dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Przeprowadzka z kotem do nowego domu

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zmiana miejsca zamieszkania mruczka bywa problematyczna, chociażby ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji stresowej u kota. Oczywiście nie ma jednej zasady odnośnie do tego, jak pupil przeżyje przeprowadzkę. Niektóre osobniki kompletnie nie stresują się wyjściem ze stałego domu, a wręcz przeciwnie, uwielbiają eksplorować nowe tereny. Jako opiekunowie musimy tylko zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa w dzień przeprowadzki, a wszystko powinno przebiegać bez większych problemów i stresu.

Moment przeprowadzki mruczka do nowego domu może wywoływać u niego skrajne emocje: strach, lęk, ekscytację, a nawet podniecenie. Kluczem do bezpiecznej i bezstresowej przeprowadzki kota do nowego mieszkania będzie odpowiednie przygotowanie. Nie musisz przyzwyczajać pupila do wychodzenia z domu, ale poznaj sposoby, które pomogą Ci odwrócić uwagę kota od zmieniającej się sytuacji.

Jak zacząć przeprowadzkę z kotem?

Przygotowania do przeprowadzki kota do nowego miejsca zamieszkania mogą trwać dzień, tydzień, miesiąc, a nawet dłużej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kiedy będziemy mieć 100% pewności, że kot jest w stanie poczuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu. Co więcej, już samo pakowanie rzeczy ze starego mieszkania lub domu, a także wyjście kota na zewnątrz może być mocno stresujące.

Chcesz zredukować stres u kota po przeprowadzce i przed nią? W takim razie postaraj się nawiązać jak najbliższe relacje ze swoim mruczkiem. To podstawa, aby przygotować kota do zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli zwierzak czuje się przy Tobie bezpiecznie, aklimatyzacja w nowym lokum powinna przebiegać bezproblemowo. Aby pomóc kotu podczas przewożenia w transporterze do nowego miejsca zamieszkania, warto zachować spokój i nigdy nie pakować zbyt pochopnie wszystkich rzeczy. Postaraj się rozłożyć pakowanie na kilka dni. Dzięki temu kot szybciej przyzwyczai się do nowej sytuacji i zmian, które nadchodzą w jego życiu. 

Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie chowaj w pierwszej kolejności rzeczy osobistych mruczka. Miseczki dla kota, legowiska, zabawki i drapaki powinny być ostatnim elementem przeprowadzki. Takie przedmioty najlepiej przewieźć ze starego domu wraz z mruczkiem, dzięki czemu kociaki szybciej aklimatyzują się w nowym miejscu.

Przeprowadzka z kotem – 7 praktycznych wskazówek

Zanim zaczniesz przeprowadzkę z kotem, upewnij się, że mruczek jest w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. W tym celu udaj się do kliniki weterynaryjnej, celem wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Przygotowania do przeprowadzki z kotem powinny być przede wszystkim dobrze zgrane w czasie i wykonane zgodnie z założonym harmonogramem działania. Jeśli działasz zbyt chaotycznie, Twój kot od razu to odczuje. To sprawia, że futrzak nadmiernie się stresuje i w pierwszych dniach po przeprowadzce może odczuwać ogromny stres. Głównie z tego względu tak ważnym elementem jest obecność starego legowiska dla kota, w którym pupil poczuje się bezpiecznie.

Poniżej przygotowaliśmy zbiór aż 7 wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do przeprowadzki z kotem. Skorzystaj z naszych wskazówek, a przeprowadzka z kotem będzie łatwiejsza, a mruczek szybciej poczuje się bezpiecznie w nowym domu.

1. Spróbuj oszacować, jak zmiana domu wpłynie na stan fizyczny i psychiczny kota

To podstawa, aby mieć pewność, że mruczek będzie w stanie jak najszybciej zaaklimatyzować się w nowym domu. Jeszcze przed podjęciem decyzji o zmianie miejsca zamieszkania i rozpoczęciu pakowania do kartonów, koniecznie przyjrzyj się zachowaniu swojego pupila i ustal, jaki ma charakter. W ten sposób łatwiej ocenisz czy potrzebujecie nowego drapak dla kota, aby nieco zredukować koci stres w nowej sytuacji mieszkaniowej.

W nowym domu postaraj się wydzielić jedno pomieszczenie, w którym umieścisz pupila tuż po przyjeździe do nowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu zredukujesz zbędny stres i umożliwisz mruczkowi powolną eksplorację nowej przestrzeni.

2. Zadbaj o wyposażenie nowego domu

Na pewno wiesz, że zabawki dla kota to podstawa, podobnie jak drapaki, legowiska i inne akcesoria wyposażenia domowego, które sprawią, że sierściuch w nowym domu poczuje się wyjątkowo dobrze. W trakcie przeprowadzki warto powoli przyzwyczajać dorosłego kota do nowego domu. Cały proces powinien odbywać się stopniowo, a najlepiej zacznij już na etapie pakowania rzeczy do kartonów.

Uważaj! Kartony to najukochańsze miejsca kotów do wylegiwania się. W trakcie pakowania i zamykania pudełek z ubraniami i rzeczami osobistymi zawsze upewnij się, czy nie zamknąłeś mruczka wewnątrz. Kilka minut to nie problem, ale co w sytuacji, jeśli zamkniesz kota na kilka godzin w kartonie? No właśnie…

3. Zachowaj spokój i opanowanie

Przeprowadzka bywa stresująca, podobnie jak każda zmiana otoczenia w życiu kota. Jako opiekun przede wszystkim zachowaj spokój, pierwsze kilka razy wyjdź z domu na dłużej, szczególnie jeśli Twój mruczek jest przyzwyczajony do Twojej ciągłej obecności. Po przyjeździe do nowego domu pozostawaj w zasięgu wzroku mruczka, ale nie próbuj na siłę pokazywać mu nowego terytorium. Mruczek sam pozna nowe miejsce, kiedy tylko uzna to za bezpieczne i stosowne.

Pamiętaj też, że pakowanie ubrań ze starego mieszkania powinno odbywać się równie spokojnie, jak sama przeprowadzka. Wystarczy, że podzielisz pakowanie rzeczy osobistych i wyposażenia domu na kilka dni. Wtedy bez zbędnego zamieszania zorganizujesz przeprowadzkę i razem z kotem przeniesiesz się z mieszkania do domu.

4. Zadbaj o kocią rutynę

W życiu każdego kota rutyna odgrywa kluczową rolę. Zaburzenie codziennego rytmu dnia może wywołać reakcję stresową u mruczka. Kiedy zamierzamy przeprowadzać się do nowego lokum, starajmy się robić to tak, aby nie naruszyć kociego spokoju w ciągu dnia. Najlepiej zabierz mruczka do transportera w ciągu dnia, kiedy kot po prostu śpi. Dzięki temu nie naruszysz jego rytmu dobowego i ograniczysz sytuacje stresowe.

Przed docelowym dniem przeprowadzki zadbaj też o potrzeby fizjologiczne mruczka. Upewnij się, że przed dłuższą podróżą do nowego domu kot załatwił swoje potrzeby w kuwetce i zjadł pożywny posiłek. Dzięki temu mruczek zachowa spokój i nie będzie nadmiernie pobudzony podczas przeprowadzki.

5. Zaopatrz się w wygodny transporter dla kota

To podstawa, jeśli chodzi o bezpieczną przeprowadzkę. Transporter dla kota powinien być przede wszystkim wygodny dla mruczka i komfortowy przenoszeniu dla kociarza. Oczywiście możesz zaryzykować i zabrać kota podczas przeprowadzki na zwykłej smyczce. Nigdy nie możemy mieć jednak pewności, że hałas lub upadek kartonu z wysokości nie przestraszy mruczka podczas przeprowadzki. Lepiej unikaj ryzyka i bezpiecznie przewoź kota do nowego domu – transporter nie jest drogi, a może uchronić mruczka przed ucieczką.

6. Pod żadnym pozorem nie przeszkadzaj kotu

Z kotem jest jak z dzieckiem… nic na siłę! Przygotowanie kota do wyjazdu jest ważne, ale nie próbuj wymuszać na nim żadnego zachowania. Możesz wyjść z kotem na zewnątrz, pomóc mu się zaaklimatyzować w nowym miejscu, ale wszystko zgodnie z potrzebami Twojego pupila. Niektóre koty nie mają żadnego problemu ze zmianą miejsca zamieszkania i robią to wręcz naturalnie… Twój pupil ma tak samo? W takim razie masz ogromne szczęście i nie musisz martwić się o to, że Twój ukochany futrzak odczuje spory stres podczas przeprowadzki.

7. Posprzątaj nowy dom

Jeśli przeprowadzasz się do nieruchomości z rynku wtórnego, która np. była zamieszkiwana przez inne koty – za wszelką cenę pozbądź się ich zapachu oraz wszelkich oznak, że w mieszkaniu lub w domu przebywały inne zwierzęta. Obce feromony mogą powodować u Twojego kota zakłopotanie i zbędny stres.

Przeprowadzka z kotem – na co trzeba uważać?

Kluczem do sprawnej przeprowadzki z kotem jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, skompletowanie kociego wyposażenia oraz przystosowanie nowej nieruchomości do przybycia pupila. Zanim zaczniesz realizować plan działania w ramach przeprowadzki. Nie zapomnij o kilku kwestiach:

  • zabierz ze sobą kuwetkę ze żwirkiem dla kota,
  • postaraj się zabrać ulubione przysmaki dla mruczka ze sobą – to dobry uspokajacz dla kota,
  • obserwuj swojego pupila, aby mieć pewność, że nie dzieje się mu nic złego.

Przeprowadzając się z kotem, musisz zadbać nie tylko o siebie, ale także futrzastego domownika. W nowym domu nie może zabraknąć rzeczy osobistych kota ze starego domu. Tylko wtedy pupil będzie czuć się bezpiecznie, a Ty łatwiej przyzwyczaisz kota do nowego domu. Uważaj na wszelkiego rodzaju sytuacje stresowe, które mogą powodować reakcje stresowe. Te są wyjątkowo niepożądane i mogą wydłużać czas aklimatyzacji w nowym miejscu zamieszkania.

Ile trwa aklimatyzacja kota w nowym domu?

Czas potrzebny do przyzwyczajenia się kota do nowego miejsca zamieszkania jest zależny od indywidualnego charakteru zwierzaka. Niektóre koty są w stanie od razu poczuć się w nowym domu, jak u siebie, a inne będą potrzebować na to nawet kilku miesięcy.

Dlaczego podczas przeprowadzki kota należy zabrać na samym końcu?

Wynika to z jednego prostego powodu. Kot zabrany na koniec wraz z jego zabawkami i innymi przedmiotami, których używa, nie odczuwa nadmiernego stresu. Wprowadzisz w ten sposób mruczka do nowej nieruchomości, bez konieczności pozostawiania go samego sobie.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone