Pierwsza pomoc u kota
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Pierwsza pomoc u kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Czynności resuscytacyjne i pierwsza pomoc dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Lekarze weterynarii zachęcają do tego, aby właściciele czworonogich przyjaciół poszerzali swoją wiedzę i umiejętności tak, aby w awaryjnej sytuacji pomóc swojemu mruczkowi szybciej powrócić do zdrowia. W tym artykule przedstawimy kilka istotnych informacji na temat pierwszej pomocy u kota oraz metod jej przeprowadzania.

W razie zatrucia, złamania lub innego urazu, niezbędny jest jak najszybszy kontakt z weterynarzem. Niestety to nie zawsze takie proste, szczególnie w środku nocy. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy swojemu kotu, aby ten mógł zostać bezpiecznie przetransportowany do lecznicy.

Apteczka pierwszej pomocy dla kota – co powinna zawierać?

Prawidłowo skompletowany zestaw pierwszej pomocy dla kota to podstawa, aby móc chronić swojego mruczka przed negatywnymi skutkami wystąpienia nieprzewidzianych wydarzeń oraz urazów. Dla prawdziwych kociarzy przygotowanie kociej apteczki nie powinno stanowić żadnego problemu. Niemniej jednak chcemy pomóc naszym kocim przyjaciołom i z tego względu podpowiadamy, jakie akcesoria warto umieścić w aptece dla Twojego kota.

  1. Numery telefonów do sprawdzonych lekarzy weterynarii. Nawet jeśli u kota konieczna jest resuscytacja, zawsze trzeba bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem, chociażby w celu uzyskania dodatkowych instrukcji na temat przeprowadzenia pierwszej pomocy u mruczka.
  2. Przyrządy do sprawdzania parametrów życiowych zwierzaka: termometr, testy na odwodnienie, przyrządy do pomiaru pulsu i tętna, podręczna waga, akcesoria do sprawdzania świadomości i sposobu reagowania.
  3. Kaganiec lub pasek materiałowy – może okazać się niezbędny do zabezpieczenia pyszczka mruczka, szczególnie jeśli ten odczuwa wyjątkowo dotkliwy ból.
  4. Podstawowe materiały opatrunkowe: gazy jałowe, bandaże elastyczne i zwykłe, plastry na rany, folia bąbelkowa do unieruchomienia kończyn.
  5. Nożyczki z zaokrąglonymi końcami i wąska pęseta.
  6. Koc ratunkowy – jest przydatny, szczególnie jeśli kocurek jest wyziębiony lub przegrzany.
  7. Roztwór antyseptyczny – przyda się do oczyszczania ran.
  8. Bawełniane waciki i czyste szmatki.
  9. Wazelina.
  10. Taśma.
  11. Rękawiczki lateksowe.

To podstawowa lista produktów, które powinny znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy dla kota. Jeśli nie będziesz mieć pod ręką niezbędnych produktów, może okazać się, że zwykłe zadławienie, ciało obce lub przyśpieszony oddech będą stanowić śmiertelne zagrożenie dla Twojego czworonogiego przyjaciela.

Świadomość, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc u kota to nie wszystko. Bardzo ważny jest dostęp do dobrze wyposażonej apteczki, co naprawdę może uratować kotu życie w awaryjnej sytuacji.

Pierwsza pomoc u kota – kiedy może być potrzebna?

Jest naprawdę wiele sytuacji, w których udzielenie pierwszej pomocy kotu może być niezbędne i uratuje mu życie. Oczywiście niektóre zabiegi można wykonać tylko w gabinecie weterynaryjnym. Niemniej jednak każdy kociarz powinien wiedzieć, jak wykonać pierwszą pomoc w awaryjnej sytuacji. O jakich sytuacjach mowa? Poniżej przedstawiamy kilka możliwych scenariuszy:

  • złamania w wyniku niefortunnego upadku z wysokości,
  • zatrucie pokarmowe,
  • zakrztuszenie lub ciało obce w drogach oddechowych,
  • utrata przytomności,
  • objawy odwodnienia.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy u kota może przydać się w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W przypadku mruczków wychodzących samopas na zewnątrz urazy, wypadki i zatrucia są na porządku dziennym. Takich sytuacji można jednak uniknąć – przecież wystarczy osiatkować balkon lub taras, aby mruczek miał swój azyl i nie narażał się na niebezpieczeństwa czyhające na zewnątrz.

A może chcesz dać swojemu kotu coś, co zainteresuje go na długie godziny i będzie stanowić bezpieczną formę aktywności? W naszym sklepie internetowym znajdziesz wysokiej jakości zabawki dla kotów, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednemu mruczkowi.

Jak bezpiecznie przeprowadzić pierwszą pomoc?

Pierwsza i najważniejsza zasada pierwszej pomocy u kota to zapewnienie mruczkowi bezpieczeństwa. Zanim rozpoczniesz proces resuscytacji lub weryfikację parametrów życiowych futrzaka, koniecznie zabezpiecz okolicę. W przeciwnym razie możesz wyrządzić swojemu czworonogiemu przyjacielowi więcej krzywdy niż pożytku.

Udzielenie pierwszej pomocy ma na celu utrzymanie parametrów życiowych kota na optymalnym poziomie aż do czasu przyjazdu lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności usuń czynniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia dla zwierzaka. Jeśli mruczek jest ranny, spróbuj go zabezpieczyć, aby nie nie pogorszył swojego stanu. W sytuacji, kiedy pupil ma problemy z oddychaniem, konieczna będzie resuscytacja kota i stała kontrola jego stanu.

Pamiętaj o dwóch zasadach bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy futrzakom:

  1. Upewnij się, że otoczenie kota jest bezpieczne.
  2. Od razu zadzwoń do weterynarza i poproś o wskazówki lub szybki przyjazd na miejsce.

ABCD pierwszej pomocy u kota

Aby skutecznie udzielić kotu pierwszej pomocy w razie trudności z oddychaniem lub ciała obcego w oku i kończynach, warto wykorzystać zasady kociego ABCD. Nawet jeśli mruczek wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, możesz pomóc mu przetrwać czas aż do przyjazdu weterynarza. Wykorzystaj w tym celu cztery zasady pierwszej pomocy.

  1. Airways – ocena drożności dróg oddechowych. To podstawa przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań mających na celu udzielenie pierwszej pomocy swojemu pupilowi. Kiedy zwierzak jest nieświadomy – otwórz mu pyszczek, poszukaj ciała obcego i upewnij się, że mruczek może swobodnie oddychać.
  2. Breathing – kolejna czynność to weryfikacja, czy pupil może oddychać. Jeśli ma z tym problemy, warto udzielić pomocy i zastosować resuscytację oddechową. Aby ułatwić sobie weryfikację oddechu, możesz wykorzystać lusterko lub ekran telefonu i przyłożyć je do pyszczka. Kiedy zaparuje – kot oddycha poprawnie.
  3. Circulation – sprawdzenie tętna kota jest możliwe poprzez przyłożenie dłoni do klatki piersiowej kota. Zrób to na wewnętrznej części uda, aby łatwiej ocenić poprawność krążenia. 
  4. Disability – ostatni czynnik to weryfikacja stanu neurologicznego oraz fizycznego kota. Musisz sprawdzić sposób reagowania na bodźce zewnętrzne, dźwięki oraz dotyk w okolicach grzbietu. Jeśli udzielasz pierwszej pomocy nieznajomemu kotu, unikaj okolic pyszczka – to zawsze generuje ryzyko ugryzienia.

Jeśli kot ma jakiekolwiek problemy z oddychaniem, przełykaniem lub jego parametry życiowe nie są takie, jak powinny – koniecznie zdecyduj się na udzielenie pierwszej pomocy z zastosowaniem powyższych zasad. To gwarancja, że mruczek otrzyma kompleksową pomoc aż do czasu jego przekazania w ręce weterynarza.

Kiedy udzielić kotu pierwszej pomocy? Poradnik dla kociarzy

Sztuczne oddychanie, masaż serca oraz weryfikacja drożności dróg oddechowych – tak wygląda pierwsza pomoc dla kota, który ma problemy z parametrami życiowymi. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których warto sprawdzić akcję serca i oddech, a także zastosować się do metod pierwszej pomocy u futrzastych przyjaciół.

Złamania kończyn

Każdy kociarz wie, że mruczki uwielbiają szaleństwa i adrenalinę. Choć żyjemy w przekonaniu, że kotki spadają na cztery łapy, to jednak nie zawsze dzieje się tak w praktyce. Ciało kota jest zbudowane z ponad 200 kości, a więc o złamania lub drobne urazy naprawdę nie jest zbyt trudno.

Co zrobić w sytuacji, kiedy futrzak złamie łapkę? Na początek trzeba ocenić skalę uszkodzenia struktury kości, a także unieruchomić uszkodzoną kończynę. W przypadku kotów unieruchomienie bywa problematyczne, ale jest podstawą, aby nasz przyjaciel nie zrobił sobie większej krzywdy. Złamana kość może powodować ogromny ból u kota, a pierwsze objawy to:

  • przyśpieszony oddech,
  • widoczne odciążanie uszkodzonej części ciała,
  • lizanie obolałego miejsca,
  • brak chęci do wstawania z miejsca,
  • niechęć do jedzenia.

Kociarze, pamiętajmy – podstawą w przypadku złamania kończyny u kota jest unieruchomienie i szybka wizyta w gabinecie weterynarii. Ważne jest sprawdzenie, czy pęknięta kość nie uszkodziła narządów wewnętrznych mruczka, a to realne zagrożenie dla jego życia.

Zatrucie pokarmowe

Jeśli kocurek zje coś, co jest dla niego toksyczne – musisz działać naprawdę szybko. Niektóre produkty żywnościowe stanowią realne zagrożenie dla naszych futrzastych przyjaciół, np.  cytryna, czekolada, cebula, czosnek, szczypiorek i winogrona. Choć koty raczej niechętnie jedzą coś innego od mięsa, to jednak może się zdarzyć, że w wyniku kociej ciekawości zatrują się takimi produktami.

Smakowitym kąskiem dla domowych kotów są rośliny – szczególnie te, które są dla nich trujące. Na naszym blogu znajdziesz też poradnik, jakie rośliny są niebezpieczne dla kota i dlaczego należy ich unikać w domowej przestrzeni. Lista wyjątkowo toksycznych substancji dla kotów jest długa, a ich zjedzenie może dawać różne objawy, np. ospałość, wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Utrata przytomności u kota

Przyczyną nieprzytomnego kota mogą być różne problemy, np. kardiologiczne lub neurologiczne. Niekiedy zdarza się, że utrata przytomności jest następstwem niskiego poziomu cukru we krwi. Wtedy trzeba szybko sprawdzać czynności życiowe mruczka: oddech i tętno. Jeśli zwierzę się nie rusza, warto zawsze sprawdzić poziom glukozy we krwi – o ile mamy pod ręką odpowiedni sprzęt.

Brak glukometru pod ręką nie stanowi problemu. Możesz podać kotu nieco słodkiego miodu do pyszczka, co podniesie poziom cukru we krwi. W przypadku omdlenia raczej nie polewaj całego zwierzęcia zimną wodą i lepiej przetransportuj kota bezpośrednio do gabinetu weterynarza, gdzie otrzyma profesjonalną pomoc medyczną.

Jak zmierzyć temperaturę u kota?

Chcesz zmierzyć kotu temperaturę, ale nie wiesz, jak to zrobić? To nie takie trudne. Wystarczy, że masz pod ręką odpowiedni termometr i wykonasz kilka kroków:

  1. Po przygotowaniu czystego termometru (najlepiej elektronicznego) posmaruj jego końcówkę wazeliną lub innym środkiem natłuszczającym.
  2. Umieść końcówkę termometru w odbycie pupila, unosząc jednocześnie ogon ku górze. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, by kot nie odczuwał nadmiernego dyskomfortu.
  3. Poczekaj kilka chwil, aż termometr dokona pomiaru temperatury.
  4. Po wykonaniu pomiaru przetrzyj urządzenie środkiem do dezynfekcji i odczytaj wyniki.

Prawidłowa temperatura u kota powinna mieścić się w przedziale od 38 do 39 stopni Celsjusza. Spadek wartości temperatury poniżej 37 stopni Celsjusza może wskazywać na hipotermię, a to wymaga interwencji lekarza weterynarii. Jeśli kot ma więcej niż 40 stopni gorączki – musisz czym prędzej udać się z nim do specjalisty!

Warto jednak mieć na uwadze, że temperatura u kotów może zmieniać się z godziny na godzinę. Czynniki, które wpływają na odczyt wartości temperaturowych to: pora dnia, cykl odżywiania, aktywność fizyczna mruczka, temperatura otoczenia, wiek i rasa kota.

Reanimacja kota w praktyce – jak zrobić to dobrze?

Wykonanie prawidłowej reanimacji kota może okazać się dla mruczka szansą na dalsze życie. Masaż serca połączony z resuscytacją to działania, które mają na celu przywrócenie krążenia, oddechu oraz świadomości naszemu mruczkowi. Należy ją wykonać bezzwłocznie po stwierdzeniu zaniku akcji serca i funkcji życiowych.

Prawidłową pracę serca kota można ocenić, przykładając ucho bezpośrednio do klatki piersiowej zwierzęcia, nieco po lewej stronie. Warto też sprawdzić tętno kociaka na tętnicy udowej, a także ruchy klatki piersiowej, które wskazują na poprawny proces oddychania. Zanim podejmiesz się działań resuscytacyjnych, upewnij się, że kot nie ma żadnych ciał obcych w pyszczku. 

Rozpoczęcie resuscytacji u kota jest możliwe po ułożeniu go w bezpiecznej pozycji na prawym boku ze zgiętymi kończynami w stawie łokciowym oraz otwartym pyszczkiem. Pierwszej pomocy można też udzielić w innych pozycjach, aczkolwiek przenoszenie kota bez wyraźnej potrzeby jest w wielu przypadkach nieodpowiednie.

Pierwsza pomoc dla kota a profilaktyka

Działania profilaktyczne są niezbędne, aby uchronić mruczka przed problemami zdrowotnymi, w których pierwsza pomoc może okazać się niezbędna. Zbilansowana dieta, np. barf dla kota lub suplementacja przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia pupila, a to zawsze mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń.

Do działań profilaktycznych zaliczamy także regularne wizyty u lekarza weterynarii. Warto co najmniej raz do roku wykonać USG serca mruczka, a także zrobić podstawowe badania krwi. Dzięki temu mamy pewność, że nasi koci przyjaciele nie mają ukrytych problemów ze zdrowiem.

Kiedy można zaobserwować przyśpieszony oddech u kota?

Przyśpieszony oddech u kota może być skutkiem: wysokiej gorączki, bólu kończyn, obecności ciał obcych w drogach oddechowych, wodobrzusza, rozprzestrzeniających się chorób mózgu.

Jak mogę udzielić pierwszej pomocy kotu, jeśli ma atak epileptyczny?

Podczas ataku epileptycznego ważne jest, zachowaj spokój i zadbaj o to, aby zabrać wszystkie ostre i niebezpieczne przedmioty z otoczenia pupila. Musisz spokojnie poczekać i obserwować aż atak sam przeminie.

Czy do udzielenia pierwszej pomocy kotu potrzebne są kursy i szkolenia?

Pierwszej pomocy mruczkowi może udzielić każdy, kto ma podstawową wiedzę z tego zakresu. Kursy i szkolenia nie są konieczne, aczkolwiek jak najbardziej wskazane. Jako prawdziwi kociarze powinniśmy dbać o edukację zdrowotną związaną z kotami i zapisywać się na szkolenia, np. z zakresu resuscytacji oddechowej.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Produkty powiązane z artykułem: Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu […]

Czytaj artykuł
Jakich dźwięków nie lubią koty?

Głośne dźwięki lub takie o wysokiej częstotliwości mogą powodować u naszych domowych przyjaciół mocny dyskomfort. Kiedy opiekujemy się czworonogim pupilem, powinniśmy wiedzieć, jakich dźwięków nie lubią koty. To przydatna wiedza, która pomoże nam uchronić mruczka przed nadmiernym stresem i mocną dezorientacją wynikającą z oddziaływania hałasu na zwierzaka. A zatem jakie odgłosy mogą działać na naszego […]

Czytaj artykuł
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

W praktyce koci nos nie powinien być ani suchy, ani nadmiernie mokry. Początkujący kociarze nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, a wśród kocich opiekunów często pojawiają się głosy, że zdrowy nosek u mruczka to taki, który jest zawsze wilgotny! Niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą. Nos zdrowego kota powinien być delikatnie chłodny […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kamykowa 50
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram