Podróż kota na pokładzie samolotu
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Podróż kota na pokładzie samolotu

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Linie lotnicze nie skazują kociarzy i kociary na konieczność pozostawienia swojego pupila w domu, np. podczas kilkudniowego wylotu za granicę. Na ten moment każdy może zabrać ze sobą swojego kociaka, o ile jest w stanie zagwarantować zwierzęciu optymalne warunki przewozu oraz pupil spełnia warunki stawiane przez linie lotnicze.

Czy można przewieźć kota samolotem? Nie ma co do tego większych przeciwwskazań. Wystarczy, że sprawdzimy, jakie są warunki przewozu zwierząt w wybranych liniach lotniczych, kupimy dobrej jakości transporter dla kota oraz bilet, który uprawnia nas do wejścia z mruczkiem na pokład samolotu. Zobacz nasz poradnik i przygotuj się na podróż samolotem Z KOTEM!

Przewóz zwierząt liniami lotniczymi – w jaki sposób?

Kociarze i kociary, którzy nie chcą się rozstawać ze swoimi pupilami, jak najbardziej mogą zdecydować się na wspólny przelot samolotem. Większość linii lotniczych umożliwia wykupienie dedykowanego biletu, który uprawnia do przewożenia psa i kota zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i w luku bagażowym. Wszystkie linie lotnicze umożliwiają przeloty z kotami na kilka sposobów:

 • na pokładzie samolotu w transporterze, czyli tuż przy opiekunie,
 • w luku bagażowym,
 • w luku bagażowym jako transport cargo.

Jaka opcja jest najlepsza dla kota? Zdecydowanie będzie to opłacony przelot w kabinie pasażerskiej. Taka opcja jest możliwa tylko  wtedy, kiedy mruczek spełnia wymogi wagowe, gabarytowe oraz medyczne. Każde zwierze przewożone w samolocie powinno mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, a także paszport. Jeśli zależy Ci na tym, aby lot z kotem był w 100% bezpieczny i niestresujący dla mruczka, wybieraj linie lotnicze stosujące się do standardów Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych. Dzięki temy mamy gwarancję, że kot w transporterze lub kontenerze będzie w 100% bezpieczny.

W większości linii lotniczych transport kota jest możliwy w luku bagażowym albo w kabinie pasażerskiej tylko w celach niekomercyjnych. Jeśli w grę wchodzi komercyjny przewóz zwierząt, wtedy możemy lecieć z mruczkiem w ramach przewozu typu Cargo, czyli zgodnie z wymogami agencji celnej, a to generuje dodatkowe koszty dla kociarzy i kociar. Pamiętajmy też, że zabierając na pokład kota, bierzemy za niego pełną odpowiedzialność prawną i finansową.

Jeśli mruczek zniszczyłby fotel – pokryjemy koszty napraw z własnej kieszeni, chyba że mamy wykupione dodatkowe ubezpieczenie na takie wypadki.

Na ogół obowiązują proste zasady, których musimy przestrzegać, aby zabrać na pokład swojego pupila. Przykładowo: waga zwierzęcia nie może być większa niż 8 kilogramów, aby przewozić kota legalnie na pokładzie samolotu. Cięższe zwierzęta muszą zostać umieszczone w luku bagażowym w odpowiednio zabezpieczonym pojemniku lub transporterze. 

Samolot i kot – czy to bezpieczne połączenie?

Podróżowanie z kotem liniami lotniczymi jest bezpieczne, ale trzeba przed podróżą udać się do lekarza weterynarii, wykonać niezbędne badania oraz szczepienia wymagane od zwierząt w danym kraju. Wpływa na bezpieczeństwo przewożonych czworonogów, mają nie tylko linie lotnicze, ale także My – kociarze i kociary. Składając rezerwację na lot, upewnijmy się, że mamy możliwość przewożenia mruczka w kabinie pasażerskiej, a także posiadamy odpowiednio duży transporter, który pozwoli kotu obrócić się i położyć.

Jeśli nasz zwierzak będzie przewożony w luku bagażowym, wiąże się to z ogromnym stresem. Jeśli mamy opcję, unikajmy takich sytuacji, aby nie wywołać u mruczka żadnych problemów zdrowotnych powiązanych z sytuacjami stresowymi. Co najmniej 4 godziny przed wylotem nie podawaj kotu jedzenia i raczej nieduże ilości wody. Dzięki temu mruczek zniesie dzielnie kilkugodzinny lot bez konieczności załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. W przypadku przelotu w luku bagażowym polecamy podać kotu środki uspokajające przepisane przez weterynarza.

Podróż ze zwierzęciem na pokładzie samolotu – co warto zabrać ze sobą?

Decydując się na lot samolotem ze swoim kotem, musimy się odpowiednio przygotować. Zakładamy z góry, że podróż będzie odbywać się wspólnie w kabinie pasażerskiej. Wtedy mruczek całą podróż powinien spędzić w zamkniętym transporterze. Niestety linie lotnicze nie zezwalają na wyciąganie kotów z transportera. Pamiętajmy też, że przewóz zwierzęcia trzeba zgłosić nie później niż 48 godzin przed planowanym wylotem.

Na wspólny lot z mruczkiem zabierajmy ze sobą takie rzeczy, jak:

 • suchy pokarm i ulubione smaczki naszego pupila,
 • kocimiętkę,
 • kocyk,
 • niewielką ilość wody i rozkładaną miseczkę,
 • woreczki na ewentualne odchody.

Możemy też zabrać ulubioną zabawkę kota, aby uspokoić go, gdyby stresował się lotem lub turbulencjami. Zawsze starajmy się kompletować niezbędne akcesoria i przedmioty, które uspokoją kota przewożonego w kabinie pasażerskiej. W zależności od rasy, wagi i rozmiarów oraz indywidualnych preferencji kociaka – zawsze zabieramy ze sobą przedmioty, które są bliskie mruczkowi i mogą wprowadzić go w stan relaksu.

Jakie dokumenty są potrzebne do przelotu z kotem?

Aby legalnie podróżować liniami lotniczymi z kotem, potrzebujemy przede wszystkim:

 • aktualną książeczkę szczepień,
 • zaświadczenie od weterynarza o braku przeciwwskazań do przelotu,
 • paszport dla kota,
 • mikroczip wszczepiony pod skórę mruczka,
 • czytelny tatuaż (opcjonalnie).

To podstawowe wymogi linii lotniczych odnośnie do dokumentacji potrzebnej do przekroczenia bramek na lotnisku oraz przelotu samolotem z naszym czworonogim pupilem. Jeśli chcemy zabrać mruczka w daleką podróż w chmurach, musimy odpowiednio wcześnie skompletować wszystkie wymagane dokumenty.

Jak przygotować zwierzaka na lot w kabinie pasażerskiej?

Nie ma jednej jasno określonej procedury, która dotyczy przygotowania kociaka do lotu samolotem. Linie lotnicze często jednak wskazują na kilka czynności, które musimy wykonać, aby przygotować transport zwierząt tak, aby ten był w 100% bezpieczny i bezstresowy dla mruczka. Aby zadbać o dobre samopoczucie swojego pupila podczas lotu w kabinie pasażerskiej, koniecznie pamiętajmy o takich kwestiach, jak:

 • zapewniona swoboda ruchu w transporterze,
 • ulubione zabawki, kocyk lub posłanie na cały czas podróży,
 • leki uspokajające od weterynarza, jeśli mruczek bywa niespokojny.

Nie możemy też zapominać o tym, aby próbować psychicznie przygotować kociaka na lot samolotem. Zachowajmy pełen spokój, szczególnie wtedy, kiedy dana sytuacja jest kompletnie nowa dla kota. Zwierzak powinien wyczuwać spokój swojego opiekuna, a dzięki temu nie ma też ryzyka, że lot odbije się negatywnie na stanie zdrowia naszego kota. W wielu liniach lotniczych stosuje się ograniczenia wagowe do 8 kg dla zwierząt przewożonych w kabinie pasażerskiej. Jeśli nie chcemy rozstawać się z mruczkiem, a ten ma lekką nadwagę, warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o jego odchudzaniu.

Czy zawsze można przewieźć kota w transporterze?

Oczywiście, że nie. Niektóre tanie linie lotnicze uniemożliwiają lot z kotem lub innym zwierzęciem. Wynika to z ograniczeń technicznych samolotu, a także wewnętrznych regulacji przewoźnika. Niemniej jednak w Polsce linie lotnicze zezwalają na podróżowanie ze zwierzętami, a szczególnie kotami domowymi. Alternatywa dla transportera to kontener dla zwierzaka, w którym mruczek może spędzić długie godziny przed podróżą bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.

Ile kosztuje przelot zwierząt samolotem? Podsumowanie

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje lot samolotem z mruczkiem. Ostateczna cena jest uzależniona od wagi i gabarytów kota, indywidualnego cennika przewoźnika lotniczego, a także w zależności od trasy do pokonania. Im dłuższy lot, tym większe ryzyko, że przewoźnik naliczy wyższą cenę za transport mruczka. Średnio można przyjąć, że wydatki na bilety lotnicze dla siebie i swojego czworonogiego przyjaciela to okolice od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram