dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Kocia mowa ciała, czyli język kota w praktyce

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Obawiasz się, że Twoim mruczkiem jest coś nie tak, skoro jego zachowanie uległo nagłej zmianie? Być może pupil daje Ci sygnały, że coś jest nie tak lub po prostu próbuje zwrócić na siebie nieco Twojej uwagi. Mowę ciała kota zrozumiesz dopiero wtedy, kiedy poznasz wszystkie sposoby komunikowania się mruczka z otoczeniem. Na pewno wiesz, że koty to wyjątkowo inteligentne stworzenia. To znaczy, że ułożenie łapek, wygięcie grzbietu, a nawet sposób chodzenia mogą być sygnałami, które uznajemy za koci język.

Koty podobnie jak ludzie – mają swój język. Chodzi nie tylko o miauczenie, ale także codzienne zachowanie kota. Kiedy kot mruczy, syczy, kieruje koci ogon ku górze lub ugniata poduszki na kanapie – wszystkie takie ruchy są elementem mowy kota. Więcej na temat werbalnych i niewerbalnych sposobów kociej komunikacji przedstawiamy w poniższym poradniku.

Mowa ciała kota – dlaczego warto zrozumieć koci język?

Intensywna i zażyła relacja z kotem to Twoje najskrytsze marzenie? Jeśli zrozumiesz zasadę komunikacji z kotem, jego mimikę oraz ruchy ciałem, będziesz w stanie poprawnie odczytać większość sygnałów, jakie daje Ci mruczek na co dzień. Kiedy poznasz język kociego ciała, o wiele łatwiej nawiążesz z pupilem bliższą relację, a to przecież najważniejsze dla każdego kociego opiekuna, nieprawdaż?

Nauka kociego języka oraz tego, co mówi zachowanie kota, pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji. Dlaczego powinniśmy znać mowę kociego ciała? Kilka powodów to:

  • większe szanse na nawiązanie bliższej relacji ze zwierzęciem,
  • możliwość uniknięcia niebezpiecznych sytuacji – język i mowa ciała kota często wskazują na problemy zdrowotne, których nie widać gołym okiem,
  • szczęśliwsza egzystencja z kotem na co dzień,
  • pełna świadomość, że kot jest szczęśliwy w swoim domu i okazuje to poprzez bliskość ciała lub chęć do zabawy.

Umiejętność odczytywania kocich sygnałów, czyli porozumiewania się z pupilem przydaje się nie tylko na co dzień. W skrajnych przypadkach poprawnie odczytane ruchy ciała uratują Twojemu kotu życie. Koci język i mowa ciała są wysoce rozwiniętymi umiejętnościami u większości mruczków. Jeśli kochasz swojego mruczka i chcesz dla niego jak najlepiej, postaraj się nauczyć, jak rozpoznać zrelaksowanego kota.

Ciekawostka! Jeśli Twój ukochany pupil leży na plecach z odsłoniętym brzuchem, oznacza to, że czuje się wyjątkowo dobrze i bezpiecznie w Twoim towarzystwie.

Zachowanie kota a komunikacja – jak odczytywać sygnały?

Codzienne życie z kotem w jednej nieruchomości wymaga dostosowania się do potrzeb i oczekiwań pupila. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich warunków do życia, ten prawdopodobnie będzie nieszczęśliwy i okaże to odpowiednio poprzez język ciała. Świadomość zmiennego nastroju kota to umiejętność, którą powinieneś posiąść, szczególnie jako kociarz/kociara z wieloletnim stażem.

Odczytywanie sygnałów wydawanych przez swojego kota to przydatna umiejętność, która pozwoli Ci dopasować się do potrzeb mruczka, aby w 100% go zadowolić i spełnić jego potrzeby. Oczy to narząd najczęściej wykorzystywany przez koty do porozumiewania się z opiekunami i nie tylko. Choć szerokość źrenic jest uzależniona od natężenia światła, może też świadczyć o nastroju mruczka.

Zwężone źrenice mogą świadczyć o rozdrażnieniu, np. w wyniku zmiany pokarmu. Nadmiernie rozszerzone źrenice połączone z miauczeniem kota mogą świadczyć o tym, że mruczek jest mocno podekscytowany i gotowy do działania. Kocie oczy mogą mieć rozszerzone źrenice także wtedy, kiedy kupisz nową zabawkę dla kota lub mruczek zauważy za oknem nowy obiekt zainteresowań, np. ptaszka.

Koci ogon i uszy – jak ocenić zachowanie kociego ciała?

Ogon i uszy u kota to elementy ciała, po których dowiesz się, w jakim nastroju jest pupil. Kocie uszy skierowane do przodu i lekko na boki świadczą o tym, że zwierzak jest w pełni zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Takie ułożenie małżowin usznych pozwala mi także na ciągłe nasłuchiwanie otoczenia.

Boisz się o swojego kota, kiedy ten ustawia uszy ku tylnej części tułowia? Taka postawa ciała oznacza gotowość do działania, np. bojowe nastawienie w stosunku do nowego domownika lub innego zwierzęcia. Kocie uszy wyglądają podobnie w pozycji obronnej.

Kiedy kot chce pokazać, że się boi lub nie radzi sobie z emocjami – używa w tym celu ogona. Twój mruczek poprzez machanie ogonem wskazuje na konflikt emocjonalnym, np. stres połączony ze strachem. Najczęściej bywa tak, że im mocniejsze emocje, tym szybsze zaobserwujesz ruchy ogona przerażonego kota. W przeciwieństwie do psów koci ogon skierowany pionowo ku górze to oznaka przyjaznego nastawienia i chęci nawiązywania bliższych relacji.

Język kociego ciała a zęby, język i wibrysy

Nie wiesz, jaka powinna być Twoja reakcja na unoszenie warg i pokazywanie zębów przez kota? Wiele zależy od sytuacji, w której mruczek pozwala sobie na takie zachowanie. W trakcie zabawy pyszczek może być z pozoru groźnie otwarty, a kot zdecyduje się nawet na lekkie podgryzanie – oczywiście tylko wtedy, kiedy czuje się pewnie i pozwolisz mu na to jako jego opiekun. W takich sytuacjach na uniesione wargi i widoczne zęby nie musisz reagować niepokojem.

Koci język ciała jest dość skomplikowany, gdyż poszczególne gesty i mimika mogą wyrażać skrajne emocje. Przykładowo: widoczne zęby połączone z syczeniem często oznaczają groźbę i wściekłość lub po prostu lekkie podniecenie w trakcie polowania.

Wibrysy, czyli włoski czuciowe kota są dla nas ciekawą wskazówką. Jeśli kot porusza nimi dość szybko, oznacza to lekkie poddenerwowanie. Kiedy mruczek jest w pełni zrelaksowany, wąsy pozostają swobodnie rozłożone na boki. Wiedziałeś o tym? Jeśli nie, to zapamiętaj tę wskazówkę. Być może taka wiedza przyda Ci się w codziennym opiekowaniu się kotem.

Co to znaczy, kiedy kot nie przestaje miauczeć?

Pamiętają, że miauczenie kota może dotyczyć różnych sytuacji. Niekiedy zdarza się, że nagminnie miauczący kot jest po prostu znudzony, szczególnie nocą, kiedy nie zapewnisz mu odpowiednio dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Inne sytuacje, które powodują przeraźliwe miauczenie to np. złe samopoczucie, uczucie samotności lub chęć zwrócenia na siebie uwagi przez kota.

Teoretycznie nie powinieneś przejmować się tym, że kot głośno miauczy i nie chce się uspokoić. Oczywiście dla własnego spokoju i komfortu psychicznego zawsze sprawdź, czy z mruczkiem na pewno jest wszystko w porządku i nie potrzebuje Twojej pomocy.

Jeśli kochasz swojego czworonoga, nawet zwykłe miauczenie będzie dla Ciebie alarmem do działania. Czasem okazuje się, że mruczek wysyła sygnały dźwiękowe tylko dlatego, że… jest po prostu głodny! Może zapomniałeś o wieczornym smakołyku albo nasypałeś za mało suchej karmy? Nie wytłumaczysz kotu swojego niedopatrzenia – napraw swój błąd wstając w środku nocy w celu zaspokojenia potrzeb pupila!

Postawa ciała kota i ocieranie się – poznaj koci język w praktyce!

Koty często wykonują tzw. baranki, czyli szturchają czubkiem noska swoich opiekunów i ocierają się całą głową, np. o nogę. To niesamowite uczucie dla opiekuna, które jest swego rodzaju sposobem na okazywanie uczuć przez kota. Jeśli jednocześnie kot wygina swój grzbiet i lekko się przeciąga, jest to oznaka przyjaźni.

Przewracanie się na plecy i nadstawianie brzucha to wskazówki, że kot jest szczęśliwy i czuje się w 100% bezpiecznie w Twoim towarzystwie. Od początku swojej relacji z kotem pracujesz nad tym, aby zyskać jego zaufanie? Jeśli kot Cię kocha i pozwala głaskać się po brzuszku, to oznacza, że jesteś jego najlepszym przyjacielem.

Podsumowując: świadomość tego, co oznacza mowa ciała kota, to podstawowa wiedza, jaką powinien posiąść każdy kociarz i kociara. Twój kot macha ogonem i nie jesteś pewien, o co mu chodzi? W takim razie masz braki wiedzy i powinieneś je czym prędzej uzupełnić.

Co oznacza lizanie po twarzy przez kota?

Kiedy kot pozwala sobie na lizanie swoich opiekunów po twarzy, prawdopodobnie oznacza to, że pragnie zawęzić relacje społeczne. Uczucie dotyku kota na swojej twarzy to niesamowite przeżycie, które polecamy każdemu. Czasem wystarczy przysunąć kota blisko ciała, pozwolić mu się polizać i lepszy humor mamy gwarantowany! Jeśli mruczek chętnie nawiązuje takie interakcje – wasza relacja jest na pewno stabilna.

Co zrobić, kiedy kot ugniata poduszki lub posłania?

Nic nie musisz robić, nawet jeśli zaobserwujesz, że Twój kot robi to wyjątkowo często. To tzw. mleczny krok, który wykonują kocięta, aby pobudzić gruczoły matki do produkcji mleka. Dorosłe koty ugniatają łapkami, kiedy są spokojne i szczęśliwe.

Czy syczenie kota to zawsze agresja?

Jeśli kot syczy i jednocześnie jest chętny do zabawy, oznacza to, że nie masz się czego obawiać. W tym przypadku syki stanowią część interakcji z opiekunem. Kiedy jednak syczenie jest intensywne i długie, a w pobliżu kota znajduje się inne zwierzę, weź pupila na bezpieczną odległość. To niestety przejaw agresji lub stresu spowodowanego pojawieniem się nowego osobnika na kocim terytorium.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone