Na czym polega odkłaczanie kota? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Jeśli zdarzy się, że nasz mruczek zacznie wydalać sierść, prawdopodobnie wskazuje to na mocne zakłaczenie zwierzaka. Pilobezoary, czyli kule włosowe w układzie pokarmowym mruczka nie są niczym dziwnym, ale nie powinny pojawiać się zbyt często. W przeciwnym razie może dojść do tego, że nasz pupil zacznie zmagać się z licznymi problemami zdrowotnymi.

A zatem jak radzić sobie z zakłaczeniem mruczka i w jaki sposób wspomagać wydalanie sierści zalegającej w układzie pokarmowym? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam uniknąć niedrożności układu pokarmowego mruczka, szczególnie w okresach linienia.

Dlaczego odkłaczanie kota jest ważne?

Czy wiecie, że koty spędzają nawet 1/3 swojego czasu na pielęgnacji futerka? Podczas wylizywania futerka całkiem sporo sierści trafia na języku mruczka bezpośrednio do układu pokarmowego i jelita. Choć to zupełnie naturalne, może zdarzyć się, że zalegająca sierść będzie przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Odkłaczanie mruczka jest ważne z kilku powodów:

 • mniejsze ryzyko nadmiernego zakłaczenia mruczka,
 • możliwość uniknięcia problemów zdrowotnych,
 • lepsze samopoczucie i apetyt mruczka.

Jeśli totalnie zaniedbamy regularne wyczesywanie kociej sierści, a także nie zauważymy w porę objawów zakłaczenia, może dojść nawet do niedrożności jelit, problemów z wypróżnianiem, a także ogólnego pogorszenia stanu organizmu kota.

Objawy zakłaczenia u kota

W praktyce ryzyko zakłaczenia kota jest uzależnione od ogólnego zdrowia i życia kota w określonym trybie. Pilobezoary w układzie pokarmowym mruczka zupełnie inaczej oddziałują na zwierzęta wychodzące i domowe. Niemniej jednak, jeśli w przewodzie pokarmowym kota znajdzie się nadmiernie duża ilość sierści, wtedy możemy zauważyć u mruczka:

 • wymioty,
 • zaparcia,
 • kaszel i dławienie się,
 • spadek apetytu i apatię,
 • utratę masy ciała.

Dodatkowo kule włosowe w układzie pokarmowym kociaka mogą podrażniać śluzówkę. To przyczynia się do powstawania tzw. nadżerek, a skutkiem takiej sytuacji są wrzody żołądka. Co dalej? Jeśli nie zauważymy problemu kul włosowych u kota na czas, może też dość do zaburzenia perystaltyki jelit, powstawania kamieni kałowych, a także niedrożności jelita.

Czy zakłaczenie u kota jest niebezpieczne?

Kiedy doszłoby do zatkania układu pokarmowego mruczka głównym objawem będą wymioty połączone z zaparciami. W takich sytuacjach podawanie pasty odkłaczającej raczej nie przyniesie efektów. Wtedy konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii. W skrajnych przypadkach specjalista może wykonać zabieg chirurgiczny.

Standardowo w celu potwierdzenia obecności kul włosowych w układzie pokarmowym lekarz weterynarii musi przeprowadzić badanie RTG lub USG. To podstawa w diagnostyce chorób powiązanych z zakłaczeniem. 

Łagodniejsze objawy można leczyć nieco delikatniej np. podając kotu kroplówkę. Alternatywna opcja to lewatywa, choć w tym przypadku pojawia się duże ryzyko odwodnienia mruczka.

W jaki sposób zapobiegać występowaniu pilobezoarów u kota?

Jest naprawdę wiele sposobów, aby zapobiegać występowaniu kul włosowych tworzonych z połkniętej sierści w układzie pokarmowym mruczka. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą takie preparaty odkłaczające jak specjalna pasta dla kota. To smakołyk, który powinniśmy mieć zawsze w zanadrzu.

Zanim zdecydujemy się kupić pastę odkłaczającą, starajmy się wybierać taką o jak najlepszym składzie, bez zbóż i konserwantów. Pozostałe metody, które umożliwiają skuteczne zapobieganie kul włosowych w układzie pokarmowym mruczka to:

 • Karma odkłaczająca – w sieci bez problemu znajdziesz karmy odkłaczające, które zawierają wiele składników pochodzenia roślinnego. Pamiętajmy, że taki pokarm może stanowić tylko dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety mruczka. Podajemy karmę tego typu tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne.
 • Trawa dla kota – to prawdopodobnie ulubiony przysmak każdego kota. Jeśli na poważnie myślimy o zapobieganiu występowaniu kul włosowych w układzie pokarmowym mruczka, zawsze miejmy zasianą świeżą trawkę.
 • Regularne wyczesywanie sierści – to podstawa w zapobieganiu występowaniu kul włosowych. W przypadku kotów domowych o krótkim futerku starajmy się czesać je minimum raz w tygodniu. Koty długowłose wymagają częstszej pielęgnacji. Tylko wtedy nie będziemy martwić się tym, jak pozbyć się włosów z żołądka mruczka bez interwencji chirurgicznej.

Wykorzystując dwie powyższe metody zapobiegania zakłaczeniu, unikniemy ryzyka, że nasz kot wyląduje np. w klinice weterynaryjnej na zabiegu chirurgicznym czyszczenia układu pokarmowego.

Przykładowo: mruczek, który ma stały dostęp do trawki i od czasu do czasu dostaje preparaty odkłaczające dla kota, nie ma najmniejszych problemów z pilobezoarami.

Pamiętajmy zatem, że odkłaczanie mruczka wcale nie musi być trudne. Oprócz klasycznych sposobów w postaci preparatów na odkłaczanie kota i trawki dedykowanej dla mruczków, możemy wykorzystać też wiele innych metod, aby skutecznie odkłaczyć kota nim będzie za późno.

Najlepsze domowe sposoby na odkłaczanie kota

Pasty odkłaczające dla kotów to niejedyne rozwiązanie, które pozwala uniknąć zbyt częstego przechodzenia kul włosowych przez przewód pokarmowy mruczka. Domowe sposoby na odkłaczenie kota mogą być równie skuteczne. Przygotowaliśmy kilka, które mogą naprawdę przełożyć się na dobry stan zdrowia naszych mruczków.

Smalec

To ciekawe rozwiązanie, choć dość nietypowe. Usuwanie włosków z układu pokarmowego kota będzie o wiele łatwiejsze, jeśli zakłaczonemu mruczkowi podamy niewielką ilość naturalnego smalcu. Spokojnie! Nie wyrządzimy w ten sposób mruczkowi krzywdy, o ile nie przesadzimy z ilością smalcu i częstotliwością jego podawania.

Możemy swobodnie podać kotu łyżeczkę czystego smalcu bezpośrednio do pyszczka. Nigdy nie ma gwarancji, że kot w ogóle to zje, ale to zawsze dobry sposób na usprawnienie przepływu pożywienia przez układ pokarmowy zwierzęcia.

Siemię lniane

Nie każdy pupil chętnie zje łyżeczkę smalcu, dlatego możemy spróbować triku z siemieniem lnianym. Przygotujmy delikatny kleik i spróbujmy podać go do miseczki dla kota. Być może uda się, że mruczek szybciej i bez bólu wypróżni się z kul włosowych. Kleik najlepiej pomieszać z mokrą karmą dla kota, dzięki czemu mruczek być może nie zorientuje się, że dostał niewielki dodatek do codziennego posiłku.

Karma odkłaczająca dla kota – co powinna mieć w składzie?

Dobra karma dla kota na kule włosowe to produkt, który powinien mieć w składzie kilka elementów:

 • odpowiednia wysoka zawartość białka zwierzęcego,
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które wpływają na poślizg pokarmu w układzie pokarmowym,
 • włókna surowe, które wspomagają usuwanie sierści z układu pokarmowego.

Najlepsze produkty do odkłaczania mruczka zawierają też oligosacharydy, słody, oleje, a także pulpę buraczaną. To podstawowe składniki, które korzystnie wpływają na koci organizm i ułatwiają usuwanie włosów z układu pokarmowego.

Alternatywnie możesz wybrać przysmaki odkłaczające dla mruczków. Te działają podobnie jak pasty w formie musów. Jeśli kot nie lubi “skubnąć” swojej trawy, wtedy możemy pomyśleć o takiej formie walki z kłaczkami. 

Preparaty na odkłaczanie – czy są skuteczne?

Szybki przepływ włosów przez układ pokarmowy mruczka to podstawa. Jeśli dojdzie do tego, że w organizmie mruczka zbierze się zbyt duża ilość futerka, wtedy pojawiają się częste wymioty, mruczek straci apetyt, a także pogorszy się jego ogólne samopoczucie.

Oczywiście wysokiej jakości preparaty odkłaczające są skuteczne, podobnie jak domowe sposoby, o których już wspomnieliśmy w tym artykule. Kiedy w grę wchodzi zakłaczenie mruczka, wtedy warto udać się na początek do lekarza weterynarii. Dopiero wtedy możemy podjąć stosowne leczenie i przywrócić w organizmie mruczka pełną harmonię.

Jak często może być podawana pasta na odkłaczanie kota?

Pasty odkłączające zawierające w składzie liczne składniki wspomagające poślizg pokarmu w układzie pokarmowym możemy podawać kotu zawsze wtedy, kiedy podejrzewamy, że dochodzi do nadmiernego zakłaczenia. Jeśli koci organizm nie radzi sobie z usuwaniem pilobezoarów samodzielnie, możemy go wspomóc pastą odkłaczającą nawet raz w tygodniu.

Kiedy udać się z zakłaczonym kotem do weterynarza?

Jeśli mruczek cierpi na wymioty, biegunkę, apatię i nie ma apetytu, wtedy czym prędzej zabierzmy go do lekarza weterynarii. Być może zalegające kule włosowe całkowicie zatykają układ pokarmowy i konieczna jest kroplówka lub gorzej… interwencja chirurgiczna.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota. Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze […]

Czytaj artykuł
Dobra sucha karma dla kota – dlaczego jakość ma znaczenie?

Wszyscy doskonale wiemy, że podstawą żywienia naszych mruczków jest mięsko, czyli po prostu mokra karma w saszetkach. Alternatywnie możemy też zdecydować się na wprowadzenie diety BARF. To jednak wymaga od nas poświęcenia sporo czasu i pełnego zaangażowania w żywienie mruczka. Zacznijmy jednak od początku… co możemy zrobić, jeśli kot nie zawsze chce zjeść mokrą karmę? […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram