Kot dla alergika - jaką rasę wybrać? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Najpopularniejsze rasy kotów dla alergików

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Jeszcze do niedawna alergie na sierść były problemem nie do przeszkodzenia, szczególnie dla osób, które chciały mieć w swoim domu futrzastego przyjaciela. Na ten moment mamy wiele możliwości, aby mimo alergii zaopiekować się mruczkiem i zyskać nowego przyjaciela na czterech łapach.

Jeśli okaże się, że mamy alergię na koty, możemy przede wszystkim rozpocząć kurację farmakologiczną, dzięki której zredukujemy skutki alergii do minimum. Alternatywna opcja to przygarnięcie nieuczulającego kota, czyli zwierzaka zaliczającego się do rasy hipoalergicznej. Jak wybrać odpowiedniego kota, jeśli mamy alergię na sierść? Wbrew pozorom nie musimy wybierać mruczka całkowicie pozbawionego sierści. Przygotowaliśmy poradnik dla alergików, którzy chcą mieć futrzastego przyjaciela w swoim domu.

Alergia na kota – czy istnieją nieuczulające rasy mruczków?

Osoby z alergiami również mogą kochać koty, a to wiąże się z chęcią opiekowania się futrzastym przyjacielem na co dzień. Fakt, że alergie na sierść bywają uciążliwe, aczkolwiek nie dyskwalifikują całkowicie człowieka z możliwości zajmowania się mruczkiem. Mamy kilka opcji, aby cieszyć się obecnością kota w swoim domu. Wystarczy, że zachowamy odpowiednie środki ostrożności i wybierzemy rasę, która nie będzie powodować u nas reakcji uczuleniowej.

Choć możemy rozróżnić kilka ras kotów uznawanych za hipoalergiczne, to jednak każdy przyszły kociarz lub kociara powinni indywidualnie rozpatrywać swoją sytuację. Zdarza się, że reakcja alergików na danego kota może być zupełnie inna. Jedna osoba będzie odczuwać liczne skutki obecności futrzastego osobnika w pobliżu, a inna kompletnie żadnych – mimo, że każda z nich będzie mieć zdiagnozowaną alergię na sierść kotów.

Zgodnie z ogólną opinią za koty idealne dla alergików uznajemy przede wszystkim takie bez sierści. To jednak dość ogólnikowe myślenie… które nie do końca jest poprawne. Alergie u człowieka powoduje przede wszystkim białko, które znajduje się w kociej ślinie. A zatem, kiedy mruczek często pielęgnuje swoje futerko, to oznacza, że ilość alergenów w sierści będzie o wiele większa.

Białko Fel d1 a alergia na kota

Każdy alergik powinien wiedzieć, że to białko uczula człowieka. To oznacza, że mruczki dobre dla alergików powinny mieć jak najniższe stężenie tego białka w swoim organizmie. Rozróżniamy kilka cech, które powodują, że dany kot będzie dobrym wyborem dla osoby z alergiami.

 1. Płeć: według badań kocice produkują nieco mniej białka będącego alergenem, a więc wybór kociczki będzie bezpieczniejszy.
 2. Kastracja albo sterylizacja: mruczki po tych zabiegach powodują znacznie mniejsze reakcje alergiczne, głównie ze względu na zmniejszenie produkcji hormonów i białka będącego przyczyną alergii.
 3. Rodzaj sierści lub jej brak: koty o jaśniejszym umaszczeniu powodują słabsze reakcje alergiczne niż mruczki o ciemnej “karnacji”.

Warto też dodać, że reakcje alergiczne mogą wywoływać też przedmioty należące do zwierzaka, np. zabawki dla kota, drapaki, czy nawet legowiska dla kotów, na których pozostawiają zarówno sierść, jak i ślinę z białkiem będącym głównym alergenem.

Jakie są najlepsze rasy kotów dla alergików?

Tak naprawdę ciężko powiedzieć, czy dane rasy kotów nie uczulają. Białka i inne substancje wywołujące reakcje alergiczne może produkować każde zwierze. W przypadku kotów są jednak rasy i osobniki, które produkują mniejsze ilości alergizującego białka, a więc ewentualne alergie będą wtedy widoczne w niewielkim stopniu.

Pamiętajmy kociarze! NIE MA kota, który w 100% nie uczula. Tutaj nigdy nie mamy gwarancji, że objawy alergii nie pojawią się po przyprowadzeniu mruczka do domu. Zobacz kilka naszych propozycji, a bez problemu wybierzesz rasy, które produkują mniej białka FEL D 1. Poniżej przedstawiamy listę ras mruczków polecanych dla alergików.

Kot sfinks

To pierwsza propozycja, jeśli chodzi o koty, które nie uczulają. To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna rasa kota bez sierści. Mutacje genetyczne są przyczyną braku sierści u mruczków tej rasy. Wybierz tę rasę, jeśli zależy Ci na tym, aby w Twoim otoczeniu było mniej uczulającego białka, które powoduje m.in. łzawienie oczu. Koty rasy sfinks są przyjazne, towarzyskie i wyjątkowo chętnie spędzają czas z ludźmi.

Zdecyduj się na przygarnięcie takiego kota pod swój dach, szczególnie jeśli chcesz mieć czworonogiego przyjaciela, który będzie zawsze blisko Ciebie. Na naszym blogu przeczytasz więcej o kotach sfinks. To wyjątkowa rasa mruczków, której poświęciliśmy cały artykuł blogowy.

Kot bengalski

Jeśli cierpisz z powodu alergii, musisz wiedzieć, że istnieją rasy kotów dla alergików. Bengale to idealne koty dla osób, które cierpią z powodu reakcji alergicznych na sierść i białko zawarte w kociej ślinie. Koty bengalskie oficjalnie zostały uznane za rasowe dopiero w latach 90. XX wieku. Ich sierść jest miła w dotyku, aksamitna i co najważniejsze – nie wywołuje ostrych reakcji alergicznych. Wielu kociarzy porównuje koty bengalskie do lampartów, które mają wyjątkowo krótką, ale aksamitną sierść.

To dobry wybór, ale alergika, chociażby ze względu, że te mruczki linieją w niewielkim stopniu. To oznacza, że problem wszechobecnej sierści w mieszkaniu nie występuje u opiekunów rasy kotów bengalskich. Ta rasa, podobnie jak koty sfinks oraz brytyjczyki są miłe, łagodne i chętne do zabawy. Idealnie nadają się do domów, gdzie dzieci i dorośli cierpią na alergie.

Kot syberyjski

Ta rasa kotów ma znacznie mniej uczulającego białka w ślinie niż inne popularne rasy mruczków domowych. Choć syberyjskie koty mają wyjątkowo długą i gęstą sierść, mimo to nie wywołują niepożądanych objawów u osób z alergiami. Choć z pozoru wydaje się nam, że kot syberyjski nie znajdzie się na liście kotów dla alergików – jesteśmy w błędzie. Mimo puchatego futerka cechą wyróżniającą te mruczki jest brak alergenu w ślinie. To oznacza, że syberyjczyka może mieć każdy, nawet osoba z wyjątkowo ostrymi alergiami.

Kot balijski

To raczej mało popularna rasa kotów polecanych dla osób z alergiami. Niemniej jednak podobnie jak koty syberyjskie wytwarzają niewielkie ilości uczulającego białka. Dzięki temu alergicy mogą cieszyć się obecnością puchatego zwierzęcia w swoim domu, bez większego ryzyka występowania reakcji alergicznej. Opiekując się takim kotem, warto też zwrócić uwagę na regularną pielęgnację futerka. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wszechobecnej sierści w nieruchomości, co mogłoby przyczyniać się do złego samopoczucia domowników z alergiami.

Kot devon rex

Ciekawym wyborem są nie tylko koty pozbawione sierści, ale także mruczki, które produkują niewielkie ilości białka szkodliwego dla alergików. Jeśli szukamy mruczków, które uczulają w mniejszym stopniu, warto wziąć pod uwagę koty devon rex. Ta rasa ma włosy o długości nie większej niż 1,5 cm, dzięki czemu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej nawet w okresach linienia jest minimalne. Warto też pomyśleć o regularnych kąpielach devona, chociażby ze względu na sporą produkcję łoju na skórze mruczka, który jest kolejnym alergenem.

Koty devon rex są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz domów, gdzie mruczek będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jeśli obawiamy się o występowanie problematycznych objawów uczulenia, koniecznie wybierzmy koty tej rasy – to odpowiedni kot dla alergika.

Kot orientalny krótkowłosy

Krótkowłose koty orientalne praktycznie nie linieją i nie mają podszerstka. To znacznie zmniejsza ryzyko występowania reakcji alergicznych u domowników. Jeśli istnieje idealny kot dla alergika, prawdopodobnie jest nim orientalny krótkowłosy mruczek. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają przesiadywać na kolanach swoich opiekunów, a także nie reagują agresywnie w stosunku do obcych.

Jak zmniejszyć ryzyko występowania alergii na kota?

Oprócz tego, że możemy wybrać rasę mruczka, która nie uczula w nadmiernym stopniu, dodatkowo możemy też wykonać kilka praktycznych działań w swoich nieruchomościach, aby zredukować ryzyko występowania reakcji alergicznych praktycznie do zera. Przygotowaliśmy listę kilku czynności, dzięki którym nawet wieloletni alergicy nie odczują obecności nowego futrzastego domownika.

1. Regularnie sprzątaj mieszkanie

To podstawa, aby zredukować ryzyko występowania reakcji alergicznych. Codzienne odkurzanie podłóg, ścieranie kurzy oraz ogólne utrzymywanie nieruchomości w czystości znacznie redukuje problem alergii na koty. Im czystszy dom czy mieszkanie, tym mniejsze ryzyko występowania ostrej reakcji alergicznej.

2. Zadbaj o wentylację w nieruchomości

Właściciele domów są w komfortowej sytuacji, gdyż mogą wykorzystać atuty rekuperacji z filtrami HEPA. Dobra opcja to także inwestycja w domowe filtry i nawilżacze powietrza. Dzięki temu alergeny unoszące się w powietrzu są od razu redukowane przez system filtracyjny. W ten sposób zmniejszamy też ryzyko występowania reakcji alergicznych.

3. Unikaj kontaktu z kocią śliną

Osoby cierpiące na alergie powinny pamiętać o tym, aby mimo codziennych pieszczot z pupilem raczej unikać takich interakcji, jak: lizanie po dłoniach lub twarzy, a także jakikolwiek inny kontakt z kocią śliną. To mocny alergen, który prawdopodobnie przy bliższym zetknięciu z osobą z alergiami wywoła niepożądane reakcje.

4. Zainwestuj w zamkniętą kuwetę

Jeśli cierpisz na alergie, koniecznie zadbaj o to, aby Twój pupil załatwiał swoje potrzeby w zamkniętej kuwecie, najlepiej z dala od Twojego najbliższego otoczenia. Unikaj też samodzielnego sprzątania kuwetki – to miejsce będące mocnym skupiskiem alergenów.

Czym objawia się alergia na koty?

Choć na świecie istnieją koty hipoalergiczne, czyli takie, które nie wywołują objawów alergii, to jednak warto wiedzieć, czym objawia się kontakt z białkiem, które jest głównym alergenem u kotów. Jeśli zmagamy się z problemem uczulenia na mruczki domowe, musimy wiedzieć, że główne objawy to:

 • kichanie,
 • zatkany nos,
 • kaszel,
 • świszczący oddech,
 • ból zatok,
 • swędzenie, zaczerwienienie oczu,
 • spuchnięte powieki,
 • zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie czynniki wywołujące u nas dyskomfort mogą być objawem alergii na koty. Nigdy nie bagatelizujmy takich czynników, chociażby z tego względu, że długotrwałe oddziaływanie alergenu może powodować też problemy z oddychaniem, a nawet kołatanie serca.

Jeśli chcemy mieć w swoim domu mruczka, który nie wywoła u nas dyskomfortu alergicznego, koniecznie wybierajmy wskazane rasy. To podstawa, aby móc spokojnie funkcjonować w domu z kotem, bez żadnych problemów zdrowotnych. Czasem nawet długowłosa odmiana danej rasy kota może być bezpieczną opcją dla alergika – zawsze warto indywidualnie ustalić poziom swojego uczulenia i na tej podstawie wybrać rasę mruczka, który na stałe zamieszka w naszym domu.

Jakie są sposoby na walkę z alergią na koty?

Zasadniczo rozróżniamy dwa sposoby: kuracja odczuleniowa lub wyeliminowanie kontaktu z alergenem. Pozbycie się mruczka z życia kociarzy nie jest możliwe, a więc nie pozostaje nam nic innego, jak terapia lekami, odczulanie oraz wybór rasy kotów mniej uczulających.

Jakie białka uczulają człowieka?

Rozróżniamy wiele odmian białka, które uczulają człowieka. W przypadku kotów, najpopularniejsze wersje to FEL: D2, D3, D4, D5, D6, D7 i D8.

Jak szybko ustępuje reakcja alergiczna na kota?

Każdy organizm jest inny, aczkolwiek standardowo reakcja uczuleniowa na kota powinna ustąpić po maksymalnie 6 godzinach od czasu kontaktu osoby uczulonej z mruczkiem.

Jak długo trwa leczenie alergii na koty?

To długotrwałe leczenie, które polega na kompleksowym odczulaniu. Terapia polega głównie na podawaniu osobie uczulonej alergenów w odpowiednich dawkach, aby przyzwyczaić organizm do danego alergenu. Czas potrzebny na osiągnięcie zadowalającego poziomu skuteczności terapii to średnio 2-3 lata.

Czy alergia na kota może zniknąć sama?

Niestety, ale nie ma takiej możliwości. Objawy alergii mogą być zredukowane przez wybór mruczka, który mniej uczula, aczkolwiek sama alergia nigdy nie ustąpi bez interwencji medycznej. 

Co zrobić, jeśli doznamy reakcji alergicznej na kota?

Jeśli objawy nie są niepokojące i mocno dokuczliwe, sięgnijmy po leki antyalergiczne i odejdźmy na jakiś czas z otoczenia mruczka. W skrajnych przypadkach przy mocnej reakcji alergicznej może dojść do sytuacji, gdzie będzie konieczne podanie adrenaliny i silnych środków odczulających. Niemniej jednak każdorazowa sytuacja związana z reakcją uczuleniową powinna być poddana diagnozie specjalisty, celem opracowania skutecznej metody leczenia.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram