Pierwsza noc kota w domu - jak to zaplanować? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota.

Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze jest stresujące. Nie powinniśmy zatem za wszelką cenę próbować interakcji. Małe kocię prawdopodobnie zaaklimatyzuje się najszybciej wtedy, kiedy na pierwsze dni kota w domu lekko odpuścimy i pozwolimy mu chodzić swoimi ścieżkami.

Czy wiecie, że nie tylko pierwsze dni są ważne? W kwestii oswajania i socjalizacji mruczka istotna jest też pierwsza noc kota w domu. To czas, kiedy zwierzak może swobodnie eksplorować nową okolicę. Kociarze śpią, wszyscy śpią… dla kota to idealny czas, aby nieco pobaraszkować po nowym terenie!

Od czego zacząć przygotowania na pierwsze dni i noce kota w naszym domu?

Na początek, aby szybciej przyzwyczaić kota do nowego miejsca, musimy zainwestować w miseczkę dla kota, a także liczne akcesoria. Nie zrażajmy się na początek – mruczek prawdopodobnie nawet nie zwróci uwagi na swoje legowisko, a jedynym punktem jego pierwszych zainteresowań będzie kuweta. 

Niemniej jednak podstawowe wyposażenie domu kociarzy, którego nie może zabraknąć po przybyciu nowego mruczka na miejsce to:

 • miseczka dopasowana do potrzeb mruczka,
 • wygodna kuweta znajdująca się w spokojnym i osłoniętym miejscu,
 • legowiska w różnych opcjach,
 • drapak – nalepiej jak najwyższy dostępny w naszej ofercie drapaków dla kotów.

Poza podstawowym wyposażeniem domu zadbajmy też o zabezpieczenie terenu na zewnątrz np. osiatkujmy balkon lub taras, a także usuńmy z mieszkania wszystkie rośliny, które mogą być trujące dla kotów.

W innym wpisie blogowym poruszyliśmy też kwestię tego, jakie są bezpieczne rośliny dla kotów. To przydatna wiedza, szczególnie dla początkujących Kociar i Kociarzy.

Kiedy spodziewamy się kota w nowym domu, musimy też przygotować znacznie więcej niż tylko podstawowe akcesoria i wyposażenie nieruchomości. Niezbędna jest także wysokiej jakości mokra karma dla kota. To podstawa dla zdrowej i zbilansowanej diety mruczka.

Nie zapomnijmy też o tym, że kot potrzebuje wygodnego legowiska. Oczywiście nie łudźmy się, bo prawdopodobnie przez pierwsze dni kociak będzie spał np. pod łóżkiem, pod kanapą albo wciśnięty gdzieś w kąt, z którego nie powinniśmy próbować go wyciągać za wszelką cenę.

Jakie są najpopularniejsze trudności z nowym kotem w domu?

Cóż… dla niewprawionych kociarzy pierwsze dni kota w nowym domu mogą być nieco stresujące i niezrozumiałe. Wszyscy chcielibyśmy spędzać jak najwięcej czasu z mruczkiem, głaskać go i trzymać na kolanach. Oczywiście zdarza się, że kto adaptuje się naprawdę szybko i tworzy więź z człowiekiem jeszcze tego samego dnia.

Problem pojawia się wtedy, kiedy przywieziemy kota do nowego domu, spędzimy z nim pierwszą noc a mruczek… dalej jest nieco zagubiony i zestresowany. Mimo najśmielszych chęci czasem nie będziemy w stanie przyśpieszyć procesu adaptacji.

A zatem podstawowe trudności, z jakimi spotkamy się zarówno podczas pierwszej nocy kota w domu, jak i kilku pierwszych dni to:

 • nocne “buszowanie” po całym domu – kiedy inni śpią, kot może swobodnie eksplorować nowy teren,
 • brak apetytu – 2-3 dni to żaden powód do obaw, ale jeśli apetyt nie wraca po kilku dniach, wtedy zareagujmy i zabierzmy mruczka do weterynarza,
 • donośne miauczenie nocą – to problem, który dotyczy zarówno małych, jak i dużych kotów,
 • chowanie się po kątach – kot w nowym miejscu poczuje się bezpieczniej tam, gdzie będzie ciasno i w miarę cicho.

Pamiętajmy, że mruczek po prostu musi przyzwyczaić się do nowego miejsca. Ten proces przebiega znacznie szybciej w przypadku kociąt. Dorosły kot potrzebuje nawet do kilku tygodni na pełną adaptację i zbudowanie zaufania do człowieka.

Czego potrzebujemy na pierwszą noc z małym kotem w domu?

Jeśli chcemy pomóc kotu w aklimatyzacji, powinniśmy przez pierwsze kilka dni i nocy pozostać z nim w domu. Traktujmy kota jako nowego członka rodziny. W ten sposób ułatwimy mu pierwsze dni i co najważniejsze – noc w nowym miejscu zamieszkania.

Na pierwszą noc kociaka w domu przygotujmy:

 • ręcznik – na wypadek, gdyby w wyniku stresu kociak załatwił swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetką,
 • transporter – jest przydatny nie tylko do przewiezienia mruczka do domu, ale także przez noc i kilka pierwszych dni będzie azylem dla kota w stresujących sytuacjach,
 • legowisko – przyda się dla nowego lokatora na pewno wtedy, kiedy kociak oswoi się z nowym miejscem.

Jeśli zabieramy mruczka ze schroniska, nie zabraniajmy wchodzić kotu do łóżka (choć nie znamy osoby, która nie chciałaby poczuć cieplutkie futerko o poranku). Mruczek w ten sposób tworzy z nami więź. Pierwsze chwile w nowym domu spędzone blisko człowieka mogą ułatwić proces adaptacji – ale nie za wszelką cenę.

Obserwujmy mruczka, analizujmy jego potrzeby i dbajmy o komfort. Dzięki temu cały proces oswajania przebieganie szybciej, a pierwsza noc kota w domu przebiegnie bezstresowo dla wszystkich domowników.

Jak zapewnić kotu bezpieczeństwo podczas pierwszej nocy w nowym domu?

Wbrew pozorom to nie takie trudne. Oczywiście nie musimy zamykać kota np. z nami w sypialni. Prawdopodobnie wtedy narazimy się wręcz na frustrację zwierzaka, który miałby ochotę eksplorować cały dom, a nie siedzieć zamknięty z prawie obcym człowiekiem.

Aby zapewnić kotu bezpieczeństwo podczas pierwszej nocy, wykorzystajmy kilka wskazówek:

 1. Usuń z mieszkania wszystkie rośliny, które są potencjalnym zagrożeniem dla kota.
 2. Wynieśmy z domu przedmioty i wyposażenie, które mogłoby spaść i zrobić mruczkowi krzywdę.
 3. Zamknijmy wszystkie okna i drzwi na noc. Tutaj uwaga… nawet delikatnie uchylone okno może być realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia kota.
 4. Jeśli w domu są dzieci, uczulmy je, że pierwszej nocy kot może chodzić dosłownie wszędzie… nawet po innych domownikach.

Pamiętajmy też o tym, aby umożliwić kotu swobodne korzystanie z kuwety przez całą noc. Przyjmując kota pod swój dach, stajemy się za niego odpowiedzialni. Wtedy przystosowanie domu do potrzeb mruczka jest niezbędne. W ten sposób możemy pomóc mu w aklimatyzacji, a także sprawimy, że futrzak będzie w 100% bezpieczny, kiedy my smacznie śpimy.

Dlaczego pierwsza noc po przyprowadzeniu kota do domu jest ważna?

Kiedy wiemy, jak przygotować się na przybycie kota i zadbać o bezpieczeństwo podczas pierwszej nocy mruczka w naszym otoczeniu, prawdopodobnie ułatwimy mu aklimatyzację i szybciej zdobędziemy jego zaufanie.

Twój kot poczuje się bezpiecznie dopiero wtedy, kiedy dokładnie pozna wszystkie zakamarki domu. Aby nieco zachęcić mruczka do aktywności w dzień, a nie tylko w nocy, możemy użyć sztuczne kocie feromony.

Niemniej jednak to pierwsza noc po przybyciu mruczka do nowego domu jest kluczowa. Przygotujmy miseczkę z jedzeniem i wodą w łatwodostępnym miejscu, umieśćmy kuwetę w spokojnym pomieszczeniu, a także zostawmy drzwi otwarte na całą noc.

Dzięki temu kociak przyzwyczai się szybciej do nowego mieszkania. Ważny jest też spokój w domu. Przez pierwszą noc unikajmy głośnej muzyki lub telewizji, która mogłaby stresować nowego domownika. 

Co zrobić, kiedy kot nas budzi podczas pierwszej nocy?

Niestety, ale nie zrobimy praktycznie nic. Nie powinniśmy brać kota na siłę do siebie do łóżka ani reagować krzykiem. Jeśli słyszymy donośne miauczenie w ciągu pierwszego tygodnia, szczególnie nocami, powinniśmy przyzwyczaić kocię do tego, że w takich sytuacjach może szukać naszej bliskości. Pod żadnym pozorem nie reagujmy agresywnie. Aby uciszyć mruczka, możemy wykorzystać smaczki dla kota lub spróbować krótkiej zabawy, aby zwierzak poczuł, że nie jest sam.

Jak szybko pupil zaaklimatyzuje się w nowym domu?

Na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Jeden kot zaaklimatyzuje się nawet w kilka godzin w nowym domu, natomiast inny potrzebuje kilku miesięcy do przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Każdy mruczek jest inny, podobnie jak My, Kociarze i Kociary!

Jak długo może zostać młody kot sam w domu?

Odradzamy raczej zostawianie małego kota samego nawet na kilka godzin w nowym domu. Przez pierwszy tydzień lub dwa starajmy się spędzać z mruczkiem jak najwięcej czasu. Dopiero po pełnej aklimatyzacji możemy próbować zostawiać kota na godzinę, dwie, a dopiero później na dłużej. Jeśli zaczniemy wychodzić naprawdę często do pracy na cały dzień, powinniśmy też pomyśleć o zakupie suchej karmy dla kota, ale… PAMIĘTAJMY, ŻE PODSTAWĄ ZDROWEGO ŻYWIENIA KOTÓW JEST MIĘSKO, CZYLI MOKRA KARMA BEZZBOŻOWA.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w […]

Czytaj artykuł
Dobra sucha karma dla kota – dlaczego jakość ma znaczenie?

Wszyscy doskonale wiemy, że podstawą żywienia naszych mruczków jest mięsko, czyli po prostu mokra karma w saszetkach. Alternatywnie możemy też zdecydować się na wprowadzenie diety BARF. To jednak wymaga od nas poświęcenia sporo czasu i pełnego zaangażowania w żywienie mruczka. Zacznijmy jednak od początku… co możemy zrobić, jeśli kot nie zawsze chce zjeść mokrą karmę? […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram