dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Koty Maine Coon – ciekawostki i charakterystyka

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Na całym świecie wyróżniamy nawet ponad 50 ras kotów. Różnorodność mruczków jest ogromna, a biorąc pod uwagę mieszanki kotów dachowych, z pewnością jest ich znacznie więcej. Do jednej z najpopularniejszych ras dużych pupili zaliczamy koty Maine Coon. To zwierzęta o niepowtarzalnej aparycji, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale także cechami charakteru.

Historia ras kotów Maine Coon dotyczy przede wszystkim terenów Ameryki Północnej, gdzie mruczki zostały okrzyknięte narodową rasą Kanady. Maine Coon zostały po raz pierwszy przedstawione na wystawie rasowych zwierząt w 1860 roku w Nowym Jorku. Są też pewne przesłanki, które wskazują, jakby koty Maine Coon pochodziły z mieszanki norweskiego kota leśnego z miejscowymi kotami europejskich futrzaków.

Charakterystyka kotów rasy Maine Coon – najważniejsze informacje

Koty Maine Coon są uznawane za największą rasę kotów domowych na całym świecie. Dotyczy to nie tylko gabarytów mruczka, ale także masy jego ciała. Chcesz poznać najistotniejsze wyróżniki tej wyjątkowej rasy udomowionych kotów? Maine Coon jako największy kot domowy wyróżnia się ponadprzeciętnym wzrostem sięgającym do 120 centymetrów, wagą nawet do 15 kilogramów, a także długą sierścią.

Średnia długość życia kotów Maine Coon wynosi kilkanaście lat, choć wiele zależy od uwarunkowań genetycznych i sposobu życia kociaka. Wychowanie tych zwierząt jest bardziej kosztowne i skomplikowane w porównaniu do ras innych kotów domowych.

Opiekunowie Maine Coona powinni zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu lub chociaż przestrzeń, na której kot może się wybiegać i spożytkować naprawdę pokaźne pokłady energii. Mimo groźnego wyglądu koty tej rasy są towarzyskie, łagodne, zabawne i wyjątkowo inteligentne.

Kot Maine Coon a typowe choroby

Największa rasa kotów, czyli Maine Coon na szczęście nie cierpią na wiele schorzeń, które mogą być odziedziczone, np. genetycznie. Zdrowa i zbilansowana dieta oraz odpowiednie warunki do życia to gwarancja, że Maine Coon przeżyje w zdrowiu co najmniej kilkanaście lat.

Dla kociarzy, którzy chcą mieć Maine Coona, wskazujemy na typowe schorzenia występujące u tej rasy. Zapoznaj się z nimi, aby w razie potrzeby zabezpieczyć siebie i kota na wypadek wystąpienia konieczności leczenia.

  • kardiomiopatia przerostowa – to wrodzona choroba mięśnia serowego prowadząca do nagłej śmierci,
  • rdzeniowy zanik mięśni – schorzenie dotyka komórek nerwowych mruczka, a problem najczęściej da się wyeliminować w hodowli poprzez badania genetyczne,
  • wielotorbielowatość nerek – ten problem dotyczy cysty w nerkach, a zalecana profilaktyka to badania ultrasonograficzne co najmniej raz do roku.

Ta rasa kotów jest także narażona na dysplazję stawów biodrowych, co jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie.

Każdy opiekun Maine Coona powinien stale obserwować swojego kocurka lub kotkę. To podstawa, aby zyskać czas na reakcję w razie rozprzestrzeniającej się choroby. Jeśli w Twojej ocenie to, jak wygląda Maine Coon, odbiega od normy, a zachowanie kociaka wzbudza niepokój, czym prędzej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Kot Maine Coon a domownicy – czy to dobry kot domowy?

Koty Maine Coon z natury są wyjątkowo towarzyskie i oddane swoim opiekunom. To oznacza, że Maine Coony będą przyjazne nawet dla najmłodszych członków rodziny, choć tutaj ogromne znaczenie ma wychowanie kota.

Kiedy powinieneś zdecydować się na kota rasy Maine Coon? Jeśli jesteś w stanie docenić ich przyjazny charakter i dostojny wygląd to kot idealny dla Ciebie. Ogromną zaletą posiadania kota tej rasy jest fakt, że mruczek nie będzie podatny na choroby. Raczej nie ma ryzyka, że groźne schorzenie zabierze Ci ukochanego pupila w najmniej oczekiwanym momencie.

Co ciekawe, charakter tego zwierzęcia i jego codzienne zachowanie jest zbliżone do zachowania psów. Jeśli masz w domu już pieska, Maine Coon będzie perfekcyjnym uzupełnieniem domowej gromadki zwierząt.

Większość Maine Coonów nie jest zainteresowanych rozrabianiem i niszczeniem domowego wyposażenia, oczywiście, jeśli nie są nadmiernie znudzone. Koty tej rasy potrzebują przede wszystkim zachowania odpowiedniego bilansu pomiędzy aktywnością fizyczną i spokojem w domowym zaciszu.

Jeśli nie masz jeszcze zabawki dla kota, a kocięta Maine Coon są już dostępne w hodowli, to dobry czas, aby dokonać zakupu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem oraz gabarytami kociaka musisz zmieniać akcesoria do zabawy. Już na początek warto zainwestować w większy drapak dla kota, który wystarczy mruczkowi na co najmniej kilkanaście miesięcy życia.

Pielęgnacja Maine Coona – porady dla kociarzy

Regularna pielęgnacja futra to obowiązek wszystkich opiekunów kotów rasy Maine Coon. Wyczesywanie jest kluczowe, aby utrzymać sierść piękną, pozbawioną kołtunów oraz miłą w dotyku. Maine Coony mają długie futerko składające się z dwuwarstwowej okrywy włosowej. To sprzyja plątaniu się włosków i powstawaniu kołtunów, co niestety stanowi spory problem dla kociarzy.

Jeśli sierść kocurka zostanie zaniedbana, konieczna będzie wizyta w kocim zakładzie fryzjerskim. Możesz też samodzielnie obciąć skołtunioną sierść u pupila – zachowaj jednak ostrożność, aby nie uszkodzić jego skóry.

Sierść Maine Coona nie wymaga stosowania kąpieli, podobnie jak w przypadku wielu innych ras kotów domowych. Okrywa włosowa jest wodoodporna i stanowi barierę ochronną dla mruczka przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Każdy kot samodzielnie dba o swoją higienę. My możemy mu tylko pomóc poprzez regularne czesanie i podawanie suplementów, np. w razie występowania niedoborów witaminowych w organizmie czworonogiego przyjaciela.

Maine Coony a żywienie

Karma dla kota rasy Maine Coon powinna być przede wszystkim bezzbożowa. Pożywienie trzeba też dopasować do wieku, wagi oraz trybu życia naszego mruczka. Żywienie największej rasy kotów domowych powinno opierać się na kilku składnikach codziennej diety: białko, witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe z dodatkiem tauryny.

Na pewno już wiesz, że Maine Coon to duża rasa kota domowego. Na szczęście ze względu na jego pochodzenie, poszczególne osobniki raczej nie są wybredne, co do podawanego pokarmu. Możesz karmić mruczka karmą mokrą, suchą lub całkowicie przejść na barf dla kota – to będzie dla niego najzdrowsze rozwiązanie, o ile mruczek nie ma żadnych problemów z układem trawiennym i pokarmowym.

Karmienie Maine Coona nie odbiega znacząco od sposobu żywienia innych domowych futrzaków. Wystarczy zapewnić kocurkowi odpowiednią dawkę minerałów, witamin i innych składników odżywczych dostosowaną do jego potrzeb i wieku. Dzięki temu pupil będzie rozwijać się zdrowo i bez zbędnych rewolucji w układzie pokarmowym.

Czy warto mieć Maine Coona w domu?

Zależy Ci na tym, aby Twój kot domowy był maksymalnie inteligentny i zawsze chętny do zabawy? A może po prostu marzysz o puszystym, ogromnym czworonogim przyjacielu, który nie odstąpi Cię na krok? Zatem Maine Coon spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zapoznaj się z charakterystyką tej rasy, przygotuj na przyjęcie nowego członka kociej rodziny i dbaj o potrzeby tego niesamowitego mruczka. Gwarantujemy, że wasza kocia rodzina będzie szczęśliwa przez wiele lat.

Jak dużo pokarmu spożywa Maine Coon?

Ilość spożywanego pokarmu przez największego kota domowego jest zależna od wieku oraz zapotrzebowania kociego organizmu. Przyjmuje się, że dorosły kot o wadze do 10 kilogramów powinien jeść dziennie nieco ponad 100 g suchej karmy.

Jak długo rośnie Maine Coon?

Koty rasy Maine Coon rosną średnio do 2. roku życia. Maksymalna waga i długość mruczka jest uwarunkowana genetycznie, podobnie jak okres wzrostu zwierzęcia.

Czy kot rasy Maine Coon jest bezpieczny dla dzieci?

Maine Coony to z natury przyjazne i towarzyskie zwierzaki. Polecamy je dla rodzin z dziećmi, ale pamiętajcie, kociarze, że każdy mruczek to żywe stworzenie, które ma swoje humorki. Aby Maine Coon mógł bezpiecznie mieszkać z dziećmi trzeba zadbać o prawidłowe wychowanie – zarówno kota, jak i dzieci.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone