dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wypadanie sierści, czyli linienie kota w praktyce

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Praktycznie każdy kot gubi swoją sierść w okresie linienia. Proces wypadania sierści to naturalna reakcja organizmu mruczka na zmieniające się warunki atmosferyczne. To zjawisko fizjologiczne, które najczęściej nie powinno wzbudzać naszego niepokoju. Linienie kota może być naprawdę obfite, szczególnie jeśli mamy pod opieką długowłosego mruczka.

Każdy kociarz powinien być świadomy tego, jak prawidłowo przebiega linienie kota i kiedy obfitość wypadania sierści powinna nas zaniepokoić. Ten poradnik dedykujemy kociarom i kociarzom, którzy przechodzą prawdziwą mękę z gubieniem sierści przez swojego czworonogiego przyjaciela. Wiemy, jak bardzo uciążliwe jest sprzątanie mieszkania z wszechobecnej sierści, szczególnie w okresach linienia mruczków.

Sierść u kota – dlaczego koty linieją?

Linienie u kota to naturalny proces fizjologiczny polegający na wymianie okrywy włosowej. U większości domowych mruczków wypadanie sierści zachodzi przez cały rok, ale są okresy wzmożonego linienia, kiedy kot gubi sierść w naprawdę ogromnych ilościach. Sezonowa wymiana futerka wiąże się ze zmianą pory roku. Nasze zwierzaki gubią sierść najczęściej na wiosnę, kiedy na zewnątrz robi się cieplej.

Na pewno zauważyliście, że wiosną i jesienią sierść naszych mruczków znacząco się różni. W przypadku cieplejszej aury po przejściu okresu wypadania włosów i kota futerko jest rzadsze i mniej puszyste. Przed sezonem zimowym pojawia się dodatkowa warstwa puszku, który stanowi dodatkową warstwę termiczną zabezpieczającą futrzaka przed mrozem. To, że kot mieszka cały czas w cieplutkim domu nie ma znaczenia – przecież nie zmienimy kociej fizjologii.

Możemy też zaobserwować, że mruczki przystosowane do domowych warunków życia delikatnie zmieniają swoje ciało, a proces linienia odbywa się regularnie przez cały rok. Dzięki temu w okresach jesiennych i wiosennych wypadanie sierści kota nie jest tak bardzo problematyczne.

Z czego składa się futro kota?

Zanim przejdziemy do szczegółowych zagadnień związanych z linieniem kotów, poznaj kilka podstawowych informacji o strukturze kociej sierści. Futerko naszych milusińskich składa się z trzech warstw:

  • podszerstka,
  • włosów ościstych,
  • włosa okrywowego.

Podszerstek to krótkie włoski, które zapewniają mruczkom ochronę przed chłodem. W rejonach świata, gdzie panują wysokie temperatury, koty nie mają podszerstka, który zagęszcza się na zimę, np. koty balijskie. W przypadku kotów linienie obejmuje zarówno podszerstek, jak i pozostałe warstwy sierści. To kompleksowy proces zmiany sierści na letnią lub zimową, zależnie od aury.

Wymiana okrywy włosowej u kota – co powoduje linienie?

Wyróżniamy dwa podstawowe czynniki, które determinują intensywność wymiany sierści u kota: światło dzienne oraz temperatury zewnętrzne. Oczywiście proces linienia jest bardziej widoczny u kotów wolnożyjących i  wychodzących. U domowych futrzaków ten proces biologiczny delikatnie zanika ze względu na stałe warunki życia.

Domowe koty po części zdają sobie sprawę z tego, jaka jest pora roku. Wszystko za sprawą obserwacji tego, co dzieje się za oknem. Koty są naprawdę mądre i potrafią rozróżnić długość dnia, nawet jeśli zapalamy w domu sztuczne lampy.

Przyczyną linienia kotów, a szczególnie kotek jest okres laktacji oraz ciąża. Wiąże się to z niedoborem wapnia w organizmie zwierzęcia, a to podstawowy składnik potrzebny do utrzymania zdrowej i lśniącej sierści. W takich sytuacjach możemy wspomagać swoje mruczki odpowiednią suplementacją, np. olejem z łososia dla kota, który jest doskonałym źródłem kwasów OMEGA-3.

Kiedy wypadanie sierści u kota jest niepokojące?

Nadmierna utrata sierści u kota może być niepokojąca, szczególnie jeśli widzisz, że oprócz mocnego gubienia sierści na ciele kota pojawiają się podejrzane zmiany skórne, koci łupież lub widoczne zaczerwienienia. Wbrew pozorom sam wygląd sierści może nam dużo powiedzieć o tym, jaki jest stan zdrowia naszego pupila.

Przyczyny nadmiernego wypadania sierści u kota możemy dopatrywać się w kwestii zdrowotnych. Kluczowe czynniki wpływające na to, że wypadanie włosów u kota staje się problemem to:

  • alergie pokarmowe,
  • nieprawidłowe odżywianie, np. brak zdrowej, mięsnej i pełnoporcjowej diety,
  • obecność pcheł lub pasożytów na skórze zwierzęcia,
  • zmiany hormonalne, np. ciąża, okres laktacji lub okres po kastracji,
  • choroby generyczne – najczęściej występują u kotów rasowych.

Nadmiernie linienie kota może być też związane z chorobami układu oddechowego. Choć wydaje się to dość nieprawdopodobne, takie są fakty. 

U naszych włochatych pupili możemy też zaobserwować tzw. łysienie paranowotworowe. Ta choroba może być przyczyną nadmiernego linienia kota i pogorszenia stanu sierści. Utrata sierści wiąże się też z tym, że koty zbyt często się wylizują. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego mruczka, nie bagatelizuj ich i skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Jak zadbać o sierść mruczka w okresach linienia?

Aby sierść była lśniąca, mocna i piękna każdego dnia, warto profilaktycznie podawać kotu olej z łososia oraz wyczesywać wypadające włosy najczęściej, jak tylko się da. Chcesz uniknąć wszechobecnych kocich włosków w całym mieszkaniu? Niezależnie od tego czy Twój mruczek jest w okresie linienia czy też nie, skorzystaj z kilku wskazówek:

  1. Podawaj kotu karmę wysokiej jakości. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że organizm zwierzęcia ma dostarczony kompleks witamin, minerałów, białek oraz kwasów tłuszczowych OMEGA-3.
  2. Dbaj o profilaktykę przeciw pchłom. Możesz regularnie doglądać sierści zwierzęcia lub poprosić weterynarza i specjalne krople na pchły.
  3. Jeśli mruczek ma problem z higieną osobistą, pomyśl o cyklicznych kąpielach – to może pomóc także z problemem nadmiernego linienia.
  4. Regularnie szczotkuj futrzaka. W ten sposób zbierzesz nadmiar sierści, która i tak by wypadła w wyniku linienia.

Pielęgnacja kotów nie zawsze jest prosta, szczególnie jeśli w grę wchodzą długowłose koty domowe. Brak odpowiedniej pielęgnacji kocich włosów może powodować często występujące pilobezoary (kule włosowe). To zjawisko zakłaczenia kota, które jest wysoce niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Objawy występowania kul sierści w układzie pokarmowym to:

  • wymioty,
  • kaszel,
  • zaparcia,
  • spadek apetytu,
  • utrata masy ciała.

Kiedy kot mimo codziennej pielęgnacji sierści w okresie linienia ma problem z pilobezoarami, możemy podać mu pasty i karmy z kategorii odkłaczających.

Potrzebujesz więcej informacji o problemach z sierścią naszych mruczków? Sprawdź: Jak usunąć kołtuny u kota?

Pielęgnacja sierści w okresach linienia – podsumowanie

Koty zmieniające sierść, potrzebują kompleksów witaminowych oraz składników odżywczych, które pomogą w utrzymaniu sierści w doskonałym stanie przez długi czas. Aby wzmocnić sierść pupila, dbajmy o zdrową i zbilansowaną dietę, która dostarczy takich składników, jak:

  • miedź,
  • białko,
  • cynk,
  • kwasy tłuszczowe OMEGA-3 i OMEGA-6,
  • witaminy A, B, E.

Wybierając karmę dla swojego pupila, sprawdzajmy zawsze etykiety karm suchych i mokrych. Znajdziesz na nich informacje o zawartości poszczególnych składników odżywczych. Zdrowe żywienie to podstawa, aby chronić kota przed problemami zdrowotnymi oraz nadmiernym wypadaniem sierści, szczególnie w okresach linienia.

Ile trwa linienie u kota?

W przypadku zwierząt typowo domowych,  niewychodzących okres linienia trwa cały rok. Miesiąca wzmożonego wypadania sierści są praktycznie nieodczuwalne. Koty wychodzące i wolnożyjące linieją najmocniej wiosną  i jesienią. Cały proces trwa średnio do kilku tygodni. Po wypadnięciu i wyrośnięciu nowej sierści włosy przechodzą w stan spoczynku.

Jakie koty nie linieją?

Jest wiele ras kotów, które nie linieją i nie uczulają człowieka, a więc są dobrym wyborem dla alergików. Popularne rasy, u których nie zaobserwujesz wypadania dużej ilości sierści to: Devon Rex, Sfinks czy American Bobtail. Pamiętaj jednak, że brak sierści i linienia nie jest gwarancją braku alergii. Popularne alergeny są obecne też w ślinie i naskórku zwierzęcia.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone