dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wyczesywanie kota w praktyce

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Jesteś w 100% kociarzem i uwielbiasz, kiedy Twój mruczek wygląda dostojnie, a sierść nie przemieszcza się samoistnie po całym domu? Zarówno psy, jak i koty potrzebują regularnego czesania, szczególnie w okresach wzmożonego linienia. Czesanie kota to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który powinieneś wykonywać jako właściciel mruczka. Dlaczego? Otóż brak regularnej pielęgnacji sierści kota powoduje, że na jej powierzchni pojawiają się kołtuny. Ten problem dotyczy głównie kotów długowłosych, których sierść jest jednocześnie dość skomplikowania do rozczesywania. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak zadbać o futro swojego pupila.

Sierść kota – jak wygląda?

Zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań związanych z dbaniem o sierść kota, dowiedz się, jaką strukturę ma okrycie wierzchnie Twojego futrzastego przyjaciela. Większość ras kotów ma podszerstek oraz włos okrywowy. Pierwsza warstwa znajduje się bliżej skóry i jest zdecydowanie bardziej obfita. Jej znaczna część jest zrzucana przez futrzaka na wiosnę, dzięki czemu kot pozbywa się nadmiaru swojego futerka, które mogłoby powodować dyskomfort podczas letnich upałów.

Jeśli masz kota niewychodzącego, który przebywa 100% swojego czasu w domu – różnica podszerstka zimowego i letniego będzie praktycznie niezauważalna. Taki tryb kociego życia powoduje, że mruczek traci sierść równomiernie przez cały rok, bez szczególnego wyróżnienia okresu linienia. 

Włos okrywowy u niektórych kotów jest wyjątkowo mocno napigmentowany i ma różnorodną strukturę. Zależnie od rasy mruczek może mieć wyjątkowo miękką sierść, a także grube i twarde włosy o śliskiej strukturze. Ciekawostką jest wodoodporne futro kotów norweskich, syberyjskich oraz maine coonów. To rasy, które mają wyjątkowo mocne futro. Dla właścicieli to spory problem, gdyż jest problematyczne do wyczesywania. Jeśli nie chcesz mieć problemu z kocią sierścią, możesz zdecydować się na kota z rasy typu pers. Ten ma wyjątkowo delikatną sierść, która jednak wymaga kompleksowej pielęgnacji każdego dnia. 

Dlaczego czesanie kota jest istotne?

Jako opiekun kota powinieneś wiedzieć, że wyczesywanie nadmiaru sierści jest niezbędne – zarówno w przypadku krótkowłosego, jak i długowłosego pupila. Dla kota czesanie to dwie podstawowe czynności:

  • pozbywanie się kołtunów, które pojawiają się w przypadku kotów długowłosych,
  • wyczesywanie zbędnego podszerstka.

Brak regularnej pielęgnacji futra Twojego mruczka może być powodem poważnych problemów, np. natury dermatologicznej. Skóra pod tzw. filcem z futra jest narażona na ataki pasożytnicze, rozwój bakterii oraz zapalenia skórne. Jest też wiele innych powodów, dla których warto dbać o regularne czesanie kotów. Mruczek dzięki temu wygląda na co dzień znacznie lepiej, a Ty nie musisz zmagać się z problemem wszechobecnej sierści w łóżku, na stole, na panelach, a nawet w łazience.

Regularne czesanie niezależnie od rodzaju sierści to szansa na rzetelne sprawdzenie stanu skóry kota. Dzięki temu szybko zweryfikujesz czy Twój pupil nie cierpi na jakiekolwiek zapalenia skórne lub nie ma pasożytów, łupieżu lub wysypki. Co ciekawe, czesanie jest także wyznacznikiem tego, czy w konkretnych miejscach zwierzak nie odczuwa bólu. Jeśli podczas czesania wyrywa się lub wydaje niepokojące dźwięki, być może w konkretnym obszarze występują obrzęki lub wewnętrzne uszkodzenia ciała. 

Ostatni powód, który wskazuje, dlaczego czesanie kota jest takie ważne to możliwość pogłębienia relacji pomiędzy opiekunem a mruczkiem. Bardzo często zdarza się, że kot uwielbia czesanie. Wtedy czas pielęgnacji może być doskonałą dawką wspólnego relaksu dla obu stron.

Czesanie kota – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz wyczesywać kota, sprawdź, jak reaguje na konkretny rodzaj grzebienia lub szczotki, a także zweryfikuj poziom splątania futra. Możesz też przygotować ulubione zabawki dla kota, aby odwrócić jego uwagę i spróbować szybko wyczesać futerko. Zarówno w przypadku kota krótkowłosego, jak i tego o długiej sierści, powinieneś stopniowo przyzwyczajać pupila do czesania – nigdy za wszelką cenę. W przeciwnym razie zniechęcisz kociaka do czesania, a z czasem stanie się to wyjątkowo problematyczne. Co zrobić, kiedy kot ucieka na widok szczotki? Wystarczy, że zaczniesz używać do czesania kota przyjemnych dla niego akcesoriów. Na początek świetne są gumowe rękawice, które kocurek potraktuje jak Twoją dłoń. W ten sposób zapewnisz mu nieco pieszczot, a jednocześnie zadbasz o stan skóry i sierści.

Czym czesać kota? Jak wybrać odpowiednie akcesoria?

Do codziennego czesania kota możesz wykorzystać różnorodne akcesoria dla kota, które pomogą Ci pozbyć się kołtunów. Szczotkę lub inne akcesoria pielęgnacyjne do futra wybieraj na podstawie długości sierści. Możesz zdecydować się na takie produkty do czesania, jak:

  • metalowy grzebień,
  • plastikowa szczotka,
  • delikatna szczotka z miękkim włosiem,
  • pudlówka,
  • rękawica gumowa.

Warto dodać, że w skrajnych przypadkach do pielęgnacji sierści kota możesz użyć suchego szamponu. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku kotów długowłosych, gdzie problem z zaplątaną sierścią pojawia się nadwyraz często, mimo regularnego wyczesywania sierści swojego pupila.

Zanim wybierzesz konkretne akcesoria do czesania swojego pupila, koniecznie ustal, jakie narzędzia do czesania są polecane przez innych kociarzy. Wiele zależy od rodzaju sierści. Jeśli mruczek ma delikatne włosie, nie musisz korzystać z furminatora lub pudlówki. Wtedy do utrzymania lśniącej i mocnej sierści wystarczy standardowa szczotka dla kota.

Podsumowując: wyczesywanie kota to obowiązek każdego właściciela, chociażby ze względu na zmniejszenie ryzyka powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota. Co więcej, gęste futro pielęgnowane regularnie wygląda znacznie lepiej. Warto czesać kota tak często, jak tylko to możliwe. W ten sposób można też pozbyć się nadmiernej ilości podszerstka oraz zabrudzeń, co jest istotne w przypadku kotów wychodzących.

Czy furminator dla kota to dobry wybór?

Furminator to jedno z narzędzi, po które najchętniej sięgają właściciele psów i kotów o krótkiej sierści. Używając tego akcesorium, możesz pozbyć się skutecznie nadmiernej ilości podszerstka, martwych włosów oraz powierzchownych zabrudzeń. W trakcie czesania nie musisz mocno dociskać furminatora. Zgrzebło zbiera futro na tyle mocno, że zrobisz to bez użycia siły i dyskomfortu u zwierzęcia.

Jak często czesać kota?

Możesz to robić tak często, jak tylko chcesz. Wiele zależy od tego, jak bardzo Twój kocurek lubi wyczesywanie. Przyjmuje się, że wystarczające będzie czesanie kota raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku kotów długowłosych konieczne jest nawet codzienne przeczesywanie sierści ze względu na spore ryzyko powstawania poplątanych kłębów.

Jak przyzwyczaić kota do czesania?

Proces przyzwyczajania kota do szczotki warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia zwierzęcia. Jeśli charakter kotka jest dość problematyczny, nauka czesania również nie będzie łatwa. W skrajnych przypadkach może okazać się, że kot nigdy nie polubi czesania i będzie to dla niego przykra konieczność. Ogromne znaczenie w trakcie przyzwyczajania do czesania ma wychowanie kota. Niewychodzący pupile domowi najczęściej chętnie poddają się pielęgnacji sierści pod postacią wyczesywania szczotką i miziania.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Wszystko, co musisz wiedzieć o tabletkach na odrobaczanie kota

Jako właściciel czworonoga, dbasz o jego zdrowie, a regularne odrobaczanie to kluczowy element profilaktyki chorób pasożytniczych. Wewnętrzne pasożyty kota mogą stanowić zagrożenie również dla ludzi, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Co więcej, jaja pasożytów mogą być przenoszone do domu na naszym obuwiu! Program odrobaczenia może się różnić – dla kotów domowych jest to zazwyczaj […]

Czytaj artykuł
Kot ma drgawki przez sen? Zobacz, co to znaczy!

Nasze domowe zwierzaki mogą dawać niepokojące objawy w postaci lekkich drgawek i tików, np. wtedy kiedy dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności serca albo kiedy pupil zje coś, na co ma uczulenie. Są też inne sytuacje, kiedy zauważymy drżenie całego ciała swojego mruczka. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością szybkiej diagnostyki w gabinecie weterynarii. […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone