Wymiana zębów u kota
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wymiana zębów u kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zarówno kotki, jak i kocury wymieniają swoje ząbki podobnie, jak dzieci. Zaczynają od zębów mlecznych, a następnie gubią je, by w tych samych miejscach wyrosły nowe, stałe kły. Okres ząbkowania u kota raczej przebiega bezproblemowo, choć wiele zależy od odporności organizmu mruczka. Czasem może zdarzyć się, że dojdzie do zapalenia dziąseł oraz występowania brzydkiego zapachu z pyszczka. W takich sytuacjach nie ma wyjścia – trzeba udać się do weterynarza ze specjalizacją w kociej stomatologii.

Uzębienie u kota zmienia się praktycznie w mgnieniu oka. Nie trwa to tak długo, jak u człowieka, a dodatkowo cały proces przebiega dość bezboleśnie. Zostań tu jeszcze chwilę i zobacz, jak przebiega wymiana zębów u kota oraz w jaki sposób możesz pomóc swojemu mruczkowi.

Ząbkowanie u kota – kiedy się zaczyna? Objawy

Kocięta rodzą się bez jakiegokolwiek uzębienia, a pierwsze ząbkowanie zaczyna się w okresie pomiędzy 2, a 4 tygodniem życia. Zęby mleczne natomiast wypadają już w 11 tygodniu życia małego kociaka. Jeśli masz w swoim domu dorastającego pupila, przygotuj się na okres ząbkowania, gdyż Twój czworonogi przyjaciel może potrzebować wsparcia, szczególnie jeśli dojdzie do wystąpienia stanów zapalnych.

Objawy rozpoczynającej się wymiany zębów u kota można zaobserwować przede wszystkim wtedy, kiedy zaczniesz zbierać zgubione zęby z podłogi. Te wypadają samoistnie, a kot najczęściej po prostu je wypluwa. Zdarza się też, że mruczek połknie wypadniętego mleczaka. Nie obawiaj się, kocie żołądki są przystosowane do takiego obciążenia i bez problemu poradzą sobie z wydaleniem połkniętego ząbka.

Kilka oznak w zachowaniu mruczka, które mogą wskazywać na wymianę zębów na stałe to:

  • drażliwość,
  • niechęć do dotykania okolic pyszczka,
  • nadmierne miauczenie,
  • apatia i brak apetytu,
  • gorączka,
  • kręcenie głową – najczęściej w celu szybszego pozbycia się zęba z jamy ustnej.

Jeśli mruczek zacznie wymieniać zęby na stałe, prawdopodobnie zaobserwujesz też lekką opuchliznę dziąseł oraz możliwe plamy krwi w okolicy pyszczka i miejscach, gdzie wyleguje się Twój pupil. 

Uwaga! Nigdy nie bagatelizuj oznak zapalenia jamy ustnej lub nawet odczuwalnego nieprzyjemnego zapachu. To może wskazywać na problemy zdrowotne kociaka, co należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Wymiana zębów u kota – jak mruczek zmienia mleczaki na stałe zęby?

Podczas wymiany zębów u kota możesz zauważyć, że tuż obok nowych zębów stałych wziąć pozostały jeszcze mleczaki. Bez obaw. Te prawdopodobnie wypadną maksymalnie w ciągu kilku dni. W przeciwnym razie niezbędna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym, celem wykonania ekstrakcji zalegającego zęba mlecznego. Brak reakcji ze strony opiekuna może skutkować pogorszeniem się stanu zębów stałych, a zwierzak zacząłby odczuwać spory dyskomfort.

Proces wymiany zębów u kota na stałe przebiega dosyć szybko. Pełna wymiana uzębienia powinna mieć miejsce już w okolicach 3. miesiąca życia mruczka. Dla kota ząbkowanie nie jest zbyt bolesnym procesie, aczkolwiek w okresie wymiany zębów może występować lekkie uczucie bólu, a pupil będzie nieco osowiały.

W trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe możesz zaobserwować pewne zależności.

  1. Pierwsze wypadną siekacze i kły, a w ich miejscu pojawią nowe zęby stałe.
  2. Następnie kociak pozbędzie się przedtrzonowców.
  3. Ostatnie w kolei są dodatkowe trzonowce.

Uzębienie kota składa się z 26 zębów mlecznych (12 siekaczy, 4 kły oraz 10 zębów przedtrzonowych). Warto dodać, że po zakończonej wymianie zębów mlecznych ana stałe koty mają w jamie ustnej aż 30 zębów. Ich większa liczba wynika z dodatkowych trzonowców. Taki arsenał powinien wystarczać pupilowi na całe jego życie.

Jak pomóc kotu w okresie wymiany zębów? 

Jeśli Twój pupil aktualnie przechodzi wymianę kocich zębów na stałe, możesz pomóc mu na kilka sposobów. Zamów funkcjonalne zabawki dla kota, które pomogą odciągnąć jego uwagę od uczucia bólu i dyskomfortu związanego z wypadaniem i wyrzynaniem się nowych kłów. Możesz też sprawić mruczkowi nowe legowisko, które pomoże mu przetrwać ciężkie chwile, w których nie będzie miał energii na zabawę, a jego jedynym życzeniem będzie odpoczynek.

Dobre sposoby na zredukowanie uczucia bólu, kiedy kotu wypadają zęby to: zapewnienie dostępu do gryzaków, ciągłe odciąganie uwagi, wspólna zabawa lub chwila pieszczot, które być może będą dla Twojego pupila chwilą ukojenia w tych trudnych chwilach.

Nie zaleca się podawania kotu środków przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Niektóre preparaty mogą wywoływać szereg skutków ubocznych, szczególnie w przypadku podania nieprawidłowej dawki.

Kiedy wymiana zębów u kota przebiega nieprawidłowo?

Jeśli trwa wymiana zębów mlecznych na stałe, musisz bacznie obserwować domowego pieszczocha. Kiedy tylko zaobserwujesz zmianę w jego zachowaniu, a także: nieprzyjemny zapach z pyszczka, ślinotok, zerowy apetyt oraz mocno zaczerwienione dziąsła, bezzwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Być może jest to początek groźnej choroby rozwijającej się w jamie ustnej kota przy okazji ząbkowania.

U młodych kociaków często dochodzi do młodzieńczego zapalenia jamy ustnej, które pojawia się właśnie w okresie wymiany zębów na stałe. W trakcie utraty zębów może dojść także do występowania biegunki i wymiotów. Takie sytuacje są raczej jednorazowe, a kiedy mają miejsce regularnie – nie ma na co czekać i trzeba skonsultować to w gabinecie weterynaryjnym.

Wypadanie zębów u dorosłego kota – czy to możliwe?

Zęby u kotów na starość jak najbardziej mogą wypadać. Wynika to z naturalnych procesów starzenia się organizmu, wypadków, np. uderzenia pyszczkiem w schody lub nieodpowiedniej higieny jamy ustnej mruczka.

Pamiętaj! Jeśli chcesz pomóc swojemu kotu utrzymać zdrowe zęby bez kamienia nazębnego oraz powielających się stanów zapalnych, koniecznie dowiedz się więcej o praktycznym zastosowaniu pasty do zębów dla kota

Czynniki, które mogą powodować wypadanie kocich zębów na starość to: uwarunkowania genetyczne, choroby przewlekłe, brak higieny jamy ustnej. Dodatkowym prowodyrem wypadających zębów może być próchnica. Jeśli rozwinie się zbyt mocno, a zęby nie wypadną samoistnie, prawdopodobnie konieczna będzie interwencja stomatologiczna i ekstrakcja zainfekowanego uzębienia.

Wymiana zębów mlecznych u kota – podsumowanie

Proces ząbkowania oraz wymiany zębów mlecznych na stałe u kocurków i kotek w większości przypadków przebiega praktycznie bezobjawowo. Zdarzają się jednak komplikacje niebezpieczne dla zdrowia pupila. Z tego względu kociarze powinni mieć świadomość, jak reagować w takich sytuacjach oraz jak najefektywniej pomóc swojemu pupilowi.

W okresie wymiany uzębienia u kota zachowaj spokój, nie narzucaj się mruczkowi i stale obserwuj jego zachowanie. To podstawa, aby móc zareagować odpowiednio szybko. Jeśli pomożesz kotu przejść okres wymiany zębów bezboleśnie i bez komplikacji, zwierzak na pewno odwdzięczy Ci się olbrzymim przywiązaniem i nieograniczoną miłością.

Jaka jest pozycja bólowa u kota podczas ząbkowania?

Koty mogą pokazywać, że coś ich boli, przyjmując tzw. pozycję bólową. W okresie ząbkowania to częste zjawisko. Taka pozycja to najczęściej  grzbiet napięty w łuk, głowa pochylona do przodu oraz przymrużone oczy.

Czy dorosły kot może zmieniać zęby?

Jak najbardziej tak. Choć można oszacować ogólne ramy czasowe wymiany uzębienia u kota, to jednak jest pewne prawdopodobieństwo, że nawet prawie roczny kot dopiero zacznie zmieniać mleczaki na stałe zęby. Wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych oraz organizmu mruczka.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram