Najpopularniejszym przesądem o futrzakach jest na pewno czarny kot przecinający nam drogę. Według wielu wierzeń taka sytuacja może być przyczyną pecha w życiu osoby, która zauważyła czarnego kota przebiegającego, np. przez jezdnię. Postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się przesądom na temat kotów. Naszym zdaniem żaden kot nie może przynosić pecha… ale szczęście jak najbardziej!
Wbrew pozorom koty nie zwiastują jedynie nieszczęścia, choć prawie każdy przesąd związany z mruczkami dotyczy właśnie pecha. Koty to przecież urocze zwierzęta, a więc wierzenie w kocie przesądy jest sporą przesadą.
Czy kot przynosi pecha? Trochę historii a przesądy o kotach
Przyjrzyjmy się historii, a dokładniej wróćmy do czasów średniowiecznych. Wtedy koty (szczególnie te czarne) zyskały złą sławę ze względu na fakt odbywania się polowań na czarownice. Czarne mruczki zostały wtedy uznane za towarzyszy czarownic, a więc można powiedzieć, że również zostały przeklęte.
Jednym z atrybutów czarownicy od zawsze był czarny kot, co spowodowało, że liczne przesądy o mruczkach w takim umaszczeniu są popularne aż do dziś. Niektóre zabobony są tak absurdalne, że aż śmieszne, np. czarny kot przebiegający nam drogę. W jaki sposób mruczek miałby przynieść nam w ten sposób pecha? Prędzej możemy sobie wyobrazić radość kociarza, który po zauważeniu czarnego kota na swojej drodze za wszelką cenę próbuje go pogłaskać… 🙂
Najpopularniejsze kocie przesądy – co kraj, to obyczaj!
Na całym świecie jest wiele wierzeń, które wskazują na magiczną moc kotów. Oczywiście my również wierzymy, że nasi pupile mają magiczną moc… potrafią wyczarować rozrzuconą suchą karmę w salonie, wysypany żwirek z kuwetki, a nawet potargane zasłony w salonie. To naprawdę diabelska moc!
Przejdźmy do rzeczy. Przesądy dotyczące kotów są popularne nie tylko w Polsce, ale też wielu innych krajach: Włoszech, Anglii, Francji czy nawet w USA. Poniżej przygotowaliśmy krótką listę przesądów o kotach, w które wierzono zarówno w średniowiecznej europie, jak i obecnie.
- Czarny kot w przedsionku domu przynosi powodzenie dla wszystkich domowników. To szkocki przesąd, który jest typową przeciwnością tego, jak utożsamiane są czarne koty w Polsce i w innych krajach w Europie.
- Kichający kot w naszym otoczeniu to dobry znak. W tym przypadku jest to włoski przesąd, który również kojarzy się z pozytywnym działaniem kociej magii.
- Zwiastowanie białego kota w nocy przynosi pecha. Mowa u o przesądach pochodzących z ameryki. Jak widzicie, nawet białe koty mogą zwiastować coś złego. Warto dodać, że sen o białym kocie według amerykańskich wierzeń jest przeciwnością obecności białego mruczka w nocy – w tym przypadku zwiastuje coś dobrego.
- We Francji i Anglii pojawia się przesąd, że kot myjący uszy wskazuje, że będzie padać deszcz.
- W Anglii ludzie wierzą, że kot śpiący na czterech podwiniętych łapkach wskazuje, że nadchodzą zimniejsze miesiące.
- Irlandzkie przesądy wskazują, że czarny kot przebiegający drogę w blasku księżyca mówi o nagłej śmierci w wyniku epidemii.
- Jeśli przeniesiemy kota przez strumień wodny, zwiastuje to pecha – przynajmniej według popularnego francuskiego zabobonu.
Jest też wiele innych przesądów, w które wciąż wierzy wiele osób na całym świecie. Dość ciekawym zabobonem jest amerykański przesąd, który mówi o spotkaniu z jednookim kotem. Jeśli staniemy twarzą w twarz z takim zwierzęciem, musimy splunąć na kciuk, przypieczętować nim wnętrze dłoni i wypowiedzieć życzenie.
Nietypowe przesądy o kotach
Dość nietypowe wierzenia w magiczną moc kotów mają mieszkańcy Anglii. Według wierzeń kot na nagrobku zmarłej osoby wskazuje, że jej dusza została opętana przez szatana. Co więcej, jeśli dwa koty walczą ze sobą w pobliżu umierającego człowieka, może to wskazywać na fakt, że złe i dobre moce chcą przejąć władzę nad jego duszą. Kiedy mruczek położy się obok człowieka obłożnie chorego, prawdopodobnie nie ma już dla niego ratunku.
Wprowadzasz się do nowego domu? Zrób to przez okno, a nie przez drzwi. Wtedy unikniesz ryzyka, że mruczek ucieknie. W Holandii występuje też przesąd, że podczas rodzinnych rozmów koty są wypraszane z pomieszczenia. Dlaczego? Mieszkańcy tego kraju wierzą, że mruczki są plotkarzami i roznoszą wieści rodzinne po całej okolicy.
Kocie zabobony – złe moce czy święte stworzenia?
Koty od setek lat są obecne w życiu człowieka. Niektóre rasy są uznawane za święte – nie tylko ze względu na swój majestatyczny wygląd, ale także pochodzenie. Zabobony dotyczące kotów często wskazują, że mruczki są omenem śmierci, a według niektórych wierzeń istnym wcieleniem szatana. Takie wskazania raczej trzeba traktować z odpowiednią dozą humoru. Każdy kociarz przecież wie, że domowi pupile nie uruchamiają w nocy swoich diabelskich mocy.
Status kotów w kwestii wierzeń i przesądów zmieniał się na przestrzeni lat. Dla przykładu: koty w Egipcie od zawsze były czczone i uwielbiane, a za ich skrzywdzenie groziły srogie kary. Na ten moment koty nie są już uznawane za iście boskie istoty, aczkolwiek wciąż są uwielbiane przez wielu Egipcjan.
Traktujesz swojego mruczka niczym księcia? W takim razie potrzebujesz praktycznych i sprawdzonych akcesoriów, które sprawią, że pupil poczuje się wyjątkowo. Sprawdź ofertę sklepu DlaKociarzy.pl, a na pewno znajdziesz coś wyjątkowego dla swojego kota.
A zatem, czy czarny kot przynosi nieszczęście? Wszystko zależy od indywidualnej interpretacji. Kociarze nigdy nie powinni jednak ulegać wierzeniom w przesądy, szczególnie te negatywne. Przecież dla nas, kociarzy, kot w domu to symbol szczęścia, dobrobytu i wszechobecnej miłości.