Dlaczego kot ma drgawki podczas snu? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Kot ma drgawki przez sen? Zobacz, co to znaczy!

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Nasze domowe zwierzaki mogą dawać niepokojące objawy w postaci lekkich drgawek i tików, np. wtedy kiedy dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności serca albo kiedy pupil zje coś, na co ma uczulenie. Są też inne sytuacje, kiedy zauważymy drżenie całego ciała swojego mruczka. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością szybkiej diagnostyki w gabinecie weterynarii. Widoczne tiki, czyli drgawki u kota podczas snu najczęściej nie są czynnikiem, który powinien wywoływać u nas niepokój.

Każdy koci opiekun doskonale powinien znać zachowanie swojego mruczka. Oczywiście nagły napad padaczki w wyniku choroby serca albo chorób neurologicznych bez problemu rozróżnimy od delikatnego drżenia sennego. A zatem dlaczego koty w czasie snu delikatnie drgają całym ciałem albo np. tylko jedną kończyną? Możliwości jest wiele, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł.

Drgawki kota podczas snu nie zawsze są objawem padaczki!

Wszyscy kociarze dbają o zdrowie i życie swoich pupili. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Niemniej jednak zachowanie kota niekiedy budzi niepokój nawet u doświadczonych opiekunów. Załóżmy, że podczas snu zauważysz, że mruczkowi drgają powieki, wąsy, a nawet niektóre kończyny. Jeśli zaczynają się trząść i zaraz przestają, wtedy nie powinniśmy panikować.

To prawdopodobnie skutek złego snu. Cóż... nasze koty to żywe stworzenia i z pewnością mają sny. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy kotem i mamy przepiękny sen o basenie ulubionych smaczków i sticksach spadających z nieba wprost do naszej paszczy. Brzmi jak marzenie prawda? W takiej sytuacji zaczęlibyśmy się ruszać nawet przez sen. Podobnie jest z kotami. Jeśli śni im się coś niesamowicie przyjemnego albo gorzej, strasznego, wtedy pojawiają się drgawki.

Przyczyną takiego stanu są mocne emocje, które mruczek odczuwa podczas odpoczynku. Dotyczy to nie tylko kotów rasowych, ale i dachowców - praktycznie u każdego możemy zaobserwować drgawki, które wcale nie muszą oznaczać schorzenia układu nerwowego.

Produkty, które uspokoją Twojego kota

  • Sosik Tuńczyk z Małżami Inaba Cat Churu 4x14g

    Zero dodatków zboża.
    Bez konserwantów i chemicznych ulepszaczy.
    Sosik jakości Human Grade.
    11.40
    11.40
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt
  • Kurczak-Gęś 200g mokra karma dla kota Animal Island

    Karma w postaci mielonki.
    Bez zbóż i konserwantów.
    Dostępne warianty 6 szt. i 12 szt.
    11.90
    11.90
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt
  • Miętowy Koszyczek Legowisko Dla Kota

    Roziągliwy materiał. Dostosuje się do mruczka.
    Ręcznie pleciona bawełna.
    Kot Riko poleca, bo ciągle w nim śpi.
    75.00
    75.00
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt

Nocne tiki u kota - skąd to się bierze?

Wiele kotów ma swoje tiki, które występują najczęściej podczas snu. Koszmar senny albo niesamowity sen, który jest przyjemny dla mruczka to kluczowe czynniki, które mogą wywoływać u mruczków nocne tiki. Choć jest wiele teorii na ten temat, nocne skurcze mięśni występują najczęściej w fazie REM kociego snu. Co ciekawe, to właśnie młodsze koty mają tendencję do delikatnych drgań całego ciała.

Wynika to z jeszcze kiepsko ukształtowanego układu nerwowego. Możemy porównać takie zachowania do człowieka, a dokładniej niemowląt, które śpią wyjątkowo niespokojnie w pierwszych miesiącach życia. To właśnie wtedy mamy problemy ze spokojnym snem dzieci i podobnie mają koty. Drżenie całego organizmu, gałek ocznych oraz kończyn nie świadczy o niczym złym - przynajmniej w większości przypadków.

Kot ma drgawki przez sen - budzić go czy nie?

Senne tiki u kota są też wynikiem tego, że mruczek nawet podczas snu może reagować na bodźce z zewnątrz. To tzw. faza czuwania i drzemki snu płytkiego. Niemniej jednak koty domowe najczęściej zapadają w mocniejszy sen - po prostu są w swoim bezpiecznym środowisku i nie muszą utrzymywać "stanu czuwania".

Czy wiedzieliście, że kot w fazie czuwania może spać nawet na siedząco? To taka ciekawostka, o której warto wiedzieć, aby nie martwić się zbytnio podczas nakrycia kota na siedzącej pozycji podczas snu.

W fazie głębokiego snu zwierzak się regeneruje, a to kluczowe dla kociego organizmu. A zatem wtedy też może dochodzić do wiercenia się, obracania na plecy, a to wszystko zupełnie nie świadomie. Zaraz, zaraz... czy nie wydaje wam się, że nasze koty bardzo mocno przypominają ludzi? 🙂

Jeśli kot jest w fazie snu REM i ma drgawki, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go budzić. Aktywność neuronalna nie powinna wzbudzać naszych żadnych podejrzeń, nawet jeśli jest wyjątkowo intensywna. Jeśli obserwujemy ruchy łapek, ogona, wibrysów, oczu, gałek ocznych i wysuwanie pazurów - po prostu pozostańmy wobec tego obojętni.

PAMIĘTAJMY! Przerywanie kociego snu skutkuje tym, że mruczek obudzi się ze złym samopoczuciem, z czasem nabawi się chorób metabolicznych, utraci szanse na piękny sen, a nawet spowoduje, że nasz kot stanie się agresywny.

Tutaj kolejne porównanie do człowieka. Obudziliście się kiedyś, bo ktoś zrobił wam kawał? No właśnie... Postawmy się na miejscu kota, który został obudzony z głębokiego snu, bo kociarz stwierdzić, że drganie nogi to coś złego. Kot może pomyśleć "No cholera, człowiek, teraz to przesadziłeś"...

Syndrom falującej skóry - to niepokojący objaw!

Jeden z przypadków weterynaryjnych to syndrom falującej skóry, czyli objaw drgawkowy, który może być skutkiem zatrucia, urazów mechanicznych, urazów mózgu, a nawet chorób metabolicznych. To tzw. zespół niespokojnej sierści, czyli przypadłość o podłożu neurologicznym. Niektórzy twierdzą, że to odmiana kociej epilepsji, która jest związana wyłącznie z zachowaniami behawioralnymi.

Kot drży podczas snu - z czym to się wiąże? Podsumowanie

Tiki u kota podczas snu w 99% przypadków nie są groźne ani nie wskazują na występowanie padaczki u kota. Jeśli widzimy na pierwszy rzut oka nerwowe ruchy podczas snu mruczka, nie musimy się o nic martwić. Oczywiście kiedy takie sytuacje zdarzają się poza fazą REM snu kota, wtedy lepiej skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

Co zrobić, kiedy kot ma drgawki?

Jeśli tiki są wynikiem głębokiej fazy snu - NIC. Kiedy jednak kot trzęsie się podczas codziennej zabawy lub odpoczynku, wtedy mamy powody do zmartwień. Powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza weterynarii, wykonać specjalistyczne badania i wykluczyć kocią epilepsję, niewydolność nerek czy nawet uszkodzenia mózgu.

Czym objawia się padaczka u kota?

To zupełnie inna sytuacja niż klasyczne drżenie senne. Padaczka daje takie objawy jak silny stres u kota, czyli: niekontrolowane oddawanie moczu i kału, ślinotok, sztywnienie całego ciała, drżenie.

Co oznacza wibrowanie kociego ogona?

Ten objaw zauważymy przede wszystkim wtedy, kiedy mruczek niecierpliwie na coś czeka albo jest pozytywnie pobudzony. Najczęściej zaobserwujemy drżenie ogona przed podaniem jedzenia albo ulubionych smakołyków.

Czym jest ataksja u kota?

To zaburzenia koordynacji oraz kłopoty z utrzymaniem równowagi. Najczęściej spowodowane uszkodzeniem struktur układu nerwowego i może mieć podłoża neurologiczne.

Zobacz także

Nadwaga u kotów – jak bezpiecznie pomóc pupilowi wrócić do formy i zadbać o jego stawy?

Nadwaga u kotów to coraz powszechniejszy problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choć wielu opiekunom wydaje się, że „pulchny” kot wygląda uroczo, nadmiar kilogramów to dla jego organizmu ogromne obciążenie – zarówno dla serca, jak i stawów, nerek czy wątroby. Jeśli chcemy, aby nasz pupil żył długo i w dobrej formie, warto zająć […]

Czytaj artykuł
Matowa sierść u kota – przyczyny i zapobieganie

Nie musimy szczególnie martwić się o to, w jakim stanie jest sierść naszego futrzaka. Koty mają naturalne instynkty, dzięki którym bez najmniejszego problemu radzą sobie z codzienną pielęgnacją swojego futerka. Zdarza się jednak, że matowa sierść u kota jest sporym problemem, który nie ustępuje. Jak możesz sobie z tym poradzić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak pielęgnować […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kąty Grodziskie 16B
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram