dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Dlaczego koty lubią pudełka z kartonu?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wszyscy kociarze i kociary wiedzą, jak niesamowita więź tworzy się pomiędzy kotem a kartonami. Choć to dość dziwne zjawisko, większość domowych kotów wręcz kocha wylegiwanie się, gryzienie oraz zabawę w kartonach – szczególnie tych, które wcale nie są przyniesione z myślą o naszych pupilach.

Skąd zatem przeświadczenie, że koty domowe uwielbiają kartonowe pudełka? Wzięło się to przede wszystkim z codziennej obserwacji domowych zwierząt. Na pewno zauważyliście, że po przyniesieniu do domu zakupów, np. w kartonie z ziemniaków kot natychmiast po opróżnieniu pudełka próbuje się w nim zadomowić. My nie mamy wątpliwości, że koty kochają kartony, a Wy? Postaramy się wyjaśnić, dlaczego koty lubią kartony i z czego to wynika.

Kartonowe pudełka – dlaczego koty kochają karton?

Upodobania kotów domowych są różne, a niektóre bywają wyjątkowo nieprawdopodobne. Większość mruczków uwielbia przesiadywać w ciasnych i dość twardych miejscach. To sprawia, że nasi futrzaści przyjaciele wręcz uwielbiają kartony (szczególnie te z zamknięciem). Niektóre miejsca, w których koty kochają przesiadywać, są nawet klaustrofobiczne. W praktyce: im ciaśniejszy karton, tym atrakcyjniejszy dla naszego mruczka.

Jest wiele powodów, dla których koty upodobały sobie właśnie kartonowe pudła. Wynika to przede wszystkim z kociego charakteru oraz faktu, że mruczki lubią chować się w trudnodostępnych miejscach. Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę są kartonowe domki dla naszych kotów? Przygotowaliśmy kilka możliwych wyjaśnień zależności pomiędzy kotem a kartonami.

Kot w kartonie – idealna kryjówka dla drapieżnika

Po pierwsze, koty uwielbiają czuć się swobodnie i bezpiecznie. Ich natura wymaga też ukrycia się podczas polowania na ofiarę. Jeśli mruczek ma w domu do dyspozycji kartony, prawdopodobnie wykorzysta je w celu schowania się, np. podczas zabawy w polowanie.

Wybierając zabawki dla kota, kupujmy więc wędki z piórkami i sznurki, za którymi pupil może ganiać nawet przez większość dnia. Codzienne rytuały polowania podczas zabawy możemy wzbogacić tekturową kryjówką. Wtedy kot zyska dodatkowe bodźce, które zachęcają do aktywności fizycznej i wprawiają mruczka w doskonały nastrój.

Maksimum bezpieczeństwa dla zwierzaka

Koty uwielbiają kartony też z innego powodu. Niekiedy zdarza się, że stosunkowo twarda i charakterystyczna tektura wpływa kojąco na kocie zmysły. Jeśli zauważymy, że tuż po przyjściu do domu z kartonem kot praktycznie od razu zajmuje w nim miejsce – to oznacza tylko jedno – po prostu czuje się tam bezpiecznie.

Nie wyrzucajmy więc niepotrzebnych pudełek od razu. Zostaw karton na dzień lub dwa i pozwól nacieszyć się mruczkowi komfortem wylegiwania się w tekturze. Świetną opcją dla mruczka jest karton klapowy. Wytnij w nim otwór wejściowy i zamknij wieko. Taki domek dla kota z kartonu może być tym samym, co buda dla psa.

Pudełko dla kota jako lekarstwo na stres

W sytuacjach stresowych koty chętnie przesiadują tam, gdzie nikt im nie przeszkadza i mogą wyciszyć swoje emocje. Zamknięty i dość ciasny karton to miejsce, które w 99% wybierze Twój kot, jeśli odczuje stres i niepokój.

Chowanie się do pudełek, szczególnie tych ciasnych, jest naturalnym zachowaniem behawioralnym każdego kota – nie ma w takim zachowaniu niczego szczególnego.

Kiedy wiemy, że nasz pupil dobrze czuje się w pudełku, możemy podarować mu specjalny karton na prezent. Tutaj jednak uważaj… często mruczki są zachwycone zwykłymi kartonami ze sklepu, np. po warzywach. Natomiast kiedy nieco je zmodyfikujemy we własnym zakresie – prawdopodobnie kot nie popatrzy na kartonowe pudełko już w takim samym zachwytem. Z czego to wynika? Nie wiemy, ale tak po prostu jest…:)

Ciasne, ale własne – miejsce do odpoczynku

Ograniczona przestrzeń w pudełku kartonowym wcale nie jest dla kota dyskomfortem, Wręcz przeciwnie. Im mniejsza przestrzeń tym czworonogi łatwiej regulują temperaturę ciała, a dodatkowo miejsca przytulne uważają za swoje chronienie.

Mruczki w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do odpoczynku często upatrują sobie zwykłe pudełko. Takie miejsce pozwala kotom poczuć się komfortowo. Mniej zestresowane koty mogą spędzić w kartonie nawet cały dzień – nie powinniśmy w tym przypadku dopatrywać się problemów zdrotownych i behawioralnych. Po prostu zaakceptujmy fakt, że kociak kocha karton i tyle.

Kartony dla kotów domowych – zabawka, legowisko, a może drapak?

Pudełka tekturowe są świetną formą zabawy, szczególnie jeśli w grę wchodzą pudełka z tektury falistej. Różne struktury i kształty zachęcają mruczka do aktywności fizycznej. Pudełko zapewnia mruczkom schronienie, miejsce do wylegiwania się, przyczajenia na ofiarę podczas polowania.

Z kartonowych pudełek można zrobić też efektywny drapak dla kota. Niektóre konstrukcje wykonane własnoręcznie przez kociarzy mogą naprawdę wprawić w mruczka w zachwyt. Alternatywna opcja to legowisko dla kota, które zostanie w 100% wykonane z tektury. Do takiego domowego wyposażenia koty przyzwyczajają się najszybciej.

A może chcesz dowiedzieć się, jak przygotować kocie imperium z kartonów? Przygotowaliśmy krótki poradnik. Instrukcja pomoże Ci wykonać przepiękne, funkcjonalne i wytrzymałe legowisko dla mruczka z tektury.

Legowisko tekturowe dla kota – krok po kroku

Aby własnoręcznie przygotować tekturowe legowisko dla kota, potrzebujesz przede wszystkim nieco wolnego czasu, a także: inspiracji, noża do tapet, kleju na gorąco, arkuszy tektury, np. ze starych pudełek kartonowych, szeleszczących ozdób. Przyda Ci się też wyobraźnia, dzięki której stworzysz projekt legowiska wykonanego w 100% z kartonu.

  1. Przygotuj wstępny projekt legowiska. Uwzględnij wymiary, sposoby łączenia elementów tekturowych oraz wypełnienie wnętrza.
  2. Następnie przytnij gotowe elementy tekturowe do pożądanych wymiarów.
  3. Połącz przygotowane części ze sobą, np. klejem na gorąco.
  4. Wyprofiluj ranty kartonów tak, aby nie były zbyt ostre. Wtedy nie ma ryzyka, że mruczek uszkodzi sobie dziąsła lub zęby podczas gryzienia.
  5. Dodaje elementy ozdobne, np. szeleszczący materiał lub błyszczące lusterko z tworzywa.

To wszystko, co musisz zrobić, aby przygotować legowisko DIY z papieru dla swojego kota. Pamiętaj, że mruczek najprawdopodobniej nie wskoczy od razu do swojego nowego legowiska. Często zdarza się, że nowy przedmiot jest zaakceptowany dopiero po wielu miesiącach leżakowania w kącie. Kot nagle doznaje olśnienia i decyduje się zacząć korzystać z danego przedmiotu – to sprawdzone w praktyce! 🙂

Kartonowe domki dla kotów – jak je zrobić?

Samodzielne przygotowanie kartonowego domku dla kota to nie lada wyzwanie. Oczywiście nie chcemy powiedzieć, że to trudne zadanie. Wręcz przeciwnie. Jeśli masz trochę wyobraźni i umiejętności technicznych, stworzysz z tektury istny zamek dla swojego mruczka. To, czy kociak będzie z niego korzystać to zupełnie inna sprawa…

Aby wykonać prosty domek dla swojego pupila, potrzebujesz: kartonów z tektury falistej (najlepiej z grubszymi ściankami), sznurka, ewentualnie kleju na gorąco oraz nożyczek lub nożyka do tapet.

  1. Najpierw przygotuj podstawę dla domku. To niezbędne, aby oszacować wielkość całej konstrukcji.
  2. Do podstawy przymocuj ścianki tekturowe, np. poprzez równomierne zagięcie kartonu. Możesz je wzmocnić listewkami tekturowymi, dzięki czemu domek dla kota będzie wytrzymalszy.
  3. Daszek może mieć formę dwuspadową lub prostą – do wyboru. Pamiętaj tylko o tym, aby maksymalnie dobrze wzmocnić taką konstrukcję. Kot może niespodziewane wyskoczyć na górę domku, co mogłoby go zniszczyć. Stwórz tak mocne ścianki, aby te wytrzymały napór mruczka o wadze do kilku kilogramów.

Pamiętaj, aby nie malować farbami kartonów. Pozostaw je w czystej formie i wybieraj tylko taką tekturę, która nie ma na sobie żadnych nadrukowań. Kiedy kociak będzie gryzł ścianki stworzonego domku, nie musisz martwić się jego zdrowie.

Czy karton może być doskonałym prezentem dla kota? Podsumowanie

Sądzimy, że nawet zwykły karton ze sklepu może być ciekawym upominkiem dla kota. Futrzaści pupile kochają nas bezwarunkowo, nawet gdybyśmy nie obdarowywali ich żadnymi prezentami. Niemniej, karton to niewielki wydatek, a może przynieść kotu niesamowitą radość, dodatkowe miejsce do odpoczynku i zabawy oraz schronienie na wypadek sytuacji stresowych.

Jeśli chcesz sprawić swojemu mruczkowi ogromną przyjemność, koniecznie zdecyduj się na kartonowe zabawki, domki czy nawet drapaki. To zawsze dobry wybór, nawet w przypadku wyjątkowo wybrednych kociaków domowych.

Dlaczego koty gryzą kartony?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, dlaczego mruczki lubią drapać i gryźć karton. Być może ez względu na jego strukturę i twardość. W ten sposób redukują poziom stresu, dają upust emocjom i szybciej odnajdują się w nowym środowisku. Kocie budki z tektury to istny raj dla kotów, niezależnie od rasy, wielkości, płci i wieku zwierzęcia.

Czy zszywki w opakowaniach kartonowych są niebezpieczne dla kotów?

Niestety, ale zszywki w pudełkach kartonowych są śmiertelnym zagrożeniem dla kota. Zwierze, które połknie zszywkę metalową, może uszkodzić sobie żołądek i przewód pokarmowy. W takich sytuacjach zalecamy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ile kosztuje przygotowanie kartonowego domu dla kota?

Sprawa jest prosta – często nawet 0 złotych, jeśli zaopatrzysz się w darmowe kartony ze sklepu, które i tak wylądowałyby w koszu. Przygotowując samodzielnie kartonowy domek dla kota, poświęcasz tylko swój czas, którego przecież nigdy nam nie brakuje, jeśli chodzi o koty domowe i ich szczęście.

Czy kartony redukują stres u kotów?

Jasne, że tak. Wystarczy tylko zaobserwować, jak kociak robi się spokojniejszy, kiedy spędzi kilkanaście minut w kartonie z tektury. Czasem wystarczy pokazać kotu zwykły karton ze sklepu, aby mruczek poczuł się bezpieczniej i zredukował stres do zera.

Czy kartony dla kotów są w 100% bezpieczne?

Kartonowe pudełka nie stanowią same w sobie zagrożenia dla zdrowia naszych pupili. Niemniej jednak malowane opakowania z nadrukowanymi grafikami mogą powodować niepożądane reakcje żołądkowe, szczególnie kiedy mruczek podczas gryzienia kartonu połknie element z farbą drukarską.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone