dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Przeprowadzka z kotem do nowego domu

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zmiana miejsca zamieszkania mruczka bywa problematyczna, chociażby ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji stresowej u kota. Oczywiście nie ma jednej zasady odnośnie do tego, jak pupil przeżyje przeprowadzkę. Niektóre osobniki kompletnie nie stresują się wyjściem ze stałego domu, a wręcz przeciwnie, uwielbiają eksplorować nowe tereny. Jako opiekunowie musimy tylko zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa w dzień przeprowadzki, a wszystko powinno przebiegać bez większych problemów i stresu.

Moment przeprowadzki mruczka do nowego domu może wywoływać u niego skrajne emocje: strach, lęk, ekscytację, a nawet podniecenie. Kluczem do bezpiecznej i bezstresowej przeprowadzki kota do nowego mieszkania będzie odpowiednie przygotowanie. Nie musisz przyzwyczajać pupila do wychodzenia z domu, ale poznaj sposoby, które pomogą Ci odwrócić uwagę kota od zmieniającej się sytuacji.

Jak zacząć przeprowadzkę z kotem?

Przygotowania do przeprowadzki kota do nowego miejsca zamieszkania mogą trwać dzień, tydzień, miesiąc, a nawet dłużej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kiedy będziemy mieć 100% pewności, że kot jest w stanie poczuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu. Co więcej, już samo pakowanie rzeczy ze starego mieszkania lub domu, a także wyjście kota na zewnątrz może być mocno stresujące.

Chcesz zredukować stres u kota po przeprowadzce i przed nią? W takim razie postaraj się nawiązać jak najbliższe relacje ze swoim mruczkiem. To podstawa, aby przygotować kota do zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli zwierzak czuje się przy Tobie bezpiecznie, aklimatyzacja w nowym lokum powinna przebiegać bezproblemowo. Aby pomóc kotu podczas przewożenia w transporterze do nowego miejsca zamieszkania, warto zachować spokój i nigdy nie pakować zbyt pochopnie wszystkich rzeczy. Postaraj się rozłożyć pakowanie na kilka dni. Dzięki temu kot szybciej przyzwyczai się do nowej sytuacji i zmian, które nadchodzą w jego życiu. 

Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie chowaj w pierwszej kolejności rzeczy osobistych mruczka. Miseczki dla kota, legowiska, zabawki i drapaki powinny być ostatnim elementem przeprowadzki. Takie przedmioty najlepiej przewieźć ze starego domu wraz z mruczkiem, dzięki czemu kociaki szybciej aklimatyzują się w nowym miejscu.

Przeprowadzka z kotem – 7 praktycznych wskazówek

Zanim zaczniesz przeprowadzkę z kotem, upewnij się, że mruczek jest w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. W tym celu udaj się do kliniki weterynaryjnej, celem wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Przygotowania do przeprowadzki z kotem powinny być przede wszystkim dobrze zgrane w czasie i wykonane zgodnie z założonym harmonogramem działania. Jeśli działasz zbyt chaotycznie, Twój kot od razu to odczuje. To sprawia, że futrzak nadmiernie się stresuje i w pierwszych dniach po przeprowadzce może odczuwać ogromny stres. Głównie z tego względu tak ważnym elementem jest obecność starego legowiska dla kota, w którym pupil poczuje się bezpiecznie.

Poniżej przygotowaliśmy zbiór aż 7 wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do przeprowadzki z kotem. Skorzystaj z naszych wskazówek, a przeprowadzka z kotem będzie łatwiejsza, a mruczek szybciej poczuje się bezpiecznie w nowym domu.

1. Spróbuj oszacować, jak zmiana domu wpłynie na stan fizyczny i psychiczny kota

To podstawa, aby mieć pewność, że mruczek będzie w stanie jak najszybciej zaaklimatyzować się w nowym domu. Jeszcze przed podjęciem decyzji o zmianie miejsca zamieszkania i rozpoczęciu pakowania do kartonów, koniecznie przyjrzyj się zachowaniu swojego pupila i ustal, jaki ma charakter. W ten sposób łatwiej ocenisz czy potrzebujecie nowego drapak dla kota, aby nieco zredukować koci stres w nowej sytuacji mieszkaniowej.

W nowym domu postaraj się wydzielić jedno pomieszczenie, w którym umieścisz pupila tuż po przyjeździe do nowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu zredukujesz zbędny stres i umożliwisz mruczkowi powolną eksplorację nowej przestrzeni.

2. Zadbaj o wyposażenie nowego domu

Na pewno wiesz, że zabawki dla kota to podstawa, podobnie jak drapaki, legowiska i inne akcesoria wyposażenia domowego, które sprawią, że sierściuch w nowym domu poczuje się wyjątkowo dobrze. W trakcie przeprowadzki warto powoli przyzwyczajać dorosłego kota do nowego domu. Cały proces powinien odbywać się stopniowo, a najlepiej zacznij już na etapie pakowania rzeczy do kartonów.

Uważaj! Kartony to najukochańsze miejsca kotów do wylegiwania się. W trakcie pakowania i zamykania pudełek z ubraniami i rzeczami osobistymi zawsze upewnij się, czy nie zamknąłeś mruczka wewnątrz. Kilka minut to nie problem, ale co w sytuacji, jeśli zamkniesz kota na kilka godzin w kartonie? No właśnie…

3. Zachowaj spokój i opanowanie

Przeprowadzka bywa stresująca, podobnie jak każda zmiana otoczenia w życiu kota. Jako opiekun przede wszystkim zachowaj spokój, pierwsze kilka razy wyjdź z domu na dłużej, szczególnie jeśli Twój mruczek jest przyzwyczajony do Twojej ciągłej obecności. Po przyjeździe do nowego domu pozostawaj w zasięgu wzroku mruczka, ale nie próbuj na siłę pokazywać mu nowego terytorium. Mruczek sam pozna nowe miejsce, kiedy tylko uzna to za bezpieczne i stosowne.

Pamiętaj też, że pakowanie ubrań ze starego mieszkania powinno odbywać się równie spokojnie, jak sama przeprowadzka. Wystarczy, że podzielisz pakowanie rzeczy osobistych i wyposażenia domu na kilka dni. Wtedy bez zbędnego zamieszania zorganizujesz przeprowadzkę i razem z kotem przeniesiesz się z mieszkania do domu.

4. Zadbaj o kocią rutynę

W życiu każdego kota rutyna odgrywa kluczową rolę. Zaburzenie codziennego rytmu dnia może wywołać reakcję stresową u mruczka. Kiedy zamierzamy przeprowadzać się do nowego lokum, starajmy się robić to tak, aby nie naruszyć kociego spokoju w ciągu dnia. Najlepiej zabierz mruczka do transportera w ciągu dnia, kiedy kot po prostu śpi. Dzięki temu nie naruszysz jego rytmu dobowego i ograniczysz sytuacje stresowe.

Przed docelowym dniem przeprowadzki zadbaj też o potrzeby fizjologiczne mruczka. Upewnij się, że przed dłuższą podróżą do nowego domu kot załatwił swoje potrzeby w kuwetce i zjadł pożywny posiłek. Dzięki temu mruczek zachowa spokój i nie będzie nadmiernie pobudzony podczas przeprowadzki.

5. Zaopatrz się w wygodny transporter dla kota

To podstawa, jeśli chodzi o bezpieczną przeprowadzkę. Transporter dla kota powinien być przede wszystkim wygodny dla mruczka i komfortowy przenoszeniu dla kociarza. Oczywiście możesz zaryzykować i zabrać kota podczas przeprowadzki na zwykłej smyczce. Nigdy nie możemy mieć jednak pewności, że hałas lub upadek kartonu z wysokości nie przestraszy mruczka podczas przeprowadzki. Lepiej unikaj ryzyka i bezpiecznie przewoź kota do nowego domu – transporter nie jest drogi, a może uchronić mruczka przed ucieczką.

6. Pod żadnym pozorem nie przeszkadzaj kotu

Z kotem jest jak z dzieckiem… nic na siłę! Przygotowanie kota do wyjazdu jest ważne, ale nie próbuj wymuszać na nim żadnego zachowania. Możesz wyjść z kotem na zewnątrz, pomóc mu się zaaklimatyzować w nowym miejscu, ale wszystko zgodnie z potrzebami Twojego pupila. Niektóre koty nie mają żadnego problemu ze zmianą miejsca zamieszkania i robią to wręcz naturalnie… Twój pupil ma tak samo? W takim razie masz ogromne szczęście i nie musisz martwić się o to, że Twój ukochany futrzak odczuje spory stres podczas przeprowadzki.

7. Posprzątaj nowy dom

Jeśli przeprowadzasz się do nieruchomości z rynku wtórnego, która np. była zamieszkiwana przez inne koty – za wszelką cenę pozbądź się ich zapachu oraz wszelkich oznak, że w mieszkaniu lub w domu przebywały inne zwierzęta. Obce feromony mogą powodować u Twojego kota zakłopotanie i zbędny stres.

Przeprowadzka z kotem – na co trzeba uważać?

Kluczem do sprawnej przeprowadzki z kotem jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, skompletowanie kociego wyposażenia oraz przystosowanie nowej nieruchomości do przybycia pupila. Zanim zaczniesz realizować plan działania w ramach przeprowadzki. Nie zapomnij o kilku kwestiach:

  • zabierz ze sobą kuwetkę ze żwirkiem dla kota,
  • postaraj się zabrać ulubione przysmaki dla mruczka ze sobą – to dobry uspokajacz dla kota,
  • obserwuj swojego pupila, aby mieć pewność, że nie dzieje się mu nic złego.

Przeprowadzając się z kotem, musisz zadbać nie tylko o siebie, ale także futrzastego domownika. W nowym domu nie może zabraknąć rzeczy osobistych kota ze starego domu. Tylko wtedy pupil będzie czuć się bezpiecznie, a Ty łatwiej przyzwyczaisz kota do nowego domu. Uważaj na wszelkiego rodzaju sytuacje stresowe, które mogą powodować reakcje stresowe. Te są wyjątkowo niepożądane i mogą wydłużać czas aklimatyzacji w nowym miejscu zamieszkania.

Ile trwa aklimatyzacja kota w nowym domu?

Czas potrzebny do przyzwyczajenia się kota do nowego miejsca zamieszkania jest zależny od indywidualnego charakteru zwierzaka. Niektóre koty są w stanie od razu poczuć się w nowym domu, jak u siebie, a inne będą potrzebować na to nawet kilku miesięcy.

Dlaczego podczas przeprowadzki kota należy zabrać na samym końcu?

Wynika to z jednego prostego powodu. Kot zabrany na koniec wraz z jego zabawkami i innymi przedmiotami, których używa, nie odczuwa nadmiernego stresu. Wprowadzisz w ten sposób mruczka do nowej nieruchomości, bez konieczności pozostawiania go samego sobie.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Dlaczego koty lubią pudełka z kartonu?

Wszyscy kociarze i kociary wiedzą, jak niesamowita więź tworzy się pomiędzy kotem a kartonami. Choć to dość dziwne zjawisko, większość domowych kotów wręcz kocha wylegiwanie się, gryzienie oraz zabawę w kartonach – szczególnie tych, które wcale nie są przyniesione z myślą o naszych pupilach. Skąd zatem przeświadczenie, że koty domowe uwielbiają kartonowe pudełka? Wzięło się […]

Czytaj artykuł
Odchudzanie kota – zróbmy to mądrze!

Otyłość to częsty problem u kotów domowych. Powinniśmy zawsze na bieżąco sprawdzać stan zdrowia swoich pupili. Oczywiście chodzi tu nie tylko o cykliczne badania krwi, które mogą wykazać, np. rozwijającą się chorobę typową dla danej rasy. Poprzez cykliczne badania można też szybko wykryć przyczyny otyłości u kotów, która jest groźna, jeśli zbyt wysoka waga ciała […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone