Nawadnianie kota - dlaczego jest ważne?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Nawadnianie kota – dlaczego jest ważne?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Dla naszych futrzastych przyjaciół odpowiedni poziom nawodnienia jest kluczowym elementem, który wpływa bezpośrednio na stan zdrowia kociaków. Dlaczego? Otóż niedobory wody w organizmie mogą prowadzić do odwodnienia kota, a nawet do poważniejszych schorzeń, np. uszkodzenia niektórych narządów wewnętrznych. To jednak skrajne sytuacje, które występują bardzo rzadko.

Wystarczy, że każdy z kociarzy wie, jak prawidłowo nawodnić kota i pomóc mu uzupełniać niedobory wodne. To czasem trudne zadanie, szczególnie jeśli trafi się nam uparty egzemplarz, który za nic w świecie nie chce pić czystej wody. W tym poradniku znajdziesz kilka informacji, jak nawodnić swojego kota i pomóc mu nie tylko w trakcie upałów. Poznasz też objawy, które najczęściej wskazują na to, że kot może być odwodniony.

Odwodnienie u kota – czy jest groźne?

Koty z natury raczej nie piją czystej wody, choć zdarzają się przypadku, że mruczki wyjątkowo chętnie sięgają po miseczkę z wodą lub fontannę. Twój koci przyjaciel może być narażony na odwodnienie, szczególnie wtedy, kiedy ma utrudniony dostęp do wody. Czasem podawanie większych ilości wody w miskach nie ma żadnego sensu, gdyż kot nawet na chwilę nie zamoczy w niej pyszczka.

To spory problem, który może powodować, że zaobserwujesz u swojego kocurka lub kotki pierwsze objawy odwodnienia. Taki stan jest naprawdę poważny i może prowadzić nawet do uszkodzenia nerek i śmierci.

Przyczyn odwodnienia u kotów może być naprawdę mnóstwo. Najczęściej są to utrzymujące się upały latem, infekcje, alergie, a nawet problem z drożnością jelit. Jeśli mruczek cierpi dodatkowo na wymioty i biegunkę – ryzyko odwodnienia wzrasta nawet kilkukrotnie. Osłabione kocie organizmy niechętnie jedzą i piją wodę, a to prowadzi do jeszcze niebezpieczniejszych sytuacji. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii, który oceni stan mruczka i w razie potrzeby poda kroplówkę nawadniającą.

Objawy odwodnienia – jak rozpoznać niedobory wody w organizmie kota?

Żaden kot nie odczuwa pragnienia, dopóki jego organizm nie stanie się silnie odwodniony. Jako opiekunowie kotów jesteśmy zobowiązani do tego, aby dbać o odpowiedni poziom nawodnienia mruczka – tak, dotyczy to także Twojego kota! Jeśli zauważysz kilka z poniższych objawów odwodnienia, nie czekaj i czym prędzej udaj się do gabinetu weterynaryjnego:

 • suchość w jamie ustnej,
 • lepka ślina,
 • mniejsza elastyczność skóry,
 • zapadnięte powieki,
 • brak efektu powracania fałdu skórnego na grzbiecie kota po jego chwyceniu,
 • złe samopoczucie i apatia,
 • kiepski stan sierści.

To objawy, których pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. W przeciwnym razie prowadzi to do poważnych konsekwencji zdrowotnych.  Niewystarczające nawodnienie organizmu przez mruczka może wymagać skonsultowania się z weterynarzem, celem opracowania dalszych metod przeciwdziałania odwodnieniu. Remedium na narastające problemy są kroplówki, ale to opiekun zawsze odpowiada za to, aby zachęcać kota do częstszego picia wody lub spożywania mokrej karmy.

Dlaczego kot nie chce pić wody? To warto wiedzieć!

Niestety, ale tak bywa, że niektóre koty lubią pić wodę, a inne wręcz przeciwnie. Najczęściej jednak bywa tak, że mruczki nie są skore do popijania wody ze swoich miseczek i raczej preferują inne formy nawadniania w gorące dni, np. spożywanie mokrej karmy. Choć koty są w stanie przeżyć wyjątkowo długo bez picia, to jednak podawanie kotu czystej wody jest podstawą, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu i narządów wewnętrznych.

Przyjmuje się, że dorosły kot powinien przyjmować dziennie do 50 ml na kilogram masy ciała świeżej wody prosto z kranu, z miseczki lub specjalnej fontanny.

Utrata ponad 15% wody z organizmu kota stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie. Z tego względu warto rozłożyć miseczki w różnych miejscach domu i zapewnić kotu dostęp do chłodnej i świeżej wody każdego dnia. To oczywiście nie wszystko, co możemy zrobić jako zatroskani opiekunowie! Więcej ciekawych sposobów poznasz w dalszej części tego poradnika.

Jak zachęcić kota do picia wody? Najlepsze metody nawadniania

Sposobów na skuteczne nawadnianie kota jest naprawdę mnóstwo. Koty potrzebują całkiem sporej ilości płynów w ciągu dnia, aby ich organizm poprawnie funkcjonował. Jak zatem zachęcić mruczka do regularnego nawadniania? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych sposobów, które są naprawdę skuteczne w walce z kotem i picie wody.

 1. Wypróbuj fontanny dla kota – to atrakcyjna forma spożywania czystej wody dla mruczka. Poruszająca się i bulgocząca woda w fontannie może stanowić dla kota obiekt zainteresowania i zachęcać go do regularnego podchodzenia i smakowania wyjątkowego trunku spływającego wprost ze szczytu fontanny.
 2. Podawaj kotu głównie karmę mokrą – to dobry sposób, aby zadbać o regularne nawodnienie kota. Czasem spożywanie mokrej karmy rano i wieczorem przez mruczka dostarcza do jego organizmu więcej wody niż ciągły dostęp do świeżej cieczy w miseczkach.
 3. Rozłóż kilka misek z wodą w newralgicznych miejscach – to dobry sposób, aby zachęcić mruczka do picia i nawadniania swojego organizmu. Najczęstszym błędem kociarzy jest ustawianie miseczek z wodą tuż obok pokarmy. Koty to wyjątkowo mądre zwierzęta i nie podejmują się picia wody w miejscach, gdzie upolowały swoją zdobycz. 
 4. Naucz kota pić wodę z kranu – to może być wasz codzienny rytuał. Zdarza się, że koty podążają krok w krok za swoimi opiekunami. Możesz pokazać mruczkowi prawdziwą ciekawostkę – woda wydobywająca się z kranu. Dla czworonoga to prawdziwa atrakcja, która jednocześnie zachęci go do uzupełniania niedoborów wodnych.
 5. Zadbaj o rutynę w nawadnianiu – wystarczy, że zaczniesz podawać kotu świeżą wodę o określonych porach dnia. Po czasie mruczek nauczy się regularności, pozbędzie niechęci do picia, a z czasem wręcz zacznie się domagać o świeżą wodę.

Aktywność fizyczna jest ciekawym sposobem na nawodnienie kota. Możesz zainwestować w zabawki dla kota, które będą uaktywniać jego zdolności ruchowe. Dobrym wyborem jest inteligentna kocia piłeczka, za którą Twój mruczek może uganiać się nawet przez kilkadziesiąt minut. Po zmęczeniu organizmu kot prawdopodobnie zacznie szukać miski z karmą lub wodą.

Jeśli chcesz dla swojego mruczka jak najlepiej, koniecznie dbaj o odpowiednie nawodnienie kociego organizmu na co dzień i stosuj się do powyższych porad. To gwarancja, że Twój mruczek nie będzie odwodniony nawet w środku gorącego lata.

Ile wody zawiera sucha karma dla kota?

Zdecydowana większość suchych karm dla kotów zawiera maksymalnie kilkanaście procent wody. To zdecydowanie za mało dla dorosłego mruczka, dlatego do codziennej diety lepiej włączyć mokrą karmę aniżeli podawać pupilowi suche chrupki.

Co dodać kotu do wody, aby zachęcić go do picia?

Aby mruczek nieco chętniej podchodził do miseczki, możesz wlać do wody oleju łososiowego. Ten jest nieszkodliwy dla organizmu pupila, a może pozytywnie wpłynąć na kota jako zachęta do wypicia, chociażby kilku łyków świeżej wody.

Czy kotu można podawać pokruszony lód?

Koty raczej nie zjedzą kostki lodu, chociażby ze względu na jej zbyt niską temperaturę. Warto jednak pokruszyć kilka mniejszych kostek i dodać je do karmy. W ten sposób nasz pupil ma nie tylko nieco dłużej świeże pożywienie w misce, ale dodatkowo nawadnia swój organizm.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram