Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.
W sieci można spotkać się z określeniem, że święte koty birmańskie są prawdziwym Rolls Royce’m wśród popularnych ras kotów na całym świecie. Dlaczego? Otóż umaszczenie tego mruczka, jego gabaryty oraz sposób bycia kojarzą się z prawdziwym kocim arystokratą. Nawet hodowcy z całego świata często utożsamiają koty wywodzące się z Birmy do idealnych futrzastych przyjaciół.
Choć w Polsce hodowle kotów birmańskich nie są jeszcze tak spopularyzowane jak w innych krajach Europy, naprawdę warto zastanowić się nad wzięciem takiego pupila z hodowli. Koty tej rasy z natury są wyjątkowo przyjazne i bywają wiernymi towarzyszami człowieka. Dobrym przykładem są zwierzaki występujące w Birmie, gdzie podążają za mnichami w ich codziennym życiu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kotach z Birmy, zanim zdecydujesz się przygarnąć takiego futrzaka pod swój dach? Poznaj opis rasy, który przygotowaliśmy dla kociarzy zainteresowanych rasowymi zwierzętami. Po zapoznaniu się z naszym artykułem podejmiesz decyzję, czy birmański kot to dobry wybór dla Ciebie. Nie czekaj, kociarzu – zacznij lekturę!
Historia rasy – co warto wiedzieć o kotach birmańskich?
O świętych kotach z Birmy powstało wiele legend. Oczywiście nie mamy pewności, że jakakolwiek z nich jest prawdziwa. Niemniej jednak faktem jest, że pierwsi przedstawiciele tej rasy występowali właśnie w świątyniach Birmy, a koty birmańskie wciąż można spotkać w ich ojczystym kraju.
Jest jedna popularna legenda, która mówi o tym, że koty birmańskie towarzyszyły od zawsze mnichom znajdującym się w świątyni Bogini Tsun Kyan-Kse. Według opowieści ciała kotów wcielały się w dusze zmarłych mnichów, które oczekiwały na swoją wieczną drogę. Po zakończeniu swojego życia jako kot birmański w świątyni, zmarli mogli ponownie otrzymać swoje ludzie ciało.
Ciekawa historia dotyczy też czarnych nóg kota birmańskiego, którego łapki wciąż pozostają białe. Otóż po zabiciu najwyższego kapłana w tamtejszej świątyni jego kotka o imieniu Sinh wskoczyła na ciało zmarłego opiekuna, a wtedy jej nogi pociemniały. Końcówki łapek, które dotykały ciała kapłana pozostały białe – stąd takie umaszczenie kotów birmańskich.
To oczywiście tylko legendy. W rzeczywistości rasa kotów birmańskich pojawiła się w Europie po raz pierwszy w XIX wieku, a więc stosunkowo późno. Na wystawach kotów rasowych kota birmańskiego zaprezentowano dopiero w 1925 roku, a okazem była córka pierwszej pary kotów sprowadzonych do Francji.
Ciekawostka! W trakcie II Wojny Światowej praktycznie cała rasa kotów birmańskich wyginęła, natomiast w Anglii i Stanach Zjednoczonych udało się wiernie odtworzyć koty tej rasy.
Święte koty birmańskie – charakter i usposobienie
Koty birmańskie są często nazywane kotami idealnymi. Wynika to przede wszystkim z ich usposobienia. Są wyjątkowo spokojne, przy czym jednocześnie wesołe. To istotna cecha, szczególnie jeśli w domu kociarzy wraz z kotem birmańskim ma pojawić się dziecko. Dodatkowo są zwierzętami o zrównoważonym charakterze. Chętnie nawiązują kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami oraz są skore do zabawy. Niemniej jednak charakteryzuje je też ciekawski styl bycia, opanowanie i rozwaga w podejmowanych działaniach.
Jeśli szukasz kota, który będzie najlepszym przyjacielem wszystkich domowników, koniecznie postaw na birmańskiego mruczka. Jego silne przywiązanie do człowieka i wręcz niechęć do samotności sprawi, że futrzak nie będzie odstępować swoich opiekunów nawet na krok. Taki charakter może być czasem problematyczny. Dlaczego? Zastanów się, co zrobisz z pupilem podczas urlopu za granicą? Koty birmańskie bardzo źle znoszą samotność i pozostawienie ich na dłużej bez swojego stałego opiekuna.
Kociaki birmańskie świetnie komunikują się z człowiekiem poprzez miauczenie. Są wyjątkowo gadatliwe, uwielbiają buszować po całym mieszkaniu a pieszczoty na dywanie to ich ulubione zajęcie w ciągu dnia. Mruczek birmański nie ma szczególnych wymagań co do terenu, na którym żyje. Nie potrzebuje wolnych przestrzeni, dlatego będzie świetnym wyborem do mieszkania – podobnie jak koty syjamskie i perskie.
Przedstawiciele tej rasy kotów chętnie uczą się także sztuczek. Wystarczy, że kupisz różne zabawki dla kota i będziesz delikatnie zachęcać mruczka do wykonywania sztuczek. Każdorazowa nagroda pod postacią smaczków na pewno pomoże Ci w nauce podawania łapy, turlania się czy siadania.
Wygląd kota birmańskiego
Kocięta birmańskie rodzą się całkowicie białe, choć w zależności od światła ich futerko może wydawać się nieco kremowe. Charakterystyczne wybarwienie pyszczka i łapek pojawia się stopniowo wraz z wiekiem. Dorosłe koty tej rasy osiągają swój ostateczny wygląd i rozmiary przy około 3. roku życia.
W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze cechy wyróżniające koty birmańskie.
Gabaryty
W kłębie około 30 centymetrów
Waga
kotki do 5 kilogramów, kocury nawet do 7 kilogramów
Futro
Półdługie lub długie
Charakter
Łagodny, przyjacielski, czuły, ufny
Długość życia
nawet do 18 lat
Wygląd świętych kotów birmańskich jest dość charakterystyczny. Można powiedzieć, że to główny wyróżnik tej rasy. Błękitne, hipnotyzujące oczy po prostu zachwycają każdego kociarza, natomiast białe futerko z ciemnymi akcentami przepięknie się prezentuje – zarówno w przypadku domowych kociaków, jak i tych wystawowych.
W przypadku tej rasy nie musisz martwić się o tendencje do kołtunienia. Półdługa sierść z lekkim podszerstkiem jest łatwa w pielęgnacji, a kot birmański nie ma szczególnych wymagań co do codziennej higieny. Sylwetka mruczka wprost z Birmy jest dość masywna. Te koty mają masywną budowę ciała, spore mięśnie i szeroką, owalną głowę. Uszy najczęściej są ciemno wybarwione a pyszczek krótki o podobnym kolorze.
Jak pielęgnować koty birmańskie?
Pielęgnacja kota birmańskiego nie jest skomplikowana. Jako opiekun takiego mruczka wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrą szczotkę oraz ewentualnie furminator, aby raz na jakiś czas wyczesać podszerstek. Standardowa pielęgnacja ogranicza się wyłącznie do szczotkowania. Takiego kota pod żadnym pozorem nie trzeba kąpać. Domowym mruczkom warto od czasu do czasu obciąć pazurki lub kupić dobry drapak dla kota, na którym futrzasty przyjaciel może je ostrzyć w dowolnie wybranym momencie.
Kot birmański to rasa, która ma bujną i wyjątkowo lekką okrywę włosową. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że sierść mruczka tej rasy jest wręcz jedwabista i nie ma tendencji do kołtunienia i filcowania. Kociarze, którzy niekoniecznie przepadają za częstym czesaniem i tonięciem w sierści każdego dnia w swoim domu, powinni zastanowić się właśnie nad takim kotem. Czesanie Birmańczyka raz tydzień jest zupełnie wystarczające, choć oczywiście możesz robić to częściej – to zawsze dodatkowa atrakcja dla mruczka i sposób na spędzanie czasu ze swoim opiekunem.
Uwaga! Okresy linienia kota birmańskiego bywają problematyczne, gdyż mruczki mogą delikatnie podduszać się połykaną sierścią, która zwija się w przewodzie pokarmowym i zwija w kule.
Problemem w przypadku tej rasy są krótkie kanaliki łzowe. Te wymagają regularnej pielęgnacji poprzez kontrolowanie ich czystości i drożności. Dodatkowo kot birmański potrzebuje stałego kontrolowania czystości oczu i uszu, aby nie nabawić się, np. infekcji.
Co powinien wiedzieć opiekun kota birmańskiego? Cechy zdrowotne i genetyczne
Istotną cechą genetyczną kota birmańskiego są białe przednie łapki oraz tzw. ostrygi na tylnych kończynach. Faktem jest, że to jedyna rasa, która ma tak wyjątkową cechę genetyczną, której naukowcy nie potrafią wyjaśnić już od dziesiątek lat. Umaszczenie typu colorpoint mocno wpływa na to, jak wyglądają koty birmańskie. Te mogą urodzić się jako kotki: ciemnobrązowe, czekoladowe, niebieskie, liliowe, kremowe, rude, pręgowane.
Koty tej rasy cierpią też na standardowe schorzenia, które dotykają większości mruczków z rodowodami. Mowa tu przede wszystkim o skłonnościach genetycznych do chorób serca, nerek oraz układu moczowego. Co ciekawe, koty mają znacznie wyższy poziom kreatyniny we krwi w porównaniu do innych futrzastych przyjaciół. To powoduje częste problemy z brakiem apetytu, występowaniem stanów zapalnych oraz nieprzyjemnego zapachu z pyszczka. Aby utrzymać kociaka tej rasy w jak najlepszym zdrowiu, zaleca się stosowanie diety BARF, czyli żywienia surowym mięsem.
Ile kosztuje kot birmański?
Cena kota birmańskiego w Europie oraz Stanach Zjednoczonych może sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy od umaszczenia mruczka, cennika hodowli oraz kraju pochodzenia. Koty sprzedawane jako wystawowe zawsze są nieco droższe od tych, które można kupić wyłącznie jako zwierzaki domowe.
Gdzie szukać hodowli kotów birmańskich?
W Polsce znalezienie hodowli kotów birmańskich jest sporym wyzwaniem. Popularność tej rasy rośnie z roku na rok, chociażby ze względu na wyjątkowo przyjazne usposobienie. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie przedstawicieli tej rasy do kraju i uruchomienie własnej hodowli.
Czy koty birmańskie przywiązują się do ludzi?
Oczywiście, że tak. Kot birmański jest wspaniałym kompanem dla każdego: singla, rodziny z dziećmi, a nawet pary emerytów. Kociak jest w stanie przywiązać się bezgraniczną miłością praktycznie do każdego. Co ciekawe, mruczek może być żywą pomocą w ramach terapii psychologicznej, gdyż pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka.
Czy kota birmańskiego można mieć w mieszkaniu?
Bez najmniejszego problemu. Kot birmański jest rasą, która nie potrzebuje dużej przestrzeni do życia. Wystarczy mu wygodne legowisko dla kota, odpowiednio duży drapak i nieco uwagi ze strony domowych opiekunów. Te mruczki mogą mieszkać w domu, ale równie dobrze odnajdą się w mieszkaniach, nawet bez balkonu.
Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]
Profilaktyka przeciwkleszczowa jest jednym z istotnych elementów dbania o kota. Z roku na rok coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych, także u zwierząt niewychodzących. Warto pamiętać, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie potencjalnych chorób. Kleszcze bowiem mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia kotów powikłań. Z tego powodu opiekunowie szukają różnych form ochrony […]
Na świecie są rasy kotów, które przyciągają uwagę praktycznie każdego. Oczywiście nie oznacza to, że mruczki bez rodowodu są mniej atrakcyjne i niepożądane przez kociarzy. Zupełnie nie o to chodzi… Koty bengalskie to rasa z wieloletnią historią, która wyróżnia się nietypowym umaszczeniem oraz przyjaznym usposobieniem. Chcesz dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięły się koty bengalskie? […]
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Zaakceptuj, żeby ten upierdliwy pasek przestał się pojawiać.ZgodaPolityka prywatności