dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Koty orientalne – charakterystyka rasy

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty orientalne to wyjątkowo interesująca rasa, chociażby ze względu na pochodzenie, nietypową aparycję oraz osobliwy charakter. Poza granicami polski koty syjamskie i orientalne są uważane za bardzo podobne rasy. Niemniej jednak występują między nimi pewne różnice.

Wzorcowym osobnikiem tej rasy jest kot orientalny krótkowłosy, który ma podobne cechy charakterystyczne jak kot syjamski oraz balijski. Zarówno umaszczenie, charakter, jak ogólny wygląd tego mruczka jest wynikiem wielu lat ewolucji oraz skrzyżowania kota syjamskiego z innymi rasami. Pierwsze próby stworzenia tej wyjątkowej krzyżówki miały miejsce w latach 50. XX wieku.

Skąd wzięły się koty orientalne?

Historia rasy kotów orientalnych jest dość skomplikowana. Podobnie jak wiele innych ras powstała w wyniku krzyżówki kotów innych ras. Do rozwinięcia hodowli kotów orientalnych przyczyniła się też trudna sytuacja podczas II Wojny Światowej, kiedy to wiele towarzystw zajmujących się kotami zostało zamkniętych. Doprowadziło to praktycznie do wymarcia orientalnej rasy kotów, wskutek czego ten kot domowy ponownie pojawił się poprzez krzyżówkę kota syjamskiego z kotem rosyjskim niebieskim lub abisyńskim.

To w Stanach Zjednoczonych pojawiły się nowe koty tej rasy, gdzie podjęto decyzję o połączeniu ich z pupilami amerykańskimi krótkowłosymi. Na ten moment koty orientalne uznawane są za odrębny gatunek futrzastych domowników, aczkolwiek przez wzgląd na dawnych przedstawicieli tej rasy nie wszystkie związki kynologiczne akceptują krzyżówkę, w wyniku której powstały koty orientalne.

Koty orientalne – jaki mają charakter i osobowość?

Wyróżnikiem kota orientalnego jest na pewno jego charakter. Mruczki tej rasy są wyjątkowo energiczne, kochają zabawę, a także łatwo uczą się nowych sztuczek. Dodatkowo szybko odnajdują się w towarzystwie opiekuna i uwielbiają być w samym centrum uwagi. Charakter kota orientalnego jest na tyle absorbujący, że w domu z takim mruczkiem nie obejdzie się bez wędki dla kota i eleganckiego legowiska, w którym orientalny mruczek może wypoczywać po szaleńczej zabawie.

Kot orientalny raczej nie jest niezależną rasą. Jeśli przygarniesz takiego pupila do domu, musisz poświęcić mu mnóstwo uwagi i liczyć się z tym, że kot będzie towarzyszył Ci wszędzie… nawet w ubikacji. Kot orientalny będzie odpowiedni dla ludzi pracujących zdalnie, którzy uwielbiają spędzać czas w swoim domu.

Nie oznacza to jednak, że przedstawiciele rasy kotów orientalnych nie poradzą sobie samodzielnie w mieszkaniu lub w domu. Wystarczy, że masz odpowiednie zabawki dla kota, które zajmą mu czas pod Twoją nieobecność, a mruczek na pewno nie poczuje się osamotniony.

Kluczowa cecha charakterystyczna dla osobowości kota orientalnego to… gadatliwość! Wyjątkowo lubią miauczeć, a repertuar dźwięków bywa naprawdę zaskakująco szeroki. Dla kociarzy to jednocześnie zaleta i wada. Za dnia bardzo miło jest poprowadzić konwersację z mruczkiem, aczkolwiek koncert w środku nocy raczej nie wprawi nas w zachwyt.

Koty orientalne – najważniejsze informacje o rasie

Aby zbędnie nie przedłużać, przygotowaliśmy dla zainteresowanych kociarzy typowy wzorzec rasy, aby nieco zobrazować kota orientalnego. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z towarzystw kynologicznych koty orientalne pochodzą z Tajlandii i Wielkiej Brytanii. Są przyjazne, towarzyskie i inteligentne, ale nie dominujące.

To rasa średniej wielkości, która raczej nie ma skłonności do nadwagi. Waga mruczka tej rasy sięga maksymalnie do 5 kilogramów, natomiast długość życia to nawet 20 lat, zależnie od warunków środowiskowych i indywidualnych uwarunkowań. W poniższej tabeli przygotowaliśmy zbiór kluczowych informacji o tej rasie.

Tułówdługi, smukły z widoczną muskulaturą,
Głowaśredniej wielkości, proporcjonalna do pozostałych części ciała, wypukła czaszka i delikatny pyszczek,
Ogondługi i cienki,
Uszycharakterystycznie duże, szerokie u nasady oraz osadzone nisko,
Sierśćkrótka, sprężysta, delikatna i lśniąca
Średnia cena za kota z rodowodemok. 4000-5000 złotych

Koty tej rasy mają kończyny nieco dłuższe od przednik, małe i owalne stopy oraz poduszeczki zabarwione zgodnie z umaszczeniem sierści.

Wady i zalety kota orientalnego krótkowłosego

Zamierzasz przygarnąć kota orientalnego krótkowłosego, ale jeszcze nie masz 100% pewności czy właśnie na tę rasę chcesz się zdecydować? Przygotowaliśmy listę zalet i wad (choć nie mamy pewności, czy koty mają jakiekolwiek wady), aby pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Zalety kota orientalnego to:

  • przyjazny charakter, który ułatwia kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami w domu,
  • kot orientalny jest towarzyski,
  • sierść jest krótka, a więc nie wymaga szczególnej pielęgnacji,
  • orientalny mruczek jest mocno aktywny fizycznie, co jest atutem dla osób, które uwielbiają wspólną zabawę z pupilem.

Jeśli mamy się czepiać, wskażmy też na kilka wad kota orientalnego, które są raczej błahe:

  • mruczek nie lubi samotności (a czy jakikolwiek kot ją lubi?),
  • orientalne koty potrzebują dużo uwagi ze strony opiekuna w ciągu dnia,
  • ryzyko występowania wad genetycznych.

Jak wyglądają koty orientalne?

Sierść kota orientalnego jest krótka i ciekawie umaszczona. Obecnie rozróżniamy nawet ponad 300 umaszczeń kotów orientalnych. Tak duża różnorodność wynika z licznych krzyżówek, które spowodowały na przestrzeni lat rozwój tej rasy, szczególnie w Europie. Co ciekawe, kot orientalny różni się od syjamskiego głównie umaszczeniem oraz kolorem oczu. Najpopularniejsze umaszczenia kotów orientalnych to:

  • niebieskie
  • czekoladowe,
  • rude,
  • płowe,
  • liliowe,
  • srebrne,
  • pasiaste,
  • czarne,
  • szampańskie,
  • kremowe,
  • i wiele innych…

Hodowcy często wskazują, że ta rasa kotów rasowych może występować nawet w 40 odmianach umaszczeń. Dorosłe osobniki tej rasy osiągają długość raczej nie większą niż 30 centymetrów i są średniej wielkości. Tę rasę zaliczamy do grupy zwierząt hipoalergicznych – nie gubią sierści ani nie uczulają domowników. Są więc dobrym wyborem dla kociarzy z alergiami. 

Pielęgnacja kota orientalnego – o czym muszą pamiętać kociarze?

Codzienna pielęgnacja krótkiej sierści bez podszerstka nie jest skomplikowana. Wystarczy wyczesać orientalnego mruczka raz/dwa razy w tygodniu miękką szczotką. Dzięki temu kot będzie miał zawsze piękną, lśniącą i zdrową sierść. Pozostałe czynności pielęgnacyjne związane z opieką nad kotem orientalnym to:

  1. Przemywanie okolicy nosa wacikami nasączonymi czystą wodą lub specjalnym preparatem.
  2. Oczyszczanie okolicy oczu z wydzielającej się ropy.
  3. Usuwanie ciemnej wydzieliny z uszu – ta może też świadczyć o świerzbowcu, a wtedy warto udać się z kotem orientalnym do weterynarza.
  4. Obcinanie pazurów – zawsze wtedy, kiedy pojawią się długie kocie pazurki, warto je obciąć. Chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo mebli w domu, ale też komfort mruczka.

Ciekawski kot orientalny wymaga tylko sporo uwagi ze strony opiekunów. Jeśli chodzi o czynności pielęgnacyjne kota orientalnego – większość działań to standard, tak samo jak podczas opieki nad innymi kotami, niezależnie od rasy.

Jak długo wybarwiają się oczy kota orientalnego?

Średnio trzeba poczekać 6-12 miesięcy, aby ujrzeć prawdziwy i ostateczny kolor oczu kota orientalnego. Kocięta najczęściej mają rogówkę w kolorze szarogranatowym, a finalnie są zielone.

Czym karmić kota orientalnego?

Do podawania pokarmu potrzebujesz miseczki dla kota. Podawaj w nich karmę mokrą jako podstawę zdrowej i zbilansowanej diety, od czasu do czasu karmę suchą oraz wodę. Orientalne koty mogą też od czasu do czasu zjeść surowe mięso. Jeśli masz odpowiednio dużo czasu, możesz przejść na żywienie dietą barf.

Jakie są typowe choroby kotów orientalnych?

Najczęściej pojawiające się choroby, które dotykają wszystkie odmiany kotów orientalnych to: zez, zanik siatkówki, jaskra, mukopolisacharydoza typu VI, a także typowe choroby nerek i serca, na które cierpią też przedstawiciele innych ras. Popularne schorzenia to także dysplazja stawów biodrowych oraz problemy z jamą ustną, np. choroby bakteryjne przyzębia.

Czy koty orientalne dogadają się z innymi zwierzętami?

Bez problemu. To przyjazna rasa, która nie reaguje agresywnie na inne zwierzęta oraz dzieci w domu. Niemniej jednak wprowadzanie nowego domownika do domu, gdzie mieszka już kot syjamski należy przeprowadzać stopniowo, aby uniknąć problemów behawioralnych.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Dlaczego koty lubią pudełka z kartonu?

Wszyscy kociarze i kociary wiedzą, jak niesamowita więź tworzy się pomiędzy kotem a kartonami. Choć to dość dziwne zjawisko, większość domowych kotów wręcz kocha wylegiwanie się, gryzienie oraz zabawę w kartonach – szczególnie tych, które wcale nie są przyniesione z myślą o naszych pupilach. Skąd zatem przeświadczenie, że koty domowe uwielbiają kartonowe pudełka? Wzięło się […]

Czytaj artykuł
Odchudzanie kota – zróbmy to mądrze!

Otyłość to częsty problem u kotów domowych. Powinniśmy zawsze na bieżąco sprawdzać stan zdrowia swoich pupili. Oczywiście chodzi tu nie tylko o cykliczne badania krwi, które mogą wykazać, np. rozwijającą się chorobę typową dla danej rasy. Poprzez cykliczne badania można też szybko wykryć przyczyny otyłości u kotów, która jest groźna, jeśli zbyt wysoka waga ciała […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone