Tauryna dla kota - jakie ma znaczenie? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Tauryna dla kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

W żywieniu każdego kota powinniśmy zadbać nie tylko o regularność, ale także idealny skład pokarmu, który podajemy swoim pupilom. Oczywiście podstawowym składnikiem w kociej diecie jest nieprzetworzone mięso. Głównie dlatego polecamy stosowanie karmy mokrej jako podstawę żywienia, natomiast karmy suchej jako dodatek, który będzie miłym akcentem smakowym dla mruczka każdego dnia. Czy zawartość tauryny w składzie kociego pokarmu ma znaczenie? Zdecydowanie tak! Niedobór tego aminokwasu biogennego może być determinantem wielu problemów zdrowotnych u kota.

Tauryna dla kota ma wpływa na prawidłowy rozwój całego kociego organizmu. Pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć jej w kociej diecie, chociażby ze względu na fakt, że odpowiednia suplementacja tauryny wpływa pozytywnie na regulację ciśnienia osmotycznego, sprawne funkcjonowanie układu nerwowego oraz serca. Zobacz nasz poradnik, a dowiesz się, dlaczego Twój mruczek musi mieć zaspokojone pełne zapotrzebowanie na taurynę.

Czym jest tauryna dla kota?

Tauryna to naturalny dodatek do pokarmu dla naszych mruczków. Oczywiście mowa tu o karmie suchej, mokrej, a także przysmakach, które podajemy naszym pupilom na co dzień. To aminokwas, który jest niezbędny w kocich organizmach do prawidłowego rozwoju wszystkich komórek, tkanek i narządów wewnętrznych. Ten biogenny składnik organizmu występuje naturalnie w przyrodzie, szczególnie w mięsnych pożywieniach naszych pupili.

Niestety domowe koty nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swojego zapotrzebowania na ten składnik. Wszelkiego rodzaju pokarmy zwierzęce gromadzą w sobie taurynę, a szczególnie w podrobach drobiowych. Warto wiedzieć, że niedobór w organizmie kota tauryny może skutkować kardiomiopatią rozstrzeniową. To dość rzadka choroba, która może pojawić się, jeśli zaniedbamy zdrowie naszych pupili.

Co więcej, tauryna wspiera przyswajanie tłuszczów pokarmowych oraz witamin, takich, jak: A, E, D oraz K. Ma też silne działanie antyoksydacyjne, a więc chroni koci organizm przed namnażaniem się wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia.

Naturalna suplementacja i źródła tauryny – gdzie znajdziemy ten składnik?

Naturalne źródło tauryny dla kota to przede wszystkim pokarm, szczególnie ten mięsny. Jeśli chodzi o popularne produkty spożywcze, które od czasu do czasu możemy podać kotu w celu uzupełnienia niedoborów tauryny, mówimy o:

 • krewetkach,
 • wątróbce z kurczaka,
 • surowym mięsie drobiowym,
 • sercach wołowych,
 • mięsie z indyka.

Taurynę zawiera też mleko, aczkolwiek nie polecamy podawania kotu mleka krowiego. Można powiedzieć, że mruczki nie tolerują laktozy, a więc wyrządzimy w ten sposób więcej złego niż dobrego dla tych małych organizmów. Tauryna jest gromadzona przez narządy wewnętrzne kota, np. w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, a nawet siatkówce oka. Wraz z wiekiem mruczka spada stężenie tauryny w jego organizmie.

Jak działa tauryna dla kota?

Koty w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt nie są w stanie samodzielnie produkować tauryny, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie. To oznacza, że powinniśmy dbać o to, aby w diecie kotów zawsze znajdował się ten składnik pokarmowy. Odpowiednia ilość tauryny w kocim organizmie to gwarancja zdrowego i długiego życia mruczka bez licznych problemów zdrowotnych. Ten składnik jest przydatny przede wszystkim wtedy, kiedy stosujemy dietę BARF dla kota.

Tauryna w diecie kota wpływa przede wszystkim na:

 • prawidłowy wzrok poprzez wzmocnienie siatkówki,
 • wzmocnienie mięśnia sercowego,
 • opóźnia procesy starzenia,
 • reguluje ciśnienie osmotyczne w komórkach,
 • wspiera pracę mózgu.

Co więcej, tauryna zmniejsza ryzyko występowania kardiomiopatii rozstrzeniowej oraz jest doskonałym przeciwutleniaczem. Bierze też udział w transporcie jonów w krwioobiegu oraz wspiera trawienie. To oznacza, że niedobór tauryny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych zarówno u kotów dorosłych, jak i kociąt. To ważny składnik pokarmowy, podobnie jak olej z łososia, który wspomaga wchłanianie się tłuszczów z pożywienia oraz jest naturalnym suplementem dla kotów.

Objawy niedoboru tauryny w kocim organizmie

Jeśli zawartość tauryny w karmie jest zbyt niska lub po prostu kot nie ma wystarczających ilości tauryny w swoim organizmie, powoduje to liczne problemy zdrowotne. Niektóre skutki niedoboru tego składnika pokarmowego są widoczne dopiero po kilku miesiącach, natomiast problemy będą długotrwałe i ciężkie do wyleczenia.  Niedobór tauryny może doprowadzić do:

 • kardiomiopatii rozstrzeniowej serca,
 • zabrudzenia pracy układu rozrodczego u kotek, np. poronienia, zaburzone cykle zapłodnienia,
 • problemy ze wzrokiem, np. zwyrodnienie siatkówki oraz ślepota,
 • obniżenie ogólnej odporności kociego organizmu,
 • osłabienie, apatia,
 • nerwowość i agresja.

Tauryna w organizmie kociąt odgrywa szczególną rolę. Jej niedobór będzie mieć negatywny wpływ na proces wzrostu oraz ogólnego rozwoju kociaka – także w sferze mózgowej. Jeśli doprowadzimy do tego, że niedobór tauryny dla kota w okresie rozwoju utrzyma się dłuższy czas, efekty niestety będą praktycznie nieodwracalne. Dodatkowo niedobory tego aminokwasu mogą przekładać się też nie nieprawidłową budowę kociego szkieletu oraz łamliwość kości.

Jak zaspokoić zapotrzebowanie kota na taurynę?

Tak naprawdę są tylko dwa skuteczne sposoby, aby wspierać przyswajanie tłuszczów z pożywienia przez utrzymywanie odpowiedniego stężenia tauryny w organizmie kota. Tauryna jest aminokwasem niezbędnym do życia i prawidłowego rozwoju kotów już od pierwszych dni ich życia. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Federacji Producentów Karm dla Zwierząt Domowych zapotrzebowanie tauryny dla dorosłego kota wynosi ok. 2500 mg na kilogram karmy mokrej.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Standardem w zdrowym żywieniu mruczka są regularne posiłki. Te powinny składać się przede wszystkim z naturalnej, pełnowartościowej i BEZZBOŻOWEj karmy mokrej dla kota. Taki sposób żywienia uzupełniamy posiłkami w postaci suchych chrupek, a także przysmaków. Jeśli mamy świadomość deficytu tauryny u naszego kota, zadbajmy o to, aby podawać mu karmę najwyższej jakości.

Dobry pokarm mokry i suchy to taki, który nie zawiera zbóż, ma w składzie nawet ponad 98% czystego i nieprzetworzonego mięsa, a także jest doskonałym źródłem tauryny i innych aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Sięgajmy zatem po pełnowartościowe karmy z tauryną, która bierze udział w procesach trawiennych. Dzięki temu unikniemy biegunek i innych problemów zdrowotnych u swojego mruczka.

Suplementy z tauryną dla kotów

Zdecydowanie warto dodatkowo suplementować czystą tauryną koty, które potrzebują jej okresowo więcej, np. kocięta albo kotki w ciąży. Dzięki temu organizm zwierząt może prawidłowo funkcjonować. Suplementacja zawsze powinna łączyć się ze zdrową i zbilansowaną dietą. Tylko wtedy mamy pewność, że zdrowie naszego kociaka nie ulegnie pogorszeniu. Suplementy diety dla czworonogich przyjaciół najczęściej występują w formie kropli lub jako dodatek uzupełniający do karmy.

Sucha i mokra karma z tauryną – podstawa żywienia kota

Nie mamy żadnych wątpliwości, że zapotrzebowanie na taurynę wzrasta w okresach rozwoju kota oraz w fazie ciąży. Ten składnik pokarmowy wspiera przyswajanie wartościowych tłuszczów, a dodatkowo tauryna wspomaga ogólną pracę narządów wewnętrznych organizmu kota. Jeśli zauważysz u swojego mruczka problemy trawienne, nerwowość albo kłopoty z widzeniem – koniecznie wybierz się z nim na badania. Być może przyczyną problemów zdrowotnych są niedobory tauryny. To szczególnie częste zjawisko u zwierząt będących na diecie BARF.

Zobacz też: Sucha czy mokra? Jaka karma będzie odpowiednia?

Do utrzymania zdrowia kociaka w jak najlepszym stanie, warto stosować najlepsze na rynku karmy bezzbożowe suche oraz mokre. Zbilansowana dieta odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, a wysoka zawartość tauryny w pokarmie redukuje ryzyko występowania poważnych schorzeń wymagających leczenia weterynaryjnego.

Czy kocie noworodki warto suplementować tauryną?

Zdecydowanie tak! Tauryna pozytywnie wpływa na ogólny rozwój organizmu małych kociąt – począwszy od mózgu, a kończąc na szkielecie i kościach. Jeśli chcemy, aby koty rozwijały się prawidłowo już od pierwszych dni swojego życia, dbajmy o to, aby w ich organizmie utrzymywał się odpowiednio wysoki poziom tauryny.

Jakie zapotrzebowanie na taurynę ma dorosły kot?

Dorosłe koty potrzebują minimum 1000 mg tauryny. Pokarm dla kota zawierający takie stężenie może być jednak niewystarczający, dlatego wtedy pomyślmy o dodatkowej suplementacji lub zmianie karmy mokrej i suchej na taką, która będzie pełnowartościowa, bezzbożowa i bogata w minerały, witaminy i aminokwasy takie, jak tauryna.

Czy taurynę u kota można przedawkować?

Tauryny praktycznie nie da się przedawkować. To składnik pokarmowy, który jest naturalnie usuwany przez koci organizm wraz z moczem. Dzięki temu nie ma ryzyka, że nawet podczas dodatkowej suplementacji przesadzimy z dawką tauryny.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota. Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze […]

Czytaj artykuł
Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram