dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Zapalenie spojówek u kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Kocie oczy mają to do siebie, że są wysoce narażone na uszkodzenia mechaniczne, uczulenia, a także choroby. Dla kota sprawny wzrok to podstawa, gdyż tylko w ten sposób może szybko reagować na wszelki ruch wokół siebie. Do zapalenia spojówek u kota dochodzi wyjątkowo często – nawet w wyniku uczulenia, np. na pyłki. Chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny zapalenia spojówek u kotów? W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze informacje o przyczynach, objawach i metodach leczenia zapalenia spojówek kota.

Co warto wiedzieć o kocich oczach?

Narząd wzroku kota jest naprawdę niesamowity. W takim razie, jak widzą koty? Mruczki doskonale widzą w ciemnościach, a także są w stanie zauważyć nawet najdrobniejszy ruch w swojej okolicy. Oczy futrzastych pupili składają się z trzech części: przedniej, środkowej oraz tylnej. Ta pierwsza to warstwa ochronna nazywana twardówką. Warstwa środkowa to głównie błona naczyniowa wraz z tęczówką i źrenicą.

Jeśli dojdzie do podrażnienia błony śluzowej kociego oka, może pojawić się konieczność podawania kropli do oczu dla kota. Alternatywnie można zacząć przemywać oczy solą fizjologiczną, choć to tylko leczenie objawowe i często nie przynosi efektów.

Przyczyny zapalenia spojówek u kota

Wszelkiego rodzaju zmiany na oczach kota powinny być pierwszym sygnałem do działania. Popularne schorzenia związane z narządem wzroku czworonożnych pupili to nie tylko zakaźne zapalenie spojówek, ale także wypadanie trzeciej powieki, zatykanie kanalików łzowych, jaskra czy nawet zaćma. Groźny jest także koci katar, który może mocno rzutować na oczy mruczka.

Odpowiednio szybka diagnoza kotów narażonych na problemy z oczami to gwarancja szybkiego znalezienia optymalnego sposobu leczenia. Przyczyny występowania zapalenia spojówek u kotów nie są jednoznaczne. Czynniki, które powodują zapalenie oczu futrzastych przyjaciół to najczęściej:

  • zbyt ostre światło oddziałujące na oczy kota,
  • podrażnienie worka spojówkowego poprzez pocieranie brudnymi łapkami,
  • reakcja alergiczna.

Stan zapalny oka u kota pojawia się najczęściej w wyniku oddziaływania czynników mechanicznych, zakaźnych oraz alergicznych. Warto dodać, że zakażenie gałki ocznej może występować dość często i bywa nawracającą chorobą. Częstą przyczyną występowania zapalenia spojówki u kota jest bakteria herpeswirusa.

Koty, które często wychodzą na spacery na zewnątrz, mogą uszkodzić delikatnie oczy w trakcie przedzierania się przez zarośla lub poprzez zahaczenie o ostre przedmioty, nawet w mieszkaniach. Często zdarza się, że nawet spontaniczna zabawa z domu kończy się uszkodzeniem rogówki, a to naprawdę poważny problem. Zapalenie spojówki u kota może mieć podłoże w chorobie przewlekłej czy nawet wadach genetycznych.

Kociarze! Pamiętajmy, aby badać swoich futrzastych przyjaciół pod kątem powodów występowania nawracającego zapalenia spojówki. Może okazać się, że problem jest naprawdę poważny!

Jakie są objawy zapalenia spojówek u kota?

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek u kota to przede wszystkim łzawienie oraz częste pocieranie łapką okolic oczu. To pierwsze oznaki, których jako opiekun mruczka nie możesz zbagatelizować. Oczywiście to nie oznacza, że natychmiast musisz udać się do lekarza. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy żadne ciało obce nie znajduje się w oku kota, a następnie ocenić poziom opuchlizny. Jeśli pierwsze objawy nie są mocno niepokojące, możesz przemyć oczy kota solą fizjologiczną. 

Główne objawy występowania zapalenia spojówek u kota to:

  • zaczerwienienie,
  • opuchlizna powiek,
  • wydzieliny ropne z kącików oczu,
  • mrużenie źrenic,
  • niepokój,
  • brak apetytu.

To tylko niektóre z objawów, które mogą wskazywać na zapalenie spojówek u kota. Mrużenie oka, a także pojawienie się tzw. trzeciej powieki to kolejne wskazania, które powinny być sygnałem do umówienia wizyty u lekarza weterynarii. Choroby oczu u kota objawiają się na dość różnorodny sposób. Wokół oczu mogą występować też przebarwienia lub nawet oko będzie cały czas przymrużone.

Kociarze o wzmożonej czujności – obserwujcie swoich pupili. Jeśli kot ma wyraźne problemy z widzeniem, wydzieliny ropnej jest coraz więcej, a pupil jest apatyczny, czym prędzej skontaktujcie się z weterynarzem!

Chlamydiowe zapalenie spojówek u kota

Może zdarzyć się, że koci przyjaciel będzie cierpiał na nieco poważniejsze schorzenia związane z zarażeniem bakterią Chlamydophila felis. To tak zwane chlamydiowe zapalenie spojówek u kota, które po kilku dniach bez jakiejkolwiek reakcji może przenieść się na drugie oko. Niestety, ale ogromnym problemem w tym przypadku są objawy ze strony układu oddechowego. 

W naprawdę ciężkich przypadkach mruczek może odczuwać duszności, często kichać lub kasłać. Takie objawy mogą przerodzić się nawet w zapalenie płuc, a to bezpośrednie zagrożenie dla życia kociaka. Jeśli istnieją pewne przesłanki, że problem z oczami to nie zwykłe zapalenie spojówek a choroba związana z tą bakterią, należy jak najszybciej wykonać wymaz ze spojówki i przekazać go do badania laboratoryjnego.

Zapalenie spojówek – jak wyleczyć mruczka?

Leczenie zapalenia spojówek jest konieczne zawsze wtedy, kiedy niepokojące objawy występują już od kilku dni, a przemywanie solą fizjologiczną nie przynosi żadnych efektów. Konieczność zastosowania leczenia farmakologicznego pojawia się także w razie występowania nadmiernej opuchlizny, która uniemożliwia otwarcie oka. Kiedy udać się do weterynarza? Wskazania do wizyty w gabinecie weterynaryjnym to:

  • intensywne łzawienie,
  • zapuchnięte oczy,
  • mocne zaczerwienienie oka.

Leczenie zapalenia spojówek u kota odbywa się po wcześniejszym przeprowadzeniu diagnostyki. Lekarz weterynarii dokładnie sprawdza tylną powierzchnię powiek i przednią, aby ocenić czy mruczek nie uszkodził żadnej z nich w sposób mechaniczny. Po zrealizowaniu wywiadu lekarskiego następuje ustalenie odpowiedniej metody leczenia.

Jeśli wynikiem zapalenia spojówek u kota są urazy mechaniczne, wtedy stosuje się leczenie objawowe. Weterynarz najczęściej przepisuje krople do oczu, które stosuje się średnio 7-10 dni. Obrażenia i objawy zapalenia znikają w ciągu kilku dni, ale zaleca się stosowanie leku nieco dłużej, aby mieć pewność, że problem nie powróci. 

Kiedy dochodzi do zapalenia spojówek związanego z zaburzeniami zdrowotnymi wywołanymi przez bakterie lub wirusy, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. W tym przypadku w gabinetach weterynaryjnych przepisywane są tabletki przeciwzapalne, a w skrajnych sytuacjach nawet antybiotyki. Cała kuracja farmakologiczna trwa do kilku dni, zależnie od poziomu zaawansowania choroby.

Uwaga! Formę i czas leczenia choroby zawsze powinien ustalać wykwalifikowany lekarz weterynarii. Nigdy nie można na własną rękę odstawiać antybiotyków, nawet jeśli kocurek wygląda na zdrowego.

Co w takim razie z zapaleniem spojówek w wyniku reakcji alergicznej? Na takie schorzenia podawane są specjalne środki odczulające, np. krople, ale tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z weterynarzem. Samodzielne podawanie jakichkolwiek preparatów lub leków może przynieść efekty odwrotne do oczekiwanych.

Domowe sposoby na zapalenie kocich spojówek

Diagnostyka i leczenie ustalone przez lekarza weterynarii to podstawa, jeśli chcesz szybko zażegnać kocie zapalenie spojówek. Nie ma dobrych domowych sposobów leczenia takich problemów zdrowotnych u naszych czworonożnych przyjaciół. Możesz działać tylko profilaktycznie i przemywać oczy kotka czystym gazikiem i solą fizjologiczną. Podawanie mruczkowi ziołowych preparatów lub stosowanie kropel na własną rękę może tylko pogłębić problem, np. poprzez kolejną reakcję alergiczną.

Chcesz realnie pomóc kotu dotrwać do umówionej wizyty u weterynarza? Wystarczy, że zadbasz o jego nawodnienie i pełnowartościowy pokarm. W razie występowania problemów zdrowotnych koty potrzebują dodatkowej dawki energii i składników odżywczych, które wesprą układ odpornościowy. Wszystko dla kota możesz zamówić przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Czasem lepiej zaopatrzyć się w sprawdzone produkty, które w razie jakichkolwiek problemów mogą okazać się najbardziej wartościowe.

Profilaktyka a zapalenie oka u kota

Opiekunowie domowych kotów mogą stosować pewne działania profilaktyczne, dzięki którym można realnie uniknąć problematycznego zapalenia spojówki u kota. Jak to zrobić? Wystarczy, że wykorzystasz kilka poniższych porad.

  1. Zamykaj okna w domach i mieszkaniach w okresach intensywnego pylenia roślin. Dzięki temu mruczek nie nabawi się uczulenia, które jest prostą drogą do zapalenia spojówki.
  2. Dbaj o czyste powietrze w pomieszczeniach. Możesz zainwestować w filtry i nawilżacze powietrza.
  3. Ogranicz wychodzenie kota na zewnątrz do minimum, szczególnie w okresach rozprzestrzeniania się alergenów.
  4. Dbaj o to, aby kot nie miał okazji mechanicznie uszkodzić swojego oka lub, co gorsza, rogówki.

Ze stanem zapalnym rogówki, opuchlizną i ropną wydzieliną można naprawdę skutecznie walczyć, a także zapobiegać takim problemom zdrowotnym. Wystarczy zareagować odpowiednio szybko, a wszystko powinno dobrze się skończyć.

Zapalenie spojówki u kota – dlaczego nie można tego bagatelizować?

Jeśli dojdzie do zapalenia rogówki i spojówek u kota a opiekun zbagatelizuje wszelkie objawy, może dojść do wielu powikłań. W skrajnych przypadkach mruczek mógłby stracić wzrok, choć to raczej odosobnione przypadku skrajnych zaniedbań opiekunów. Jako doświadczeni kociarze wiemy, że szybka diagnostyka to pierwszy krok do szybkiego powrotu do zdrowia.

Zapalenie spojówek u kota to częsta choroba dotycząca zarówno małych, jak i dorosłych osobników. Oczywiście zdarza się, że zapalanie znika samoistnie. Kiedy mija kilka dni, a kotek czuje się coraz gorzej – trzeba bezzwłocznie udać się na badania do weterynarza. Ważna jest także regeneracja organizmu mruczka po przebytej chorobie. Aby kot szybciej wrócił do pełnej sprawności: zadbaj o jego zdrową dietę, aktywność fizyczną i odpowiednie nawodnienie.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone