Wiosenne alergie u kotów - co robić z kotem alergikiem?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która oczywiście może być wynikiem reakcji alergicznej.

Dla Kociarzy z doświadczeniem występowanie objawów alergii wiosennych u kota nie jest niczym nadzwyczajnym. Zmagamy się z tym każdego roku i robimy wszystko, aby załagodzić problematyczne zmiany w organizmie mruczka. Czy wiesz, jak rozpoznać i leczyć alergię u kota? Przygotowaliśmy poradnik, aby podpowiedzieć, jak obserwować mruczka w sezonie kotów-alergików, a także, w jaki sposób zapobiegać i leczyć kociaka w razie wystąpienia poważniejszych reakcji alergicznych.

Alergia u kota a alergia u człowieka

Zanim na poważnie zainteresujemy się tematem kocich alergii na wiosnę, powinniśmy zauważyć, że alergia u kota objawia się i przebiega dość podobnie jak u człowieka. Nasze mruczki też mogą być wrażliwe na niektóre czynniki środowiskowe i pokarmowe – wtedy najczęściej reaguje układ odpornościowy.

W praktyce alergenem dla mruczka (jak i dla nas – kociar i kociarzy) mogą być:

 • wirusy,
 • pleśń,
 • substancje chemiczne zawarte np. w środkach czystości czy nawozach do roślin,
 • składniki pokarmowe,
 • roztocza,
 • kurz,
 • pyłki roślin,
 • ślina pcheł.

Jest naprawdę wiele alergenów, które mogą powodować m.in. zapalenie skóry u mruczka i świąd. W takich sytuacjach pomocny będzie dobry weterynarz, który po przeprowadzeniu diagnostyki opracuje odpowiednią metodę leczenia i zapobiegania nadwrażliwości na niektóre alergeny.

Na naszym blogu przeczytasz też, jak powinna wyglądać dieta dla kota alergika. To szczególnie istotne, jeśli nasz mruczek ma alergie pokarmowe i nie jest w stanie spożywać takiej samej karmy, jak inne domowe zwierzęta.

Jak rozpoznajemy wiosenne alergie u kotów?

Wbrew pozorom to nie takie trudne. W okresie wiosennym najczęstszą alergią u kotów jest zapalenie spojówki. Takie zmiany w organizmie pupila zauważymy praktycznie od razu. Przyczyną alergii tego typu są głównie pyłki z roślin, które są przenoszone na zewnątrz wraz z wiatrem. 

Jeśli pyłki przedostaną się do kociego oka, prawdopodobnie pojawi się: zaczerwienienie, lekka opuchlizna, łzawienie, wydzielina ropna. Obawy u mruczków różnią się też w zależności od tego, co jest alergenem, Pozostałe objawy to m.in.:

 • brak apetytu,
 • apatia,
 • ospałość,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • złe samopoczucie,
 • brak apetytu.

Jeśli zauważysz u swojego mruczka takie objawy, które nie odpuszczają przez 2-3 dni, wtedy musisz udać się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj, że wiosenne alergie mogą dotknąć każdego mruczka. Rasy kotów nie mają tu żadnego znaczenia. Niezależnie od uwarunkowań genetycznych, każdy domowy kot może mieć alergię na pyłki lub na niektóre składniki pokarmowe.

Alergie kontaktowe u kotów – o co tu chodzi?

Najpopularniejsze alergie u mruczka to takie, które są tzw. kontaktowe. To oznacza, że najłatwiej je rozpoznać. Objawy alergii u kota to w tym przypadku: drapanie i lizanie miejsca, które zostało dotknięte alergenem. Skutkiem są m.in. miejscowe wyłysienia, zaczerwienienia oraz zadrapania. W takiej sytuacji powinniśmy zainteresować się mocniej stanem zdrowia swojego pupila i wybrać się do gabinetu weterynaryjnego.

Alergenami kontaktowymi dla kota mogą być:

 • domowe środki czystości,
 • płyny do prania,
 • zabawki dla kota bez atestów bezpieczeństwa,
 • chemiczne substancje zawarte w ludzkich perfumach i kosmetykach.

Jeśli zauważymy u swojego mruczka jakiekolwiek objawy, powinniśmy postarać się je złagodzić, a następnie ustalić przyczyny, przez które kot się drapie i zachowuje nietypowo. Następnie musimy wyeliminować z otoczenia kota wszystkie czynniki alergenne, które wywołują reakcję uczuleniową.

APZS i AZS u kota – o co tu chodzi?

Rozpoznawanie alergii u kotów nie jest trudne, ale jako opiekunowie powinniśmy za wszelką cenę dbać o to, aby nie przeoczyć żadnych problematycznych objawów. 

W przypadku APZS, czyli Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry podstawowe objawy to silny świąd, który powoduje, że mruczek zaczyna się intensywnie wylizywać i drapać. Jeśli mruczek jest uczulony na ślinę pcheł, prawdopodobnie pojawią się u niego także:

 • miejscowa utrata sierści,
 • przebarwienia skórne,
 • zgrubienia na skórze,
 • rozdrażnienie i niepokój,
 • brunatne plamy na sierści,
 • zadrapania.

Takich objawów nigdy nie powinniśmy bagatelizować. Jeśli kot drapie swoje futerko intensywnie i zbyt często, udajmy się z nim do weterynarza. Objawy tego schorzenia mogą zaczynać się wiosną, a apogeum osiągają latem. Pchły najczęściej ukrywają się w kociej sierści dość dobrze, dlatego musimy dokładnie obserwować mruczka, jeśli chcemy szybko zareagować w przypadku APZS.

Atopowe zapalenie skóry u kota to nieco inne alergiczne schorzenie, które często pojawia się w pierwszych 24-miesiącach życia zwierzęcia. Najczęściej pojawia się jako silny świąd w okolicy pyszczka i na łapkach. Wtedy mruczek może często kichać, a taki objaw możemy pomylić z astmą. Dodatkowo alergia AZS obejmuje też oczy i spojówki – niestety często nie rozróżniamy jej ze zwykłym zapaleniem oka mruczka w wyniku oddziaływania wiosennych pyłków.

Zobacz także: Kot ma drgawki przez sen? Zobacz, co to znaczy!

Alergie wziewne u kota – co to takiego?

Popularna grupa kocich alergii to alergie wziewne. Dzielimy je na całoroczne oraz sezonowe. Typowo wiosenne alergie wziewne to przede wszystkim pyłki, które są rozprzestrzeniane przez rozwijające się rośliny. Wziewne alergie całoroczne to głównie takie, gdzie alergenem są roztocza, grzyby i kurz.

Na objawy takich alergii jest kilka sprawdzonych sposobów. Kluczowa jest jednak eliminacja wszystkich alergenów, które wywołują uczulenia u kota. Podstawowe objawy, które mogą wskazywać na alergię wziewną to:

 • kaszel,
 • katar,
 • trudności z oddychaniem,
 • kichanie,
 • swędzenie,
 • zaczerwienienie oczu,
 • łzawienie.

Ciężki przebieg alergii wziewnej u mruczka może też powodować astmę, a to realne zagrożenie dla życia naszego mruczka. Wtedy musimy czym prędzej skontaktować się z weterynarzem, aby podjąć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Skuteczne metody leczenia to przede wszystkim: preparaty przeciwhistaminowe, immunosupresyjne oraz zmiana codziennej diety i stylu życia mruczka. Po opanowaniu objawów trzeba tylko pozbyć się alergenów z otoczenia, a wtedy nasz pupil będzie w stanie cieszyć się pełnią życia bez problemów zdrowotnych.

W jaki sposób możemy zadbać o kota alergika?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny alergii. Jeśli mamy typowo domowego kota, który wychodzi na balkon lub ogrodzony ogródek, wtedy najprawdopodobniej pojawią się zapalenia oczu – szczególnie wczesną wiosną. Jeśli chcemy uniknąć ryzyka wystąpienia alergii u mruczka w wyniku wiosennego pylenia:

 • Nie wypuszczajmy kota na zewnątrz – w ten sposób minimalizujemy oddziaływanie pyłków na kocie oczy u nos.
 • Nie otwierajmy okien w domu, kiedy nie jest to konieczne. Im mniej alergenów wpadnie do domu, tym lepiej.
 • Zainwestujmy w oczyszczacz powietrza do domu – im czystsze powietrze, tym lepiej dla naszego mruczka – alergika.

Większe problemy pojawiają się w przypadku alergii pokarmowej kota. W takiej sytuacji dobrze sprawdza się dieta eliminacyjna. W ten sposób wykluczamy z kociej diety produkty, które są przyczyną alergii pokarmowej.

Czy wiosenne alergie są groźne dla kotów?

Tak, ale tylko wtedy, kiedy u mruczka występują ostre objawy jak np. duszności, przewlekłe wymioty i biegunka. Jeśli kociak dodatkowo nie chce jeść i jest apatyczny, wtedy zawsze pojawia się ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych.

Czy na ostre objawy alergii u kota można samodzielnie podawać leki?

Pod żadnym pozorem nie podajemy kotu żadnych leków bez konsultacji z weterynarzem. W przeciwnym razie możemy tylko pogorszyć stan swojego pupila i doprowadzić do zaostrzenia się objawów alergii.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Umiejętności skoczne domowych mruczków nigdy nie powinny podlegać pod naszą wątpliwość. Dzikie instynkty, choć nieco uśpione, to jednak dają się we znaki szczególnie podczas szaleńczej zabawy lub np. kiedy w naszym domu niespodziewanie pojawi się mysz albo mucha. Czy nie jest tak, że w takiej sytuacji w naszych pupilach budzi się prawdziwy łowca, który skacze […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram