W dzisiejszych czasach coraz szersze grono kocich opiekunów jest świadomych tego, jak ważna jest codzienna toaleta i pielęgnacja skóry, oczu, a także uzębienia u naszych futrzastych czworonogów. Wbrew pozorom problemy z uzębieniem dotyczą nie tylko ludzi, ale także… kotów! Kłopoty z osadzającym się kamieniem nazębnym dotykają nie tylko starszych osobników, ale także młode kociaki, które m.in. spożywają nieodpowiedni pokarm.
Czy w takim razie pasta do zębów dla kota będzie niezbędnikiem codziennej toalety naszych mruczków? W wielu przypadkach tak! Jeśli kot ma problem z kamieniem nazębnym, innymi osadami lub przebarwieniami – warto zainwestować w polecaną pastę do zębów dla kota i pomóc mruczkowi zadbać o swoje uzębienie.
Najlepsza pasta do zębów dla kota – czyli jaka?
Idealnym produktem dla kotów i kotek jest enzymatyczna pasta do zębów, dzięki której można pozbyć się niemalże do 100% zanieczyszczeń z powierzchni zębów zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że dobrze skompletowany zestaw do pielęgnacji zębów i dziąseł dla kotów to gwarancja perfekcyjnie czystych zębów i świeżego oddechu kociaka.
Profesjonalna pasta do czyszczenia zębów powinna być smaczna, aby mruczek nie miał problemów z jej stosowaniem. Warto też wyróżnić kilka skutecznych składników dobrej pasty do higieny zębów i jamy ustnej kota. To głównie enzymy:
- proteazy, które niszczą strukturę nalotów nazębnych,
- amyloglukozydazy, czyli substancji, która zamienia skrobię w glukozę,
- oksydazy glukozowej – odpowiadającej za zabijanie bakterii, które odpowiadają za tworzenie się nalotu na zębach kota.
Kluczowym składnikiem pasty do zębów dla kota jest także polifosforan sodu, który skutecznie zapobiega powstawaniu nalotu na zębach.
Pielęgnacja jamy ustnej kota – kiedy to niezbędne?
Kamień nazębny to jeden z najbardziej problematycznych czynników, który może rzutować na ogólny stan zdrowia kota. Bakterie ukryte w takim nalocie mogą być wyjątkowo toksyczne dla organizmu kota. Głównie z tego względu warto zastosować pasty i przeciwdziałać powstawaniu płytki z nalotem kamienia. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować bolesnym zapaleniem dziąseł, co uniemożliwi kotu komfortowe jedzenie.
W skrajnych przypadkach może nawet dość do zaniku dziąseł lub wypadania zębów. Wszelkie bakterie znajdujące się w jamie ustnej kota mogą wędrować to kolejnych części jego organizmu i atakować narządy wewnętrzne: nerki, wątrobę czy nawet serce naszego kociego przyjaciela.
Podstawą higieny jamy ustnej u kotów są działania profilaktyczne. Jeśli tylko zaobserwujemy niepokojący nalot na zębach zwierzęcia połączony z nieprzyjemnym zapachem – czym prędzej trzeba udać się do specjalisty. Takich sytuacji można uniknąć tylko poprzez regularne mycie zębów profesjonalną pastą weterynaryjną.
Jak szczotkować zęby i jamę ustną kota? Krótki poradnik
Jeśli uzębienie Twojego kota wymaga szczotkowania, koniecznie przygotuj polecany preparat na problemy z zębami oraz zaopatrz się w kocie szczoteczki. Czynności pielęgnacyjne w przypadku uzębienia kotów są dość proste.
- Przytrzymaj pyszczek kota w otwartej pozycji lub odchyl nieco skórę pyszczka, aby odsłonić zęby.
- Delikatnie pocieraj płytkę zębów szczoteczką z przygotowaną pastą.
- Po zakończonym myciu pozwól kotu samodzielnie dokończyć higienę jamy ustnej.
Warto dodać, że tylko najlepsza pasta dla kota będzie w stanie zadbać o prawidłową higienę zębów i dziąseł zwierzęcia. Jeśli kot jest problematyczny i nie dasz rady umyć mu zębów w tradycyjny sposób, możesz wykorzystać w tym celu: żele myjące, nakładki na palec do pielęgnacji jamy ustnej, a także przysmaki dentystyczne, które są często uwielbiane przez koty.
Co zrobić, kiedy kot jest wyjątkowo niegrzeczny w trakcie szczotkowania? Zainwestuj w sprawdzone gadżety dla kociarzy, jak np. masażer. Dzięki temu zrelaksujesz siebie i futrzastego przyjaciela tuż przed myciem zębów i dziąseł. Krótki masaż spowoduje, że kot pozostanie odprężony na nieco dłużej, a Ty sprawnie wykonasz pielęgnację jamy ustnej.
Usuwanie kamienia nazębnego u kotów – domowe sposoby dla kociarzy
Aby pomóc kotu w usuwaniu kamienia oraz zanieczyszczeń z powierzchni zębów i dziąseł, wystarczy, że wprowadzisz odpowiednią dietę. Oprócz mokrej karmy, która niestety wspomaga odkładanie się kamienia nazębnego, włącz do codziennego żywienia surowe mięso. Jego większe kawałki będą ścierać kamień z kocich zębów. Możesz też kupić specjalne przysmaki dentystyczne i gryzaki, które umożliwiają zwierzęciu oczyszczanie jamy ustnej i zębów w dość naturalny sposób.
Jak często myć zęby u kota? Zaleca się codzienne czyszczenie zębów u kotów, ale tylko wtedy, kiedy zwierzak nie radzi sobie samodzielnie ze ścieraniem kamienia nazębnego. W praktyce wystarczy powtarzać taki zabieg pielęgnacyjny 2-3 razy w tygodniu oraz stosować sprawdzone domowe sposoby na higienę jamy ustnej u kota.
Czy ludzka pasta do zębów nadaje się dla kota? Oczywiście, że nie i każdy koci opiekun powinien mieć tego świadomość. Ludzkie produkty kosmetyczne zawierają składniki, które dla zwierząt mogą być wyjątkowo toksyczne. Jeśli już musisz wyczyścić kotu zęby, używaj tylko najlepszych past do zębów dla kotów.