Kotka w ciąży - jak o nią zadbać? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Kotka w ciąży - jak zadbać o mruczka do porodu?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zacznijmy od tego, że większość kociarzy i kociar nie ma doświadczenia w prowadzeniu hodowli... jeśli opiekujemy się domowymi mruczkami (a mnóstwo z nich czeka na naszą miłość w schroniskach), powinniśmy zadbać o kastrację i sterylizację. Nie ma racjonalnych powodów, aby pozwalać mruczkom rozmnażać się w okresie godowym. Co jednak zrobić, kiedy kotka jest w ciąży? W takiej sytuacji musimy dbać o jej dobre samopoczucie i zdrowie aż do porodu.

Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym ciąża kotki nie będzie dla Ciebie aż tak dużym wyzwaniem. W okresie ciąży ważny jest spokój, zbilansowane żywienie i brak stresu... w przypadku kotek wygląda to zupełnie tak samo, jak u ludzi. Opieka bliskich jest bardzo ważna. Dzięki temu czas oczekiwania na poród przebiegnie bezproblemowo, a ciężarna kotka być może odczuje mniejszy ból i dyskomfort w dniu rozwiązania.

Co zrobić, aby kotka w ciąży czuła się jak najlepiej?

Cóż... po prostu bądźmy blisko! 🙂 To oczywiście nie wystarczy, ale na pewno będzie to dobry początek. W ten sposób wspólnie z kotką będziemy w stanie przetrwać czas trwania ciąży. Kiedy zauważymy pierwsze objawy ciąży u swojej kotki, powinniśmy zacząć działać od razu. Lepiej nie doprowadzajmy do sytuacji, kiedy ciąża u kotki zacznie jej nadmiernie doskwierać.

Przeczytaj także: Jak odrobaczyć kota domowego? Poznaj preparaty na odrobaczanie

Jeśli chcemy pomóc przyszłej kociej mamie przetrwać te kilka trudnych tygodni:

  1. Pamiętajmy o zbilansowanej diecie - to ważne, aby kotka miała dostęp do pełnowartościowej karmy mokrej bogatej w składniki odżywcze, witaminy i minerały. 
  2. Regularnie odwiedzajmy gabinet weterynaryjny - to podstawa, aby monitorować zarówno stan kotki, jak i jej potomstwa. Róbmy to już na początku ciąży. W ten sposób mamy pewność, że kocięta się prawidłowo rozwijają. Profilaktyka medyczna to najlepsze, co możemy zrobić, aby przebieg ciąży był bezproblemowy.
  3. Dbajmy o bezstresowe środowisko - nasz dom w okresie kociej ciąży powinien być cichy i spokojny. Możemy wydzielić dla kotki osobny pokój, w którym może odpoczywać i swobodnie oczekiwań na poród maluchów.
kocia-mama

Zawsze trzymajmy rękę na pulsie, a wtedy na pewno wszystko dobrze się zakończy. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w tym przypadku jak najbardziej wskazany. Jeśli dodatkowo boimy się odebrać poród u kota, zawsze możemy w ten dzień przekazać kicię do specjalisty - będzie mieć kompleksową pomoc w razie ewentualnych problemów.

Ile trwa ciąża kota?

U kotów ciąża trwa maksymalnie do 72 dni. Oczywiście każdy  koci organizm jest inny i ciężko precyzyjnie ocenić, kiedy dokładnie nastąpi poród. W praktyce najczęściej dochodzi do urodzenia maluszków w 9 tygodniu. Jest jednak kilka czynników, które mogą rzutować na to, kiedy kończy się ciąża u kotów. Najistotniejsze to:

  • wiek kotki;
  • rasa;
  • waga ciała;
  • środowisko, w którym mieszka.

Musimy upewnić się też, że kotka nie ma problemu z ciążą urojoną. Najlepiej potwierdzić ją w gabinecie weterynaryjnym. Wtedy mamy pewność, że rozpoczął się magiczny czas oczekiwania na poród małych kotków.

Jak rozpoznać, że kotka będzie mieć potomstwo? Objawy kotki w ciąży

To wcale nie takie trudne. Kotka w ciąży może wykazywać zmiany w zachowaniu i wyglądzie. Staje się bardziej spokojna i czuła, często szuka miejsca na legowisko. Widać również fizyczne objawy, takie jak powiększenie brzucha i zaczerwienienie sutków.

Najważniejsze objawy ciąży u kotki:

  • Zaczerwienienie i powiększenie sutków – widoczne już po 15-18 dniach.
  • Zwiększony apetyt – kotka może częściej domagać się jedzenia.
  • Przyrost wagi – brzuch wyraźnie się zaokrągla w drugiej połowie ciąży.
  • Zmiana zachowania – może być bardziej towarzyska lub wycofana.
  • Szukanie schronienia – kotka przygotowuje miejsce na poród.

Kiedy zauważysz cokolwiek niepokojącego, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. To, że kotka przybiera na wadze, nie zawsze musi oznaczać potomstwo. Pamiętaj, że rozpoznanie ciąży u kota na własną rękę jest dobre na początek. Potem warto wykonać badania USG u kotki, aby dowiedzieć się, kiedy nastanie koniec ciąży.

Jak przebiega czas, kiedy kotka jest w ciąży? Tydzień po tygodniu

Już wiemy, że ciąża u kotki trwa ok. 9 tygodni. To szczególny czas, w którym powinniśmy zająć się swoim pupilem, aby ciężarna kotka miała wszystko, co niezbędne. Zanim kotki przyjdą na świat, musimy uzbroić się w cierpliwość. Czeka nas kilka intensywnych tygodni, kiedy powinniśmy maksymalnie zadbać o kotkę.

1-2 tydzień

  • Dochodzi do zapłodnienia i implantacji zarodków.
  • Kotka może być apatyczna i mniej aktywna.
  • Zdarza się, że traci apetyt lub jest bardziej wybredna.

3-4 tydzień

  • Zauważysz powiększenie i zaczerwienienie sutków.
  • Kotka może zacząć lekko przybierać na wadze.
  • W tym okresie mogą pojawić się także nudności (poranne wymioty).

5-6 tydzień

  • Brzuch zaczyna się widocznie powiększać.
  • Kotka staje się bardziej senna i często szuka spokojnych miejsc do odpoczynku.
  • Jej apetyt wzrasta – warto zapewnić jej wartościową karmę.

7-8 tydzień

  • Kotka zaczyna szukać miejsca, gdzie czuje się bezpiecznie, by tam urodzić.
  • Brzuch jest bardzo duży, a jej ruchy stają się wolniejsze.
  • Czasami możesz zauważyć delikatne ruchy kociąt w brzuchu.

9 tydzień

  • To ostatni etap ciąży – kotka przygotowuje się do porodu.
  • Może być niespokojna, częściej korzystać z kuwety i oczyszczać swoje ciało.
  • Jej temperatura ciała może nieco spaść na kilka godzin przed porodem.

Dieta kotki w ciąży - co musimy jej dostarczyć w tym okresie?

Idealna karma dla kotki w okresie ciąży to taka, która jest pełnowartościowa i zawiera jak najwięcej naturalnego białka zwierzęcego. Nie powinna mieć w składzie zbóż i konserwantów. Szczególnie w ostatnich dniach przed porodem kotka powinna zjadać produkty bogate w białko i tłuszcze. Te są niezbędne do produkcji mleka dla małych kociaków.

Przeczytaj nasz artykuł: Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc.

Na rynku są dostępne też specjalne karmy dla kotek w okresie laktacji. Przed ich podaniem skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Zyskamy pewność, że nasza kotka może w ogóle przyjmować taki pokarm.

Idealna karma dla kotki w ciąży to taka, która jest bogata w liczne mikro i makroelementy takie, jak:

  • wapń i fosfor;
  • żelazo;
  • cynk;
  • witaminy z grupy B, A, D i E.

Pamiętajmy! Ciąża u kotki wymaga troskliwej opieki każdego dnia. Zanim młode przyjdą na świat, muszą mieć zapewnione optymalne warunki do rozwoju. To możliwe wyłącznie wtedy, kiedy kotka jest spokojna, zaopiekowana i dobrze wykarmiona.

Czy możemy cokolwiek zrobić, aby poród kotki przebiegał sprawnie i bezboleśnie?

Poród kota to naturalny proces, ale możesz pomóc, by przebiegł spokojnie i bez stresu. Ważne jest stworzenie cichego, bezpiecznego miejsca. Obserwuj kotkę, ale nie przeszkadzaj jej.

Jak możesz pomóc? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek:

  • Przygotuj legowisko – miękkie, czyste miejsce, najlepiej w kartonie z kocem.
  • Zadbaj o ciszę – unikaj hałasu i obecności obcych osób.
  • Miej pod ręką numer weterynarza – na wypadek komplikacji.
  • Podawaj wodę i lekkostrawny pokarm – zwłaszcza po porodzie.
  • Nie dotykaj kociąt bez potrzeby – mama powinna się nimi zajmować.

Po porodzie obserwuj kota i kocięta. Jeśli zauważysz apatię, brak apetytu lub kocięta nie ssą mleka, skontaktuj się z weterynarzem. Twoje wsparcie i spokój są kluczowe dla dobrego przebiegu porodu.

Zobacz także

Twój kot to uciekinier? Lokalizator GPS dla kota może pomóc

Każdy, kto mieszka z kotem, wie jedno – te zwierzaki to urodzeni odkrywcy. Nawet te, które lubią leniuchować na kanapie, potrafią wymknąć się na niezapowiedzianą przygodę. Jeśli Twój futrzak też ma duszę włóczęgi, warto rozważyć lokalizator GPS dla kota – niewielkie urządzenie, które pozwala śledzić jego trasę w czasie rzeczywistym. Taki gadżet to nie tylko […]

Czytaj artykuł
Karma monobiałkowa dla kota - dlaczego to dobry wybór?

fZdrowa i zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy zadbać o swojego pupila. Kiedy pojawiają się problemy z alergiami pokarmowymi lub mruczek ma wyjątkowo wrażliwy żołądek, wtedy możemy wykorzystywać karmy monobiałkowe dla kota. To pożywienie, które jest must-have dla mruczków, które mają jakiekolwiek problemy z układem pokarmowym. A zatem kiedy najlepiej sprawdzą się karmy monoproteinowe i […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kąty Grodziskie 16B
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram