Wyprawka dla kota
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wyprawka dla kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Planujesz odebrać nowego przyjaciela domu z hodowli? Jeśli przyjazd pupila będzie mieć miejsce dopiero za kilka tygodni, masz jeszcze czas, aby skompletować wyprawkę dla kota. Pojawienie się w domu futrzastego członka rodziny to nie tylko ogromna radość dla pozostałych domowników, ale i ogromna odpowiedzialność. Jeśli chcesz, aby zwierzak czuł się dobrze w nowym domu, koniecznie skompletuj wyprawkę dla kota, czyli zestaw podstawowych akcesoriów potrzebnych do sprawniejszej aklimatyzacji mruczka. Sprawdź poniższy artykuł i poznaj zupełne “must have” każdego kociarza czekającego na nowego domownika!

Wyprawka dla kota – lista niezbędnych produktów

Skompletowanie wyprawki dla kota bywa problematyczne, szczególnie jeśli po raz pierwszy przyjmujesz mruczka w swoim domu. Zanim w domu pojawi się zwierzak, musisz zapewnić mu miejsce do spania, a także codziennej toalety. Niezbędna jest kuweta dla kota, którą powinieneś utrzymać w czystości każdego dnia. To podstawa, aby nauczyć czworonogiego przyjaciela korzystać z kuwetki i żwirku. 

Pamiętaj, że większość elementów wyprawki dla kota posłuży mi przez wiele lat. Mowa tu przede wszystkim o głównym drapaku lub kuwecie. Wystarczy, że już na samym początku wybierzesz nieco większe modele, które będą odpowiednie nawet dla kotka, który osiągnie swoje całkowite wymiary. Na etapie kompletowania wyposażenia dla kota, warto postawić na akcesoria i produkty najwyższej jakości. To gwarancja, że zakupione przedmioty będą trwalsze, a najpotrzebniejsze elementy wytrzymają wiele miesięcy ciągłego użytkowania.

Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które powinny znaleźć się w wyprawce dla kota. Musisz wiedzieć, że zabawki dla kota to nie wszystko, co musisz mieć przygotowane na jego przybycie do domu. Nawet mały kot ma swoje potrzeby, a Ty jako nowy opiekun powinieneś zadbać o bezpieczeństwo i jego dobre samopoczucie już od pierwszych minut w nowym domu.

Drapak

Drapak dla kota to niezbędne wyposażenie nieruchomości, który pojawia się w nowym domu.  W większości przypadków, warto kupić nieco większy model, który posłuży mruczkowi jako wygodne legowisko lub azyl do zabawy – nawet jeśli podrośnie. Chcesz przygotować się na przybycie nowego  towarzysza do domu? Kompletując pierwszą wyprawkę dla mruczka, musisz wiedzieć, że w przypadku kotów warto pomyśleć o zakupie nawet kilku odmian drapaków.

Więcej na temat tego, jaki wybrać drapak dla kota dowiesz się z naszego bloga. Najlepszym połączeniem jest zakup modelu standardowego w wersji pionowej wraz z drapakiem poziomym, np. takim, który można położyć na podłodze lub ławce w przedpokoju. Każdy kot powinien mieć miejsce, gdzie będzie się bawić, zdzierać pazurki oraz dawać upust emocjom. Sizalowy drapak jest niezbędny, aby kociak czuł się dobrze w nowym domu.

Transporter

Odpowiednio dobrany transporter dla kota to kolejny element wyprawki mruczka. Nie możesz o nim zapomnieć, szczególnie jeśli osobiście wybierasz się do hodowli lub schroniska. Aby odebrać kociaka bez zbędnego stresu i zapewnić mu bezpieczeństwo, koniecznie zainwestuj w wysokiej klasy transporter, do którego możesz włożyć kocyk, matę silikonową lub wiszące zabawki z piórkami. W ten sposób zainteresujesz mruczka nowym miejscem i zredukujesz jego stres w czasie transportu.

Jeśli nie planujesz długich wojaży z kotem, możesz na etapie kompletowania wyprawki kupić niewielki transporter, którego użyjesz tylko sporadycznie, np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Modele wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych są najtrwalsze i dostępne w najlepszych cenach.

Legowisko dla kota

Wygodne i wytrzymałe legowisko dla kota jest niezbędne, choć większość kotów samodzielnie wybiera sobie miejsce do odpoczynku… niestety najczęściej nie jest to dedykowane legowisko, ale np. karton. Mimo to posłanie dla kota powinno znaleźć się w każdej dobrze przygotowanej wyprawce. Alternatywnie możesz kupić ekologiczne łóżeczko kartonowe, z którego kocurek prawdopodobnie skorzysta o wiele chętniej niż tego materiałowego. Pamiętaj, że kot szybko rośnie, dlatego w pierwszej kociej wyprawce warto umieścić większy model legowiska, który posłuży przez kilka kolejnych lat.

Kuweta i koci żwirek

Wybór kuwety powinien być podyktowany wielkością kota. O ile mały kociak zmieści się praktycznie wszędzie, tyle większa rasa będzie mieć problem, jeśli kupisz zbyt mały model kuwetki. Dobrym przykładem są koty rasy Maine Coon, dla których optymalna wysokość kuwety zamkniętej to ok. 60-70 cm. 

W miejscu, gdzie kot będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne po przyjściu do nowego domu, powinieneś umieścić żwirek, który zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Na rynku są dostępne różnego rodzaju żwirki i kuwety dla kotów (odkryte i zakryte). Większość właścicieli kotów decyduje się na kontynuowanie podawania takiego samego żwirku jak w hodowli – to bardzo dobra praktyka, aby mruczek chętniej nauczył się korzystać z nowej kuwetki.

Zabawki dla kota

Odpowiednio dobrane zabawki do potrzeb Twojego kota to podstawa, aby mały kociak czuł się bezpiecznie i po prostu, jak w domu. Najlepszym wyborem będą szeleszczące piórka, piłeczki, kartonowe elementy do drapania oraz silikonowe piłeczki – to uwielbia każdy kot, niezależnie od rasy i wieku. Oczywiście mruczki najczęściej same wybierają ulubione zabawki, którymi chętnie bawią się na co dzień z opiekunami lub samodzielnie.

Organizując wyprawkę dla kota, nigdy nie powinieneś zapominać o zabawkach, które stanowią podstawę prawidłowego rozwoju kociaka w nowym domu. Brak aktywności fizycznej oraz możliwości polowania, np. na piórko kończy się pogorszonym samopoczuciem mruczka, a w skrajnych przypadkach nawet kocią depresją.

Akcesoria do pielęgnacji sierści – furminator

Pierwsza kocia wyprawka to niezbędne wyposażenie dla kota, które pozwoli mu poczuć się dobrze w nowym domu. Co więcej, powinieneś też zadbać o odpowiednie akcesoria do pielęgnacji futerka oraz pazurków. W tym przypadku niezbędne są nożyczki do pazurów, cążki lub szczotka do czesania. Opcjonalnie możesz wybrać popularny furminator, szczególnie jeśli wiesz, że Twój kociak będzie gubił znaczne ilości sierści. 

Podstawowa karma i miska

Jeśli odbierasz mruczka z hodowli, na pewno otrzymasz informację o tym, jaką karmę hodowca podawał kotu w pierwszych miesiącach jego życia. Powinna to być dobra karma bezzbożowa z wysoką zawartością mięsa. Odpowiednio zbilansowana dieta, która nie zostanie zachwiana podczas przeprowadzki, jest bardzo ważna i umożliwia uniknięcia rozstroju żołądka u pupila. Karma dla kota powinna zawierać jak najwięcej naturalnych składników i czystego mięsa będącego najlepszym źródłem wartości odżywczych dla każdego mruczka. 

Wbrew pozorom wybór miski dla kota również ma znaczenie. Powinieneś wybrać taką, z której Twój pupil wygodnie zje karmę i napije się wody. Na początek wybierz niskie model misek z myślą o kociętach, a wraz z wiekiem możesz zmieniać miseczki na nieco większe, a nawet takie na podwyższeniu.

Jak rozłożyć kocie akcesoria i wyposażenie w domu? Sprawdź!

Rozmieszczenie kocich akcesoriów ma ogromne znaczenie, aby przyśpieszyć proces aklimatyzacji, który przejdzie zwierzę w nowym miejscu. Jeśli wyprawka dla małego kota jest już kompletna, możesz przystąpić do podziału przedmiotów na te, których potrzebujesz w nowym domu oraz na te potrzebne podczas odbioru mruczka z hodowli lub schroniska. 

Dom przyjazny dla kota to taki, gdzie kuweta i żwirek dla kota, gdzie ten będzie załatwiać swoje potrzeby, będzie umieszczona w ustronnym miejscu. Najlepiej postaw kuwetkę w przedpokoju lub łazience tak, aby pupil mógł zaznać nieco prywatności. Pamiętaj o tym, aby ustawiać kuwetę z dala od ciągów komunikacyjnych w domu. Kot potrzebuje spokoju podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Miski dla kota powinny być rozłożone z dala od kuwetki. Aby uniknąć ich przesuwania podczas spożywania posiłków przez kociaka, możesz kupić antypoślizgowy podkład. Pamiętaj! Nawet jeśli w wyprawce dla kota znajdzie się kuweta kryta, pod żadnym pozorem nie stawiaj w jej pobliżu misek. Inna przydatna wskazówka to taka, aby miseczka z wodą byłą ustawiona w innym miejscu niż ta z jedzeniem. Koty z natury nie spożywają posiłków przy wodopoju, dlatego warto spróbować zachować u nich ten rytuał. Alternatywnie możesz kupić elektryczne poidełko, które zachęca mruczka do picia wody – to dobry wybór dla szczególnie upartych osobników.

Wyprawka dla kota domowego – podsumowanie

Pierwsze dni kota w domu to szansa na sprawdzenie, gdzie mruczek najchętniej spędza czas oraz w jakich miejscach próbuje się naciągać i drapać. To właśnie tam warto umieścić jego kryjówkę – drapak lub zakryte legowisko z drzwiczkami. Dzięki temu mruczek nie zniszczy mebli i prawdopodobnie szybciej zadomowi się w wyznaczonych dla niego miejsca. Jeśli masz w domu balkon, musisz zadbać o zabezpieczenie tej powierzchni. W takiej sytuacji niezbędnikiem w kociej wyprawce będzie siatka na drzwi lub taka do osiatkowania całego balkonu.

Podsumowując: na etapie oczekiwania na przyjście nowego domownika w domowe progi, zawsze warto odpowiednio wcześnie skompletować kocią wyprawkę. To nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać, choć często zajmuje sporo czasu, szczególnie na poszukiwaniu idealnych akcesoriów i wyposażenia dla domu. 

Ile kosztuje wyprawka dla kota?

Całkowity koszt wyprawki dla kota to wydatek na poziomie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, na jak drogie akcesoria się zdecydujesz. Na etapie kompletowania kociej wyprawki największe koszty generuje drapak, transporter oraz legowisko.

Czy nożyczki do obcinania pazurów są niezbędne?

Oczywiście, że tak. Koty domowe najczęściej nie są w stanie samodzielnie zetrzeć pazurków na drapaku. Z tego względu warto wrzucić do kociej wyprawki profesjonalne nożyczki lub cążki do pazurków. Wystarczy, że obetniesz mruczkowi szpony raz na dwa, trzy tygodnie.

W jaki sposób zapewnić kotu dostęp do świeżej wody?

Koty z natury nie piją zbyt dużo wody, szczególnie jeśli jedzą mokrą karmę. Warto jednak zapewnić pupilowi dostęp do czystej wody pitnej. Możesz to tego użyć zwykłą szklankę lub miseczkę, uzupełniając ją codziennie świeżą wodą. Alternatywa to automatyczne poidełko postaci fontanny dla kota. Zanim zdecydujesz się na taki zakup, upewnij się, że kotek zainteresuje się nowym gadżetem.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram