w ten sposób delikatnie oswoisz kociaka z wybuchami na zewnątrz i sprawisz, że ten będzie czuć się w 100% naturalnie, nawet podczas wystrzałowej nocy sylwestrowej. Mała uczta zawsze wprowadza domowe tygrysy w dobry nastrój.

Sylwestrowa noc a koci spokój – czy musimy zostać w domu?

Jak najbardziej wskazane jest pozostawanie w domu, jeśli nasz mruczek wyjątkowo źle reaguje na fajerwerki i wystrzały. Oczywiście nie musimy całkowicie rezygnować z imprezy sylwestrowej. Zostając w domu z pupilem na Sylwestra, możemy przygotować przyjęcie na kilka osób z delikatną muzyką i przekąskami. Dbajmy jednak o to, aby w mieszkaniu/domu pojawiły się osoby, które kot zna i akceptuje. Napływ nieznanych dotąd osobników może tylko spotęgować stres u mruczka.

Podejście kota do sylwestra może też zmienić się z roku na rok. Mruczek, który jako mały kociak nie bał się wystrzałów po dorośnięciu, może negatywnie reagować na takie bodźce. Kluczowe jest to, aby podczas hucznego Sylwestra odwrócić jego uwagę, pozwolić mruczkowi schować się w ulubionej kryjówce i zapewnić mu wodę i pokarm. Dzięki temu po kilku godzinach może okazać się, że pupil wyjdzie zadowolony z kryjówki i spędzi z nami większość nocy sylwestrowej.

Co zrobić z kotem wychodzącym w Sylwestra?

To spory problem,  gdyż mruczek pozostawiony na zewnątrz w Sylwestra może wystraszyć się rozbłysków i hałasu. Takie czynniki mogą spowodować, że pupil nie odnajdzie drogi powrotnej do domu. W przypadku kotów wolno żyjących pojawia się też większe zagrożenie wpadnięcia pod koła samochodu. Jeśli masz wychodzącego kota, postaraj się już w dzień przed Sylwestrem zatrzymać go w domu. Obejmij kwarantanną na wychodzenie także okres Nowego Roku, gdzie wiele osób wciąż strzela fajerwerkami.

Czy leki uspokajające są bezpieczne dla kota?

Tak, o ile są podawane w dawkach ustalonych przez lekarza weterynarii. Podawanie kotu jakichkolwiek leków na własną rękę nie jest wskazane i może stanowić potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram