Jaką wybrać kuwetę dla kota?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jaką wybrać kuwetę dla kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Codzienna opieka nad kotem to nie tylko karmienie i wspólne spędzanie czasu na zabawie. Jeśli jesteś kociarzem, na pewno wiesz, że każde zwierzęta pozostawiają po sobie odchody, które generują nieprzyjemne zapachy. Koty z natury są czyściochami, dlatego musisz zadbać o czystość miejsca, w którym mruczek załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Chcesz kupić nową kuwetę dla Twojego kota? Skorzystaj z kilku porad od prawdziwych kociarzy i wybierz kocią toaletę dopasowaną do potrzeb pupila.

Kuweta dla kota, czyli podstawowe wyposażenie domu kociarza

W każdym domu i mieszkaniu, gdzie mieszka kot powinna znaleźć się co najmniej jedna kuweta. To niezbędne, aby kociak mógł utrzymać czystość na co dzień. Higiena w życiu kotów jest bardzo ważna – dotyczy to nie tylko codziennego czyszczenia sierści, ale także zakopywania moczu i odchodów w żwirku. Dobrze dopasowana kuwet dla kota ułatwia mruczkowi załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych.

Warto dodać, że źle dopasowana kuwetka może skutkować tym, że kot nie będzie chciał z niej skorzystać. To generuje wiele problemów związanych z załatwianiem się pupila w innym ustronnym miejscu. Główne czynniki, które mogą zniechęcić kota do korzystania z kuwety to:

  • nieodpowiednia wielkość i kształt,
  • źle dobrany żwirek,
  • zalegające nieczystości w kuwecie,
  • pojemnik na odchody jest umieszczony w zbyt ruchliwym miejscu.

Każdy opiekun kota powinien zadbać o to, aby wybrać jak najlepszą i odpowiednio dużą kuwetę. To wystarczy, aby mruczek mógł załatwiać swoje sprawy komfortowo w odpowiednich warunkach.

Kuweta dla kota – rodzaje

Na rynku są dostępne różne rodzaje kocich kuwet. Warto wybrać taki pojemnik, który będzie gwarantował kotu prywatność i jednocześnie zatrzyma brzydkie zapachy. Zanim zamówisz kuwetę i akcesoria do sprzątania kocich odchodów, koniecznie przejrzyj charakterystykę popularnych odmian kuwet.

Kuweta otwarta

To standard, jeśli chodzi o oferty sklepów zoologicznych. Kuweta dla kota otwarta bywa dość problematyczna, szczególnie ze względu na możliwość rozsypywania żwirku poza jej obszar. Brzydkie zapachy przy stosowaniu takiej kuwety rozprzestrzeniają się szybciej i mogą być wyczuwalne w całym domu.

Kuwet zamknięta (kryta)

To praktyczny wybór, szczególnie ze względu na to, że koty to zwierzęta ceniące sobie prywatność i wysoki poziom higieny osobistej. Zamknięte modele kuwet mają wiele zalet: ograniczają rozsypywanie żwirku po nieruchomości, skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się brzydkich zapachów, a dodatkowo gwarantują zwierzęciu spokój w trakcie codziennej toalety. Decydując się na krytą kuwetę, warto dobrać jej rozmiar odpowiednio do gabarytów mruczka. Zbyt mały pojemnik może powodować dyskomfort u kota.

Kuweta przesiewowa

Takie modele kuwetek występują w wersji zamkniętej i otwartej. Najczęściej są wyposażone w sitko umieszczone w dolnej części pojemnika. Dzięki temu wszelkie zbrylone nieczystości można łatwo usunąć, bez konieczności wykorzystywania szufelki. Niestety, przesiewowe kuwety nie sprawdzają się w trakcie problemów gastrycznych zwierzęcia. Zbyt luźne odchody lub ich niewielkie rozmiary nie zostaną wyłapane przez system przesiewowy.

Kuweta samoczyszcząca

Nie ulega wątpliwości, że koty potrzebują wygodnego i bezpiecznego miejsca do codziennej toalety. Wybór kuwet dla kotów nie jest taki prosty, szczególnie ze względu na ogromną różnorodność poszczególnych modeli. Dobrym wyborem jest samoczyszcząca kuwetka. To najnowszy i w pełni zautomatyzowany rodzaj kuwet, które automatycznie zbierają zanieczyszczenia po załatwieniu swoich potrzeb przez mruczka. Specjalny wirnik zamontowany w urządzeniu przesiewa nieczystości i umieszcza je w specjalnym pojemniku. 

Dla kociarzy to nie tylko gratka technologiczna, ale i znaczne ułatwienie, szczególnie jeśli masz pod opieką kilka kotów. Dzięki temu nawet kilkudniowe wyjazdy nie stanowią problemu. Automatyczna kuwetka zadba o higienę Twoich pupili. Kupując samoczyszczący model kuwety, nie musisz martwić się o ich bezpieczeństwo i czystość kuwety.

Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?

Wymagania dotyczące zakupu kuwety to dość indywidualna kwestia. Na pewno znasz preferencje swojego czworonogiego przyjaciela. Na tej podstawie wybierzesz odpowiednią kuwetę i akcesoria dla pupila. Wbrew pozorom niekoniecznie kuweta kryta będzie najlepszym wyborem. Do przygotowania miejsca na kocią toaletę możesz użyć szafki w komodzie. Wystarczy, że wytniesz otwór wejściowy, zamontujesz filtr węglowy, a do wnętrza włożysz plastikową kuwetkę otwartą. Najlepsza kuweta dla kota to taka, która zachęci go do korzystania z toalety. To oznacza, że musisz wybrać model dopasowany do gabarytów zwierzęcia, a także umieścić kuwetę w ustronnym miejscu.

W jaki sposób wybrać kocią toaletę?

Na co zwrócić uwagę, wybierając kocią kuwetę? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przedstawiamy kilka czynników, które determinują opłacalność zakupu konkretnego modelu. Najważniejsze parametry wpływające na decyzje zakupowe kociarzy przedstawiamy poniżej.

Wielkość pojemnika

W tym przypadku weź pod uwagę nie tylko wysokość i szerokość, ale także wysokość rantów. Wybierz kuwetę o takiej wysokości, która uniemożliwi kotu wysypywanie żwirku podczas zakopywania odchodów. Rozmiar kuwety ma także znaczenie w odniesieniu do komfortu zwierzęcia. Toaleta powinna być na tyle wysoka, aby kot mógł wygodnie do niej wejść, załatwić swoje potrzeby i wyjść.

Materiał wykonania

Większość kocich kuwet jest wykonana z tworzyw sztucznych. Wybieraj jednak takie, które mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, nie uczulają oraz są łatwe w utrzymaniu czystości, najlepiej z płaską, śliską powierzchnią. Nowością na rynku są kuwety ceramiczne. Te gwarantują maksimum bezpieczeństwa, aczkolwiek są o wiele droższe od znanych dotychczas kocich kuwet.

Cena

To raczej drugorzędny czynnik wpływający na zakup kuwety dla kota. Jeśli wybierzesz już odpowiedni rodzaj kuwety i wielkość, możesz przeanalizować ceny rynkowe.

Dostępne akcesoria

Niektóre kuwety dla kotów są sprzedawane z akcesoriami ułatwiającymi sprzątanie. To np. szufelka do kuwet, zestaw woreczków, a także komplet filtrów pochłaniających brzydkie zapachy.

Zanim wybierzesz kuwetę dla swojego pupila, koniecznie przejrzyj opinie innych kociarzy. To dobre źródło informacji, które ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Kupując zabawki dla kota, akcesoria czy nawet kuwetkę – zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i potrzebami kotów. To gwarancja, że kupione przedmioty zostaną zaakceptowane przez czworonogiego domownika.

Toaleta dla kota – jedna czy dwie?

Ciężko wskazać, ile kuwet jest potrzebnych w domu, gdzie mieszkają koty. Jeśli opiekujesz się tylko jednym mruczkiem i masz niewielkie mieszkanie – wystarczy, że kupisz jedną kuwetę, ale odpowiednio dużą. Sytuacja się komplikuje wtedy, kiedy w domu pojawia się większa liczba mruczących przyjaciół. Dwa lub trzy koty pod opieką to znacznie więcej odchodów do posprzątania. W tym przypadku masz dwie opcje: albo kupisz dodatkową kuwetkę, by łatwiej utrzymać czystość, albo zainwestujesz w model samoczyszczący.

Kilka kuwet przydaje się także w domach wielokondygnacyjnych. Jeśli koty mają do dyspozycji dwa piętra, warto jedną kuwetę umieścić na parterze, a drugą na piętrze. Dzięki temu kociak zawsze zdąży dotrzeć do toalety w razie palących potrzeb fizjologicznych.

Jak często należy czyścić kuwetę?

Czyszczenie kociej kuwety to obowiązek każdego opiekuna. Oczywiście nie musisz tego robić po każdej wizycie mruczka w swojej toalecie. Warto jednak nie zapominać o tej czynności. Najlepiej sprzątaj kuwetkę rano i wieczorem. Możesz do tego użyć akcesoria kuwetowe, np. łopatki i woreczki na odchody. Im czystsza kuwetka, tym chętniej kociak będzie z niej korzystać. Brak regularności w sprzątaniu kuwety może skutkować tym, że mruczek zacznie załatwiać się poza nią lub nie będzie zakopywać odchodów.

Jaki żwirek wybrać do kuwety?

Wypełnienie kuwety dla kota to kolejny element, który wpływa na komfort jego codziennej toalety. Dla swojego pupila możesz zastosować żwirek bentonitowy, silikonowy, drewniany lub piasek. Alternatywnie możesz wybrać żwirek kukurydziany. Ten jest ekologiczny, świetnie się zbryla i dodatkowo jest łatwy w wymianie na nowy.

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Kuweta dla kota powinna być postawiona przede wszystkim w miejscu spokojnym, gdzie kot będzie mógł bez stresu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. To oznacza, że kuweta dla kota otwarta nie zawsze jest dobrym pomysłem. Kocią toaletę najlepiej postawić w ubikacji lub pokoju, gdzie domownicy nie krzątają się w ciągu dnia. Natomiast nie zaleca się umieszczania kocich kuwet w ciągach komunikacyjnych, przedpokojach, pod telewizorem lub, co gorsza w kuchni.

Ile kosztuje dobra kuweta dla kota?

Koszt zakupu standardowej kuwety zamkniętej lub otwartej to wydatek maksymalnie do 300 złotych, zależnie od gabarytów pojemnika. Decydując się na nowoczesne rozwiązania, np. kuwety samoczyszczące – koszty rosną do poziomu sporo ponad 1000 złotych.

Czy mata pod kuwetę jest niezbędna?

Inwestycja w matę pod kuwetę to dobry pomysł wtedy, kiedy mruczek ma tendencje do wynoszenia żwirku w kuwety. Po podłożeniu materiału tuż przed i pod kuwetką pozostałości żwirku na łapkach nie będą roznoszone po całej nieruchomości.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Jaką funkcję pełni koci ogon? Poznaj Twojego pupila!

Ogon kota to wyjątkowo ważna część ciała, podobnie jak niepozorne wibrysy, czyli po prostu kocie wąsy. Kiedy kot macha ogonem, nie zawsze znaczy to, że cieszy się na nasz widok. Powinniśmy o tym wiedzieć, aby dobrze zinterpretować zachowanie mruczka i wyczuć, kiedy jest zrelaksowany, a kiedy komunikuje niepokój i stres. A zatem jaką funkcję pełni […]

Czytaj artykuł
Czy kota należy strzyc?

Salony fryzjerskie dla zwierząt są coraz popularniejsze. Wynika to głównie z rosnącej świadomości opiekunów swoich pupili, którzy chcą zadbać o nich jak najlepiej. O ile w przypadku psów usługi groomerskie są jak najbardziej wskazane, o tyle strzyżenie kota nie jest konieczne. Jeśli mamy w domu koty krótkowłose, u których nie tworzy się warstwa filcu, a […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram