Jak podać tabletkę kotu? 4 sprawdzone sposoby
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak podać tabletkę kotu? 4 sprawdzone sposoby

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wszyscy kociarze choć raz w swoim życiu znaleźli się w sytuacji, kiedy zaszła potrzeba podania kotu leków. O ile podawanie płynnych lekarstw nie stanowi większego problemu, o tyle przemycenie tabletki do układu pokarmowego naszych pupili bywa naprawdę problematyczne. A zatem jak podawać kotu tabletki, aby mruczek ich nie wypluł? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Ten poradnik dedykujemy kociarom i kociarzom, których koty często chorują lub po prostu od czasu do czasu zachodzi potrzeba podania mruczkowi tabletki. Wbrew pozorom to nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. W praktyce podanie kotu tabletki wymaga nieco sprytu i odpowiedniego przygotowania. Przejdź dalej, a dowiesz się, co zrobić, żeby kot skutecznie połknął tabletkę.

Podanie kotu tabletki – dlaczego to takie trudne?

W przypadku kotów podawanie tabletek jest trudne głównie ze względu na koci charakter. Nasze mruczki zwyczajnie nie lubią, kiedy ktokolwiek zagląda im do pyszczka lub wkłada coś, czego kociak by sobie nie życzył. Bez odpowiedniego przygotowania nasze próby podania tabletki kotu skończą się niepowodzeniem.

Jeśli chcesz dać kotu tabletkę, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać, ryzykujesz: zadrapaniami, ugryzieniami, a także rozdrażnieniem mruczka. Zdecydowany sprzeciw przed podaniem tabletki np. na odrobaczanie może objawiać się wystawionymi pazurami i zębami gotowymi do ugryzienia.

Pamiętajmy zatem, że trudności związane z podaniem tabletki dla kota najczęściej mają miejsce wtedy, kiedy charakter naszego pupila jest dość problematyczny. Są też koty, które z natury są łagodne i nie sprzeciwiają się takim zabiegom.

Zacznijmy więc od ustalenia, jak nasz kot podchodzi do tematu podawania mu leków w formie tabletek. Dopiero później możemy dopasować odpowiednią metodę, która pomoże nam skutecznie podawać kotu leki przepisane przez lekarza weterynarii.

Jak podawać kotu tabletki? Sprawdzone sposoby

Jest wiele sposobów na podawanie tabletki kotu. Oczywiście nie ma jednej metody, która będzie dobra dla każdego kota. Niektóre mruczki domowe bez problemu połykają leki podawane bezpośrednio do pyszczka na linii języka, natomiast inne będą zdecydowanie odmawiać takiej metody aplikacji leku w tabletce. Jak zatem podać mruczkowi lekarstwa w tabletkach? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

1. Podaj tabletkę bezpośrednio do pyszczka

To klasyczna metoda, którą można wykorzystać u większości kotów domowych. Do podawania leków wykorzystujemy  palec wskazujący. Taka metoda jest najszybsza i najskuteczniejsza, jeśli chcemy szybko podać mruczkowi tabletkę i mieć pewność, że zwierzak przyjął całą dawkę leku. Niestety podawanie tabletek bezpośrednio do pyszczka wiąże się z krótkim dyskomfortem pupila.

  1. Usiądź wygodnie i weź kota na kolana.
  2. W momencie podawania tabletki przytrzymaj zdecydowanie kota udami, aby ten nie mógł uciec lub wygiąć się, jednocześnie wypluwając tabletkę.
  3. Odchyl głowę kota delikatnie do tyłu, co spowoduje otwarcie szczęki.
  4. Małym palcem jednej ręki możesz rozszerzyć pyszczek kota.
  5. Następnie umieść tabletkę między palcem wskazującym a kciukiem i szybko wsuń ją do gardła swojego pupila. Zrób to na linii języka, następnie zamknij pyszczek i pomasuj brodę kociaka.

To wszystko, co musisz zrobić, aby podać mruczkowi tabletkę. Jeśli pupil jest wyjątkowo niesforny lub sprzeciwia się, warto wykonać ten prosty zabieg we dwie osoby. Wtedy kociak nie tylko poczuje się bezpieczniej, ale także będziemy mieć większą szansę na szybsze podanie tabletki bez ryzyka, że ta utknie w przełyku.

Starajmy się też wlać do miseczki dla kota świeżą wodę, aby mruczek mógł popić połkniętą tabletkę. 

2. Użyj aplikatora do tabletek

To kolejna dość nieprzyjemna metoda podawania tabletek kotu, ale jak najbardziej skuteczna. Jeśli obawiasz się wkładania palców do pyszczka swojego pupila, możesz wykorzystać dedykowane aplikatory – najczęściej dołączone do kocich leków.

Aplikator do tabletek dla kota wygląda niczym miniaturowa strzykawka z gumową końcówką. Używając takiego narzędzia, mamy pewność, że nie zrobimy kotu krzywdy podczas aplikacji tabletki do pyszczka. Aby podać mruczkowi tabletkę:

  1. Nabierz do aplikatora odrobinę wody poprzez odciągnięcie tłoczka.
  2. Umieść na końcu aplikatora tabletkę.
  3. Włóż przygotowany aplikator bezpośrednio do kociego gardła.

Następnie po naciśnięciu tłoczka tabletka wypadnie z aplikatora wraz z nabraną wcześniej wodą. To skuteczna metoda, dzięki której mamy pewność, że leki przeznaczone dla czworonoga na pewno trafią do jego organizmu i nie zostaną za chwilę wyplute.

3. Spróbuj przemycić tabletkę w mokrej karmie dla kota

Czasem ulubiona mokra karma dla kota może okazać się idealnym miejscem, w którym ukryjemy tabletki dla naszego mruczka. Zdarza się, że mimo naszych chęci podawanie leków aplikatorem lub klasyczną metodą na język kończy się niepowodzeniem. Wtedy możemy spróbować włożyć tabletkę do mokrej karmy. Jeśli kociak nie zorientuje się, że w jego pokarmie jest coś twardszego, prawdopodobnie bez problemu połknie tabletkę.

Aby ułatwić kotu połknięcie tabletki, możemy rozkruszyć ją. Wtedy unikniemy też ryzyka, że pupil zadławi się podczas jedzenia. Wykorzystując tę metodę podawania kotu tabletek, musimy poczekać i upewnić się, że mruczek zjadł rozkruszoną tabletkę ze swojej miseczki.

Alternatywnie możesz też przygotować mięsną kuleczkę z lekiem i włożyć ją do kociego pyszczka. Takie działania wiążą się jednak z dyskomfortem kota i nie zawsze przynoszą zadowalające efekty.

4. Wykorzystaj przysmaki dla kota

Twój mruczek uwielbia musiki i pasty? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać kotu tabletkę z użyciem jego ulubionego smakołyku. Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy rozkruszyć tabletkę, wymieszać ją z musem w miseczce i podać mruczkowi – oczywiście nie mamy 100% pewności, że kot nie wyczuje tabletki i nie zostawi podanego przysmaku.

Alternatywnie możemy “pobrudzić” kocie łapki musikiem. Koty wyjątkowo mocno dbają o swoją higienę, dlatego jeśli cokolwiek pojawi się na ich sierści lub łapkach – prawdopodobnie zostanie w całości zlizane.

Podawanie tabletki dla kota – czy można skorzystać z pomocy weterynarza?

Jeśli kompletnie nie radzimy sobie z podaniem kotu tabletki, wtedy jak najbardziej możemy udać się do weterynarza i poprosić o pomoc. To żaden wstyd – nawet doświadczeni kociarze często nie są w stanie poskromić swojego mruczka i podać mu (także podstępem) tabletki z lekarstwem. Pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio wcześnie umówić się do gabinetu weterynaryjnego. Specjalista nie zawsze może mieć czas na to, aby podać kotu tabletkę.

Czy wszystkie tabletki dla kotów można kruszyć i rozpuszczać?

Oczywiście, że nie. Jeśli chcemy podać mruczkowi rozkruszoną lub rozpuszczoną w wodzie tabletkę, powinniśmy skonsultować to z weterynarzem lub sprawdzić ulotkę dołączoną do leku. Nie wszystkie kocie tabletki można podawać w ten sposób. 

Kiedy najlepiej podawać kotu tabletkę?

Zdecydowanie najlepszą metodą na podawanie tabletek kotu jest pora, kiedy mruczek jest wypoczęty. Starajmy się też robić to w miejscu, które kociak uznaje za bezpieczne. Wtedy nie ryzykujemy, że kociak nadmiernie się zestresuje podczas podawania leków.

Co robić, jeśli kot staje się agresywny podczas podawania leków?

Kiedy kot reaguje mocno agresywnie na każdą próbę podawania tabletki – wtedy lepiej odpuść. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby spróbować zmienić leki na takie, które są łatwiejsze do podania np. syropy lub ostatecznie zastrzyki.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Jaką funkcję pełni koci ogon? Poznaj Twojego pupila!

Ogon kota to wyjątkowo ważna część ciała, podobnie jak niepozorne wibrysy, czyli po prostu kocie wąsy. Kiedy kot macha ogonem, nie zawsze znaczy to, że cieszy się na nasz widok. Powinniśmy o tym wiedzieć, aby dobrze zinterpretować zachowanie mruczka i wyczuć, kiedy jest zrelaksowany, a kiedy komunikuje niepokój i stres. A zatem jaką funkcję pełni […]

Czytaj artykuł
Czy kota należy strzyc?

Salony fryzjerskie dla zwierząt są coraz popularniejsze. Wynika to głównie z rosnącej świadomości opiekunów swoich pupili, którzy chcą zadbać o nich jak najlepiej. O ile w przypadku psów usługi groomerskie są jak najbardziej wskazane, o tyle strzyżenie kota nie jest konieczne. Jeśli mamy w domu koty krótkowłose, u których nie tworzy się warstwa filcu, a […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram