Szkolenie kota - czy to ma sens?
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Szkolenie kota - czy to ma sens?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wychowanie i szkolenie kota to czynności, którymi powinieneś zająć się na co dzień. Zależy CI na tym, aby Twój pupil był jak najposłuszniejszy mimo swojej dzikiej natury? Wystarczą regularne sesje treningowe, nagradzanie każdej poprawnie wykonanej komendy przysmakiem i dużo cierpliwości. Koty są w stanie nauczyć się nawet cyrkowych sztuczek, o ile poświęcisz im odpowiednio dużo uwagi i zaangażowania w kocie szkolenia.

Wiele osób twierdzi, że kota nie da się nauczyć nawet prostego podawania łapki. Udowodnij, że jest inaczej i zdecyduj się na rozpoczęcie szkolenia. Podstawowa tresura kota zaczyna się już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia. Chwilę po narodzinach kocia mama uczy dziecko jak korzystać z kuwety - tak naprawdę w tym momencie zaczyna się proces wychowania i szkolenia mruczka.

Kiedy można zacząć szkolenie kota?

Pierwsze kroki w kwestii szkolenia kota poczynisz już po przyjeździe do nowego domu. W pierwszej kolejności trzeba pokazać kotu, gdzie znajduje się kuwetka, a także wskazać miejsca, które może swobodnie drapać. Na wstępnym etapie tresury mruczka przydatna jest kocimiętka, która go wyciszy, uspokoi i zachęci do dalszych interakcji z opiekunem.

Prawidłowe wychowanie kota powinno rozpocząć się już w wieku kilku tygodni. Od tego czasu wdrażaj w codzienną rutynę kilka sesji ćwiczeń z coraz bardziej skomplikowanymi sztuczkami. Szkolenie małego kotka wymaga poświęcenia sporo czasu, ale im wcześniej zaczniesz, tym szybciej nauczysz pupila podstawowych komend: siad, leżeć i daj łapkę.

Produkty przydatne podczas szkolenia kota

  • Laser dla kota 3 w 1 USB

    5 wzorów lasera.
    Laser ładowany przez USB.
    To laser, latarka i ultrafiolet.
    30.00
    30.00
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt

Podstawowe komendy a szkolenie kota - co warto wiedzieć?

Zakres znajomości komend zależy wyłącznie do Ciebie. Samodzielnie zaplanuj szkolenie kota, które wpłynie na jego dobre zachowanie, a dodatkowo usprawni zdolności motoryczne. Pamiętaj, że sesje treningowe powinny być krótkie. Koty z natury szybko się nudzą, dlatego edukacja sztuczek powinna być krótkotrwała w czasie, ale regularna.

Pierwsza komenda, którą powinien opanować zarówno dorosły kot, jak i kilkumiesięczny kociak to polecenie: siad. Zdecydowana większość kotów przyswaja błyskawicznie nową wiedzę i umiejętności. Taka sztuczka jest do wykonania już podczas pierwszej sesji treningowej. Aby szkolenie były efektywne, musisz mieć ze sobą smakołyki. Po każdej poprawnie wykonanej sztuczce mruczek powinien otrzymywać nagrody w postaci przysmaków. 

Druga, podstawowa komenda, którą nauczysz kociaka nawet po kilku lekcjach szkoleniowych to podawanie łapki. Tutaj też wykorzystasz smaczki. Podasz je kotu dopiero wtedy, kiedy ten wyciągnie swoją łapkę na wypowiedzianą komendę. 

Czy tresura kota jest bezpieczna dla zwierzęcia?

Bez najmniejszego problemu możesz szkolić kota, o ile wiesz, jak zadbać o jego bezpieczeństwo. Tresura kota powinna odbywać się zawsze w miejscu bezpiecznym dla zwierzaka. Nigdy nie korzystaj też z ostrych przedmiotów oraz akcesoriów, które mogłyby zaplątać się wokół łapek lub głowy kota.

Nie masz doświadczenia w tresurze kotów, ale chcesz nauczyć swojego pupila nowych sztuczek? Zacznij szkolenie kota z klikerem. Ten wydaje jednolity dźwięk, który kojarzy się kotu z powtarzanymi czynnościami. Alternatywa to współpraca z wykwalifikowanym szkoleniowcem-behawiorystą. Pod okiem specjalisty Twój kot pozna podstawowe zasady szkolenia, nauczy się dodatkowych sztuczek, a dodatkowo będzie w 100% bezpieczny.

Jak nauczyć kota podawania łapy? Krok po kroku

Podawanie łapki i przybijanie piątki to standardowa sztuczka, którą można nauczyć praktycznie każdego kota. Prowadząc takie szkolenie kota, wykonaj kilka kroków, a osiągnięcie celu tresury będzie znacznie łatwiejsze:

  1. Zabierz kota w miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie i komfortowo.
  2. W jednej dłoni umieść ulubione przysmaki mruczka, a drugą wydawaj polecenia.
  3. Wypowiedz słowa "łapa" lub "piątka", a następnie pokazuj kotu dłoń z przysmakami.
  4. Obserwuj, jak kot wchodzi w interakcję podczas szkolenia.
  5. Każdą poprawnie wykonaną komendę nagradzaj smaczkiem i mizianiem.

Jeśli tak przeprowadzisz szkolenie kota, ten prawdopodobnie nauczy się podawać łapkę i przybijać piątkę nawet po pierwszej sesji treningowej.

Jak nauczyć kota dzwonić do drzwi?

Choć brzmi to nietypowo, spróbuj nauczyć kota dzwonić dzwonkiem do drzwi. Pamiętaj, aby przycisk był umieszczony odpowiednio nisko w zasięgu zwierzęcia. To dobre rozwiązanie w przypadku kotów wychodzących, których usilne miauczenie o wpuszczenie do domu przyprawia o ból głowy. Nauka dzwonienia do drzwi przebiega następująco:

  1. Najpierw pokaż kilka razy kotu, co dzieje się po naciśnięciu dzwonka. Dociśnij jego łapkę do przycisku (jeśli Ci na to pozwoli), a następnie otwórz drzwi.
  2. Powtarzaj powyższą procedurę aż do momentu, kiedy kociak samodzielnie zdecyduje się wcisnąć dzwonek.
  3. Pozwól kotu wyjść, np. na ogród i poczekaj, aż zechce wrócić. Jeśli naciśnie dzwonek - osiągnąłeś sukces!

Pamiętaj, że nauka takich sztuczek wymaga przede wszystkim czasu. Zanim kot zrozumie, o co chodzi w danej komendzie i w ogóle zechce ją wykonać, może minąć kilka dni, a nawet kilka miesięcy. 

Nauka kota reagowania na komendy - 5 najważniejszych zasad

Zanim na dobre zaczniesz szkolenie kota i nauczysz go niesamowitych sztuczek, zastosuj się do 5 podstawowych zasad bezpieczniej tresury mruczków. Tylko w ten sposób zmaksymalizujesz efekty szkoleń i zyskasz możliwość zacieśnienia relacji ze swoim pupilem.

  1. Przeprowadzaj szkolenia przed posiłkami. Jeśli kot ma pełen brzuszek, raczej niechętnie będzie wykonywać komendy w zamian za smaczki... no, chyba że trafił Ci się prawdziwy łakomczuszek! Pod żadnym pozorem nie głódź swojego czworonogiego przyjaciela. To prowadzi do frustracji, a więc i spadku efektywności szkolenia kota.
  2. Zaczynaj szkolenie od przygotowania bezpiecznego i spokojnego miejsca. Tresura w odpowiednich warunkach, w których kot może się skupić to podstawa. W przeciwnym razie szkolenie kota będzie mocno utrudnione, szczególnie jeśli ten stale będzie się rozpraszać.
  3. Wprowadzaj krótkie sesje treningowe z prostymi komendami. Z czasem możesz uzupełniać cykle szkoleniowe o bardziej skomplikowane polecenia. Pamiętaj, że kot szybko się nudzi. Musisz działać szybko, zdecydowanie i zachęcać mruczka do interakcji.
  4. Zawsze używaj takich samych komend. Kot uczy się dźwięków, dlatego poszczególne polecenia powinien wykonywać na jasno ustalone wytyczne.
  5. Przeprowadzaj szkolenie kota regularnie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Koty uwielbiają codzienną rutynę, co czego wlicza się także tresura. Szkolenie mruczka raz na miesiąc raczej nie przyniesie zadowalających efektów.

Stosuj się do szkoleniowych porad, dbaj o dobre samopoczucie kocurka i nagradzaj go za każde dobrze wykonane polecenie. To podstawy, dzięki którym wychowasz kota i nauczysz go niesamowitych sztuczek, np. przychodzenia na komendę lub przeskakiwania przez przeszkody.

Jakich komend nauczysz swojego kota? Podsumowanie

Szkolenie kota wcale nie jest takie trudne, jak Ci się wydaje. Czujesz, że brakuje Ci doświadczenia w pracy z kotem i nie chcesz go zniechęcić? Nie bój się! Jeśli masz dobrą relację z milusińskim, prawdopodobnie tresura przebiegnie w przyjemnej atmosferze i z doskonałymi efektami. Popularne sztuczki, które nauczysz swojego kota to:

  • skakanie przez przeszkody,
  • slalom z przeszkodami,
  • siadanie i leżenie,
  • obracanie się,
  • udawanie "zastrzelonego kota",
  • stawanie na tylne łapy,
  • przywoływanie do nogi opiekuna.

Kot jest w stanie nauczyć się nawet kilku rzeczy jednocześnie. Wystarczy, że poświęcisz mu odpowiednio dużo uwagi i zachęcisz do działania, np. ulubionymi przysmakami. Każde ćwiczenie kończ nagrodą. W przeciwnym razie Twój futrzak szybko zniechęci się do współpracy. Musisz też regularnie powtarzać naukę sztuczek z kotem. W przeciwnym razie Twój pupil zapomni o nabytych umiejętnościach.

Po odbytym szkoleniu kot zawsze będzie podawał łapkę z nadzieją, że otrzyma swój ulubiony przysmak. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku nauki innych sztuczek. Efekty nauki są zależne od wieku i charakteru kota. Zdecydowanie łatwiej nauczysz komend małego kociaka niż mruczka z wieloletnim stażem. Niemniej jednak zawsze integruj się z pupilem i próbuj codziennych szkoleń, które dodatkowo rozwijają mózg zwierzęcia.

Zobacz także

Jak wybrać hotel dla kota na wspólny pobyt?

Nikt nigdy nie powiedział, że koty nie mogą być podróżnikami. W sieci możemy wyszukać wiele przypadków, kiedy futrzasty pupil podąża za swoim opiekunem podczas górskich wypraw czy długich tras samochodowych. Nie ma w tym nic złego, dopóki jesteśmy zapewnić mruczkowi 100% bezpieczeństwa. Zanim zdecydujemy się wyjechać z mruczkiem na urlop, upewnijmy się też, że podróż […]

Czytaj artykuł
Karma dla kota Human Grade - co to znaczy?

Zdajesz sobie sprawę z tego, że od tego, jaki pokarm podajesz swojemu kotu zależy też jego zdrowie? Twój pupil powinien mieć zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, a przy tym mokrego pokarmu najwyższej jakości. Oczywiście nie chodzi o to, aby dać się zwariować na punkcie mruczków... chociaż dla nas KOCIARZY i KOCIAR to chyba […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kamykowa 50
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram