Jako opiekunowie naszych kotów domowych powinniśmy dbać nie tylko o to, aby mruczek miał zapewnione wszystkie niezbędne do życia zabawki, akcesoria, legowiska oraz pożywienie. Istotne są też inne kwestie, o których zdarza się zapomnieć nawet najbardziej zaangażowanym kociarom i kociarzom. O czym mowa?
Mamy na myśli regularne odrobaczanie mruczka, które powinno odbywać się najlepiej przed każdym szczepieniem, Robaki u kota mogą stanowić potencjalne zagrożenie oraz tworzą środowisko, które sprzyja rozwojowi chorób i bakterii.
A zatem kiedy powinniśmy podawać kotu preparat odrobaczający? Jak często odrobaczać kota domowego? Mamy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, na czym polega, jak działa i kiedy jest konieczne odrobaczanie kota. Zadbaj o swojego pupila i pamiętaj o profilaktyce, która jest bardzo ważna, aby nie narażać zwierzaka na zakażenie groźnymi chorobami.
Regularne odrobaczenie kota – dlaczego to ważne?
Nawet kot, który nie zwykł zbyt często wychodzić z domu np. na taras lub balkon może zarazić się groźnymi pasożytami. Te występują u kotów w formie pierwotniaków. To przede wszystkim lamblia i kokcydia, a także glista kocia, czyli robak obły. Wszelkiego rodzaju kocie pasożyty występują wewnętrznie – często u młodych kotów, które zarażają się pasożytami jeszcze w łonie matki lub podczas ssania mleka od zarażonego organizmu swojej kociej mamy.
A zatem odrobaczanie mruczka jest ważne z kilku powodów:
- zapobiegamy groźnym infekcjom pasożytniczym,
- chronimy kocie zdrowie, które może podupaść po zakażeniu, jeśli pojawi się biegunka, wymioty, utrata wagi i ogólne osłabienie,
- mniejsze ryzyko występowania toksoplazmozy i bąblowicy,
- gwarancja bezpieczeństwa dla człowieka, a szczególnie małych dzieci żyjących w otoczeniu kota domowego,
- ogólna poprawa jakości życia.
Pamiętajmy o tym, że tabletki na odrobaczanie, pasty czy olejki może podać kotu lekarz weterynarii lub możemy zrobić to samodzielnie. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, aby samodzielnie odrobaczyć kota raz na jakiś czas. W przypadku kociaków, które za żadne skarby nie chcą połykać tabletek, dobrym wyborem są krople, które podajemy mruczkowi na kark. Wtedy tylko przez najbliższą dobę unikajmy kontaktu z posmarowanym miejscem i to wszystko.
Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo mruczka, zobacz też nasz poradnik: Jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota?
Czym jest odrobaczanie kota i na czym polega?
Odrobaczanie to profilaktyczne działania, o których powinniśmy pamiętać wszyscy, jeśli opiekujemy się domowymi kotami. Cały proces polega na podawaniu mruczkowi preparatów przeciwpasożytniczych, które zabijają robaki oraz larwy.
Najpopularniejsze formy środków odrobaczających dla domowych mruczków to:
- Tabletki – podawane doustnie, często ukryte w jedzeniu.
- Pasty – również stosowane doustnie, zazwyczaj łatwiejsze do podania kotom.
- Krople na kark (spot-on) – aplikowane na skórę w okolicy karku, z której lek wchłania się do organizmu.
Jeśli mamy w domu dorosłego kota, powinniśmy od czasu do czasu oddawać próbki na badanie kału, a także przeprowadzać profilaktyczne badania krwi. Dzięki temu mamy pewność, że nasz kociak jest w 100% zdrowy, a pasożyty nie wyniszczają jego organizmu od środka.
Kiedy dochodzi do zarobaczenia kota, nie możemy pozostawić takich objawów bez reakcji. W przeciwnym razie pasożyty zaczną stanowić poważne zagrożenie zarówno dla zwierzęcia, jak i innych domowników.
Jakie pasożyty mogą zaatakować organizm kota?
W przypadku kotów domowych wyróżniamy wiele odmian pasożytów zewnętrznych, które najczęściej pojawiają się m.in. wtedy, kiedy mruczek jest zaniedbany lub opiekunowie nie poświęcą odpowiednio dużo uwagi, jeśli chodzi o stan zdrowia zwierzęcia. Najpopularniejsze rodzaje pasożytów zewnętrznych to:
- kleszcze,
- świerzbowce,
- nużeńce,
- pchły,
- meszki,
- muchówki,
- wszy.
Koty mogą być zarażone różnymi rodzajami pasożytów wewnętrznych, w tym:
- Tasiemce (np. Dipylidium caninum) – przenoszone często przez pchły.
- Glisty (np. Toxocara cati) – często zarażają kocięta, mogą być przenoszone przez matkę.
- Nicienie (np. Ancylostoma) – mogą być przenoszone przez kontakt z zainfekowanym środowiskiem.
- Przywry (np. Opisthorchis felineus) – mniej powszechne, związane z konsumpcją surowej ryby.
Objawy zarobaczenia kota – jak rozpoznajemy problem?
Wbrew pozorom to nie takie trudne. Jeśli już mamy doświadczenie jako kociarze, nie będziemy mieć żadnego problemu z rozpoznaniem robaków u psów i kotów. Symptomy w obu przypadkach są podobne i najczęściej dotyczą:
- ogólnej utraty masy ciała kota,
- wymioty,
- biegunki,
- bóle brzucha,
- spadek kondycji,
- widoczne robaki w odchodach (kale) mruczka,
- trzecia powieka widoczna podczas snu lub mrugania,
- ospałość i apatia,
- częste wylizywanie odbytu.
Pamiętajmy też, że pasożyty wewnętrzne mogą być zagrożeniem zarówno dla kota wychodzącego, jak i niewychodzącego. Jeśli dojdzie do zakażenia, robaki zaczną wyniszczać mruczasty organizm, a to w konsekwencji doprowadzi do rozprzestrzeniania się groźniejszych dolegliwości.
Jak często należy odrobaczać kota domowego?
Odrobaczanie kotów powinniśmy przeprowadzać cyklicznie, zależnie od wieku naszego mruczka. Dobrze dobrana częstotliwość odrobaczania to część podstawowej ochrony przed pasożytami u kota. A zatem jak powinniśmy odrobaczać mruczka?
Tabletki, płyny lub kremy na odrobaczanie podajemy kotom w określonych odstępach czasowych:
- Kocięta powinny być odrobaczane co 2-3 tygodnie od 2. tygodnia życia do 8. tygodnia, a następnie co miesiąc do 6. miesiąca życia.
- Dorosłe koty, które nie wychodzą na zewnątrz, odrobaczane są zazwyczaj dwa razy do roku. Jeśli mruczki, które mają dostęp do zewnątrz i mogą polować, powinny być odrobaczane co 3 miesiące.
- Kotki w ciąży powinny być odrobaczone przed planowanym miotem, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia robaków na kocięta.
Jeśli regularnie odrobaczasz swoje koty, dbasz jednocześnie o ich zdrowie, ale także zdrowie innych domowników, a szczególnie dzieci mające kontakt ze zwierzętami. To jeden z elementów dbania o zdrowie kota, który MY (jako kociarze i kociary) powinniśmy traktować priorytetowo. Zawsze konsultujmy też plan odrobaczania z weterynarzem, który pomoże dostosować go do indywidualnych potrzeb danego zwierzęcia – to ważne, jeśli nie mamy pewności, czy wybrane tabletki na odrobaczanie dla kotów są naprawdę dobre.
Schemat odrobaczania kotów – co zrobić krok po kroku?
Zanim zaczniemy podawanie tabletki na odrobaczenie kota, powinniśmy wiedzieć, jak zrobić to najskuteczniej. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się płyn do aplikowania na kark zwierzęcia. Dzięki temu kot nie zliże preparatu ze swojego ciała, a wtedy odrobaczanie przebiegnie skutecznie.
Alternatywa to tabletki na odrobaczanie dla kotów. Z takiej formy zwalczania pasożytów możemy skorzystać wtedy, kiedy mruczek nie wybrzydza i raczej zjada chętnie wszystko to, co od nas dostanie.
Twój plan podawania preparatów odrobaczających kotu powinien przebiegać następująco:
- Zacznij od weryfikacji stanu zdrowia i potrzeb swojego mruczka. Sprawdź też, kiedy kot był ostatnio odrobaczany. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z weterynarzem.
- Wybierz preparat w formie odpowiadającej mruczkowi np. tabletki, olejek, pasta.
- Podaj mruczkowi lek – najłatwiej zrobić to w formie płynu umieszczanego na karku kota dorosłego.
Po wszystkim pamiętaj o obserwowaniu reakcji kota na preparat, a także zapamiętaj, aby powtórzyć odrobaczanie za 3-6 miesięcy, jeśli kot jest zdrowy i nic nie wskazuje na wykonanie kolejnego odrobaczania.
Jakie są konsekwencje braku regularnego odrobaczania kota?
Jest wiele poważnych konsekwencji wynikających za zarobaczenia mruczka różnymi pasożytami. Kiedy nie zadbamy o regularne odrobaczanie kota, prawdopodobnie doprowadzimy do rozwoju licznych chorób odzwierzęcych i nie tylko. Najpopularniejsze problemy zdrowotne to: anemia, ryzyko zakażeń wtórnych, problemy rozwojowe u kociąt, zaburzenia żywienia, ryzyko zoonoz, czyli występowania pasożytów niebezpiecznych dla ludzi z osłabionym układem immunologicznym.
Jakie koty wymagają regularnego odrobaczenia?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta… WSZYSTKIE! Każdy mruczek powinien mieć regularnie podawane krople odrobaczające, tabletki lub pasty. Dzięki temu zapobiegamy inwazji pasożytów, które mogą przenieść się na cały miot w domu, a także innych domowników. A zatem pamiętajmy, aby odrobaczać minimum raz na 3 miesiące każdego dorosłego kota.
Czy samodzielne odrobaczanie kota jest bezpieczne?
Oczywiście, że tak, ale tylko wtedy, kiedy dokładnie wiemy, jaki preparat podajemy swojemu mruczkowi. Jeśli nie masz pewności, że dany środek będzie dobry i skuteczny do odrobaczenia Twojego mruczka albo po prostu boisz się mu podać preparat – skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub poproś specjalistę o podanie tabletki lub płynu odrobaczającego.
Czym najlepiej odrobaczać kota?
W teorii najwygodniejsze są pasty i płyny, aczkolwiek tabletki wyróżniają się doskonałą skutecznością w walce z pasożytami. To, jaki preparat podasz kotu, będzie zależne od tego, jak mocno mruczek jest wybredny. Uczulamy, że niektóre koty za żadne skarby nie połkną tabletki, choćbyśmy stawali na głowie!
Ile kosztuje odrobaczanie kota przebywającego w domu?
Koszt odrobaczania wynosi najczęściej do kilkudziesięciu złotych. Jeśli zdecydujemy się na odrobaczenie w gabinecie weterynaryjnym, możemy liczyć na gratisowe wykonanie usługi lub podanie leku kotu np. przy okazji wizyty kontrolnej. Większość kosztów generuje tu zakup preparatu, którego cena jest zależna od producenta, formy środka odrobaczającego oraz ilości.